NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Baarn, Bnnschoien, Eemnes, HamersyeM, Boevelaken, Bocil l NIEUWE Woensdag 4 Mei 1881. No. 36. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. De Toren van Treviso. XXV. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort Maandag, 2 Mei 1881. AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 manden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijks nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Wotntdagi- an des Interims. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj O,AO. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEËLE PUBLICATIEN. S c h u 11 e r ij. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 1 der wet op de Schutterijen van den 11. April 1S27 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder ingezeten van het Rijk, die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden, en zijn 34ste niet heeft voleindigd, tot het uitoefenen van den schutter lijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroe pen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen, zoo bij Zijner Majesteits besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 6)als anderzinstot invoering van voorzegde wet gemaakt, benevens hgt koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad Ao. 55); Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn ingezetenen, zonder onderscheid, geboren in het jaar 1856, waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun gewoon verblijf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen welke, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaan, het voornemen om zich binnen deze gemeente te Testigen, aan den dag hebben gelegd; Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Neder landers, mitsgaders de gepasporteerde militairen ge boren in de jaren 1855 tot en met 1847, welke sedert de in het vorig jaar gedane inschrijving vaste woon plaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, beschouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aangifte gehou den zijn, al ware het ook dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven, aan de loting voldaan, of ook een nnmmerverwisselaar FEUILLETON. ,/Het is alles de schuld vau dien schelm, dien von Trikshij is nu doodmoge God hem zijne vele zonden vergeven waaronder zeker niet de minste is geweest dat hij mijn armen meester zoo belasterd heeft. Deze is immers van daag weder zoo als hij altijd doet op den verjaardag van den zaligen heer Kurthierheen ge reden om eenige uren bij zijn graf te mogen vertoeven, ofschoon de doktoren het hem zoo ernstig verboden hadden wegens de vochtige en ongezonde lucht van het gewelf." //Zijn deze bloemen ook van uw meester afkomstig?" vroeg tante Barbara, bijna in verlegenheid gebracht door de verwijtende blikken die de oude man voortdurend op haar sloegen dat ook duidelijk in den toon zijner stem klonk. z/De kransende bloemen het koor gezang der kinderenvoor dat alles heeft de graaf gezorgd. Maar gij kunt zelf met hem spreken hij is beneden in den graf kelder gij zult hem tevens met zijne herstelling geluk mogen wenschen. Het was een moeielijkezeer moeielijke tijd dien wij doorleefden De oude man wendde zich om alsof gesteld hebben; Dat diegenenwelke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houdengehouden zijD zich ter inschrijving aantemelden, daar waar eene dienstdoende Schutterij bestaat, of daar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangeslagen, terwijl dc studenten, geëmplooieerden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advocaten, enz.bedienden en werkboden moeten worden ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie honden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooieerden aan het provinciaal Gouvernementen alle anderenal wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten oitoefenendie buiten 's lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats; de buitenlands zeevarenden in de plaats, waar zij hun wettig domicilie, en de aan boord wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hnnoe vaste woonplaats gehad hebbeD, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen; Dat door ieder, die zich tot die inschrijving aan meldt eene geboorteacte, of bij ontstentenis van dien eene acte van bekendheid, of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen, door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschrevenonverminderd het recht van den inge schrevene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken Dat de registers ter inschrijving op Maandag, den 16. Mei aanstaande geopend, en op Dinsdag den Cl. dier maand gesloten worden; terwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestuur worden ingeschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien bestonden, zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt fitting gehouden ten raadhuize op Maandag, den 16. en Zaterdag, den 21. Mei 1881, telkens des morgens van 10 tot 1 unr. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen all* belanghebbenden, den tot deze aangifte vastgestel- den tijd zich ten nutte te maken, ea daardoor te voor komen dat op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving, bij art. 9 der wet op de Schutterijen ver meld, worden toegepast. hij de dames den weg naar den grafkel der wilde wijzenwaarheen een trap,' die in het achterste gedeelte van de ronde zaal was aangebrachtvoerde. Op dit oogenblik stond hij juist voor Lillydie hij tot hiertoe nog niet eens had opge merkt. Hij schrikte hield de hand boven de oogen en zag het meisje eenigen tijd onderzoekend aanwaarop hij naar haar toetrad eerbiedig hare hand greep en die kuste alvorens zij zulks nog had kunnen verhinderen. z/Niet waargenadige jonkvrouw gij gelooft toch immers niets kwaads van den graaf? dat zou wel al heel treurig zijn want niemand weet zoo goed als ik, hoe Hartelijk hij U liefheeftveel meer als zulk een voornamen heer wel past. Zij mogen immers nooit handelen zoo als wij gewone menschenwant zij hebben wel aan heel andere dingen te denken als aan vrouw of kinderen." z/Hoe komt het dat gij mij zoo goed kent ik geloof niet dat wij elkaar ooit gezien hebben z/De heer graaf heeft een portret van de genadige freuledie toen misschien niet veel ouder dan dertien jaar kan ge weest zijn en toch schijnt mijn meester het nooit genoeg te kunnen aankijken, en in vertrouwen gezegdook heel dikwijls te kussen." Wederom keek de oude man het schoone meisje aanen scheen toen Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de alge- meenc rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te blij ven, en alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar opte- maken algemcene rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dusdanige verandering van om standigheden kennis te geven aan het Gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dus vóór den 15. Mei aanstaande; zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbende, ingeval hij dientengovolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van het koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroe pen alles onverminderd de toepassing van de strafbe paling bij art. 1 der wet van 5 Maart 1818 (Staats blad No. 12), bedreigende eene geldboete van hoogstens f 50 en eene gevangenisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, znl deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 2. Mei 1881. Burgemeestee en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSTJN. Dc Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staats blad No. 9a), BreDgen ter kennis van het publiek, dat door hen aan TEUN1S SCHOUTEN en zijne rechtverkrijgenden vergnnning is verleend om eene KUIPERIJ opterichten in het perceel, alhier gelegen aau de Krommestraat, wijk F, No. 270, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 523. Amersfoort, den 2. Mei 1881. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W L. SCHELTUS. VAN PERS1JN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 265 der gemeentewet, Doen te weten, dat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1881 door den Raad is vastgesteld en gedurende acht dagen, te rekenen van hedeD, alle werk dagen 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 3. Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTU8. VAN PERSIJN. plotseling tot een besluit te zijn gekomen. vNeen zoo gaat het nieter kan niets van terecht komen vóór dat alles helder en duidelijk voor ons ligt. Het gaat met het huwelijk als met een spiegelindien er maar óén vlek op is dan is toch de halve waarde er van weg. Daarenboven ik ben oud ik heb nog maar zeer weinig garen op het spinrokken en het geheim zou zoodoende wel eens met mij kunnen hegraven worden." Nieuwsgierig kwamen de dames wat dichter bijtoen de oude man zweeg en een poosje bleef nadenken, waarna hij aarzelend begon te spreken alsof hij door zijne onbescheidenheid eene misdaad dacht te begaantotdat hij na eenige mintifen weer even vlot en gelei delijk als te voren sprak. z/De beide heeren deden mij plechtig beloven geen woord te vertellen van het geen gebeuren zou, alleen echter in geval hij die in het leven bleef, omtrent den afloop der zaak met het gerecht in moeielijk- heden zou geraken dan mocht ik zeggen op welke wijze zich alles had toegedragen. Ja zoo was het bepaald eerst wilden de heeren op dien bewusten morgen duëlleeren, maar dit wilde de graaf nieten zeide het zou schande zijn indien twee menschen, die van hunne vroegste jeugd af aan vrien den geweest waren tot zulk een uiterste zouden moeten komen maar de andere wilde van geene verzoening hooren. Het Amersfoort, 3 Mei 1881. Voorzitter de burg, Mr. F. H. Van Persijn. Tegenwoordig zijn al de leden. De notulen der voorgaande worden ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde van behandeling zijn de navolgende stukken betreffende de scheep vaart op de rivier de Eem en de Zuider zee, waaromtrent een uitvoerig advies van Burg. en Weth. is uitgebracht, dat op verlangen van den heer Herschel en andere leden wordt voorgelezen. Naar aanleiding van daarin toegezegde mededeelingen wordt op voorstel van den heer v. Rosenthal ondersteund door meerdere leden, goedge vonden de deuren te doen sluiten. Na heropening betuigt de heer v. Rosenthal zijnen dank aan B. en W. voor de gegeven inlichtingen, waaruit de activiteit van het dag. bestuur te dezer zake alleszins geble ken is, eene dankbetuiging waarmede de vergadering zich vereenigde. Vervolgens komt in behandeling 1. een ontwerp-adres aan Z. M. den Koning, in houdende het verzoek te verklaren dat de was een toornig heer, die baron von Eckhofen als hij eeemaal boos op iemand was dan moest het buigen of breken. En nu zeide de graaf dan ook dat hij zich geheel en al wilde terugtrekkenen hem vrijspel laten maar ook dit hielp niets, de andere antwoordde dat zij op die manier niet met elkander kondeD voortlevenen dat het maar het beste zou zijn indien een van beiden vrijwillig den dood te gemoet ging. Toen hebben zij twee pisto len genomen het eene was goed geladen en op de andere werd slechts een ledig hoedje gezetdan zouden zij om de wa penen lotenen ieder hunner zou in het bosph de pistool op zijn eigene borst afschie ten zonder te weten of zij al dan niet geladen was. Tot op het laatste oogenblik toe heeft de graaf hem nog gebeden om maar toe te geven en zelf gelukkig te willen worden doch de andere wilde pergens van hooren en heeft mijn meester zelf een lafaard genoemd. In het woud aan gekomen zijnde heeft mijnheer de graaf zijne handen opgeheven en God gebeden, dat Hij hem tot zich wilde nemen en zijn vriend in het leven behouden, toen liet de pistool van den heer von Eckhoven een scherpen knal hooren en alles was gedaan. De oude dame had zich weer opgericht. Met vaste treden trad zij op den bedien de toereikte hem de handen zeide op een hartelijken toon//Ik bedank je

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1