in maatschappij en huisgezin, in school en vergaderzaal, in kunst en wetenschap dringe de geest door, die de menschen tot elkander brengt en hen wijst op hun gemeenschappelijken arbeidde mensch- heid gelukkig te maken, door haar los te rukken uit de boeien van ruwheid en verdierlijking. Amersfoort, 4 Juni 1881. Het getal weekbladen in Nederland is weder met een vermeerderd, bij den heer O. Rommerts te Leeuwarden is ver schenen" de vrije pers" politiek en finan- tueel weekblad voor Nederland, prijs per jaar f 8, het le. no. bevat 8 pag. Zondag, 5 Mei '81, zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Ds. J. de Jong, O.-I. predikantlaatst te Padang. De Kiesvereeniging t/Recht voor allen," (R. K.) alhier, heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, den Heer Mr. JE. Baron Mackay, aftre dend lid. Tevens werd besloten geen candidaten te stellen voor den Gemeenteraad. Soest- Sedert woensdag is een zekere heer B. vermist, zijnde woensdag nade- middag van huis gegaan en tot heden nog niet terug. BINNENLAND. Het ontwerp van wet betreffende den postpakkettendienst, alsmede het wetsont werp tot regeling van het Auteursrecht is door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangenomen. Een huisgezin van vijf personen heeft de gemeente Buurmalsen verlaten, om zich naar Amerika te begeven; het steeds zoo hoog geprezen Gelderland, dat er vooral in dezen tijd zoo schoon uitziet, had voor hen zijne aantrekkelijkheid verloren. Voor het toelatings examen als cadet aan de K. M. Academie te Breda, hebben zich 170 adspiranten aangemeld. Er zijn 70 plaatsen beschikbaar. Terwijl de bevolking van Nederland in het tijdvak 187075 met 6 pCt, toenam steeg de opbrengst van de directe belas tingen in bijna gelijke verhoudingen met iets meer dan 7 pCt. Door Burgemeester en Wethouders van Zaandam is bij den Raad aangevraagd een crediet van f 10.000 voor de gemeentelij ke reinigingsdienst. Op 14 Juni verschijnt een nieuwe Cou rant namelijk de Zandvoorteche Badcou- rant, uitgever W. C. de Graaff te Haar lem. De rechtbank te Leeuwarden heeft Age- ma, gewezen koetsier van den heer Bieruma Oosting, wegens mondelinge bedreiging met moord onder voorwaarde, veroordeeld tot 6 maanden celstraf en f 50 boete. Als een staaltje hoe het Nederlaudsche vee in den vreemde gezocht blijkt te zijn. deelt men ons mede, dat morgen een ex tra veetrein zal loopen van Alkmaar naar Parma. De uitvoer van vee schijnt zich ook in die richting zeer uit te breiden. N. v. d. D. BUITENLAND. Zes buitenlandsche socialisten zijn te Parijs bij hunne komst uit het buiten land in verzekerde bewaring genomen. Volgens de Russische bladen is ook tusschen Rusland en Nederland een uit leveringsverdrag geteekendwaarin de politieke moord wordt gerekend onder de gewone misdaden. Naar men verzekert, heeft de Koning in van Engeland den wensch te kennen gegeven om de zorg op zich te nemen voor de verdere opvoeding van lord Bea- confields erfgenaam en neef Coningsbv Disraëli. Zij zal de kosten dragen van het verblijf van den jongeling op de school te Eton en hem vervolgens een univer siteit laten bezoeken die zijn vader voor hem zal aanwijzen. De Koningin moet ook voornemens zijn den neef van wijlen Lord Beaconsfield later in de pairswaardigheid te verheffen opdat de titel van haar be treurden eersten Minister in stand blijve. Nog altijd trekken een aantal rijke Joden uit Rusland naar Oostenrijk en Duitschland. Te Kieff en in andere steden van het zuiden wordt de militaire macht voortdurend versterkt, om handelend op te treden tegen de plunderende benden en de boeren te dwingennaar hun hoeven terug te keeren. Er is een manifest van de nihilisten ouder hen verspreid, waarin gezegd wordtdat de tijd gekomen is om de goederen der landheereu onder de boeren to verdeelen. Uit Pest wordt berichtdat in Opper Hongarije groote verbittering tegen de Israëlieten heerscht. Te Tarpawaar on langs een van brandstichting verdachte Jood in een brandend huis geworpen werd, zijn vooral strenge maatregelen genomen om hen te beschermen. De correspondent van //Daily Telegraph" meldt uit Pietermaritzburg ,/De kanonnen door de Boeren te Pot- chefstroom buitgemaakt, zullen heden aan de Eugelschen teruggegeven worden. Het gerucht, dat de onderhandelingen tusschen Wood en de hoofden der Boeren zouden zijn blijven steken, verdient hoegenaamd geen vertrouwen integendeelalles doet een vreedzame schikking verwachten. Even z/van stonde aan" zag hij dit visioen Een ouderwetsche kamer met veel zinde- j lijk blank huisraad gebloemde kopjes en kruiken. Door de groenachtigebolle glasruiten valt een lichtstreep op Gretchen, dieop het punt een oude eikenhouten kast te openenin gedachten verzonken voor zich ziet. z/Haar portret schilder ik in elk geval," dacht hij ten slotte en hervatte den arbeid. Dit plan kwam den eersten tijd - niet tot uitvoeringdaar hij te veel te doen had. Ook zag hij 't meisje zeer zelden en dacht even zelden aan haar, en nog minder aan zijn voornemen. De idee van een Gretchenschilderij gedijde tot een olie verf-schets en werd in dien vorm ter zijde gezet. De roem heeft zijn doornen. De schoone eenzaamheid en de bespiegelende stilte van het atelier werd nu dikwijls door bezoeken verstoorden vooral het bewondeiings- gesnap en aesthetische gekwetter en ge bazel van kunstlievende dames, verwoestte en verdierf menig schoon morgenuur. Op zekeren dag verscheen zoo'n doorn in zijn kamerin de gedaante van een dikkekolossale dame met een kleurig vollemaansgezicht en een gemeste ganze- gang, gevolgd door een mager, groenach tig zuurspijtigpreutsch en inkennig dametje. Het was «diegnadige Frau Griifin Seraphine von Rozwovdovskov,"geb. Speek, met haar juffrouw «van" gezelschap. Die inséparables, weieens //de walvisch en de j haring" bijgenaamd zijn als specie nade- re beschouwing wel waardig. De fortuin wil begunstigen, niet geluk kig maken. Daarom zoekt ze altijd men schen uit die niet weten wat er mee te doen plantenlevens, die zoomin weten te genieten als wel te doen. Seraphine von enz. was zoo'n uitverkorene. Primitief een molenaarsdochter, maakte zij er niet altijd een geheim van dat haar vader //met een paar thalers begon nen" was. Dit strekt haar tot eerhet echte parvenuscbap wil van geen geringe afkomst weten.Vader Speek werd rijk, en een graaf, een oostenrijksch officier, had het op het aardsche slijk zijner telg Seraphine voorzienwaarom die roover haar dikke en welgevulde hand vroeg die hem natuurlijk gaarne tegen de me- dedeeling van zijn adeldom werd gegeven. En toch, kon het arme rijke Seraphientje verdund zijn geworden is plaats van ge adeld, 't ware haar beter bekomen. Want wat was 't gevolg F Dat ze zich binnen zes weken moest doen scheidenom te redden wat te redden was uit de ver kwistende handen van haar losbandigen echtgenootdie zeer spoedig het lokaas dat Seraphine's charme voor hem had uitgemaaktzou hebben verspeeld en verdaan. (Wordt vervolgd). zeker is netdat er geen vijandige be- teekenis moet gehecht worden aan het. vertrek vau kolonel Buller naar Potchef- stroom. Naar het heet, zou aan de jegens Engeland trouw gebleven inwoners van Transvaal te verstaan zijn gegevendat het geheele land feitelijk aan de Boeren zal worden teruggeschonken. De geruchten omtrent gevechten tusschen Boeren en inboorlingen worden tegengesproken. Twee Kafferstammen beoorloogden elkander hierop brachten de Boeren om hun hoeven te beschermeneen commando bijeen; doch tot vechten kwam zij niet. De koninklijke commissie zou heden naar Pretoria vertrekken. In het Lagerhuis deelde Chamberlain mede, dat de Regeering de andere gou vernementen heeft uitgenoodigd tot een internationalen schikking betreffende de lichten die visschersschuiten zullen moeten voeren. Volgens berichten uit Athene heeft de ontdekking van een financiel schandaal al daar groote sensatie gewekt. Verscheiden hooggeplaatste Grieksche beambten zouden daarbij betrokken zijn. Een bende van valsche munters maakte op groote schaal Turksche bankbilletten en Grieksche bank noten na. Het is reeds gebleken dat voor verscheidene millioenen van deze valsche stukken in omloop zij, daar de bende reeds sedert jaren werkzaam was. De Grieksche schatkist lijdt enorme schade. Het hoofd der bende is Velendzas, hoofd controleur der belastingenin wiens de partementale kas een tekort van 800,000 drachmen gevonden is. Graaf Ignatieff, de nieuwe leider der Russische politiek, schijnt in te zien dat hij zich wel wat populairder mag maken, wil hij hoop hebben lang en met eenige vrucht aan het bewind te blijven. Dit zal er waarschijnlijk toe leiden dat Rusland toch mettertijd krijgt wat het volk ver langt een vertegenwoordiging met alles wat daaraan verbonden is. Men beweert zelf, dat reeds in het najaar de afge vaardigden zullen worden opgeroepen. Men verzekertdat de heer de Les- seps zich nu ook belast heeft met de door boring der landengte van Corinthe. GEMENGDE BERICHTEN. De heer L. M. te Rotterdam zat Za- turdag-avond papieren geld op zijn kamer te tellen, toen iemand hem wenschte te spreken. Terwijl hij zich in de spreekka mer bevond plaktn zijn dochtertje, dat bij haar spelen o. a. stijfsel gebruikte, voor omstreeks f 2000 aan bankpapier op el kander op de deur der kamer. Toen de heer M. terugkeerde was de massa reeds vrij sterk opgedroogd. Een ingezetene van 's Hage, de heer O, werd Maandag met zijn gezin bijna het slachtoffer van het gebruik van ker vel (dolle). Eenige uren na het gebruik van het middagmaal werden zij die er van genuttigd hadden door hevige kram pen aangetast. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en na het toedienen van doel matige tegenmiddelen, verklaarde de ge neesheer dat er geen gevaar meer bestond. In den Senaat te New-York is een voorstel aanhangig tot invoering van een beursbelasting. Ieder persoon, die zich met in- en verkoop van effecten bezig houdt, wordt ingeschreven en moet onder eede den eersten van iedere maand het bedrag der door hem verhandelde waarde opgeven en 1/5 per mille van de pari- waarde betalen. De wijnhandelaar Henrich Drucker te Coblenz is, wegens vervalsching van wijn, veroordeeld tot drie weken gevangenis, 500 mark boete en betaling van 2 pCt. der proceskosten, Te Chicago begon zekere John Groscom den 28en Mei des middags te vasten. Hij in van plan 45 dagen, onder toezicht van doctoren, te blijven vasten, alleen in het belang van de wetenschap. 8990 guinjes of f 47,880 Ned. Ct. voor een modern schilderij, waarvan de vervaardiger nog leeft, is zeker een onge hoorde prijs. Te Londen werd deze som dezer dagen besteed voor het schilderij van Millais «the Princes in the Tower." Te Woensel is een jongeling van 22 jaren bij het zwemmen verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een treurig ongeval heeft te Maastricht plaats gevonden.. De oudste zoon van den heer Eug. Regout, een geacht en veelbe- loovend jongeling, is met paard en rijtuig in het kanaal te St. Pieter gestort en levenloos opgehaald. Dezer dagen heeft men te Parijs een gauwddief gevat, die geregeld de zittingen van de rechtbank bijwoonde, niet om zich- zelven door afschrikkende voorbeelden te verbeteren, maar om zich daar de noodi- ge gegevens voor zijn streken te verschaf fen. Hij schreef de namen en woonplaatsen der beschuldigden op, alsmede de boeten, waartoe zij veroordeeld werden. Een paar dagen later ging hij dan, met een porte feuille onder den arm, naar de personen die tot een kleine boete veroordeeld waren en verzocht hun, namens den advocaat of zaakwaarnemer hem het geld van de boe te ter hand te etsllen, oin verdere kosten en onaangenaamheden te voorkomen. Zoo had hij reeds een aantal menschen opgelicht, totdat het hem onlangs bij een wijukooper maar half gelukte. Want deze kreeg, zoodra hij betaald had, achterdocht en liet den vermeenden klerk in hechte- nir nemen, die nu een reeds meermalen veroodeelde dief bleek te zijn. Uit Wiesbaden, schrijft men aan den Berl. BorsentzgLoris Melikoff is hier, maar hij vertoont zich weinig, en steeds in burgerkleeding. Hoevelen staan vaak langen tijd voor zijne woning, die den een- voudigen man reeds voorbijgegaan waren, zonder het te weten. Hij mag de type van bescheidenheid heeten. Van de officieele notabiliteiten, inzonderheid van de militaire, ontvangt hij blijken van de meeste sym pathie en meermalen riep hij onlangs in een kring van voorname heeren uit: «Ge lukkig Duitschland! In geen twee eeuwen bereikt Rusland zulk een trap van bescha ving." Loris Melikoff was het bekend, hoe zeer men in Duitschland zijn moed waar deerde, en daarvoor was hij dankbaar. Over de oorzaken van zijn val, die met het oog op de Russische toestanden zacht te noe men is, laat hij zich niet uit. Binnen en kele weken zal hij vertrekken. Op de vraag of hij per slot van rekening toch een po litieke zendeling was, antwoordde hij veel beteekenend: «Misschien onvrijwillig." De Figaro vestigt in een harer laatste nummers de aandacht op de Parijsche «vrouwenbeurs," die gehouden wordt bij een confiseur, in de nabijheid der gewone beurs. De dames die daar komen, een voudig gekleed om geen argwaan te wek kenzijn echte «speculatrice;" er wordt geboden, gevraagd enz., in termen geheel overeenkomende met die waarvan de spe- culeerende heeren der groote beurs zich gewoonlijk bedienen. En dat er belang rijke zaken gedaan worden kan ook blijken uit het feit, dat een hertogin er het vorige jaar een speldegeld van 800,000 francs verdiendeterwijl een te Parijs welbe kende blonde gravin van haar overwinst een prachtig hotel doet bouwen. Bij een korte afwezigheid van de ouders geraakte te Veenendaal het kleed eener wieg in brandwaardoor een kindje van 14 maandendat daar inlagzulke ern stige wonden aan het hoofd bekwam, dat het in levensgevaar verkeert. De moeder had de onvoorzichtigheid gehad de wieg zeer nabij het vuur te plaatsen. In de Barneveldsche Courant, van den 3 Juni, leest men het navolgende Inge zonden stuk. Indien het bericht waar is, zal door de liberalen in het Kiesdistrict Amersfoort geen Kandidaat v oor het lidmaatschap der 2e Kamer worden gesteld. De kleingeest en onverschilligheid dier eenmaal machtige partij gaven aan de anti-revolutionairen een groot deel van hare kracht; niets zal hun meer welkom zijn, dan te zien dat het vaandel der vrij heid voor goed worde opgerold. Dit mag en kan zoo niet blijven. Dat de liberale partij worde overwonnen isgeene vernedering, maar dat zij zonder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2