11IIM ft Co. GEMENGDE BERICHTEN. Bunschoten. Woudenberg. AD VERTENTIËN. Getrouwd': A. HUET, C. E. BUSKEN HUET, VAN TE AMERSFOORT. Koningstraat dicht bij het Plant soen D. 35. Het standbeeld ?an Laurens Janszoou Coster fe Haarlem is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, te 12 uren, versierd gewordeD met een lauwerkrans door de uitgevers van de //Spasme-Bode," en wel ter herinnering aan de feestelijke plaat sing van dat beeld voor 25 jaren. Voor de Utrechtsche Zendin?vereeni- ging is van een onbekende de belangrijke gift van f 800 ontvangen. Commissarissen over het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort hebben wederom een gift van f 500 ontvangen van den edelen gever, die nu reeds ge durende zeven jaren een dergelijke som schonk. Van uit Beverwijk zijn nog nooit zoo veel aardbeziën verzonden als dit jaar het geval is. Een onderzoek van de oogen der Utrech sche studenten heeft doen zien, dat van de 820 onderzochte oogen 222 of 27.07 pCt. in meerdere of mindere mate bij ziende waren. Er schijnt in de „berekening" wan neer de wereld zal vergaan een vergissing te zijn geslopen. Thans schijnt vast te staan, dat dit eerst in 1884 zal plaats hebbenMisschien dat echter ook hier het spreekwoord gelden zal//Van uitstel komt afstel." De inrichting van den contröletoestel, uitgedacht door den heer Wesselman en toegepast op rijtuigen van de Aroster- dainsche Rijtuigvereeniging, schijnt nu in orde te zijn. Het mechanisme, niet meer gedreven door electriciteit, maar door luchtdruk, wijst op een voor den passagier zichtbaar uurwerk den duur van den rit, en teekent tevens dien tijd op een strook papier aan. Te Ede ontstond weder aan beide kan ten van het station van den Rhijnspoor- weg heidebrand; gelukkig kon men bijtijds maatregelen nemen om den brand te stui ten. Op last der Utrechtsche politie is een tent, die aldaar op de kermis stond, ge sloten, omdat de ondernemer o. a. publi ceerde, dat daarin te zien was: //Het laatste oordeel." z/In dichtvorm mag dit wel, maar in anderen kunst vorm, wellicht wat al te plastisch, schijnt de voorstelling der zenuwen te veel aan te doen en heeft de politie te Utrecht getoond voor de ge zondheid der kermisgasten te waken Sedert meer dan een jaar, maakte zekere K., te Deventer die naast het kerkgebouw der Israëlieten woont, op een soort door hem gemaakten trom, (een ton waarover hij een huid gespannen heeft al léén gedurende den tijddat er dienst was, zulk een rumoer, dat de godsdienst er steeds door verstoord werd. Hij werd bij herhaling door het Kerkbestuur gewaar schuwd dat hij den dienst verstoorde en verzocht dit te laten. Hij bleef doof voor het verzoek van plaatselijke autoriteiten om dat ergelijk werk te stakenaan wien hij antwoorddedat hij in zijn huis kon doen wat hij ook maar goed vond. Dit gevoelen werd door vele rechtsgeleerden gedeeld en zij meenden niet in staat te zijn de Israëlietische gemeente van dien last te kunnen bevrijden. Op last van hoogere autoriteiten werd evenwel een onderzoek naar een desbetreffende bij de Hooge Regeering ingebrachte plainte in gesteld waarvan het gevolg was dat tegen K., proces verbaal werd opgemaakt, we gens het storen van den godsdienst. De zaak kwam voor den strafrechter te Zutfen K. bekende het hem ten laste gelegde van het maken van rumoer, hetwelk hij niet in de kerk maar in zijne eigene woning deed, hetwelk door getuigen bevestigd werd. De rechtbank bracht hem onder het oog, dat men ook in zijn eigen woning den dienst in de kerk verstoren kan hetgeen zij hem met getuigen bewees, welk feit bij de wet strafbaar was gesteld, weshalve zij hem veroordeelde tot het betalen eener geldboete van f 20. BUITENLAND. De gunstige berichten omtrent den toe. stand van Garfield blijven aanhouden. Voor het ten behoeve van Garfields go- zin te stichten fonds is reeds 122,755 dollars ingeschreven. Het gevaar voor hei leven van den President kan inmiddels thans geacht worden te zijn geweken. De heer Forster, Gouverneur van Ohio, heeft aan de Gouverneurs van al de ver schillende Staten het voorstel gedaan om een algemeenen dankdag voor het behoud van den President uit te schrijven. De dag zou worden vastgesteld door een comité, bestaande uit de Gouverneurs der Staten New-York, Pensylvanië, Kentucky, Mary land en Ohio. Dinsdag hadden reeds 21 Gouverneurs, waaronder 10 democra ten uit de Zuidelijke Staten, toestemmend geantwoord. Er wordt te Londen een //Anglo Israel Society" opgerichtmet het doel om d wi-derbevolking van Palestina in de hand te werken. Het feest der Pransehe Republiek is Donderdag schitterend gevierd; het was brandend heet te Parijs, maar volgens de officieuse berichten heeft dit op de geest drift niet den minsten invloed uitgeoefend. Niet alleen Fransche maar ook Italiaan- sche en andere vlaggen waren hier en laar tot versiering gebruikt. De Duitsche kleuren blijven echter nog steeds verboden. Het Duitsche Ministerie van Oorlog heeft het oprichten van gelegenheden tot baden in de kazernes verplichtend ver klaard. In Zwitserland, Duitschland en Italië wordt een zeer goede oogst verwacht zoo wel van koren als van wijn. Uit Athene wordt gemeld, dat in Turkije de ontevredenheid over de veroordeeling van Midhat en zijne mede aangeklaagden een omvang aanneemt, die voor den Sultan zeer gevaarlijk begint te worden. Terwijl de Mormoonsche zendelingen op verschillende plaatsen de tegen hen uitge vaardigde bevelen trachten te ontduiken is te Kiel een hunner vergaderingen door de politie overvallen. De prediker, een Zweed, die in de omstreken van Kiel vele aanhangers had aangeworvenwordt in arrest gehouden .in afwachting van het Regeeringsbevel omYiem over de grenzen te brengen. Zooals de telegraaf reeds vroeger meldde zijn de huwelijken van de beide ter dood veroordeelde zwagers van den Sultan ont- bondeu. Dat ging zeer onceremonieel; een beambte verscheen in hunne woning en kwam, als deed hij een kruiersboodschap, even zeggen, dat de huwelijken ontbonden waren en dat zij nu weder konden huwen. Ouder de groote spoorwegmaatschappijen in de Vereenigde Staten schijnt een strijd op leven en dood te zijn ontstaan, althans men meldt, dat zij hare tarieven om strijd verlagen, om elkander te gronde te richten. Te Cincinati is de hitte zóó groot, dat alle handel en werkzaamheid genoegzaam stilstaat. Jl. Dinsdag werden 99 gevallen van zonnesteek geconstateerd en daaronder 40 met doodelijken afloop. Sfax is Zondagochtend op schitterende wijze door de Franschen ingenomen. Zij bezetten de stad met aanzienlijke macht. Aan de Daily Neics wordt uit Tunis geseind, dat Zaterdag te Biserta een be langrijke vergadering van den Kadi, den Mufti en de Ulemas werd gehouden, waarop besloten werd tegen Frankrijk op te staan, maar den dag van den opstand nog geheim te houden. In den gevel van het huis waar te Choisv- le Roy, Rouget de Lisle is gestorven, is den 12 dezer met veel plechtigheid een gedenksteen onthuld. De minister van oor log heeft zich hierbij laten vertegenwoor digen door generaal Wathelin en de mi nister van onderwijs en fraaie kunsten door den heer Kaempfen. Een stoet ging in plechtigen optocht op het bepaalde uur naar het huis om getuige te zijn van de onthulling. Er was een verhevenheid op gericht voor de woning, en toen de gedenk steen ontbloot was, speelde een muziek gezelschap van Choisy-le Roi de /,Marseil laise." De steen draagt het volgende op schrift: ffAan den dichter eu componist van de //Marseillaise", Claude Joseph Rouget ca Lisle, geboren te Lons le-Saulnier den l\ Mei 1760. gestorven in dit huis den 27sten Juni 1836." 1 Na de onthulling hielden eenige perso nen een korte toespraak, onder dezen de. geschiedschrijver Henri Martin. Hij herin nerde hoe de Marseillaise ontstaan was. Rouget de Lisle was als officier der vrij willigers in bezetting te Straatsburg, om den aanval van den vreemde te helpen af slaan. Op zekeren avond werd Rouget de Lisle, die bekend was als dichter en com ponist, verzocht een nationaal lied te ver vaardigen. Hij verwijderde zich hierop van het krijgsrumoer, en den volgenden dag, loeu hij bleek en vermoeid want hij had een lange nachtwake gehad bij zijn krijgskameraden kwam en deze hem vroe gen wat hij sedert den vorigen dag had verricht, zong hij het lied, dat toen nog geen naam had, maar dat tintelde van be zieling. Dat lied, aldus vervolgde Hepri Martin, zou weldra weerklinken door ge heel Frankrijk. De Marseillanen namen het 't eerste aan, en den 20 September 1792 beval de nationale Conventie, dat het in geheel Frankrijk gezongen zou worden. Een enkele dag was voor Rouget de Lisle, toereikend om zijn naam onsterfelijk te maken. Toen de spreker geëindigd had begaf de stoet zich naar den doodenakker, om een bezoek te brengen aan het graf des mans, en er bloemenkransen neer te leggen. De openbare hulde, thans te Choisy-le Roy aan Rouget de Lisle gebracht, zal het volgende jaar door een andere gevolgd worden. Dan zal er namelijk op een der pleinen zijn standbeeldvervaardigd door Sleiner, worden onthuld. Te Zutfen is een inwoner van Deven ter, die in een strafzaak voor de recht bank getuigenis moest afleggen, gevangen genomen, als verdacht van een valsche getuigenis te hebben afgelegd. De politie te Zalt Bommel heeft de hand gelegd op een koloniaal, die zich een paard had toegeëigend. Toen hij met dit dier het veer passeerde, bleek hij geen veergeld te bezitten. Het handgeld was doorgebracht. Te Harderwijk zal men nu verder wel met hem ^afrekenen." Teophile's haarkleursel. Eau chromatique. Een aranonikale op lossing van salpeterzuur zilver (helsche <teen) die door gedeeltelijke ontleding reeds zwart is gekleurd, zooals uit het scheikundig onderzoek is gebleken. Het is dus het aloude, reeds door zoo veel haarkunstenaars verkochte kleurmid- del. dat als het gebruikt wordt voor het geheel ontleed is, werkelijk het haar, evenals de huid en het linnengoed, meer of minder zwart zal maken. Van het terug krijgen van de natuurlijke kleur of het kleuren in iedere tint die men ver langt is geen sprake. Meer dan zonder ling blijkt Theophile's bewering in de gebruiksaanwijzing: „Al de haarverven in Nederland verkrijgbaar heb ik (ik scheikundig onderzocht en bevonden, dat ze allen schadelijk zijn voor de haarhuis, want ze zijn allen zonder onderscheid saamgesteld uit metaalzouten," als men bemerkt dat ook zijn middel slechts de oplossing van een metaalzout is. Omdat er een verbinding van zilver in voorkomt, meene men niet dat het nu juist verbazend duur moet wezen. De oplossing in het gratis verkrijgbaar proef- fleschje, dat wij onderzochten, is 8 deelen salpeterzuur zilver op 1000 deelen water, zoodat aan den fabrikant een geheele wijnflesch vol niet meer dan 60 cent zou kosten, terwijl hij een veel kleiner flescbje voor f2 verkoopt. Maandblv. d. Vereen, tegen de Kwakzalverij.) Te Munster beet een persoon in een ge vecht zijn tegenpartij in den duim. Eeni ge dagen later zwol de duim op; de ge neesheer constateerde bloedvergiftiging en rekende het noodig den arm aftezetten. Donderdagavond trok een bruiloftstoet door de Marktstraat te Antwerpen; bruid en bruidegom, ouders, getuigen enz.al len hadden te diep in 't glaasje gekeken en op zeker oogenblik ontstond een alge- meene twist. De politie kwam tusschen- beide en de geheele bruiloftstoet werd naar het politiebureau gebracht. De kroon van oranjebloesems der bruid werd bij dan portier in bewaring gelegd en de bruilofsgasten brachten den nacht in de loos door. BURGERLIJKE STANDEN. B a a r n. Geboren: 17 Juli. Hendrik, z. van Jo- hmna Tiramers. 20. Hendrik Arie, z. van Hfendrik Mooij en Klaasje Vonk. 22. C<melia, d. van Elbert Kareisen en Cor nel» Rietveld. 22. Antonius Richar- dus, z. van Wouter Schothorst en Jaco- ba Sihouten. 24. Maria Johanna, d. van leonardus Johannes Meeuwisen en Antje kademaker. 4 Juli. Francina Jo hanna Harriet Mauritia, d. van Willem Gerard Maurits Eijck van Zuijlichem en Geertruien Gezina van Steijn.9. Mart- je, d. van Bernardus Lodewijk Lokman en Grietje Kerkhoven. Ondertrouwd1 Juli. Hubertus van Woudenberg en Wilhelmina van Kooi. Gehuwd: 17 Juni. Meester Frederik Albert van Leeuwen en jonkvr. Elisabeth Maria Ploos vin Amstel. Overleden: 24 Juni. Teuutje Kroon, echtg. Rijk vanKooij45j. 18. Adri- anus Martinus van Ginkel, 3 m. 29. Maria Barbara Alida Louisa van Appel, 18 m. 4 Juli. Johan Philip Die- fenbach, 2 m. 4. Hendnka Vroon, echt- genoote van Gijsbertus Hol, 67 j. 4. Hendrika Margarethe Buse, echtg. Georg Ludwig Wijsman, 40 j. 4. Gerardus Albertus Grootveld, 7 w. 5. Feitze Leemburg, 6 w. 5. Willem Frederik Insinger, 19 j. 7. Dirkje Kroon, echt. Jacob Schippers, 38 j. Ondertrouwd: Wouter Kok en Stijntje Bonneveld. Hendrik de Graaf en Aaltje Ruizendaal. Soest. Geboren: 12 Juli. Ilermanus, z. van Peter van Doorn en Catharina Ruijer. 13. Lambertus, z. van Gerardus Egbers en Maria Westerveld. Ondertrouwd: 15 Juli. Mengs Horns- veldvan 's Graveland en Gijsbertje van Schaffelaar, van Soest. Gehuwd: Geene. Overleden: 10 Juli. Te Goirle, Johanna de Beer, oud 20 jaar. Overleden: 8 Juli. Hendrik Meerbeek, geh. met Gerritje van Maanen7 0 jaar. r Bevallen van een Dochter G. VAN GELDER—GOUDVIS. Amersfoort, 16 Juli 1881, van Delft, KB van Amersfoort. Dordrecht, 16 Julij 1881. y~ fr ff y i/r'L- Héden overleed tot onze diepe droefenis, onze jongste lieveling, vijf we ken oud. PAUL A. HUËT. C. H. HUËT—Kolff. Amersfoort, 18 Juli. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. ff V ff De Heer en Mevrouw A. HUET BUSKEN HUET betuigen hun hartelijken dank voor de belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Dordrecht, 16 Julij 1881.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2