NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Ban, BhscMd, Etnas, BaierswM, Imlah, Hooslaiifl, Lensden, Soest, Woensdag 13 April 1881. Een gedenkdag. No. 30. Tiende Jaargang. Uitgever: X. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gehracht. De Toren van Treviso. it, e- AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 8 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- sn des ie.terdt.fs. tb Amersfoort. Advertentiën van 14 rsgelsJ 0,40. Ieders regtl meer O.Oï. Voor het Baitenland0,07 s. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend nssr plaatsruimte. Het denkbeeld is geopperd om den 20sten Juli, den 300sten gedenkdag van de afzwering van Koning Ëilips, tot een nationalen feestdag te maken. Yeel bijval schijnt het niet te vinden, niet evenwel omdat men het historische feit niet gedenkwaardig oordeelt, maar omdat men iets tegen die herhaalde nati onale feestvieringen heeft. Vooral de mis lukking van het plan om van het derde eeuwfeest der stichting van de Unie van Utrecht een volksfeest te makenschijnt op dien tegenstand grooten invloed te hebben. De beteekenis van het feit der afzwering is anders gewichtig genoeg, om, ook na de nationale feestvieringen die wij reeds achter den rug hebben de viering van dezen historischen gedenkdag te recht vaardigen. Dat ook in die dagen dit feit als van groote politieke beteekenis werd beschouwd, blijkt reeds hieruit, dat de afzwering eerst zoolang na het eerste gewapende verzet tegen het gezag van graaf Filips gevolgd is. Onze voorouders wilden wel in opstand komen tegen hunnen vorst, nadat deze FEUILLETON. XIX. //Welk nut kan ons de hoop geven wanneer de liefde er aan ontbreekt z/Hijdie nog in staat is om liefde te gevoelen mag er ook aanspraak op maken om haar eens beantwoord te zien Deze woorden sprak Lilly op een eenigszins toornigen toon, die echter door de blikken, welke zij op haren neef sloeggeheel en al werd tegengesproken. Zij scheen echter iets in zijne oogen gelezen te hebben het geen haar deed blozenwant zij wendde het hoofdje om en was zichtbaar verlegen, zij werd echter spoedig uit die verlegen heid gered toen zij door het klinken der glazen aan de overzijde der tafel weer tot andere gedachten gebracht werd. De heer von Ehrenfels was opgestaan en bracht met luidde en krachtige stem een toast uit op den graaf von Ahlden die heden bepaald de koning der jacht mocht genoemd worden en den moedigen bestrijder van het zoo zeer gevreesde wilde zwijn. Een driewerf herhaald boerah! weerklonk nu rondom de tafelen dadelijk daarop viel een muziekcorps in dat in de zij kamer geplaatst wasen dat nu eene vroolijke fanfare met zooveel kracht deed zijnerzijds zijne plichten had verzaakt maar zijn gezag afzwerenhem vervallen verklaren van den troondaartoe konden zij zoo spoedig niet komen. De //godde lijke rechten" der vorsten spookten hun nog te veel door het hoofd. Zelfs de stich ting der Unie van Utrecht heette in theorie te kunnen samengaan met erkenning van de rechten van den graaf. Maar eindelijk kwam dan toch het besef boven, dat met het beginsel van het goddelijk recht moest gebroken worden: de Staten zwoeren plech tig het gezag van den ontrouwen vorst af, en in de akte, die daarvan werd op gemaakt, werd dit gewichtig beginsel neer geschreven //Het volk is nietgeschapen om den vorst, maar de vorst om het vol k." Ziedaar de beteekenis van het histori sche feit, hetwelk op 20 Juli voor de 300ste maal verjaart. In politieke beteekenis staat het dus veel hooger dan de stichting van de Unie van Utrecht. Het laatste zou men eene huishoudelijke regeling kunnen noemen. De afzwering daarentegen was een zaak van beginsel en een feit, dat. beteekenis heeft voor de wereldgeschiedenis. Het Nederlandsche volk was onder alle volken van het toen malige Europa het eerste, dat met het beginsel van het droit divin moedig brak. En het revolutionaire beginsel, hetwelk toen in de Nederlanden zegevierdeis later het beginsel gewordendoor alle beschaafde volken aangenomen en gehul- digd. Na de inneming van den Briel, is er hoorendat de glazen rinkelden en zelfs de koetsiers en bedienden die in de be nedenste verdieping zatenhet geweld hoorden en met vreugdekreten instemden, ofschoon zij niet eens wisten wie dat alles gold. Al de heeren von Triks alleen uitge zonderd traden op von Ahlden toe en klonken met hem. Gedurende dien tijd was het den graaf ontgaan dat een he diende een zilvren schotel voor hem had nedergezet waarop een frissche groene krans lagin wier midden de vreeselijke slachttanden van het wilde zwijn zichtbaar waren want op bevel van den heer von Ehrenfels had men hem die uit den kop gebroken. Toen de graaf weer ging zitten, viel zijn blik natuurlijk op dat zegeteeken, en eene lichte huivering overviel hemhij wendde het hoofd naar Lillyen zag dat dezelfde gedachte die hem getroffen had ook haar bezielde. Zij was bleek geworden, hare blikken waren onafgewend op den schotel gevestigd en de linkerhand welke op het damasten tafelkleed lag, hield zij afwerend tegen hetzelfde gericht; de krans waarmede de koning van de jacht gekroond moest wordenwas nog wel eeh myrthe- krans. De oude huishoudster had haar gemaakt. Zij had ook maar zeer weinig keus broeder en zuster Ehrenfels bezaten i zeker geen feit uit de geheele geschiede nis van den tachtig jarigen oorlog, dat meer waard is door ons volk herdacht te worden, dan de afzwering van Filips. K. Ct. OFFICIEËLE PUBLICATIËN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jachtacten, vischacten en kostelooze vergunningen om te visschen, benevens voor de registratie van eendenkooien en duiventillen, alle werkdagen van 's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie verkrijgbaar zijn, en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is de bedoelde verzoekschriften, behoorlijk ingevuld, voor den 15 Mei aanstaande ter voormelde plaatse inteleve- ren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning voor het seizoen 1881/82. Amersfoort, 8 April 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat de lijsten aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer derStaten-Ge- neraal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad, heden zijn gesloten en in af schrift aangeplakt aan de bergplaats bij het raadhuis, welke lijsten gedurende veer tien dagen, te rekenen van hedeD, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Se cretarie der gemeente voor eenieder ter maar zeer weinig bloemen in hun slot daarom was haar niet veel anders over gebleven toen men haar het bevel over bracht om voor een krans te willen zorgen, dan om het myrthenboompje uit tante Barbara's kamer van zijn zeer overvloedige takken te berooven. En nu zaten zij beide de trotsche jachtkoning en het schoone meisje daar naast elkanderen keken half verschrikt naar het mooie werk der goede Katharina en waren zoo verlegen, alsof een hunner zelf die dwaasheid be gaan had. Dat was nu werkelijk wel een zonder linge speling van het toeval. De graaf ten minste vatte het aldus op, hij scheen uit het bestudeeren van Lilly's gezichtje toch wel iets geleerd te hebben wantterwijl de muziek nog steeds doorspeeldeboog hij zich tot haar overen sprak eenige woorden op zoo gevoelvol en innigen toon, dat een purperroode blos niet alleen haar gelaat maar zelfs haar hals hoog rood kleurde. Wat had hij dan wel gezegd? Wij zul len niet zoo onbescheiden zijn om zijne woorden nauwlettend uit te pluizen. Bo vendien gaf hij zich volstrekt niet de minste moeite om zich anders voor te doen dan hij wasof een koel gelaat te willen toonenterwijl de woorden zoo warm over zijne lippen vloeiden. De scherp inzage liggen. Amersfoort, 11 April 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. r Amersfoort, 12 April 1881. Naar wij vernemen weigeren de schippers reeds het vuur-, haven- en tongeld te beta len. In tegenwoordigheid van twee getuigen wordt hen de betaling gevraagd door den havenmeester. Wij hebben nog niet gehoord dat het gemeentebestuur gebruik heeft gemaakt van zijn „recht" bij de ordonnantie van 1829 verleend en in 1830 koninklijk goedge keurd, om de schepen van hen die nalatig gebleven zijn in de betaling „aan den ket ting" te leggen, of de doorvaart door de Eembrug te beletten. Burgeravondschool met tweejarigen cur sus te Amersfoort. Na afloop van het op Maandag, den llden April, gehouden exa men werden bevorderd van de l»t« tot de 2de klasseE. van As, C. M. van Beek, W. van Haselen, C. Prins en E. J. Worf- fel; voorwaardelijkG. Prins, M. Schimmel en B. J. van Wermeskerken, terwijl één leerling niet kon bevorderd worden. Een diploma werd uitgereikt aan de leerlingen: G. van Haselen, J. Laseur, G. Valkenhoef, A. Ruitenberg, J. S. Cor- nelissen, G. J. van Eij bergen en J. Knop pers. Twee leerlingen van de 2de klasse werden niet bevorderd. De zomercursus (Hand- en Rechtlijnig- teekenen) vangt den 26stea April aan. toeziende heer von Triks wist best wat zijn mede minnaarzeide, uit de volle liefde stralende oogen van den graaf, uit de ontroering van het meisje met hare ne- dergesiagene oogen en hooggekleurde wan gen las hij woord voor woord wat er gesproken werd zelfs zonder een enkele syllabe er van te kunnen verstaan. Toen zag hij hoe von Ahlden den krans van het bord nam, en dien aan zijne dame toereiktezij nam hem niet aan maar wees den krans met eene haastige bewe ging der hand afwaarbij zij eenigszins vreesachtig naar hare betrekkingen keek. De graaf scheen steeds meer bij haar aan te dringenzijne gebaren werden smeekend, doch werden echter niet verhoord veeleer toonde de voortdurende afwering van het meisje en de smeekende blik harer oogen toen zij nu tot hem sprakdat zij zijn verzoek onmogelijk kou inwilligen. Eene donkere schaduw overtoog nu zijn gelaathij wendde zich van haar af en zweeg. Eene zenuwachtige siddering over viel hem hij streed klaarblijkelijk met zich zeiven om geen heftig antwoord te gevenreeds opende hij den mondtoen het klinken der glazen hem zoowel als den anderen gasten het stilzwijgen oplegde. //Mijne lieve en zeer geëerde gasten aldus liet de gastheer zich wederom hoo ren echter was nu de toon zijner stem

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1