Bunschoten. De ansjovischvisscherij op de Zuiderzee heeft een aanvang ge nomen en laat zich gunstiger aanzien dan verwacht werdt, aangezien er in de vorige week zich slechts enkele vertoonden. die van liet Ottoirianiselie Kijk, verzwakte, openbaarde zich natuurlijk de begeerte om de voormalige onal hankelijkheid te verkrijgenen geen diplomatieke kunst grepen kunnen dien drang duurzaam tegen houden. Koloniseerende mogendheden hebben altijd twist met hun buren te wachten. De heerschappij die zij uitoefenen werd door geweld verkregen en moet, gedurig bedreigd, door hetzelfde middel worden gehandhaafd. Men zou dit de vloek van het bezit kunnen noemenen ook wij Nederlanders, weten daarvan mede te spreken. Onder al die omstandigheden zal het nog wel een poos duren eer het duizend jarig Rijk van liefde en vrede is aange broken, en we de zwaarden tot sikkels kunnen smeden. Hoe levendig we dit ook mogen betreuren, wij vreezen dat er wei nig aan te veranderen is. Toch is de arbeid van de apostelen des vredes niet overbodig. Want zij werken op de openbare meening, die. alleen in staat is de oorlog duurzaam en met vrucht te bestrijden. "Amersfoort, 14 Mei 1881. Het zoogenaamd St. Agatha-klooster op het Zandten vorigen jare door het R. K. kerkbestuur alhier aangekocht van het gemeentebestuur, wordt thans gerestaureerd en in gotischen stijl opgetrokken. Dit ge bouw zal, maar men verneemt, gedeeltelijk voor kerkelijk gebruik en anderdeels voor amusementszaal van militairen worden ingericht. Zondag, 15 Mei '81, zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer R. C. J. Mosselmanspredikant te Groningen. Men wil weten dat een geesmiddel zou ontdekt zijn tegen een der grootste ,/pe- tites misères" van het leven in Nederland: de verkoudheid. Aftreksel van bladeren der //Eucalyptus globulus" zou die ziekte in enkele uren radicaal verjagen. 't Is te hopen dat de ontdekking be vestigd zal worden; maar de //Eucalyptus" is ook al eens een geneesmiddel tegen koorst geweesten dus dient het nieuwe bericht voorloopig onder voorbehoud te worden aanvaard. De vraag doet zich echter voor of men het middel zonder gevaar kan aanwenden, zoo ja, dan is het althans te probeeren. MARKTBERICHT. Tarwe f 9,50 a f 11,Rogge f8.75 k f9,25; Boekweit f7,50 k f8,50; Ap pelen f 0,k f 0,Aardappelen f 2,30 f 2,60 per HL.Hoendereieren f3,it f3,50 de 100 stuks; Boter f 1,a 1,35 per Kilo. tijd lang te logeeren te hebben, doch dat zich nog geen gelegenheid hiertoe had voorgedaan. Maar nu, daar hij zich tot Heidenrijk's vrienden mocht rekenen, was de gelegenheid //prachtig," als deze zoo goed zou willen zijn, gedurende de reis op zijn lieven Julius, die een zoet kind waste passen en in den Haag aan diens oom af te leveren. Heidenrijk ontstelde eenigermate van deze opdrachtmaar wat moest hij doen? Hij had te veel ver plichting aan den heer K. v. R. om met andere woorden neen te zeggen, en zei derhalve met een zoo vriendelijk mogelijk gezicht, dat hij dit reisgezelschap //heel aardig" vond. Ze spraken af, den volgenden morgen om acht uur in de wachtkamer van 't station te zullen zijnen toen deze heer was vertrokken, deed Heidenrijk het knipje op de deur, om eventueele vermeerdering van reisgezelschap te voorkomen. Er klopte ook niemand meer, en hij had nu tijd na te denken over het groote geschonken vertrouwen der geheel of half hollandsche Klevenaars waarmee bij bekend was ge worden. De brieven waren hem niet lastig, vooral niet wegens dien eenen; maar die doos! en dat karton!! en dan die lieve De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort, maakt, bekend, dat van af 15 Mei de laatste buslichtingen voor de ver zendingen per Centraal- en Oosterspoorwe gen geschieden als volgt: Centraal-Spoorweg. Richting naar Utrecht ten 8.23 's morg., 10.26 's morg., 2.15 'sav., 2.25 'sav., 5.26 'sav. en 8.47 'sav. Richting naar Kampen ten 8.25 'smorg., 11.40 'smorg., 4.2 'sav., 5.38 'sav. en 8.51 'sav. Ooster-Spoorweg. Richting naar Zutphen ten 8.32 'smorg., 12.54 'sav., 5.53 'sav. en 8.53 's av. Richting naar Amsterdam ten 8.3 'smorg., 8.43 'smorg., 12.55 'sav., 'sav., 5.25 'sav. en 8.50 'sav. De lichting van de ijzeren brievenbus aan de St. Janstraat geschiedt: ten 6. 'smorg., 9.30 'smorg., 12.40 'sav. en 8.15 'sav. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur voornoemd C. SM ITT. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geveD van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG den 16. MEI aanstaande, 's namiddags van half twee tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij verdere leden van het bestuur, de Heeren B. Herschel, W. A. Croockewithl. van Beek, en Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. 3APELDOORNPenningmeester. J. C. LEINWEBER Secretaris. BUITENLAND. De //Standard" meldt uit Newcastle (Natal) dat aan de westelijke grens van Transvaal de vijandelijkheden tusschen Boeren en inboorlingen zijn begonnen. De toestand in Ierland begint met eiken dag bedenkelijker te worden. De regeering heeft zich nu verplicht gezien behalve Dublin ook nog andere groote plaatsen als Cork en Kilkennyin staat van beleg te verklaren. De hoofdstad zelve is het tooneel van ergelijke schandalen. Op de openbare straat werden twee jon gelieden neergeschoten die in verdenking stonden aan de Regeering een wapendepot verraden te hebben. Naar aanleiding van deze misdaad werd Zaturdag te Dublin krachtens de dwangwet de eerste arrestatie gedaan. De in hechtenis genomen persoon is John Levey, administrateur van een brouwerij; hij is geen ligist, ja zelf een heftig tegenstander van de land league-beweging. Hij behoort intusschen tot de uiterste nationalen. De onverwachte arrestatie beeft nog al opzien gebaard. Van de land league zouden verscheidene leden in hechtenis worden genomen. De tentoonstelling van wol in het Crystal Palace zal den 2den Juni geopend Julius van meneer Yan Royen!Een oogenblik dacht hij er aan doos en karton per post te verzenden, te 's Gravenhage in ontvangst te nemen en adressanten toe te zenden, daar hij geen vriend was van me deslepen van veel dingen; maar spoedig gaf hij dat plan op, want eerstens was het postkantoor zeker reeds gesloten, en ten andere kon de doos heel goed onder de bank van den coupé worden geschoven, en wat het karton betrof, dat was aan zijn bijzondere zorg toevertrouwd door zoo'n schoone, lieve vrouw! Restte als ware last post de lieve Julius. Hij had nog nooit als mentor van een zesjarig jongetje ge reisd, maar had een donker voorgevoel van het niet juist benijdenswaardige van dien post. Na lang overleg liet hij einde lijk een gedachte wortelen, die hij reeds eenige malen met verfoeiing uit zijn ge plaagd hoofd had geroeid, maar die telkens weer in hem opkwam. Yerjaag de natuur, toch keert ze weer! Daar Heidenrijk geen bonne-natuur had, kwam de zijne tot gel digheid. Hij besloot den volgenden morgen reeds met den trein van zevenen te ver trekken, Juliusje in den steek te laten en zich later met een misverstand in de af spraak te verontschuldigen. Die gedachte, zoo perfide als ze was, gaf hem rust; hij worden. Er zullen omstreeks 6ÏÏ vreemde exposanten zijn, onder welke 34 Duitschers en 8 Hollanders. De andere zijn Russen, OostenrijkersBelgen en Denen. De //Echo" zegt dat de faillisementen te Amsterdam en Londen sommige houders van producten inzonderheid van katoen benauwen. Een verdere daling is er het gevolg van en men verwacht nog meer schorsingen van betaling. In de hoofdstad van Oostenrijk wordt met geestdrift het huwelijksfeest van den Kroonprins gevierd. Het huwelijk zelf werd Dinsdag in de Augustijnerkerk te Weenen voltrokken. In berichten uit Algiers worden afgrij selijke scènes verhaald van de laatstover- geblevene personen der expeditie onder Flatters. Zij waren naar een hol gevlucht, alwaar er vijftien door de overigen uit hongersnood waren opgegeten. Te Fastow en Scherinkastatioiis van den zuidwestelijken spoorweg in Rusland, heeft zich het volk opnieuw schuldig gemaakt aan buitensporigheden tegen de joden. De gouverneur generaal te Kieuw generaal te Drentelnzond er troepen heen. De joden in de zuidelijke steden vluchten naar het platteland. De Keizer van Rusland heeft gisteren een manifest uitgevaardigdwaarin hij verklaartdat het Gods wil was dat hij de keizerlijke Regeering aanvaardde. Hij heeft dit gedaan in het vertrouwen op de Voorzienigheid en in 't geloof aan de kracht der heerschappijdie de Keizer tot welzijn des volks zal bevestigen. De Keizer maant alle trouwe onder danen aan hem oprecht te dienenom den geest van oproerdie Rusland met schande bedektuit te roeien om het geloofde zedelijkheid en een krachtige opvoeding der kinderen op goede grond slagen te vestigen om al wat tegen de redelijkheid aandruischt, te verdelgen, om de orde en de gerechtigheid in alle op zichten te bevestigen. Deze proclamatie werd uitgevaardigd na het houden eener revue over de Garde die de Keizerin bijwoonde. Het verdelgen van al wat tegen de redelijkheid aandruischt is vrij nihilistisch; want hoe weinig zou er dan blijven be staan en niet tot nihil worden gemaakt De bedoeling zal dus wel niet zóó erg zijn. BINNENLAND. Meer dan eenig ander gedenkteeken staat door bijgeloof en kwade trouw Spi noza's beeld te 's Hage aan de balddadig- heid van kwaadwilligen bloot, zelden toch is dat geheel vrij van steenen en vuilnis, terwijl het dezer dagen bijna geheel on toonbaar mocht heeten, door het daartegen werpen van stukken kalk. De wonderdocter uit Buiksloot is ook door het gerechtshof te Amsterdam vrijge sproken van de tegen hem ingediende aan klacht wegens het onbevoegd uitoefenen der geneesknnde. ging naar bed, en, op een onaangenamen droom na, waarin den lieven Julius, die onderweg voortdurend uit het venster van den coupé wilde kijken, door een voorbij snellenden trein het hoofd werd afgescheurd, sliep hij den slaap des gerechten. Den volgenden morgen stond hij vroeg op, en daar zijn droom heni in zijn be sluit versterktereed hij reeds om half zeven naar 't station, sprong haastig uit het rijtuig, liet er zijn bagage afhalen, en was op 't punt zijn kaartje te betalen, toen iemand aan zijn jas trok. Hij draaide zich om en zag tot zijn schrik den lieven Julius met een groote groene bo taniseertrommel op zijn rug, en achter 't kind, met een reistasch den vriendelijk grijnzenden knechtdie hem meldde dat zijn heer verhinderd was zelf te komen maar een brief had meegegeven. ,/Maar wat drommel, hoe kom je zoo vroeg hier? jriep hij uit, terwijl hij 't couvert openscheurde. z/Ja, mevrouw was zoo bang dat we te laat zouden komen; beter te vroeg, zei ze," repliceerde de majordomus. Aan terugzenden van den lieven Julius was nu niet te denken, en hij begon vol vertwijfeling den brief te lezen, die luidde: De Minister van Financiën brengt ter kennis van de belanghebbendendat in den loop van dit en het volgend jaar 120 commiezen 4e kl. der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen kunnen worden aangesteld, op eene bezoldiging wegens tractement en toelage van f 480 's jaars. Te Zwaluwe hebben zich in den laatsten tijd eenige gevallen van typhus voorge daan. Een groot gedeelte van het Zeister- bosch is door aankoop overgegaan aan twee voorname heeren, tot het stichten van nieuwe villa's. De te Leeuwarden gevestigde coöpe ratieve handelsdrukkerij heeft ook in 1880 gunstig gewerkt. Behalve dat aan de aan deelhouders een behoorlijk dividend kon worden uitgekeerd, kwam aan de gezellen een aandeel in de winst ten goede van f 1435 of 28 pCt. van het door hen ver diende arbeidsloon. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Oberstein wordt een ontzettend feit verhaald. Bij het wegruimen van verschil lende zaken op een zolder, werd door een ambtenaar een mand gevonden, waarin een kind lag in hoogst beklagenswaardigen toe stand. Handen en voeten waren geheel gekromd en niet te bewegen, verscheide ne ledematen waren vergroeid en het ge laat was geheel uitgeteerd. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het arme wezen hetwelk men voor een kindje van nauwe lijks een jaar hield, reeds 5 jaren in dezen verschrikkelijken toestand heeft doorge bracht. Door enkele klanken kon het zijn behoeften kenbaar maken. De moeder bleek te zijn een dienstmeid, die in 't huis woonde. Het kindje te Weert, waarvan het lijk je was opgegraven en geschouwd, is ge bleken niet aan de gevolgen van mishan deling door de moeder, maar aan keelziek te te zijn overleden. Aan een te Nijmegen ontvangen brief van een voornaam inwoner van den Trans vaal ontleent de Nijm. Ct. het volgende: Het twaalfjarig zoontje van een Boer vergezelde op zijn verlangen zijn vader naar het tooneel van den jongsten strijd. Toen het gevecht begon, legde hij zich op de knieën met al zijne patronen naast zich en doodde successievelijk met elk schot een roodbaatje, den eigenaardigen naam, door de Transvalers aan de Eugelschen gegeven. De residentie krijgt een Transvaalstraat, nl. tusschen de Sumatra-straat en de Laan Copes van Cattenburch. De eigenaar heeft dien naam zelf mogen geven, daar zijn straat niet door de Gemeente wordt over genomen op grond dat zij slechts 9 Ned. el breed is. De koninklijke Academie in België heeft in plaats van den overleden hoogleeraar W. Vreede tot haar lid benoemd de heer mr. Joan Bohl te Amsterdam. //Geachte Heerwaarde vriend z/Daar ik verhinderd ben u persoonlijk mijn Julius te overhandigen, verzoek ik u schriftelijkhet lieve kind toch niet uit het oog te verliezen. Het reist na tuurlijk nog als een kind dat op den schoot zit, zonder biljet. Maar er zijn altijd nog zooveel plaatsen in de coupé's onbezet, dat het u in elk geval niet behoeft te incom- modeeren. Inliggend kwartje verzoek ik u voor hem te besteden. Dit zal wel voldoende zijndaar de reis zoo lang niet duurt, wegens de sneltreinen waarvan gij u bedient, en hij ook eenige provisie in zijn plantenbus heeft. Mijne vrouw laat u hartelijk groeten en wenscht u, evenals ik, goede reis. Nogmaals dank voor uw vriendelijkheid, waarmede ik ver blijf" etc. Nauwelijks had hij deze regels gelezen of er werd geluid. Onder den eenen arm het karton, onder den anderen de doos, in de eene hand zijn nachtzak en stok, aan de andere den lieven Julius, ijlde hij naar het perronom een plaats te zoeken. //Tweede klasse, Nichtraucher Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2