NIEUWE NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baan, Binsciioten, Earns, Hamemeló, Hoevelaken. Soosl Woensdag 13 1881. 1 No. 56. Tiende Jaargang. t, Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentien kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. PREMIE dertig Cents, M. DE VRIES, Siiit-Affrikaansche Republiek van die kaste tienjaare, KLAAS WAARZEGGER, De Held der schilderkamer. StOUtenburg. Aan de openbare school alhier, is tot onderwijzer benoemd de Heer J. van der Mast te Schiedam. AMERSFOORTS COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentien van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bij de Aan H.H. abonnenten too begun stigers en zij die zich abonDeeren op de Nieuwe Amersfoortsche Courant wordt door den Uitgever als PEEMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer Oud- Voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek Transvaal getiteld of die gevertel door aan zijn Neeft MAETINUST in Hollant, in die eige boere syn taol. F1C UI LLETON. XII. Dariu had zich teruggetrokken achter den denneboom en kraakte noten, terwijl hij welgevallig in het bonte gewoel schouw de. Dit maakte Tarras zich ten nutte, en 't gelukte hemDariu in zijn hoek zoo kunstig af te schutten, dat de toegang een derde onmogelijk was gemaakt. Natuurlijk ving hij alstoen aan te spreken over iets, dat niets te maken had met de zaak die hem ter harte ging. Nadat hij zich met warmte over de voortreffelijkheid van de hazelnoten had uitgelatenen over noten in 't algemeen het zijne had gezegd, hokte het gesprek een weinig en kwam er een kleine pauze. Hij keek een poosje op zijn rechtervoet, waarmee hij wat op en neer wipte, en zei toen zonder nadruk want hij had het schaamtegevoel dier oude koekjesverkoopster van fatsoenlijke afkomst, die met een schelletje door de straten ging: Tingelinggelmg! „Koekjes! ('k Hoop maar dat niemand me hooren zal!") 't Ziet er raar met me uit, Dariu," zei hij eveD zacht als die oude juffrouw „koekjes" riep en eveneens gepousseerd nogtans. „Hm," zeide deze, zijn bereidwilligheid OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Gedeputeerde Stateu der Provincie Utrecht, Gelet op art. 162 der prov. wet, BreDgen ter kennis van de belangheb benden, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der Provincie over 1880 tegen betaling van f 1.ter Prov. Griffie algemeen verkrijgbaar is ge steld. Utrecht, den 7. Juli 1881. De Gedeputeerde Staten voornoemd, DE VOS VAN STEENWIJK, Voorzitter, DE KOCK, Griffier. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door CAELES JOHANNES HESSELING ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene Slachterij in het perceel alhier gelegen aan de Slijkstraat, wijk A, no 42, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 1704, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 25. Juli aanstaande, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt ge geven om. ten overstaan van het gemeen tebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te breDgen. Amersfoort, den 11. Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PEESIJN. tot hooren uitdrukkend, zonder evenwel zijn krakende bezigheid te staken. Tarras streef- 'n paar maal door zijn haar, rukte zijn stoel nog dichter bij zijn vriend en sprak „Ik wou je wat zeggen, ik heb je raad noodig, maar zeg er niemand wat van." Dariu legde den notenkraker op de ta fel en de juist uitgeloste noot er behoor lijk bij. Vervolgens nam bij zijn bril af, en poetste hem met zijn zakdoek. „Dat wordt bedenkelijk," zei hij. Nadat hij toen, zooals gebruikelijk is, den bril tegen 't licht had gehouden en weer behoorlijk op zijn neus bad gezet, nam hij een diepe teug uit zijn glas, leunde achterover in zijn stoel en zeide :„Ik ben bereid." Insgelijks sterkte Tarras zijne ziel met pons, waarop hij hernam: „Eerst nog een verzoek. Als het je maar eenigszins mogelijk is, oude jongen, lach dan niet, maar blijf ernstig bij wat ik je zeggen zal. Dingen die den betreffende bitter drukken, zijn dikwijls heel komiek voor anderen. Als je volstrekt moet lachen maak dan tenminste dat ik het Diet zie, doe het inwendig af. En voor ik begin de hand, oude vriend." Dariu keek eerst eens naar het gezel schap. Men sloeg geen acht op hun tweeen in zoo'n tijd en stemming heeft ieder ge noeg met zichzelf te doen. Hij greep onder de tafel naar Tarras zijn hand en drukte Amersfoort, 12 Juli 1881. voor Aan het eerste toelatingsexamen den cursus 1881/82 van de Hoogere Bur gerschool te Amersfoort werd deelgenomen door veertien aspiranten, waarvan zich twaalf hadden aangemeld voor de laagste en twee voor de tweede klasse. Toegelaten werdentot de eerste klasse E. van As, J. A. van Beek, H. Donker, J. C. van Gelder, J. G^ Klinkenberg, E. W. Peters, F. J. Eijfsnijder, J. Me- nalda van Schouwenburg, B. E. Schim mel en L. Veenhuijzen; voorwaardelijk J. C. H. Bloijs van Treslong en A. W. Hubers. Voorwaardelijk tot de tweede klasse G. A. Bebel. De H. Burgerschool heeft nu tien jaar bestaan; in dat tijdperk ontvingen reeds 223 jongelieden onderwijs aan die school. De cursus 1881/82 zal beginnen Dins dag, den 6den September, 's morgens te Zaterdag j.l. hadden de overgangsexa mens aan het Progymnasium plaats. Het resultaat was, dat van de derde tot de vierde klasse werden bevorderdde jon gelieden vau Haselen, Lants, Jans, Holtz- schue en Euijs, allen met den tweeden graad. Van de tweede tot de derdemet den eersten graad J. M. Croockewit en A. Clausenmet den tweeden graad, J. J. Clausen; met den derden, Prikken en Sand berg; voorwaardelijk Diefenbach en Vonk, terwijl drie blijven zitten. Van de eerste klasse naar de tweedeH. Methorst en P. van Harderwijk met den eersten graad; Wolft' met den tweeden-, Pinkel, die geweldig. „'t Is zoo met me," zei deze daarop. „Wat is zoo met je, w a t?" vroeg Dariu. „Hier," antwoordde Tarras, terwijl hij de hand op het hart legde en er als een betrapte, arme zondaar uitzag, zoodat de mond van zijn vriend een weinig vertrok, maar deze bedwong zich en sprak: „Ver der!" „Of daar," en hij tikte veelbeteekenend op zijn voorhoofd, „of overal! Denk maar eens aan de oorzaak en 't verschijnsel bij die jeugdige brandstichster." En hij biechte alles op wat hem op de ziel lag, ook natuurlijk zijn drukkende vrees voor St-Cricq's rivaliteit. „Als het zich bewaarheidt," riep hij uit, „dat ze van dien kerel houdt, dan is mijn geduld ten einde, dan is 't hoog tijd dat hij verniotigd wordt, anders sticht hij nog meer onheil. Dan een duel, welk wapen kan me niet schelenals 't hem maar ombrengt." Nu kon Dariu zich toch niet goed hou den en glimlachte een weinig. //'t Plan is loffelijk," zei hij, „ik geef je alleen in bedenking, of je wel weet wat je doet, of niet je plotselinge vlam mis schien morgen of overmorgen reeds asch is, en of „ze" een man als jij bent wel gelukkig kan maken op den duur. Treslong en Meijer met den derdenvoor waardelijk Wartena enHartog; terwijl er twee blijven zitten. Maandag had alhier het toelatingsexa men voor het Progymnasium plaats. Er hadden zich acht jongelieden aangegeven, waarvan toegelaten zijn de jongelingen: W. SandbergS. Meijers, W. van Hase len, J. H. Berends, C.Boudewijns en J. Bik ker voorwaardelijk evenals A. de Vries terwijl één werd afgewezen. Onder de leerlingen, welke aan de H. Burgerschool alhier van de 4de tot de 5de klasse bevorderd werden, (zie ons vorig nummer) moet nog vermeld worden H. Eijfsnijder (met den 3den graad). BINNENLAND. Z. M. de Koning moet geheel hersteld wezen van zijn nieraandoening. Hij zal 't water van Wildungen echter nog eenigen tijd blijven drinken. Blijkens het verslag van het Instituut voor doofstommen te Groningen over het jongste jaar, heeft de heer J. G. de Labat, van Worcester, in de Kaapkolonie, sinds Febr. 1880 aan de inrichting vertoefd, om zich theoretisch en practisch in het doof stommen-onderwijs te bekwamen. Den 1 November is hij vertrokken met het voor- „'t Is geen plotselinge vlam," antwoord de Tarras, „'t is me alleen als een blik semstraal tot bewustzijn gekomen. Denk eens dat je jaren in 't bezit bent van een oud portret, waarop je je niet verwaardigd hebt een oog te slaan toevallig bekijk je het eens en jawel, 't is een Rem brandt. Je kent haar nietze is juist niet mooi, maar beval lig/ze heeft iets.iets warms en iets friseh, gezonds, wat tegenwoordig niet altijd is te vinden, en een zonnig hart. Ook haar hoofd laat niets te wenschen overhaar hart is een juweel. Wat haar vorming betreft, haar „educatie," nu, ze speelt geen piano, klad schildert niet en maakt geen verzen meer kan men toch niet verlangen. Zij rijmt niet, maar haar wezen rijmt." Dariu moest weder glimlachen. „Nu goed, ik zal je raad geven in de zaak. Maar je zal er wel niet tevreden mee zijn, al is het de eenige en beste raad die te bedenken is: Als je zoo ver liefd bent, zeg het haar dan toch!" Perplex zag Tarras hem aan, trommelde met de vingers en zweeg. „Ja waarom niet?" hernam Dariu,/t is het zekerste. DiefriscJie That erlöst." Onze Béarner peinsde. De raad was zoo slecht niet, maar zoo verrassend; daar had hij nog niet aan gedacht! „Ja, als ik wist dat ik geen blauwtje liep," sprak hij daarop, „dat was onver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1