vaart op de rivier de Eem is rijks-belang en de daarmee in verband staande beffing van vuur-haven- en tongeldop nader, te bepalen voorwaarden, voor rekening van den Staat te nemen. 2. Verzoek van de firma Houtzaager van Veenondernemers van den stoom- bootdienst op Amsterdam, om geheele (jf gedeeltelijke vrijstelling van vuur-, haven en tongeldof anderszins subsidie te er langen. Van de adresseD, ter ondersteuning van die aanvraag ingediend door onder scheidene handelaren en de Kamer van Kooph., wordt voorlezing gedaan op ver langen van den heer Methorst, die geene bewijsgronden betreffende het beheer van de onderneming erin aantreftwelke een raadslid te zijner overtuiging immers be hoeft. Daarop wordt het afwijzend advies van Burg. en Weth. met algemeene st. aangenomen. 3. Ontwerp-besluit (met bijgevoegd rechtskundig advies) om tegen de firma Houtzaager van Veen eene rechtsvorde ring intestellen tot betaling van door haar verschuldigd vuur-, haven- en tongeld, en na afloop van die procedure zoo noodig in rechten, van eiken gebrekigen schipper het door hem verschuldigde in te vorderen. Op voorstel van den heer Celosse wordt de in het ontwerp aangeduide som van f 38,25 voor drie gedane reizeu zonder betaling, tot op f76,50 voor zes reizen verhoogd, waardoor de weg van beroep en cassatie zal openstaan. Het gewijzigd ont werp-besluit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het kohier der belasting op de honden wordt met alg. st. vastgesteld tot een be drag van f 7 52. De heer Groeneboom verlaat de verga derzaal. Twee voordrachten tot af- en overschrij ving van onderscheidene posten der gem.- begrooting over 1880, de eene van f 2525,41'/2 op onverziene uitgaven en de andere van f 1648,37V2 op armwezen en f 1000 op lager onderwijs alsnog beschik baar, worden z. h. o. goedgekeurd. Verzoek van den heer W. J. Hakkert om naar het voorbeeld van andere plaatsen eene bijdrage van f 100 te verleenen in de kosten der zestiende algemeene vergadering van leeraren aan inrichtingen van middel baar onderwijs in Nederland, benoodigd om de leden dier vereeniging op eene waardige wijze hier te kunnen ontvangen. Het dagelijksch bestuur is van oordeel dat er alleszins termen bestaan om aan het verzoek te voldoen, niet alleen omdat zoodanige vergadering een belangrijken invloed op den gang van het onderwijs in het algemeen uitoefent, maar ook daar door de Amersfoortsche inrichting voor m. o. meerdere bekendheid erlangt, welke voor de gemeente zeer zeker gunstige ge volgen moet hebben. De heer van Beek verklaart tegen het voorstel van Burg. en Weth. te zullen stemmen, omdat hij er in beginsel tegen is aan onderwijzers-ver gaderingen uit de gemeentekas bijdragen te verleenen. De Voorzitterhoewel het beginsel van dien spreker huldigende, vermeent te mogen wijzen op vroegere raadsbesluiteno. a. de toekenning van f 300 voor eene bijeenkomst betreffende het lager onderwijs. Het gedane voorstel wordt met 11 tegen 3 stemmen, die van welJohan God zal U hiervoor beloo- nen gij hebt een goed werk gedaan, niet alleen aen uwen meester maar ook aan ons." Toen wenkte zij Lilly, die haar schreiend volgdeen ging naar de poort waar de sleenen trap gevonden werd, die naar den grafkelder voerde. Een zwak schemerlicht heerschte in het gewelf alwaar reeds zoovele trotsche hoof den uit het geslacht der von Eckhoven den laatsten slaap sliepen. Slechts zeer onduidelijk kon men het metalen beslag zien, waarmede de lange rij doodkisten die langs de muren stonden voorzien wa ren een akelige bedorvene lucht woei den binnentredende!! uit den kelder te gemoet, en slechts van eene zijde die door eene daarboven geplaatste lamp zwak verlicht werd, stroomde de geur van versche bloe men tot naar den ingang. De doodkist die dadr stond, geleek wel een bed vol bloeiende viooltjes en meiklokjes, slechts op weinige plaatsen kon men het gladde en bruingewrevene eikenhout er door heen zien schemeren, dat, in zijn nog zoo hel dere en lichte kleur, sterk afstak met de donkere tint dier andere kistenwelke de laatste verblijfplaats van het aardsche om- de heeren Lagerweij, van Beek en Schel- tus, aangenomen. Voorstel van Burg. en Weth. tot het aanvaarden van een geschenk van den opzichter der gemeentewerken, P. van den Hooff, bestaande uit den door dezen uit gesneden hout op 1/30 der ware grootte vervaardigden Lievevrouwetoren van Amers foort. Het dagelijksch bestuur verklaart het bezit van dat (in de raadzaal aanwezig) kunstwerk voor de gemeente op hoogen prijs te stellen, en doet daarom het voor stel om met dankzegging aan den gever gebruik te maken van diens aanbod, en hem als bewijs van erkentelijkheid dei- gemeenteeene gratificatie van f 100 te verleenen, welke voorstellen achtereenvol gens z. h. o worden aangenomen. Verzoek van den heer B. E. Mater om eervol ontslag uit de betrekking van onder wijzer aan de kostelooze school in de Koe straat, wegens ongeschiktheid tengevolge van lichaamsgebreken. Het desbetrekkelijk ontwerp-besluit, gegrond op overgelegde verklaringen van geneeskundigen, districts schoolopziener en Gedeputeerde Staten wijst den 15 Mei e.k. als tijd van ingang aan en wordt z. h. o. aangenomen. De Voorzitter zegt dat weldra in de vacature zal behooren te worden voorzien. Voorstel van Burg. en Weth. omtrent de vernieuwing van vijf wegen, te weten het als grintweg opmaken van den Lien- dertschen weg, over te nemen van de aan grenzende eigenaren, evenals de daarbij gele gen met veldkeien te bestraten Watersteeg; het aldus bestraten van den Lagenweg en de Kleine Nachtegaalsteegen het met eene onder-cintellaag als grintweg hard en berijdbaar maken van het Laantje tegen over Amicitia. Den heer Visser komt het zoogen. Laantje als rijweg weinig doeltref fend en zelfs gevaarlijk voor. De Voorzitter geeft te kennen dat het genoegzame breedte heeftalthans bij het voornemen om aan slechts één kant (de Slijkpoortszijde) in te rijden. Na deze inlichting wordt het ge dane voorstel z. h. o. aangenomen. De heeren Croockewit en Celosse, wet houders, worden benoemd tot leden, Met horst en Drijfhout van Hooff tot plaats vervangende leden van de commissie, bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de schutterijen. Ingekomen zijn: het verslag omtrent den toestand van de gemeente over 1880. In afdruk ronddeelen. Verslagen van de verschillende instel lingen, enz. over 1880.Ter secretarie. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas bij den gem. ontvanger d.d. 2 April. Als voren. Goedkeuring van Gedep. Staten op de gem.-rekening over 1879het kohier van den hoofdelijken omslag over 1881 en op het raadsbesluit houdende aanwij zing van de plaatsen waar de scholen ge vestigd zijn, en vaststelling van de jaar wedden der onderwijzers en van het sub sidie aan de meisjesschool. Voor in formatie. Staten van oninbare posten van den hoofdelijken omslag en de hondenbelas ting over 1879, respectievelijk bedragen de f 929,52'/2 en f 171,45, met het daarop gegeven advies van Burg. en Weth. in eene volgende vergadering te behandelen. Op eene vraag van den heer v. Rosen- hulsel der afgestorvenen uitmaakten. Tegen den muur, waarvan de vochtige droppels nedervielen, stond eene kleine houten bank, waarop eene kleine manne lijke gedaante was neergezeten, met de armen op de knieëen geleund en het aan gezicht in de beide handen; kennelijk was hij in diep nadenken verzonkenen had hij zijne geheele omgeving vergeten. Hij hoorde de voetstappen der binnen- tredenden niet eensofschoon die ook wel is waar op den zachten bodem niet zeer hoorbaar waren. Toen Tante Barbara hem dus eensklaps aansprak en hij verschrikt opsprongscheen hij in 't begin volstrekt niet te kunnen begrijpen hoe hij deze ver schijning zijner' bloedverwantem moest ver klaren en waarom nu juist diegenen hier- kwamendie hij had willen bezoeken nadat hij zijn gewoon werk bij het graf van zijnen vriend ten einde zou gebracht hebben. ,/Wees er niet boos om dat wij U hier komen storen," sprak de oude dame, als het niet geweest ware dat ik U zoo gaarne om vergiffenis wilde smeken, zoo zou ik U hier nooit hebben durven opzoeken." z/Mij vergiffenis vragen? ik weet niet wat ik U zou moeten vergeven." thai of er uitzicht bestaat op eene spoe dige zoozeer gewenschte verbetering van den slechten toestand van den weg nabij het station, antwoordt de voorzitter dat het dagelijksch bestuur 2 a 3 weken ge leden zich te dier zake tot den Minister van Waterstaat heeft gewend met de vraag te willen bevorderen dat de toegangswe gen in onderhoud aan de gemeente worden overgedragen, in welk laatste geval voor een en ander behoorlijk kan gezorgd worden. Aan eene indertijd reeds door den raad van toezicht gedane uitnoodiging, verge zeld van bepaalde voorschriften, is door de Gentraalspoorwegmaatschappij totdus ver niet voldaan. Hierop is de vergadering gesloten. Op de vergadering van de Amersfoortsche Antirev. Kies vereeniging Nederland en Oranje, den 29 April alhier gehouden, is tot kandidaat gesteldhet aftredend lid Mr. JE. baron Mackay. Tevens werd besloten, het bestuur van vijf leden uit te breiden tot negen, en werden daarom toegevoegd de heeren J. J. Kleber, J. J. Schussler te Nijkerk, J. Podders te Apel doorn en B. van Essen te Bameveld, ter wijl de heer M. J. Chevallier Jr., als bestuurslid herkozen werd. 1.1. Maandag had alhier een treurig ongeval aan het Station plaats; een der beambten A. een oppassend gehuwd man, die bezig was zijne werkzaamheden te vervullen, werd ongemerkt door een zand- trein aangeredeneen buffel der locomo tief wierp hem ter neder met dat onge lukkig gevolg dat de trein over een zijner beenen liep zoodat een gedeelte zijner voet verpletterd werdnaar men verneemt zal hij eene amputatie moeten ondergaan. De gunstige weersverandering is vooral den veehouders hoogst welkom. Niet al leen is bij velen het veevoeder opgebruikt, maar het is bijna niet te verkrijgen, zoo dat de nuttige dieren gebrek moesten lijden. De weilanden waren nog te schraal om het noodige op te leveren, maar tegen wil en dank moest het vee daarop gela ten worden. Moge nu het gras sterk groe ien dan komt alles terecht. Wij zagen gisteren voor 't eerst de zwaluwen hier vliegen en mogen ze de profetessen van gunstiger weder zijn BINNENLAND. De weilanden-verpachtingen in de Betu we zijn bijna geëindigd. Over het geheel is de prijs hooger dan in het vorige jaar. In de afgeloopen week zijn niet minder dan 64 vreemdelingen wegens gemis aan papierenlandlooperij of gebrek aan eenig middel van bestaanover de grenzen van ons land gezet. Te Ammerzoden is in twee gezinnen een geval van pokken geconstateerd. Er is te Deventer nog steeds groote behoefte aan kleine burgerwoningen, niet tegenstaande er in den laatsten tijd veel is bijgebouwd. De bevolking neemt steeds toe en zoodra er dergelijke woningen ver- Dat ik aan U getwijfeld heb, dat ik U in staat kon houden om eene daad te be gaan die gij zelfs nooit in uwe gedachten zoudt hebben genomen. Egonik weet alles. Uw oude knecht heeft uit de school geklapt, ik bid U, wees er niet boos om, hij was bang dat hij anders het geheim nog mede in het graf had moeten nemen. Gij zijt onschuldig aan den dood van Kurt. Laat mij nu mijn misslag ook weer mogen goedmaken, maar nog eerst eene vraag tot U richten. Denkt gij, aan Lilly, om wier hand gij aanzoek gedaan hebt, eene toekomst te kunnen aanbiedendie hare zoo innige liefde tot U waardig is?" z/De hemel is mijn getuige, dat ik naar geen hooger doel wil streven, dan om haar gelukkig te maken die mij dierbaarder is dan mijn eigen leven." vWelnu dan geef ik je haar gaarne en zegen U voor deze woordenBij het graf van Uwen vriend leg ik thans Uwe handen ineenen neemt nu ook beiden den over ledene tot getuige, dat gij elkander in hartelijke en oprechte liefde getrouw zult blijvenwant liefde is de moeder van het waarachtig geluk." Wordt vervolgd.) rijzenworden zij dikwijls reeds betrokken, voor dat zij geheel zijn afgewerkt. Zondagnamiddag kregen twee jongens, die in de Brouwerstraat te Amsterdam aan 't knikkeren warentwist. De een gaf den ander toen zulk een duw, dat hij in een kelder tuimelde en met zijn hoofd door de ruiten viel. Met een vrij ernstige wonde aan den hals werd deze naar zijn woning gebracht. Zevenaar2 Mei. Heden nacht is bij A. Janssen, herbergier alhier, ingebroken. Het is de dieven gelukt gouden kettingen en eenig geld te ontvreemden. Moge de pogingen, die de politie heeft ingesteld om de dieven op te sporen, met een gunsti- gen uitslag bekroond worden. Uit Leermans (provincie Groningen) is heden voorjaar meer dan '/4 der school bevolking uaar Amerika vertrokken. BUITENLAND. De geruchten houden aan, dat de Boe ren in Transvaal den vrede wantrouwen. Newcastle moet er volstrekt niet uitzien alsof men zich in vredestijd bevond. De ex-Koning der Zoeloe's, Cetawayo, iemand die volstrekt onschadelijk is gemaakt heeft in een brief aan den koningin van Engeland de Transvaalsche Boeren met den naam van /honden" bestempeld. z/Dolle hond" zal dus voortaan wel de geschiktste titel voor den ex Zoeloekoning zijn. Gladstone heeft aan den bisschop van Armagh schriftelijk de resolutiën medege deeld, door de Katholieke Iersche gees telijkheid in zake de Laud-bill aangenomen. Gladstone zegt dat de regeering vast be sloten is de Land-bill door te zetten. Zij zal gaarne de amendementen in overwe ging nemen, die strekken kunnen om de bill te verbeteren; maar zij kan de wijzi gingen, door de Iersche geestelijkheid voorgesteld, niet aannemen, omdat zonder het beginsel der Landbill de revolutionairen hun werk zouden voortzetten. De Koningin van Engeland heeft het graf van Beaconsfield bezocht. Nog steeds komen berichten uit Ierland omtrent daar plaats gehad hebbende ag rarische misdaden. Te Frankfort zal den lOn Mei een ge denkfeest worden gevierd ter gelegenheid van het eerste 10jarig tijdvak na den vrede in 1871 daar gesloten in het hotel Zum Scliwane. Er zal een gedenksteen worden onthuld met de woorden: //In dit huis werd den lOn Mei 1871 de vrede tusschen Frankrijk en Duitschland gesloten. In Rusland moet het eindelijk ook weer voorjaar geworden zijn. Men verwacht, dat al het ijs van de Newa over eenige dagen zal wegdrijven. Ten aanzien van de school- of onderwijs- quaestie in België duurt de agitatie voort. Onderscheiden vonnissen zijn reeds aan- gewezenn personen die aanvallen tegen de openbare school, de onderwijzers enz. de den, gepaard met feiten of uitdrukkingen die onder 't bereik der strafwet vallen. GEMENGDE BERICHTEN. Men meldt uit Smilde: Het negenjarig zoontje van een arbeider in deze gemeente was sedert eenige maan den lijdende en kwijnde ziender oogen weg. Er waren er die oordeelden, dat een boos aardige heks niet vreemd zou zijn aan den treurigen toestand van den knaap. Op zekeren morgen zaten niet minder dan vijf zwarte katten op de deur der schuur, terwijl nog een vijftal zich in de schuur bevonden. Loopen konden deze niet; met verbazende snelheid echter wisten ze zich voort te bewegen door over den kop te buitelen. Ook een slang vertoonde zich aan de deur. Na rijp beraad werd einde lijk besloten een duivelbanner, in de buurt van Drachten woonachtig, in de zaak te betrekken. Pas was men het hierover eens gewordenof een slag als van een pistool schot deed zich in de woning hooren. Zondag werd de reis aanvaard en medi cijnen werden van den bekwamen duivel banner medegenomen. Reeds den volgen den nacht bleek het, dat de heks moest

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2