ZUIYERE MELK. ADVERTENTIÉN. A. OVERBOSCH. goeden weg geweest, toen zij de veelbespro ken Commissie van voorlichting benoemde, waarin ook geneeskundigen zitting haddden Maar helaas, van het verdienstelijk rapport is al bijzonder weinig in bet Koninklijk be sluit overgenomen, en zijn onze inlich tingen juist, dan heeft men niet eens de moeite genomen bedoelde Commissie met een woord van dankte décbargeeren, zoo dat zij eigenlijk nog in functie zou zijn. Misschien zal er eens een tijd komen, dat de voorschriften der medische auto riteiten meer op prijs worden gesteld en hun tusschenkomst vaker wordt ingeroe pen. De openbare gezondheid zal er niet te slechter om worden. Amersfoort, 25 Maart 1881. Ons werd van wege de Directie der Rijks- postspaarbank ter aanbeveling toegezonden een Exemplaar van een klein geschrift, dat van Kegeeringswege op ruime schaal zal worden verspreid. Onze beschikbare ruim te gedoogt niet, dat wij over deze nuttige' inrichting in bijzonderheden uitweiden. Toch zal het weinige, dat wij punts gewijze aanstippen, voldoende zijn, om onzen Lezers de voortreffelijkheid van deze nieuwe inrichting te doen gevoelen. 1. De gelegenheid tot veilige belegging van zijne spaarpenningen wordt geopend voor alle plaatsen, óók voor degene, die vroeger daarvan verstoken waren. 2. De Rijkspostspaarbank biedt voor- deelen, die de bestaande spaarbanken niet geven kunnen. 3. De Staat waarborgt, zonder eenig voorbehoud, aan de inleggers de terugga ve hunner inlagen en de betaling der aan hen verschuldigde renten. 4. Eiken dag en bijna ieder uur kan iemand aan de Postkantoren zijne spaar penningen inleggen. 5. De gelegenheid wordt aangeboden, om zelfs een bedrag van 5 centen te kun nen inleggen en 6. Werkt deze spaarbank voor het gan- sche land. Naar welk deel van het land iemand ook verhuisthij kan met het zelfde spaarbankboekje terecht op de plaats, waar hij zich vestigt. Ds. G. J. de Hoest te Barneveld heeft voor het beroep naar Meppel bedankt en komt voor op het drietal te Steenwijk. De heer P. Bruijn is door het De partement Amersfoort met algemeene stemmen gekozen tot algemeen Secretaris der maatschappij tot nut van 't algemeen. Hetzelfde departement heeft goedgevon den een geschikt persoon naar Amsterdam te laten gaan, om aldaar de cursus bij tewonen voor het onderwijs in handar beid. Wanneer straks mocht blijken dat men het vestigen van het burgerlijk bestuur in Atjeh een daad is volbracht, die hier te lande wrevel verwekt en gevaarlijk wordt beschouwd voor de handhaving van orde en gezag in dat alles behalve rustig land, dan zullen er onder de weifelenden wel licht voorstanders worden van het blijvend hoogst gezag in Nederland. Zelfsbestuur in de Koloniën onbeperkte macht aan den Gouverneur-Generaal gegeven, kan N. In- dië evenzeer aan Camarilla over leveren als in Z. Afrika 't geval geweest en groo- tendeels nog is. Hoe 't ook zijwij hopen dat de wijs heid en het beleid onzer regeering Kier zich krachtig doen gelden, wanneer mocht blijken dat er een overijlde stap ginds is gedaan. Wij moeten dubbel waakzaam zijnin dezen tijd vooral. Te lang reeds heeft het Nederlandsche volk de oogen van die heerlijke gewesten van Insulinde afgewend gehouden. Nog bleef de graaf zwijgen, was hij dan ook al niet geslagen, hij gevoelde zich des niettemin geheel en al verslagen. Eene doffe pijn in het hoofd, een suizen en kloppen in de slapen, eu daarenboven een benauwend knellend gevoel op de borst, dat alles drukte hem neder, zoodat hij langen tijd vergeefsche pogingen moest aanwenden om een verstaan baar woord uit te brengen. Eindelijk gelukte hem dit, maar hij scheen niet op de woorden van zijn' oom gelet te hebben, hij kwam terug op datgene wat zijn bediende vroeger gezegd had. Wordt vervolgd OEFICIËELE PUBLICATIEN. De Bnrgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat de lijsten, aanwijzende de per sonen, in deze gemeente bevoegd tot het kie zen van leden voor de Tweede kamer der staten-generaal, de Provinciale staten en den gemeenteraad, zijn vastgesteld, en benevens die, behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37) van ge melde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aangeplakt; welke lijsten gedurende veer tien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Se cretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, 24 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. BUITENLAND. De oorlog in den Transvaal zal men als geëindigd kunnen beschouwen. In het En- gelsche Lagerhuis heeft Gladstone verklaart, dat een schikking met de Boeren getrof fen is. De Boeren hebben den Langnek ont ruimd en zijn uit elkander gegaan. Zij erkennen de Suzereiniteit der Konin gin, maar ontvangen overigens volkomen zelfstandigheid, uitgenomen in hunne bui- tenlandsche betrekkingen. De Engel sche zullen een resident in den Transvaal hebben. De koninlijke commissie zal het vredes- tractaat opmaken. De Engelsche Regeering heeft een be looning van 100 pond sterling uitgeloofd voor het aanwijzen van den persoon die de poging deed om het Mansion Hou se in de lucht te doen vliegen. Te Petersburg hoort men niet anders spreken dan over ondermijnde straten en verdere plannen der Nihilisten. Al is dit ook sterk overdreven, toch willen wij aannemen dat men in die stad niet op rozen wandelt, te meer daar de aanwezigheid van zoovele gekroonde hoof den, ter gelegenheid der begrafenis van den Czaar, voor de Nihilisten nog al eens te verleidelijk mocht zijn om een gruwel daad te bedrijven. BINNENLAND. De moordenaar die de moord heeft ge pleegd op een weduwe te Smeernas bij Maastricht is in handen der justitie en heet Hubert Alos, geboren te Schimmert (Ned. Limburg). Hij werd te Luik gevat op aanwijzing van Nederl. marechaussees. Het wordt daar van beide zijden niet zoo nauw met de overschrijding der grenzen in soortgelijke gevallen genomen. Het bouwen eener Nieuwe Hervormde kerk te Hoorn en toren is gegund aan den minsten inschrijver, den heer Swit Jbz. te Ooterleek f 184,051. Binnen een niet groot tijdsverloop is deze kerk tweemaal afgebrand. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie. Dat het belang van den minderen dikwijls aan dat van den meerderen wordt opgeofferd, heeft de ondervinding van alle tijden geleerd. Als voorbeeld tot staving van dit ge zegde kan dienen, de agitatie welke de voorgenomene verhooging van den Slaag- schen dijk oplevert. Tegen die verhooging komt men van de zijde der gemeente Eemnes, Baarn en Amersfoort in verzet, en doet men het voorkomen, dat ging die verhooging door, zulks voor eerstgenoemde gemeente het gevolg zal hebben, de dorpsdijk aan meerderen waterdruk zal worden bloot gesteld en hierdoor bijgevolg dijkbreu ken zullen ontstaanterwijl beide laatste gemeenten in het denkbeeld verkeeren bij eene verhooging van den Slaagschen dijk aan overstrooming te worden bloot gesteld. Welke nadeelen echter de tegenwoor- digen toestand voor de gemeente Bun schoten, alsmede voor de landerijen in de polders onder Hoogland en Bunschoten, alsmede voor den Arkemheenschen pol der onder Nijkerk en Putten gelegen berokkendschijnt bij de tegenstanders der verhooging niet in aanmerking te komen. Om die reden acht men het geraden, de tegen woordigen on houdbaren toe stand in het licht te stellen om daarna, omtrent de voor- en nadeelen dier ver hooging te kunnen oordeelen. Bij eene verhooging van den Slaagschen dijk zullen niet alleen 10.000 H. vrucht baar wei- en hooiland van innundatie bevrijd blijven, maar ook de gemeente werken, zooals de straat- en kunstwegen, de bruggen en vele laaggelegene wonin gen in de polders voor verwoesting wor den beveiligd. Het groote nadeel dat eene innundatie door zoutwater aanbrengt bestaat hierin hetzelve gemiddeld 2 a 3 maanden de lan derijen bedekt, eer hetzelvedoor de sluizen is weggevloeid, en eene zontkorst achter laat, die doodend voor eene menigte gras planten is. Ware het nu dat de Slaagschen dijk als natuurlijke overlaat, ter verlichting der gemeente Amersfoort was aangelegd, hoe grievend men zoodanige toestand vondt zoude men daarin moeten berusten. Het tegendeel eebter blijkt ontegen zeggelijk, zoo uit de Sententie Arbitraal van 2 Aug. 1603; welk stuk als grondwet door de Souvereine Staten van Utrecht voor het Hoogheemraadschap der Bun- schoter Veen en Veldendijk is vastgesteld, als uit het appoinnement door Staten ge nomen op een adres van het bestuur van gezegd Hoogheemraadschap van den 30 April 1667, wijl in dien tijd de toestand van den Slaagschen dijk voorziening vor derde, en aan de landerijen onder het res sort van dien dijk gelegen groot nadeel aanbragt. Zie Utrechtsch groot placcaat- boek deel II, pag. 60. De voordeelen welke het behoud der tegenwoordigen toestand, voor de ge meenten Eemnes en Baarn opleveren, zijn meer denkbeeldig dan werkelijk. Het is toch bekend een ervaren deskundige hierover een ampel raport heeft uitge- bragt, en tot de slotsom is gekomen, de dorpsdijk van Eemnes door de verhooging van den Slaagschen dijk geen grooteren waterdruk zal bekomen. Dit laat zich dan ook geredelijk be grijpen immers de Eemnesserdijk ligt ongeveer een uur gaans beneden den Slaagschen dijk, en de vloed welke uit Zee opkomt heeft dien dijk reeds gepas seerd eer ze den Slaagschen dijk die meer landwaarts ligt bereikt, terwjjl Baarn door zijne hooggelegene dalgron den, verre boven het peil van hoogwater ligt. Enkel voor de stad Amersfoort kon de voorgenomene verhooging van den Slaag schen dijk in den stand van het vloed water eenig verschil opleveren, echter niet in die mate welke men de inwoners dier gemeente voorspiegelt; immers de overloop van den Slaagschen dijk breekt wel eenigmate de opkomende vloed, maar stuit dezelve niet, en ontlast slechts een klein gedeelte van het water dat uit de Zuiderzee door den vloed wordt opge stuwd, wijl dien dijk nog geen 2000 Meters lengte heeft en de overloop slechts geringen iuvloed op den waterstand van buiten uitoefent; het is ondoenlijk wis kunstig te berekenen welk verschil dit voor Amersfoort zoude teweegbrengen vermoedelijk echter veel minder dan men thans denkt; en het is de vraag kan Amersfoort niet enkele centimeters meer water dan thans het geval is verduren, voor het onderloopt? Bovendien ligt Amersfoort aan een open rivier, en het vloedwater daalt dadelijk na den vloed. Met de opname dezer regelen zult gij zeer verpligten Uw dienaar, B. CORRESPONDENTIE. De bevoegde autoriteit wordt er op merkzaam op gemaakt dat, wanneer het uitbaggeren der haven, zooals dit sedert 2 jaren op de meest bescheiden wijze is geschied, niet met spoed op nieuw wordt aangevangende haven alsdan binnen kort haar bodem in de zonnestralen zal kunnen koesteren, evenals dat van tijd tot tijd het gedeelte doet, tusschen kop pelpoort en spoorbrug gelegen. Onze haven is dit jaar nog niet uitge- bagg erd, en raken dientengevolge, schepen met geringen diepgang (5 voet!) meestal midden in de haven aan den grond, en moeten daar dan langen tijd blijven lig gen. Die toestand is onhoudbaar, en vervalt daardoor tevens het nut van het kostba ren verlengden kaaiwerk, omdat de sche pen op die wijze daar toch niet aan te kunnen komen voor de ontlading. Indien de gemeente geen fondsen heeft waaruit zij putten kan, om de - haven op behoorlijken diepgang te houden, dan was het voorzeker den meest rationeelen weg, om het vuur-, haven- en ton-geld te verhoogen, want voor de scheepvaart is het van het grootste belang cm ter plaatse van bestemming op de spoedigste en minst kostbare wijze ontladen te kunnen worden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 17 Maart, Anna, d. van Jan van Diemen en Margrietha Jagtenberg.-— Johannes Theodorus, z. van Hermanus de Groen en Martina Isabella Maria Pastoors. Petronellad. van Elias van Aggelen en Margrietha van den Heuvel. 18 Maart. Geertruida Willeminad. van Dirk van den Brink en Jannetje van de Beek. Johannes z. van Mijndert Hagenbeuk en Johanna van Vonno. Petronella Maria Josephad, van Hendrik Johannes Balk en Maria Peternella Dirkse. 20 Maart. Johanna d. van Pieter Kraan en Wijmpje Woudenberg. 21 Maart, Wilhelmina, d. van Johannes Hendrikus Jansen en Dina de Wilde. 22 Maart. Leentjed. van Wouter van den Brink en Gerritje Kamer beek. 23 Maart. Geurtz. van Rijk van Willigenburg en Teuntje Brom. 24 Maart. Gerardus Aalbertusz. van Antonie van Doornik en Jacoba Meester. Elsje Cornelia, d. van Hendrikus Mulder en Gijsje Burgerhart. Ondertrouwd 24 Maart. Gijsbertus Jo hannes van Roosmalen en Johanna Sophia van Beek. Gehuwd 23 Maart. Joseph Bovee en Elisabetha Hendrika Josepha van Leu verden. Overleden: 18 Maart. Elisabeth Welling, 74 j. ongeh. Grietje de Regt1 m.' 19 Maart. Hendrik van den Berg, 12j. 20 Maart. Amalia Godefrida Kollewiju 13 j. Amersfoort24 Maart 1881. Heden overleed na ongesteldheid van'' weinig dagen mijne zeer geliefde oudste dochter ANNAin den ouderdom van 42 jaren. Ik en mijne mij overgeblevene dochter verliezen in haar veel troost en genoegens des levensdoch hopen met onderwerping te zullen kunnen dragen, wat de Hemel vader gewild heeft. H. ROSENSTOK. d De ondergeteekende IMfr ALBERTUS OVER- BOSCH, verklaart zich bereid de stallen waar de Melkinrich ting de Melk van ontvangtonder zjjn toezicht te houden. De Gemeente- Veearts van Amersfoort bericht aan het geachte publiek dat de MELKINRICHTING a.s. Woensdag 30 Maart zal geopend worden. Het bestuur vertrouwd dat zij met eene ruime afneming zal vereerd wor den en zal alle waarborg geven voor Geregeld zal eiken dag, tweemaal eene melkkar door de stad rijdenmoch ten er ingezetenen zijn die nog geene aangifte gedaan hebben worden zij vrien delijk verzocht hun verlangen kenbaar te maken aan de melkinrichting op Bloemen dal wijk DNo. 104. HET BESTUUR. Wanneer melk van een en dezelfde koe verlangd wordt, gelieve men daarvan schnftelijk opgave te doen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2