SPECIALITEIT THEE. R. de Haas, Soest. De alhier gehouden collecte tot ondersteuning van het Fonds voor de ge wapende dienst in de Nederlanden heeft opgebracht de som van f 31.72'/2, in 1880 bedroeg dit f 25.25. Scherpenzeel. De omstreken van Scherpenzeel, hebben in vergelijking met de omliggende gemeenten weinig geleden tijdens het laatste onweder. Alleen de boekweit werd beschadigd door den ha gel. De rogge bleef ongedeerd. Voorthuizen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der genie tot le. luitenant: de 2e. luitenant J. F. de FEspinasse. Renswoude. Alhier werd door het onweder eene koe, toebehoorende aan den heer Jan van Bennekom, in de weide door deu bliksem gedood. De bliksem sloeg in eene bergschuur op „nieuw Wa- gensveld" tusschen Renswoude en Barne- veld. Twee varkens werden gedood, terwijl de brand zeer spoedig werd gebluscht. Veenendaal, 29 Juni. Het maken eener nieuwe brug over de Grift, de zoo genaamde Geldersche brug, is aangenomen door den heer G. C. van Stuivenberg alhier voor eene som van f 933. Verdere inschrijvers waren de heeren W. van Dolder f 954,H. van Kreel f 950, B. de Leeuw f 942, A. van Lunteren f 940. AD VERTENTIËN. JAN VAN REES ZOON, ding met de Noordzee. Een der meest ge lezen dagbladen van de hoofdstad wees reeds op die mogelijkheid, en waarlijk, er zit energie genoeg in ons volk om op schitterende wijze in orde te brengen wat door zijn Regeering en Vertegenwoordiging ongedaan werd gelaten. Mocht dit het eind der geschiedenis zijn, de Nederlandsche natie in het alge meen en, het verjongd Amsterdam in het bijzonder zouden zich hun verleden waar dig betoonen! Amersfoort, 1 Juli 1881. De gemeente boekerij alhier mag zich weder verheugen in eene belangrijke aan winst. De Heeren P. Schuijt en E. L. Visser schonken haar eenige zeer kostbare boekwerken, onder welke l'Encyclopédië van 1771 en bijbehooreude werken in 62 deelen. Het Museum alhier ontving in bruikleen eene Fransche assignatie groot 10.000 francs, afgestaan door den Heer M. Polak. Aan de wolmarkt te Veenendaal werden den 28 Juni aangevoerd 832 vachten, meest zandwol. Handel vlug. Gewasschen kleiwol gold fl,a 1,25, zandwol fO,72V2a l,25Vo. smeerwol f 0,721/„ h 0,86 per K.G. BINNENLAND. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje ontvingen Dinsdag de eerste nieuwe haring uit Vlaardingen. haaglijk en bevallig met dennengroen en planten opgetooide kamer aanwezig. De beelden waren alle bij de wanden geplaatst en schenen wit en vriendelijk door het groene loof; in het midden van bet vertrek prijkte een gedekte tafel, waar van de eereplaats, aan 't „boveneinde" door een grooten dennenboom was ingenomen, die, versierd door kunstenaarshand, van goud, kleuren en lichtjes schitterde en met velerlei snaaksch speelgoed en surprises was behangen. Zooals het bij zulke gele genheden pleegt te gaan, was de stemming in 't eerst; men brengt om zoo te zeggen geen vlammend vuur, maar „doovekolen" mee, De vrienden zaten in groepjes, aan genaam .keuvelend, bij elkaar, of deze en gene beschouwden beoordeelend het een of ander beeld. Het feest was op picknick systeem gebaseerd. Op het ongeschreven programma van dien avond stond onder anderen dat ieder zijn best moest doen, op de luimigste en lustigste manier tot het feestmaal bij te dragen en de eene of an dere specialiteit op te disschen van zijn geboorteplaats. Toen dus alle leden verga derd waren en de festiviteit begon, kwamen er allerhande eetwaren uit Duitschland te voorschijn. Metworst uit Göttingen, le verworst uit Brunsjvijk, ham en pomper nikkel uit Westfalen, Pommersche Spick- e/ans, Holsteiusche boter, kaas uit Tilsit, Men verzekert ons zoo schrijft de N. Delfz. Ct. dat door de heeren Schuite voerder en Dassie, van ouders te Delfzijl, voor de som van vijftig gulden, is aange kocht een meisje, van ruim 12 jaren, ten einde voor actrice (sic!) opgeleid te worden. Van den koop moet behoorlijk acte genomen zijn, doch wij hopen dat ook door de bevoegde autoriteit van dit bericht behoorlijk acte zal worden geuomen, opdat het noodige worde gedaan tot ver nietiging eener zoo schandelijke overeen komst." Zijn wij goed op de hoogte, dan zijn de heeren S. en D. eigenaars van een paarden spel van den 17n rang en zal de rol van het kind als „actrice" bestaan in het dan sen op een voor het „spul" geplaatst paard telkens wanneer er door een extra komieke pias en een heer, gestoken in een versleten zwarte jas, dito broek, roode kaplaarzen en een vale hoed, een voorstelling wordt aan gekondigd; doch als de ouders eenmaal het „verkoop" contract hebben ondertee kend, zal er door de autoriteiten niets meer aan te doen zijn. Wat men echter wel kan doen is de be doelde ouders prijs geveu aan de algemeene verachting. De prijs van het gas te Roermond is gebracht op 10 cent per Ms. Met den trein van 6.40 kwam Dins dagnamiddag de luitenant-generaal K. Van der Heijden te 's Hage aan. Het was op zijn uitdrukkelijk verlangen dat geen fees telijke ontvangst hem bereid was. Hij had verzocht van elke bijzondere demonstratie verschoond te blijven, en daarom had hij liefst het tijdstip van zijne aankomst ge heim gehouden. Vandaar dan ook dat, toen Zondagmiddag zijn vrienden het tele- graphisch bericht van zijn vermoedelijke aankomst op Dingsdag ontvingen, zij ver zochten geen openlijke vermelding van bet tijdstip van aankomst te maken. Doch was er van geen officieele ont vangst of publieke demonstratie sprake, een hartelijken welkomstgroet wilden de vrienden van den terugkeerenden held hem in elk geval brengen. Verscheiden vroe gere wapenbroeders en vrienden van den heer Van der Heijden bevonden zich in het station op het uur van aankomst, Warmèi welgemeeude welkomstgroeten werden ge wisseld en menige vriendenhand drukte de hand van den krijgsman, die voor zijn land en Koning zooveel heeft gedaau. Na een kort gesprek met de aanwezigen reed generaal Van der Heijden in een open rij tuig naar zijn woning in de Laan van Meerdervoort, die door een zorgvolle vrien denhand voor zijn ontvangst geheel in or de was gebracht en waar hein naar wij hopen een welverdiende rust wacht van den zwaren en roemvollen arbeid der laatste jaren, waaraan hij al zijn krachten met zooveel succes heeft gewijd. Maandagavond is in de vergadering van het Amsterdamsch Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, met een warme toespraak van den voorzitter, de en de voortreffelijke Rijnzalm, zooveel voe dingsmiddelen dat een halve compagnie soldaten er mee kon worden bedeeld. Alles werd onder vroolijke scherts en geestig heden van allerlei allooi ingewijd. Dariu, die aan 't eene einde der tafel presideerde, had 'n paar maal veelbeteekenend gekeken naar een wit papieren zak die voor hem lag. Ten laatste richtte hij zich op en sprak „Beste vrinden, wat i k op het altaar der vriendschap offer, schijnt u zeker ge ring, maar voor mij is het dat niet. 't Is ook geen bijzonder product van mijn land, want wel heeft men gehoord van Meckleu- burgs notenzoeten botermaar nog nooit van zijn peperneuten." Hierop schudde hij de bruine, met veel amandelen gelardeer de koekjes op een bord. „Ik heb gezegd," vervolgde hij, „dat deze gave geen kleinig heid voor mij is, en dit wil ik staven. De toebereiding van deze koekjes is een aloud familiegeheim. Ze zijn niet gemaakt naar een fantasieloos nuttigheidsrecept, door ruwe bakkersvuist liefdeloos gekneed en bij duizenden te gelijk gefabriceerd, neen, de subtiele geheimenis van hun bestanddee- len is alleen in het bezit van enkele uit verkorenen; aandachtig worden ze aan gemengd, liefderijk zorgvuldig behoed en plechtig ernstig in den oven geschoven. Een duistere familie traditie is me onder vier oogen door mijn grootmoeder mee- gouden eere-medaille der Maatschappij uit gereikt aan den heer W. Degenhardt, die kort geleden zijn 50-jarigen werkkring bij liet openbaar onderwijs herdacht. En de zilveren medaille aan den heer H. Brookman, sedert 50 jaren werkzaam als verdienstelijk onderwijzer bij de diaconie scholen der Ned. Herv. gemeente. BUITENLAND. Naar een Engelsch blad verneemt, heeft de Fransche Regering met een Engelsche firma een contract gesloten voor de levering van Engelsche en Iersche paarden voor de Fransche cavalerietegen een gemiddelden prijs van 1350 francs het paard. Gambetta is, naar men zegt, ongesteld, doch men voegt er niet bij of het een politieke dan wel een lichamelijke onge steld is; hij heeft de wijk genomen naar Ville d'Avray. Z. K. H. de Kroonprins van Duitsch land zal den 4en Juli van Berlijn naar Londeu reizen met- den sedert 15 Juni bestaanden directen sneltrein van Berlijn via Oberhausen, Wezel en Boxtel naar Vlissingen. Naar men verzekert, zou Keizer Wil helm in het begin van Augustus een samenkomst met den Keizer van Oosten rijk hebben te Salzburg. De particuliere berichten omtrent deti gezondheidstoestand des Keizers luiden zeer zorgwekkend: de grijze Vorst neemt merkbaar in krachten af, hoewel hij zich nog geregeld in het publiek vertoont. Het gerucht, dat Garibaldi een lijfrente van 30,000 lires van den Koning van Italië heeft gekregen, wordt beslist tegen gesproken. Door de Regeering van Baden zijn zeer strenge maatregelen verordendom den verkoop van sterken drank in het klein zooveel mogelijk te belemmeren. De slechte wijnoogsten werken, naar sommigen willen, het bestaande misbruik zeer in de hand. Men verlangt dan ook van de Gouverne menten dat zij zullen doen wat binnen hun bereik valt, om het bierverbruik aan te moedigen. In Duitschland zullen onge twijfeld de wijn- of bier-apostelen een zeld zaam succes inoogsten GEMENGDE BERICHTEN. De heer J. Jacques Haakman, heeft op den vioolwedstrijd van het Kou. Conser vatoire te Brussel den eersten prijs be haald. Een onderdirecteur van den Franschen Oosterspoorweg en andere ambtenaren dier onderneming zijn gevlucht, een tekort van 8 millioen francs in de kas achterlatende. Men weet dat onlangs te Commentry een werkstaking is uitgebroken. De oor- gedeeld, volgens welke in den voortijd der overleveringen mijn stammoeder dit recept tot belooningvan haar deugdzaamheid van de goden moet hebben ontvangen. Dus die koekjes, mijn vrienden, at men in Walhalla! De goden zijn nu lang dood en vergeten, maar 't recept bestaat nog en verheugt thans evenals toen de harten der uitverkorenen. En nog om een andere re den zijn die koekjes mij lief. Als ik ze eet, dan eet ik mijn jeugd.Ja, vrien den. het is een waar offer van deze koek jes afstand te doen! Neem en eet en waar deer, want de zelfzucht en de zelfverlooche ning hebben een zwaren strijd in me ge streden, eer ik het offer heb kunnnen bren gen: het zijn de laatsten en ze zijn dier baar aan mijn hart." Deze rede werd met zooveel klem en aandoening gevoerd, dat ze bijval en ge lach opwekte. Tarras evenwel zei versma dend: „Als Mecklenburg niets beters heeft, dan kan het dat ook voor zich houden. Ik had liever een grooten pot hroye (maïs-brij), 1) Patois, Broye brij. Maïs-brij is een geliefd en dagehjksch voedsel der Bearners. Maïs en melk is het eenige voedsel dergenen die maandenlang op de bergen verblijven, alsook van landbewoners en geringe lieden in die streken. Ook deze vegetarianers zijn over 't algemeen gezonder en iotellegenter dan vleescheters. Ze worden Taak zéér oud. Laruns (met de pittoresque costumes) telt, meen ik, de oudste inwoners. zaken daarvan zullen zeker wel aan de „schoone" sekse kunnen worden toege schreven, want, een aantal vrouwen, en geen enkele man, zullen zich voor de rechtbank in die plaats te verantwoorden hebben, omdat ze wat al te veel praat? hadden. Te Avereerst had Zaterdag de heer W, Keuken, bezig zijnde de planken over de balken in den zolder gereed te maken voor het in te halen hooi, het ongeluk uit te glijden en met het hoofd op de steenen terecht te komen. Hij bleef op de plaats dood. Op de Place de la Concorde te Parijs doet thans een man goede zaken. Hij heeft daar een telescoop opgesteld en krijgt op gewone avonden 10 centimes van ieder persoon, die de maan door de telescoop wil bekijken. Maar nu is er een komeet te zien, en voor een kijkje neemt, hij dus vijfmaal zooveel. De komeet legt den man geen windeieren. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd- vader, den Heer J. BORSTbetuigen wij onzen innigen dank. Ilit aller naam M. J. BORST. Amersfoort, 1 Juli 1881. Daar het mij niet doenlijk is de talrijke bewijzen van deelneming, zoowel van hier als elders ondervonden, bij het overlijden van mijn dierbaren echtgenoot, ieder afzonderlijk te beantwoorden, betuig, ik langs dezen weg mijn hartelijken dank. Mede namens mijn Zoon en Familie de Wed. J. G. HELMERHORST— van Leeuwenberg. Amersfoort, 30 Juni 1881. van Theehandelaren te Zwolle, op den Dijk No. 67. Stellen hunne THEEËN, uitmuntende door kracht, geur en waterhoudendheid, in verzegelde pakjes van 21/» ons, 1 ons en 1I2 ons, voorzien van hun adres, num mer en prijs, verkrijgbaar in het Depot van Langestraat, F. 25 te Amersoort. Prijscouranten gratis. dan al jelui gerechten, en wat castanjes, „towt-ca, tont-ca!" -) tot dessert toe." Toen men nu naar andere offeranden omzag, werden eenigen van 't gezelschap vermist, die zich ondertusschen allengs en heimelijk op den donkeren achtergrond hadden teruggetrokken. Dariu zocht met de oogen de teruggeblevenen. „Oost- zee- en Noordzeesteden ontbreken nog!" riep hij, „herbei ihr wackeren Nordman- ner mit euren Gaben!" 1) In Pau worden de „castanjes", met zont en anijs gekookt; heet laDgs de straat verkocht. De uitvensters roepen dan: Jout-ca, tout-ca!" (tout choud) en dit ge roep werd hier door Tarras met hooge stem nageboot9 „Et lous Aussalees Soun de gran ibebade: Minyen broye a Sent-Marti Per mielhe poude dronmi. Si soun droumilhous, La lèyt qu'en ey cause, Coque caute et burre fresc La bite den9 Aussalees." Les Ossalois Sont gene d'importance: lis man gent de la broge a la Saint-Martin Pour mieiix pouroir dormir. S'ils sont dormeurs, Le lait én est la cause, Galette chav.de et beurrefrais. Voila la vie des Os salois. Spotdichtje. („La Saint-Martin suit de prés la cueil- lette du maïs: e'est done le moment oü il est le plu- commun.)" Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2