eenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten het gedaan verzoek te wijzen van de hand. Verzoek van den heer C. Lensing om hem, voor den bouw van twee burger woningen, ongeveer 900 meters buiten Bloemendal nabij de brug gelegen grond te verkoopen tegen 75 cents per meter. Burg. en Weth. vinden geene termen nu reeds terug te komen op hun afwijzend advies in 1878 gegeven omtrent gelijk soortige aanvraag, voor nog hoogeren prijs, door J. Brom en J. van Doorn geboden, en de raad vereenigde zich alstoen daar mede. Zij achten het stichten van wonin gen ter aangewezen plaatse, waar ook eene schuitenwerf bestaat, geenszins wenschelijk en stellen dus voor, de vrije beschikking over dat terrein te behouden. In overeen stemming met dat gevoelen besloot de gemeenteraad met algemeene stemmen het onderwerpelijk verzoek af te wijzen. Een ontwerp-besluit tot afschrijving van f 1669,87y2 °P aanslagen in de plaatse lijke directe belasting over 1880, van per sonen die slechts gedurende een gedeelte des jaars in de gemeente hun hoofdverblijf gehouden hebben of er verbleven zijn wordt met algemeene st. aangenomen, even als ook de voordracht tot afschrijving van f 17 op het kohier, der hondenbelasting over 1880 wegens vertrek overlijden of afschrijving vóór den 1 Juli. Aan de orde is eene in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, door Burg. en Weth. opgemaak te voordracht ter benoeming van mej. H. van Binnendijk, thans onderwijzeres aan de kostelooze school in de Koning straat, tot onderwijzeres aan de kostelooze school in de Koestraat, aan welke laatste betrekking eene hoogere jaarwedde in ver bonden voor het onderwijs in vrouwelijke handwerken. De voorgedragene wordt met algemeene stemmen benoemd. Twee briefjes waren in blanco. De voorzitter bedankt de heeren Herschel en van Beek die het stembureau vormden, voor de genomen moeite. Ingekomen zijnDankbetuiging van het bestuur der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde voor het bij raadsbesluit van 15 Eebr. toegekend sub sidie van f 300 in de kosten der feest viering in Aug. Yoor informatie. Kennisgeving van den heer D. P. M. Graswinckel dat hij de brtrekking van curator over het progymnasium aanneemt. De voorzitter voegt er bij dat de be noemde inmiddels alreeds heeft zitting genomen. Yoor informatie. Goedkeuring van Gedep. Staten op het derde aanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag over 1880. Als voren. Advies van Burg. en Weth. omtrent het verzoek van de firma Houtzaager en van Veen, om ter in stand houding van hunnen stoombootdienst op Amsterdam geheele of gedeeltelijke vrijstelling van vuur-, haven- en tongeld, of anderszins hun von Triks. Het is voor u misschien niets vreemds dat ik dezen reeds jaren ken. Hij deelde mij mede dat hij voorne mens is om in eene nadere betrekking tot onze familie te komen, met andere woorden dat nog heden zijne verloving met freule von Lichtenhain hier op Hohenberch zal gevoerd worden." z/De heer von Triks heeft de waarheid ge sproken, antwoordde de jonk vrouw bedaard. z/En Oom Ehrenfels kan .als voogd deze verbintenis goedkeuren P hij ten minste moest dien heer toch wel beter kennen?" z/Ik weet niet wie u recht geeft om op dien toon te spreken giaaf Ahlden, de heer von Triks is een onafhankelijk rijk en aanzienlijk man." z/Een leugenaar, een huichelaar, een woesteling ja dat is hij aldus viel de graaf in de hoogste spanning zijne tante in de rededie nog lang niet gedaan scheen te hebben met de opsomming van al de voortreffelijkheden van genoemden heer. //Ik bezweer u om 's Hemels wil maak het arme meisje door dit huwelijk toch niet diep ongelukkig! Het aime kind weet niet wat zij doet. Lilly, een engel die uit den hemel schijnt neergedaald te zijnaan zulk een schandelijken losbol verbonden die gedachte is ontzettend onverdragelijk en de graaf hield als bezwerende de handen naar de oude dame opgeheven, maar haar geduld scheen uit geput te zijn. een subsidie toe te kennengelijkstaande met de helft van deswege betaalde gelden. Op voorstel van den voorzitter wordt een terzelfde zake ingekomen rekest van 35 handelaren en een adres der kamer van koophandel en fabrieken, beide strekkende tot ondersteuning van het gedaan verzoek, wordt het afwijzend advies nedergelegd ter secretarie, ter behandeling in eene volgende vergadering. De voorzitter doet overlegging van een aan hem beteekend interlocutoir vonnis, door de arrondissements regtbank te Utrecht gewezen in de procedure der Ned. Centraal- spoorwegmaatschappij tegen de gemeente Amersfoort, betreffende de onderhoudskos ten van het stationsplein. Ter secretarie. Eindelijk deelt de voorzitter nog mede dat hij, als vertegenwoordiger van de gemeente, op 10 Maart heeft bijgewoond de vergadering van stemgerechtigde ingelanden, waarin de voor Amersfoort zoo schromelijk nadeelige verhooging van den Slapgschen dijk opnieuw is behaudeld. Het alstoen genomen besluit heeft het dagelijksch bestuur aanleiding ge geven tot het ontwerpen van een adres, waarin de gemeenteraad het college van Ge deputeerde Staten met aandrang verzoekt hunne goedkeuring te onthouden aan het door ingelanden van het waterschap de Slaag genomen besluit van 10 Maart 1.1. tot verhooging van den kleinen en den grooten Slaagschen dijk, en zoowel meerge meld besluit als dat van 27 Oct. 1880 te vernietigen, op de gronden vervat in art. 132 van het algemeen reglement voor de waterschappen in de provincie Utrecht. Nadat de gemeenteraad onder dankzegging aan den voorzitter voor al hetgeen in deze door hem is verricht, z. h. o. besloten had tot dadelijke behandeling van het ontwerp-adres, brengt de heer v. Beek in het midden dat z. i. de besproken vrees voor het onderloopen der stad zeer overdre ven is en dat eene verhooging van den dijk met 80 centim., naar het oordeel van prac- tische mannen slechts van geringen invloed zal zijn voor de gemeente Amersfoort, voor welke met het oog op hare aldaar ge legen landerijen ook nog andere belangen gelden. De voorzitter daar en tegen zegt veeleer aftegaan op de mondeling hem gedane verklaring van een ingenieur dat eene verhooging van den dijk hoogst na- deelig op den waterstand voor Amersfoort zouden werken. Naar aanleiding van een door den heer van Rosenthal aangegeven denkbeeld om des geraden gemeenschappelijke stappen te doen met andere betrokken besturen, ver klaart de voorzitter te dezer zake actief te blijven en zoo noodig aan de gemeenteraad eene nadere voordracht te zullen doen. Het adres is z. h. o. vastgesteld. De zitting is daarna gesloten. BUITENLAND. Uit Petersburg bericht men, gedagtee- kend 13 Maart. //Ongeveer ten 2 ure heden namiddag, //terwijl de Keizer de St. Michaels manége a— //Graaf von Ahlden, ik heb u reeds een maal verzocht om mij te willen verlaten, gij schijnt aan het verlangen eener dame geen gehoor te willen geven. Gij hebt waarlijk wel het minste recht om over den bruidegom mijner nicht te mogen oordeelen." z/Mijne liefde geeft er mij het recht toe." //Louter inbeelding zetu dat maar gerust uit het hoofd. Ieder mensch handelt het ver standigst als hij zich naar daadzaken regelt. Houd Lilly's verloving maar voor eene ge beurtenis die reeds heeft plaats gegrepen." Barbara von Ehrenfels wendde zich om, en schreed naar de deur der zijkamer door welke zij verdween. De graaf bleef nog een oogenblik stilstaan en keek haar na, toen verwijderde hij zich ookal zijne hoop was vernietigd, hij was als verdoofd en scheen een gebroken man. Het was als of eene on zichtbare macht, hem van dit tooneel zijner ellende wegdreef, en met weinige schreden bevond hij zich dan ook reeds in het voor portaal. Als hij niet zoozeer in zijne eigene gedachten verdiept ware geweest, dan had hij voorzeker een uitroep van schrik moeten hooren die in de zijkamer had weerklonken. De oude dame toch had de deur achter zich toegetrokken, zij wilde juist verdergaan toen die kreet haar ontglipte en zij een oogenblik als verstijfd van schrik staan bleef, toen echter hoog zij zich over het bewuste- looze lichaam harer nicht heen, dat daar ge heel machteloos naast de deur op den grond lag. Wordt vervolgd.) z/verliet, werd een bom onder zijn rijtuig //geworpen't welk daardoor verbrijzeld z/werd. Ongedeerd verliet de keizer het //rijtuig, doch toen werd er een tweede ybom geworpen die hem beide beenen hwegnam. De keizer werd naar het win terpaleis vervoerd en overleed ten 41/2 ,/ure." Bovenstaand bericht is reeds overal be kend. Toen wij de tijding vernamen, meen den we ze te moeten wantrouwen. De afschuwelijke aanslagen, tot dusver mislukt, hebben de onverlaten niet afgeschrikt om ze voort te zetten en thans, helaas! zijn zij in hun vloekwaardig opzet geslaagd. Wat deze misdaad weder ten gevolge zal hebben De Engelsche Regeering heeft toege- gestemd in een verlenging van den wapen stilstand met de Boeren van Transvaal. Deze verlenging is noodzakelijk, omdat zoowel de President van den Yrijstraat als Kruger en zijn raadslieden zich ver van de plaats der onderhandelingen bevonden en het haast wel acht dagen moet duren, voordat zij bijeen kunnen zijn. In het begin van April kan de Engel sche generaal Roberts te Durban aan wal stappen; hij heeft dan te commandeeren over 4 regimenten ruiterij8 batterijen geschut, 15 bataljons voetvolk, 3 compag- niën genie, een corps oorlogmatrozen, be nevens de noodige manschappen voor trans port- en hospitaaldienst. Yoor het vervoer van troepen naar de Kaap is op de Engelsche begrooting van marine een extra sommetje van een half millioen gebracht. Donderdag is te Chicago een groote meeting door Hollanders gehouden. Een motie van groote sympathie voor de Trans- vaalsche Boeren werd aangenomen. Volgens geloofwaardige berichten heerscht er groote opgewondenheid onder de Boeren in den Oranje Vrijstaat, die slechts op een voorwendsel wachten om zich bij de Boe ren in den Transvaal aan te sluiten. Zij beschouwen de groote versterkingen, die Engeland naar de Kaap zendt met wan trouwen en meenen dat er de bedoeling achter schuilt ook den Vrijstaat te an- nexeeren. Het Engelsche Lagerhuis heeft de door de Regeering voorgestelde aanvulling van de Iersche wapenwet aangenomen, strek kende om geldelijke vergoeding te geven voor vrijwillig afgegeven wapenen. Uit verschillende plaatsen van België komen weder berichten omtrent overstroo mingen. Voor de derde maal in dezen winter zijn sommige gedeelten van Ant werpen weder onder water gezet. BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft de jaarlijksche subsidie, welke door hem aan de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, verleend wordt, van f15000 op f 25000 gebracht. Voorts is aan den Raad van Beheer kennis gegeven, dat het Koninklijk sub sidie, ten behoeve van de Tooneelschool is teruggebracht op het vroeger bedrag van f5000. Aan de instelling zelf is een buitenge woon blijk van Zr. Ms. belangstelling ten deel gevallen, doordien de Koning heeft goedgevonden te bepaleD, dat zijnentwege jaarlijks 1 gouden, 2 zilveren en 2 bron zen medailles worden uitgeloofd voor de leerlingen, die met het beste gevolg het eindexamen zullen hebben afgelegd. Ook heeft Z. M. de Koning zijn particu lier archief, betreffende tooneelzaken, ter beschikking gesteld van den Raad van Be heer. Z. M. de Koning heeft de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel uitgenoodigd in den aanstaanden zomer door haar gezelschap voorstellingen op het Loo te doen geven. Zaterdag 11. brak het touw waaraan het anker van een in den IJsel voor Deven ter met welzand geladen vaartuig beves tigd was en waarop zich 3 werklieden bevonden, die zeker zouden zijn omge komen, zoo niet een op den wal staande schipper het onheil had opgemerkt waar mede zij bedreigd werden. Hij roeide er terstond met een bootje naar toe, nam er de mannen in op, en had het geluk hen behouden aan wal te brengen. Terstond hierna verdween het vaartuig in de diepte. De stoomvaart maatschappij //Nederland" zal een dividend van 81/2 percent over het jaar 1880 voorstellen. Aan de ijzerfabriek van de firma Nering Bögel Co. te Deventer herdachten onlangs de werklieden A. Ruth, J. Fisker, H. Schiphorst en G. Witteveen den dag, waarop zij 50 jaren geleden bij gemelde firma in dienst traden. Ieder der jubila rissen ontving van de patroons een gou den horloge; hun werd bericht, dat zij voort aan niet meer behoefden te werken en de firma in hun verder levensonderhoud zou voorzien. 's Gravenhage, 14 Maart. De HoogeRaad uitspraak doende in zakede Jongh, heeft het arrest van het Hof van Zuidholland vernietigd, op grond dat dit arrestop als bewezen aangenomen daadzaken ten on rechte de qualificatie van moord heeft toe gepast. De Raad heeft de Jongh veroord. tot 25 jaar tuchthuisstraf. Dezer dagen deed zich te Gouda een treffend bewijs van eerlijkheid voor. Een arme vrouw bracht eenige goederen in de Bank van Leening en ontving onder meer ander geld een rolletje centenhetwelk zij te huis opende en toen in plaats van centen daarin 50 gouden tientjes vond. Dadelijk bracht zij het geld terug en werd voor haar eerlijkheid beloond, //eerst met tien centen" doch later met een gulden. Te Arnhem is een slager in den nacht van Zaturdag op Zondag door een inbreker met een bezoek vereerd die de woning door middel van over een tuinmuur te klimmen is binnen gedrongen en aldaar heeft ontvreemdEen vergulde pendule zonder stolp plm. f 18 aan zilvergeld een zwart lakens winterjasgevoerd met gestreepte zwarte en bruine stof, benevens enkele gouden en zilveren voorwerpen. Van dezen diefstal met braak wordt verdacht Antoon Cellarius42 jaargeboren te Ter wol de nabij Deventer, lang van gestalte en rossig haar. Deze persoon is sints enkele weken uit de gevangenis te Rotterdam ontslagen, waar hij voor diefstal geduren de een jaar heeft getucht. Onder de manschappen van het 4e re giment huzaren, in garnizoen te Deventer, zijn 5 gevallen van roodvonk voorgekomen. Door den heer De Bruijn Kops, lid der Tweede Kamer, zijn eenige amendementen ingediend op het ontwerp tot heffing eener rentebelasting. Die amendementen, welke als éen geheel moeten worden beschouwd, hebben de strekking om zoowel de inkom sten uit aandeelen in naamlooze vennoot schappen als ook de coupons van de effecten van bankiers en kassiers op gelijken voet als andere inkomsten door de rentebelasting te treffen, maar dan tevens het laatste ar tikel van het ontwerp aldus te lezen: z/Deze wet treedt in werking op het door Ons te bepalen tijdstip. //Alsdan vervallen de wetten en wettelijke verordeningen op het recht van patent." GEMENGDE BERICHTEN. Er zal in Augustus a.s. eene interna tionale tentoonstelling van kracht en ar- beidsmachinen voor handwerkers te Altona plaats hebben. Het programma voor deze internationale tentoonstelling is bepaald als volgt: Afdeeling I. Krachtmachinenzal in de eerste klasse gaskrachtmachinen, in de 2de klasse waterkracht-, in de 3de klasse stoom-, in de 4de klasse heetelucht- en in de 5de klasse dynamo electrische koolwaterstofmachinen en in de 6de klasse modellen en teekeningen van krachtmachi nen bevatten. Afdeeling II. Werkmachinen en werktuigen, bevat in de verschillende klassen houtbewerkingsmachinen voor schrijnwerkers, draaijers, timmerlieden enz.; ijzerbewerkingsmachinen voor smeden, slo- temakers enz.blikbewerkingsmachinen voor blik- en koperslagers, ketelsmeden enz.werkmachinen voor koper- en tingie ters enz.; werkmachinen voor horologe- makers, goudsmeden, gasfitters enz.leder- bewerkingsmachinen, naaimachinenweef stoelen en machinen voor stoffenbereiders spoel-en garenmachinenhennep-, braak-, hekel- en touwslagersmachinenmachinen voor hoedefabrikanten en borstelmakers; verfwrijfmachinenmachinen voor glas slijpers enz.steenbewerkingsinachinen hoornbewerkingsmachinen; machinen voor molenaars, bakkers, conditors enz.; ma-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2