„A j a x." inlegger, opdat deze daarmede zich ver- voege aan het kantoor waar de terugbe taling is gevraagd. Heel erg, zooals men ziet, is het niet. Slechts enkele dagen zijn er mee gemoeid niet langer dan noodig is voor de heen en terugreis van een brief naar de hoofdstad, met eenige speling, opdat bij de directie de order van betaling kunne worden opgemaakt. Daarop kan de inlegger rekenen, wanneer hij zijne gespaar de penningen voor het een of ander gebrui ken wil. En die paar dagen zal hij toch wel geduld kunnen oefenen voor de terug ont vangst van hetgeen hij misschien lang ge leden heeft gestort. Het doel dezer bladzijden is niet, de belanghebbenden met de regeling dezer zaak in al haar onderdeelen bekend te maken. Wie er meer van welen wil, koo- pe een exemplaar van de wet van 5 Mei 1880 (Stbl. No 88) en van het koninklijk besluit van 10 Jan. 1881 (Stbl. No. 2), te samen voor 5 cents verkrijgbaar aan alle postkantoren en aan die hulpkantoren, die voor den dienst der rijks postspaarbipik zijn opengesteld. Aan al die kantoren zijn trouwens volledige mondelinge inlichtingen te verkrijgen. Hier gold het slechts, de in stelling in breede trekken te teekenen, veler belangstelling voor haar te wekken, helder te doen uitkomen hoeveel nut zij stichten kan. Dat de staat de terugbetaling der inge brachte gelden zonder eenig voorbehoud waarborgt; dat terstond op zóóveel, al lengs op alle plaatsen des lands de gele genheid tot inbreng en tot terugerlanging geopend wordt; dat eiken dag des jaars, en gedurende schier den ganschen dag, van die gelegenheid kan worden gebruik gemaakt; dat een spaarbankboekje, waar ook uitgegeven, geldig is op alle plaatsen, tot welke de instelling haar werkzaamheid uitstrektdat zij het ter zijde leggen ook van de kleinste bedragen mogelijk maakt blijkt uit dit alles niet, hoe uitmuntend de zaak is, die hier van rijkswege in het leven wordt geroepen? En laat het zich niet gemakkelijk begrijpen, voor hoe hooge beteekenis zij worden kan voor het welzijn des volks en voor een gewenschte ont wikkeling der maatschappelijke toestanden? Want al is het reeds duizendmaal ge zegd, het kan niet genoeg worden her haald: het sparen brengt zegen en geluk. Niet slechts voor eiken mensch afzon derlijk, maar voor het gansche volk in zijn geheel. Niet slechts, omdat het stof felijk voordeel brengt, maar ook, omdat er een zedelijke kracht in ligt, die afhoudt van het kwade, een prikkel is ten goede en invloed oefent op den geheelen mensch. Helaas, dat juist zij, voor wie deze ze gen 't grootst kan wezen, er 't moeielijkst toe te bewegen zijn, zich dien deelachtig te maken. „Ik kan mijn geld even goed zelf bewaren," zegt de een. Maar hij vergeet, dat geldstukken, die in den zak rammelen er maar al te licht uitspringen, wanneer voorwerpen van betrekkelijke weelde of behoeften van niet dringenden aard hun aantrekkingskracht doen gevoelen. Wat zou het geven, al bracht ik een paar kwartjes of zelfs een enkelen gulden naar de spaarbank," meesmuilt een ander. Maar hij ziet over 't hoofd, dat veel kleintjes een groote maken, dat ook ten deze de eerste stap de moeielijksteis; dat ook hier al etende de honger komt; en dat met elk bedrag, hetwelk veilig geborgen wordt, de lust en het vermogen groeien, er telkens iets bij te voegen. Gelijk in de stoffelijke natuur een voorwerp, dat naar omlaag valt, al sneller en sneller zich voortbeweegt en in zijn val steeds grooter vaart krijgt zoo ook ontwikkelt zich in den mensch, wanneer hij maar een maal den weg naar de spaarbank betreden heeft, in toenemende mate de kracht, er heen te brengen wat hij vroeger aan onnutte dingen verkwistte of aan lagen hartstocht ten offer bracht. Zoo is menigeen met enkele stuivers begonnen, om met gul dens voort te gaan en met het bezit van honderden gulden te eindigen. Zoo heeft menige huismoeder in goede dagen klei nigheden afgezonderd, om in kwade tij den een aardig sommetje achter de hand te hebben, dat haar in staat stelde tot voorziening in nijpende behoeften, die an ders onbevredigd hadden moeten blijven. Zoo is menig man onttrokken aan het drankhuis, menige vrouw genezen van haar snoepzucht. Zoo zijn orde en inge togenheid, die tevredenheid en huiselijk geluk, mannenkracht en vrouwenliefde in haar gevolg voeren, ingekeerd in menig gezin, waar voorheen een booze geest den vrede des gemoeds en het geluk der huis- genooten verstoorde. En zoo heeft het spaarbankboekje op menigen akker het goede zaad gestrooid, dat welig opschiet, den betrokken personen zeiven en der gansche samenleving ten heil. Zeker valt het voor hem, die geen broodzorgen kent, vrij wat lichter, het nut van het sparen te prediken, dan het voor den, door de fortuin misdeelde is, het sparen in practijk te brengen. Bij hem, die met zwaren handenarbeid zijn brood verdienen moet en dikwijls nauwelijks kans ziet, van den eenen dag op den an deren in het sobere levensonderhoud der zijnen te voorzien, veronderstelt dit een zedelijke zelfbeheersching, die, waar zij zich openbaart, eerbied afdwingt en ach ting. Maar juist daarom moet den zwakke de behulpzame hand geboden en het spa ren hem zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt. De gelegenheid, die den dief maakt, maakt ook den spaarderen gelijk de geopende drankwinkel drinkebroers kweekt, zoo is het ook de spaarbank, die spaarders vormt en tot sparen uitlokt. Dat heeft de wetgevende macht van Nederland begrepen, toen zij tot de ves tiging van een rijks-postspaarbank besloot. Zij dacht er niet aande groote verdien sten te miskennen van hen, die tijd en krachten veil hadden om, door bet oprich ten van Nuts- en andere spaarbanken, zegen te verspreiden om zich heen. Zij rekende op hun medewerking in de toekomst, en hoop te, dat zij hun nuttigen arbeid zouden voort zetten. Maar zij verklaarde het wenschelijk en noodig, dat ook de staat zich dit gewich tig volksbelang ging aantrekken, om in eendrachtige samenwerking met reeds be staande instellingen bevorderlijk te zijn aan het gemeenschappelijke doel. En zij ver trouwde, dat daardoor zou worden gediend het welzijn der natie. Wat door de wetgevende macht besloten werd, wordt thans door de regeering ten uitvoer gebracht, Zij kan thans zeggen: ik doe het mijne, moge nu ook een ieder het zijne doen! Zoo zij het! Amersfoort, 29 Maart 1881. Het onderstaand adres wordt eerstdaags verzonden. Aan Heeren Gedeputeerde Sta~ ten van Utrecht. Geven eerbiedig te kennen onderge- teekende ingezetenen van Amersfoort, dat hun ter kennis is gekomen een onlangs door Ingelanden genomen besluit om den Slaagschen dijk te verhoogen. Eene aan merkelijke verzwaring van dien dijk moet groot gevaar opleveren voor de stad onzer inwoning, welke naar de stellige verzekering van deskundigen, aan belangrijke overstroo mingen zou worden blootgesteld. Reden waarom wij ons verplicht rekenen, aan Hen wier goedkeuring op het uitte- voeren werk niet gemist kan worden, met bescheiden aandrang te verzoeken, het dreigend gevaar tijdig te willen keeren. Amersfoort, 't geen doen: Maart 1881 (volgen de handteekeningen) Maandag 11. was de halfvaslenmarkt te Amersfoort druk bezocht. 41)9 paarden, waaronder 43 veulens, stonden aan de lijn of in bijgelegen stallen. De handel was evenwel niet bijzonder levendig. De koop prijs liep voor goede werkpaarden van f350 tot f 535 en voor veulens van f 60 tot f 160. Maandagmorgen zijn H.H. officieren van het Reg. Rijd. Artillerie ten raadhuize door den burgemeester in afscheidsgehoor ont- Een 77jarige vrouw viel jl. Zaterdagavond in het water, Weveraaingel, bij het brugje. Op haar hulp geroep werd zij spoedig door den agent van politie H. van Manen, met behulp van J. Fredeveld en J. Los, gered. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden algemeene ver gadering der Afd. Amersfoort van het Utr. genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde is gekozen tot lid van het hoofdbestuur de Heer Mr. J. L. baron Nepveu, ter vervanging van den Heer J. B. de Beau fort welke, volgens reglement, niet terstond her kiesbaar wastot lid van het afdeelingsbestuur werd, in plaats van wijlen den Heer A. G. Vermeulen, ge kozen de Heer J. E. baron v. Hardenbroek te Lensden. Ter viering van het 25-jarig bestaan der afdeeling Amersfoort in Augustus a.s. hoopt het bestuur ten toonstellingen te houden, namelijk: Een tentoonstelling van bloemen en vruchten en daaraan te verbinden landbouwwerktuigen, tninameu- blementen, sieraden en gereedschappen en moesgroen ten. De tentoonstelling zal geopend worden Woensdag 8 Aug. en gesloten worden den 5den daaropvolgend de tentoonstelling van paarden, vee en pluimgedierte geschiedt Vrijdag 5 Aug., de keuring der tuigpaarden zal plaats hebben op Donderdag 4 Aug., gevolgd door tingrijderij. Het afdeelingsbestuur vertrouw d op kracht dadige medewerking, om de tentoonstelling door mu ziekuitvoeringen enz. op te luisteren, opdat het zilve ren feest der afd. Amersfoort, waardig, feestelijk en tot voordeel van den landbouw worde gevierd. Meenen wij het wel met den bloei van den land en tuinbouw, wij mogen zulks aannemen, getuige de vele leden die onze afdeeling telt, dan ieder bijgedra gen, elk op zijn gebied naar vermogen, dan wordt de moeijelijke taak der Commissie verligt en werken wij allen mede om het zilveren feest naar eisch te vieren. Vrijdag avond had alhier de eerste uit voering van de Gymnastiek en Scherinver- eeniging „Ajax" plaats. Wist men het niet, men zou waarlijk niet zeggen dat dit de eerste uitvoering was, zoo verrassend waren de toeren die men te zien kreeg. Maar laten wij met 't begin beginnen. Door een kort woord van den directeur, den Heer H. Dumoulin werd de vereeniging binnengeleid en voorgesteld. Hierna verwijderde men zich even om van costuum te veranderen en weldra begon men met de zoogen. „vooroefeningen," waarbij ook eenige jongejuffrouwen „dillettanten" medewerkten, en die zeer netjes en zuiver werden uitgevoerd. Ook het trekken en schermen, men sloeg o. a. op de maat der muziek het „Wien Neerlandsch bloed" voldeed algemeen. Na de pauze waarin de „Ajax marsch," muziek van een der leden, werd gespeeld, ving het werken aan ringen, brug en rek stok aan. De meeste leden gaven hierbij blijken yan langdurige oefening en groote spierkracht. De toeren der „dilettanten" bewezen dat de heer Dumoulin zijn taak breed opvat en op goede vorming van het jeugdige lichaam let, en niet op „kunsten makerij" waartoe de gymnastiek zoo licht aanleiding geeft. Het onophoudelijke applaus zal dus den directeur even welkom geweest zijn als de leden. Na afloop van dit gedeelte bedankte de Heer Dumoulin de aanwezigen voor de welwillende oplettendheid en hoopte hij dat bij volgende gelegenheden de opkomst even talrijk mocht zijn. Als wij een wensch mogen uitspreken is het deze, dat wij bij. volgende gelegenheden nog dikwijls den wakkeren directeur aan het hoofd zijner le den mogen zien, temeer daar wij ongaarne zouden zien dat hij voor goed deze stad ver laten moest. Het dient nog vermeld dat het beeld van „Ajax" een geschenk aan de Vereeniging algemeen de aandacht trok. De stoelen werden spoedig opge ruimd en het bal nam een aanvang. Hoewel het zeer geanimeerd was, gelooven wij toch dat het genoegen van velen groo ter zou zijn geweest indien er meer jonge dames aanwezig waren geweest. Ten ongeveer 2 uur was alles afgeloo- pen en scheidde men in de meest aange name stemming. De opbrengst ongeveer f 150 zal aan het Hartingcomité worden overgemaakt. Een toeschouwer die zich uitmuntend geamuseerd lieejt. BUITENLAND. Uit een magazijn te Dresden zijn ver leden week 30 pakjes van 21/', kilogram dynamiet gestolen. Men is tot nogtoe den dader van dezen diefstal, die om zeer ver klaarbare redenen aanleiding geeft tot groote ongerustheid, niet op het spoor. Aan John Coleman, verdacht van mede plichtigheid aan den aanslag op Mansion House, is het gelukt naar New-York te ontsnappen, aan boord van de stoomboot Australia, die Donderdag is vertrokken. De politie heeft nog een poging gedaan om bij Kaap Lizard de stoomboot op te vangen, doch die poging is mislukt. Er zijn maatregelen genomen om hem bij zijn aankomst te New-York te doen arresteeren. De groote lijkplechtigheid, het bijzetten van het stoffelijk overschot des vorigen keizers van Rusland, heeft plaats gehad. Het gebulder van het geschut der vesting en geweersalvo's verkondigden deze plech tigheid. De kathedraal der vesting was met belangstellenden meer dan gevuld. Vooral was het gedrang groot bij het laatste ge bed. De katafalk was letterlijk met bloemen en kransen bezaaid. De eeredienst blijft in de kerk in functie tot dat het grafgewelf gesloten is. De kei zerlijke insignes worden door kamerheeren in een hofrijtuig, voorafgegaan door een detachement gardes te paard, naar het winterpaleis teruggebracht. Uitgebreide maatregelen van voorzorg waren genomen, waartoe zelfs een regi ment Donsche Kozakken van Moskau was overgekomen. Opvallend is de groote toenadering tot Duitschland sedert de laatste dagen. Uit Rumenië's hoofdstad, Bucharest, komt de tijding dat de Kamer een motie heeft aangenomen waarbij vorst Karei tot Koning wordt uitgeroepen. Griekenland staat op een hellend vlak, vooral wanneer de mogendheden zich van het nijdige Staatje afwenden. Aan militaire maatregelen geen gebrek. Aan de revue, die den 6en April door den koning gehou den zal wordenen waarbij de vaandels aan de nieuwe bataljons zullen worden uit gereikt, zullen 12,000 man troepen deel nemen. Een Oostenrijksche stoomboot heeft te Athene 150 kisten met wapenen en tor pedo's gelost, een stoomschip der maat schappij Fraissinet 200 muildieren, een Engelsche boot twee batterijen Armstrong- kanonnen. Er wordt nog de aankomst van buiten gewoon veel oorlogsmaterieel van de ka nonneerboot Spezzia, van de torpedoboot Ipsara en van nog twee andere torpedo booten eerstdaags in den Piraeus verwacht. De minister van marine heeft, behalve de inschrijving van 3000 man effectief, een nieuwe inschrijving van 2000 vrijwillige matrozen bevolen. Ook de minister van oorlog heeft een besluit tct vorming van nieuwe bataljons gedagteekend. Het eerste telegram van gelukwensch, dat de Duitsche Keizer op zijn jongste ge boortedag ontving, was van den Sultan van Zanzibar. In Spanje openbaart zich voortdurend een onrustige geest. Woensdag gaven wan ordelijkheden aanleiding tot de arrestatie van,26 studenten. Alle \jn Zwitserland verschijnende bladen protesteeren tegen de ongerechtvaardigde beschuldigingen der Russische pers, dat Zwitserland'" als de bakermat van alle re volutionaire bewegingen en samenzwerin gen beschouwt:. In 1866 bedroeg het aantal Franschen, die noch lezen nocfi\ schrijven konden, 51 per honderd van dev geheele bevolking. In 1876 bedroeg dit gi?tal 48 pCt., zoodat wel eenige vooruitgang ite bespeuren is. BINNENLAND. Uit den Haag wordt aain een Belgisch blad geseind dat het Nederlandsch con sulaat te Brussel is opgehevenen de titularisde heer A. de Mareeervol ontslag uit zijn betrekking heteft verkregen. Te Schipluiden is een ouije strijder Hendrik Lamensin den ouderdom van 89 jaren overleden. Ook te Gouda is een Zilveren-krijisridder de heer A. Goedraadin bijna 86'jarigen ouderdom overleden. Te Vuren zijn weder 2 gevallen vt^a| pokziekte voorgekonen. Gelukkig isnafar men zegtde pokziekte in ons land t.tot staan gekomen. In eene vergadering van het hoofd comité ter behartiging van de belanfoen der Transvaal is besloten j 6000 p33* Zuid-Afrika te zenden voor de wedpwen en weezen der in den strijd gewoffden Transvaalsche Boeren. s In Petersburg moet met zekere be slistheid het gerucht geloopen hebben dat onze koning eerst plan heeft ge bad persoonlijk de begrafenisplechtigheid van den Czaar bij te wonen maar dat dit plan met het oog op een verwacht wordende heuchelijke familiegeschiedenis in zijn eigen huis weer heeft laten varen. 't Is de Russische correspondent "fai het Rott. Nwsbl. welke dit aan zijn^lad mededeelt. Donderdagochtend vertrok van Amster dam de Stella, om de reis naar de Nieuwe Wereld te ondernemen 388 mannen cd vrouwen, 211 kinderen tusschen 1 en jaar en 63 zuigelingen voert zij, als lar ld verhuizers naar New-York mede. In de Werkmansbode wordt medege deeld dat een twaalftal schrijvers en kler ken op de Landswerf te Amsterdam die den Minister van Marine op zeer bescheiden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2