AGENT. Amersfoort. Hoogland. ADVERTENTIËN. ii Weder ontvangen: /f Puik Beste Aardappelen,' J. D. Stru ve, EDINBURGER /<y DOUBLE-STOUT. J. SINNIGB, gehoopt! Ongetwijfeld was het te laat om nog langs vreedzarneu weg het groote strijdpunt te beslechten. Is het beslecht met den dood van den Czaar? Zeker niet. Vorstenmoord had altijd reac tie in zijn gevolg. Het ergste despotisme kon voor Ruslands toekomst niet verder felijker zijn dan het gelukken van den ni- hilistischen aanslag. OFFICIËELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort., Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des konings in de provincie Utrecht van den 9. Maart 1881, no. 3, N. M. en S. Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter inzage ligt de vijfde jaargang van het op last van het Depar tement van Oorlog uitgegeven werkje NEERLANDS LEGERbetreffende den vrijwilligen dienst bij de korpsen, het In structie-bataillon, de Artillerie-Instructie- compagnie, de Pupillen-school, de militaire hospitalen, het wapen der Marechaussee, de Koloniale troepen en het korps Mari niers, de opleiding tot den rang van offi cier bij de cursussen en aan de konink lijke militaire Academie; de verbindtenis van studenten voor den geneeskundigen dienst der landmacht; de toelating als kweekeling bij 's rijks-Veeartsenijschool de verbindtenis als militair apothekers bediende en van militie-plichtigen voor reserveofficier van gezondheid, alsmede een aantal bepalingen voor militie-plichtigen der lichting van 1881. Dit werkje is tegen den prijs van 75 cents verkrijgbaar bij Gebrs. van Cleeff te 's Gravenhage en bij de voornaamste boekhandelaren van het rijk. Amersfoort, den 15 Maart 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting (HOOFDELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1881 door den Raad is vastge steld en gedurende acht dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, 16 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 18 Maart 1881. Blijkens achterstaande advertentie zal in het Locaal de Arend alhier van wege de Afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde een openbare vergadering plaats hebben waarop eene voordracht zal gehou den worden door defi Heer A. F. Marlet. Mochten vele reeds meermalen met hem kennis gemaakt hebben en met vol doening verschillende onderwerpen door hem hooren behandelen, het onderwerp wat kan gedaan worden er aan de afwa tering der landerijen meer zorg worden besteed is niet minder van groot belang. Het is te wenschen dezen voordracht door een groot aantal personen zal worden bijgewoond. Niet minder belangrijk zal het bijwonen der Algem. verg. zijn waarop zullen be sproken worden de vragen: 1°. Wat is de reden van den achteruitgang van den aard appel cultuur en welk gewas zoude voor den kleinen grondbezitten daarvoor in de plaats kunnen treden. 2° Welke invloed heeft de kunstboter op den gewonen boterhandel. Beide vragen zijn zeer interessant en vooral de eerste daarin de Afd. Amersfoort groote hoeveelheden aardappelen verbouwd worden en aan ieder bekend is de aard appel cultuur en de kwaliteit achteruit gaande is. Mochten de besprekingen, door vele leden bijgewoond worden en de re sultaten gunstig zijn dan zullen de po gingen van het Genootschap de belangen van den landbouw te bevorderen zeker beloond worden. De Heer P. Schuyt alhier heeft aan de Gemeenteboekerij ten geschenke gegeven een door Andriessen vertaald werk van R. i'ottschall, getiteld Een geniale dicht- rentrits, critische studiën over Lord By ron, Victor Hugo en Fr. Rückert. Donderdag 1.1. werd de Heer Baron van Hardenbroek van Lockhorst en echtgenoo- te, begunstigd door prachtig weder, door meer dan 200 boeren te paard op zijn buitengoed //Heiligenberg" ingehaald. Gisteren werd alhier een man door een boerenwagen overreden. Hij bekwam kwetsuren aan het hoofd en in de zijde. Tegen Dinsdag 5 April aanstaande worden stemgerechtige leden der Hervorm de gemeente te Amersfoort opgeroepen om te beslissen of het kiescollege gedu rende de eerstvolgende tien jaren al dan niet zal voortbestaan. Zondag, 20 Maart, zal erindeRemon- strantsche kerk alhier geene godsdienst oefening gehouden worden. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG den 21 MAART aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekendcn en bij verdere leden van het bestuur, de Hecren B. E. HerschelW. A. Croockemt31. van Beek en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. J. APELDOORN, Penningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. BUITENLAND. De dood van den Czar en de publieke meening, in Frankrijk. De aandacht van het publiek is uitsluitend gevestigd op de vreeselijke misdaad, waarvan Rusland hoofd stad het schouwspel geleverd heeft. Be halve de radicale organen, zijn alle poli tieke partijen eenstemmig om den moord te laken van een vorst, die met recht beschouwd wordt als een der grootste hervormers, die ooit bestaan hebben. De Katner der Afgevaardigden en de Senaat hebben hunne zittingen tot teeken van rouw geschorst. Het hoofd van den Staat heeft zich in persoon tot de Russische ambassade begeven, om haar in naam van de geheele natie de getuigenis te brengen van de afschuw, die deze lage daad alom verwekt heeft. De troonsbeklimming van den nieuwen Czar wordt door de pers als de dageraad van een toekomst vol schoone verwachtingen, begroet. Men gelooft al gemeen dat Alexander III de wenschen van het Russische volk zal verwezenlijken, door de hervormingeu te schenken, die den grondslag uitmaken van de nieuwere Staten. Zijn afkeer voor de Duitschers en voor de politiek van v. Bismark en de sympathie die hij altijd voor Frankrijk getoond heeftworden door de meeste dagbladen erkend. Men weet dat hij in 1870 zijn glas in stukken wierp om niet te drinken op de duitsche overwinningen en dat hij in 1872 weigerde de revue bij te wonen die ter eere der Pruissische officieren te Petersburg gehouden werd. Men durft nog niet rekenen op een ver bond tusschen de republiek en 't mesco- vische keizerrijkdoch men houdt zich overtuigd dat de dood van Alexander II de banden verbroken heeftdie Duitsch- land met Rusland vereenigden. Zondag is er een groot diner gegeven aan de hollandsche ambassade. De genoo- digden bij den baron van Zuyleu behoor den allen tot het corps diplomatiek en tot het personeel van de ambassade. Er is geen receptie gehouden. De tiende verjaardag der Parijsclie Commune. Zoo als vooruit te zien was, zullen de uit Noumea teruggekeerden den 18n Maart den lOn verjaardag derParij- sche Commune niet zonder demonstratie laten voorbijgaan. Deze in de jaarboeken der republiek zoo noodlottige dag, zal door feestbanketten gevierd worden. In de in transigente dagbladen noodigen de socialis tische werkvereenigen hare voorstanders feestelijk uit zoo talrijk mogelijk op te ko men en vrouwen en kinderen mede te bren gen. Het kouverl kost 2 frs., kinderen beta len de helft. Men zegt dat duizend Boeren den Oranje-Vrijstaat verlaten hebben om zich bij de Boeren in Transvaal aan te sluiten. Het gerucht loopt dat een contingent uit den Vrijstaat de Mullers-pas bezeten dat generaal Wood zich naar Mountpro- spect heeft begeven. Op dit oogenblik moeten in Londen de pokken groote verwoestingen aanrichten. In de laatste dagen stierven er van de elf honderd dertien lijders negen en vijf tig. In de gasthuizen zijn nog maar weinig bedden beschikbaar. BINNENLAND. Bij de faculteit der wis-en natuurkunde aan de Universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het theoretisch apothekers examen afgelegd door Mej. Chr. Jacobs, student in de wis en natuurkunde. De eerste elft is te Kralingen ter markt gekomen en voor f3,50 verkocht. Door het hoofd-comité van het Roode Kruis is tot 14 Maart een som van f 46,408 ontvangen. De wetwaarbij een Rijkspostspaarbank is ingesteld, zal de len April 1881 in werking treden. Vergeleken met andere streken moet ons land er ten aanzien der storing op de telegraaflijnen nog vrij wel afgekomen zijn. In Duitschland heeft het telegraafnet niet peel meer geleden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Och toe, bedank dien vriendelijken mijn heer eens voor mij, die in de vorige cou rant bewezen heeft, dat het de schuld van de leeraars is, als wij schooljongens straf krijgen. Toen Pa die courant gelezen had, keek ik er eens in, en las toen dat mooie stuk je van dien vriendelijken Mijnheer, en toen zei Pa: //Ventje, nu je werk voor morgen maken." Ik begon met een werkwoord te leeren, en dat wou maar niet. Ik heb een ergen hekel aan werkwoorden leeren; maar nu weet ik het, dat komt van den leeraar. Verleden was ik met eenige kameraden op een partijtje gevraagd, en eer de school begon spraken wij af, wat wij spelen zou den. Ik was erg in mijn schik, want de jongens wilden mijn zin doen. Maar nu begon de les. Weer kwamen die akelige werkwoorden, en ik kon het niet helpen, dat ik al door aan 't spelen dacht, zoo erg, dat ik niet eens wist, wat de leeraar mij vroeg. Toen kreeg ik straf, en ik vond dat ik het eigenlijk wel verdiend had. Maar nu weet ik, dat het de schuld van den leeraar was. Hij had mij liefhebberij moeten geven, en dat heeft hij niet gedaan. Zoo is het ook met Jan Springdaalder. Hij wil heelemaal niet leeren, en dat hoeft ook niet, zegt hij; zijn Pa heeft toch geld genoeg. Jan houdt er erg van, Klaas Lob bes in 't Ootje te nemen. Als hij hem on der de les in 't vizier kan krijgen, dan trekt hij gezichten om hem aan 't lachen te maken, of als hij dicht bij hem zit, prikt hij hem met eene pen door zijn broek. Als Klaas dan lacht of opspringt van den schrik, komt het wel eens uit, dat Jan het gedaan heeft, en dan krijgt die straf. Maar dat is eigenlijk niet eerlijk, want dat komt van den leeraar. Die moet ze maar liefhebberij geven. Nu Mijnheer, zal U niet vergeten dien vriendelijken mijnheer te bedanken? Een vroolijke schooljongen. BURGERLIJKE STANDEN. Geboren: 11 Maart. Dirk Ernst Sig- mond, z. van Hendrikus Bijtelaar en Jacoba de Kamper. Johannes Martinus, z. van Johannes Grenzcnberg en Maria Petronella Ouderdorp. 12. Hendrikus, z. van Ger- rit Veenendaal en Antonia van de Klas horst. 13. Geurt, z. van Arris Mannee en Neeltje Bleijerveld. Petrus Antonius, z. van Wessel van Daal en Margrietha Hendrika de Leij. 14. Emile Victor, z. van Pierre Joseph Desrumeaux en Adri- ana Verschuur. Hendrika Woutera, d. van Dirk van Kuijzen en Gijsberta Rui tenbeek. Johanna, d. van Hendrik van Nus en Geertruida Alijda Willemina van Gelder. Ondertrouwd: 17 Maart. Jan Schuuring en Lubbertha Woutera Roozendal. Gehuwd: 11 Maart. Jonkheer Mr. Pieter van Foreest en Cathnrina Louisa Momma. Overleden 10 Maart. Johanna Hendrika van Nus, 8 m. 12. Hendrik Donker, 51 j. echtg. van Aartje Hagemau. Soest. Geboren: 13 Maart Willemijntje, doch ter van Comelis Jan van Garderen en Metje van Beek. Arie, z. van Aalbert van den Broek en Hendrika de Kruif. 17. een lev, aang. k. m. g. van Thijmen Altena en Wille mina Bakker. Overleden: 13 Maart. Gerarda van Asch, wed. van Willem van Schalkwijk. Bevallen: 11 Maart Willemientje van de Kraats, vr. van Willem Rouwendaal, d. 13. Aaltje van den Heuvel, vr. van Wouter Botterblom, d. Overleden 10 Maart. Willem van de Brug, 69 j. 11. Jan van den Brink, 2 j, Gevonden op de straat te Amersfoort. 1 sigarenkoker waarin eenige sigaren. Rechthebbende vervoege zich aan het bu reau van politie alhier. MARKTBERICHT. Amersfoort, 11 Maart. Tarwe f 9,50 a f 11,—. Rogge f7.75 k f8,50; Boekweit f6,75 it f7,90; Ap pelen f 0,it f 0,Aardappelen f2,50 i f3,per HL.Hoendereieren f3,00 it f 4,00 de 100 stuks; Boter f 1,45 it 1,60 per Kilo. De Heer en Mevrouw P. YAN FOREEST betuigen hunnen vriendelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 18 Maart 1881. bij OVERLIJDEN te Zwolle, werkende met twee verschillende tarieven met zeer gunstige bepalingen, vraagt voor AMERS FOORT en OMSTREKEN, tegen hooge provisie, een flink soiled K. Cath. als: SPUIS JAMMEN, SATENSCHE ROODEN, GELDERSCHE JAMMEN, WEITSCHE GEELEN. Verkrijgbaar bij op de Kampstraat. en M. van den Burg-. St. Andriesstraat. AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2