NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR l, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Bamemelö, Hoevelaken, Hoogland, Lensden, Soest, it im lit wis van Woensdag 20 Juli 1881. PREMIE dertig* Cents, No. 58. Tiende Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. M. DE VRIES, Snit-Affrikaansche Republiek van die laaste tienjaare, KLAAS WAARZEGGER, FEUILLETON. De Held der schilderkamer. AMERSFOORT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt de) Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regels 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075. Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bij de De Burgemeester en Wethouders van is door eene vereeniging aangekocht, om 1 het interichten voor een „Militair te Huis" i Amersfoort, Aan H.H. abonnenten en begun stigers en zij die zich abonDeeren op de Nieuwe Amersfoortsche Courant wordt door den Uitgever als PREMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer Oud-Voorzitter van den Volksraad der Zuid A frikaansche Republiek Transvaal getiteld of die gevertel door aan zijn Neeft MARTINUST in Hollant, in die eige boere syn taol. XIV (Slot). Juffrouw Hafner?" Hij glimlachte ver wonderd. en zwenkte een weinig zijn sui kerrieten stokje, alsof hij die gedachte wilde afweren. „Och neen, daar dacht ik niet aan. Als de zaak zoo ernstig wordt, dan doet men toch beter binnen de gren zen van zijn stand te blijven. Al ben ik een dichter, dicht en leven weet ik heel goed te onderscheiden!" „Dus zoo'n kleine liaison, zoo'n minne handeltje, zoo'n comedietje voor den „gna digen Hernn Sultan," tot verwekking van afschuwelijk leelijke lyrische gedichtjes, waarin vreemd hartebloed verwaterd wordt! Een hart plukken als een roos, nietwaar? waar men een paar maal aan ruikt en die men dan wegwerpt; zoo'n beetje hartbreken tot tijdverdrijf, tusschen vesperbrood en soupé, nietwaar? daartoe was juffrouw Haf ner je goed genoeg!" St-Cricq trad een schrede achteruit van verbazing over deze heftigheid. „Maar ik bid jestamelde hij. Gelet op art. 18 der wet van 14 Sep tember 1866 (Staatsblad no. 138), hou dende bepalingen betrekkelijk de inkwar tiering, enz. Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, ip in afschrift aan de bergplaats bij het Raad huis aangeplakt is, en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secre tarie der gemeente voor een ieder ter in zage zal liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, 16 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W.L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, doen te weten, dat de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van vijl leden voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en ge durende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werk dagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, 12 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 20 Juli 1881. Het is ons aangenaam te kunDen be richten, dat de stad onzer inwoning weder met eene nuttige inrichting zal vermeer derd wordenhet vroegere schoolgebouw van de „M. tot Nut van 't Algem.," laat stelijk in gebruik als Kinderbewaarplaats, DiubibenKreuzdonnerwetter"riep Tarras, De brave, door de oude juffrouw steeds geciteerde mijnheer Hamm, die zijn kamer onder die van Tarras had, hoorde te dezen tijde een luidruchtige woordenwisseling en tamelijk veel alarm boven zijn hoofd. Tarras scheen met den dichtprins korte metten te maken. De woorden „verzensmid" „fainéant," „rakker," „rijmelaar," ontgin gen niet aan de bezadigde ooren van mijn heer Hamm, noch de plechtige slot-vloek: sacré nom de Dieu! -welke goddeloosheid deze gelukkig niet verstond, daar hij geen fransch had geleerd. Charité oblige! hoorde hij ook de stem van Tarras uitroepen, waarmede deze waar schijnlijk wilde zeggen, dat, als men iemand op den linkerwang heeft geslagen, men ook diens rechter moet bedeelen, ook als die daartoe, onchristelijk genoeg, niet ter ver voeging wordt gesteld. En toen mijnheer Hamm ontsteld de kamerdeur opende, om beter te kunnen hooren, werd boven insge lijks de deur opengerukt; het geweld kwam op den gang en plotseling schoot een jon ge man met zulke buitengewone gezwind heid de trappen af, dat het zelfs voor den als kooper trad op Mr. S. J. T. H. Ne- dermeijer Ridder van Rosenthal. Wij haasten ons een paar berichten, voorkomende in 't vorig nummer dezer Courant, aantevullen. Tot bestuursleden van ons Nutsdeparte- ment over het jaar 1881/82, behoort ook de Heer W. H. Kam, wiens naam niet was vermeld. Wat betreft de mededeeling omtrent het behandelde in de laatste vergadering van de kiesvereeniging Vooruitgang" zijn ver geten de woordendoor alinea 2 van artikel 15 van het reglement" zoodat de vraag, waarop bij meerderheid van stem men ontkennend is geantwoord aldus luid de: „Zijn de leden der vereeniging door alinea 2 van art. 15 van 't reglement gebonden hunne stem uittebrengen op de candidaten der vereeniging?" Mej. H. van Binnendijk, onderwijzeres, ook in vrouwelijke handwerken, aan de openbare kostelooze school in de Koestraat te Amersfoort, is benoemd tot onderwijze res te Numansdorp. Bij de verkiezing voor vijf leden van den gemeenteraad zijn heden 388 kiezers opgekomen. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt ongeveer 620. Wanneer wij eens in Haarlem's schoone omstreken wandelden en daar niet alleen de prachtige bloeiende Hyacinthen, Jasmij nen, SeriDgen en Meidoorn aanschouwden, maar tevens de heerlijke geur daarvan ge noten, kwam verscheidene malen de ge dachte bij ons op, zoude die geur niet te behouden zijn. onder den naam onwetendsten leek op 't gebied der physi- sche wetten van het vallen, klaar moest zijn, dat de psrsoon in quaestie niet on beduidend gepousseerd was. En mijnheer Hamm was nieteens onbedreven in de physica. De jonge man die er onge- Ioofelijk verward uitzag, raapte de hoed en stok op die hem lustig vooruit waren gevlogen mompelde iets dat als „onbe grijpelijke kunst vlegel" klonk, zag schuw om en struikelde ijlings verder. Dit was het einde der vriendschap tusschen Desi- derius Zephyrinus en Gaston Tarras. Toen deze de kamerdeur dicht deed achter het smonster," struikelde hij over de helft van den schilderstokdie in tweeën gebroken op den grond lag. Hij nam de stukken op hief ze in de hoogte en sprak: „Dat zij een familie-stuk! In hoe sig num hebt gij overwonnen." De monoloog was kort maar krachtig. De schilderkamer moest Tarras nu toch laten varen. Hij deed een diepen greep in het geheime vak van zijn schrijftafelen bouwde aan 't einde der voorstad een allerliefst huisje met een atelier geheel naar Thans is een reukwater, „Duizend bloe mengeur", in den handel gebracht, dat uitsluitend uit bovenstaande bloemen ge trokken is. Wij verwijzen verder naar achterstaande advertentie. Als eene bijzonderheid deelen wij mede dat op het Weverssingel alhier vijf wo ningen, naast elkander gelegen, bewoond worden door vijf huisgezinnen, bestaande in ManVrouw en eeDe Dochter, men zouden het getal tot zes kunnen brengen, ware het niet dat die bewoond werd, door Man, Vrouw en een Nichtje. De Jongeheeren A. M. Kollewijn Jr. en P. K. G. de Bont, leerlingen der H. B. School alhier, zijn beiden geslaagd voor het examen der Koninkl. Milit. Academie. Eerstgenoemde werd bij de ar tillerie hier te lande, de tweede bij de Infanterie in Indië geplaatst. BINNENLAND. Z. M. de Koning heeft uit Priedrichs- hafen, aan het meer van Constanz, waar Z. M. de gast van den Koning van Wur- temberg was, met dezen een bezoek ge bracht aan den Keizer van Duitschland en de groothertogelijke familie van Baden, op het eiland Mainau. Men schrijft uit MeppelIn weer wil van de aanhoudende klachten over de geringe verdiensten van de schipperij, is de scheepvaart in den laatsten tijd op de Drentsche hoofdvaart ongemeen levendig en de turfafvoer hoogst belangrijk. zijn smaak. Wie daar nu op een mooien zomeravond voorbijgaatdie ziet met welgevallen het vriendelijke met rozen en ranken omgeven huisen menigeendie een blik slaat op het gelukkige gezin dat behaaglijk op de waranda de frissche, vreedzame, goddelijke avondlucht geniet, denkt in zijn hart: „Had ik 't toch ook zoo goed." Soms speelen twee kinderen met roode hérets op om en bij het huisde zijnen natuurlijk. Komt het voordat een be kende vraagt waarom die kinders niet lie ver hoeden of petten dragen in plaats van zulke platte paddenstoelen, dan zegt papa Tarras in zijn gebroken taal „C'est la race. Ik leer hen niet zingen „Casse la gUeule a, ces Prussiennws maar toch wil ik dat ze l'esprit du pays hebben waarvan deze mutsen het zinne beeld zijn." leder mensch heeft zijn zwakheden en stokpaarden. 1) Regel uit een straatlied dat tijdens den fransch- duitschen oorlog van '70 werd gezongen en aanvangt met„Nous iroüs tous a Berlin

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1