NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Eenre, Baiemi, toelaten, E NIEUWE Zaterdag 23 Juli 1881 BOSO$T. No. 59. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'Aunrdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. rl Wij hebben er de voorkeur aan gegeven, dit onderwerp met een enkel woord te be spreken, Wanneer het zijn actualiteit groo- tendeels verloren zou hebben. FEUILLETON. MERSFOORT Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Kijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdag». te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenlandn 0,075. Reclames per regel u 0,20. Groote letters norden berekend naar plaatsruimte. Bij den eersten oogopslag moge dit vreemd schijnen, bij eenig nadenken zal men ons gelijk geven. Het kwam ons voordat de strijdj.l. Dinsdag bij de stembus gevoerduitsluitend en van bet begin tot het einde door de kiezers moest worden uitgemaakt. Wij hebben al tijd gemeend en meenen nog, dat al die voorlichterij, waarvan sommige dag- en weekbladen als „organen van de publieke opinie" zooveel ophef maken, in den grond der zaak weinig heeft te beduiden. Im mers er zij drie soorten van kiezers. A. De stemmers. Zij verzuimen nooit den gang naar de stembus, tenzij onoverkome lijke hinderpalen het hun mochten belet ten; als 't eenigszins kan zullen zij er zelfs des vereischt er hun zaken of genoegens voor dien dag naar inrichten. Voor hen is het niet noodig, bijzondere aanwijzingen te doen: zij zorgen we), genoegzaam op de hoogte te zijn, vinden in hun kiesver- eenigingen gelegenheid tot gedachtenwis- seling, worden omtrent alle zaken ingelicht door hun geestverwanten, 't geen geschiedt in den vorm van strooibiljettten, adverten tiën en persoonlijke bespreking. De klasse B. bevat de zwevers. Als 't zoo in de gelegenheid te pas komt, zij letterlijk niets te doen hebben, het weer niet mooi ge noeg is om op reis te gaan en niet slecht genoeg om thuis te blijven, niemand der hunnen aanspraak maakt op hun bijzijn, kortom als zij, zooals men wel eens zegt, roet hun ziel onder den arm loopen, ja, dan kuieren zij wel eens naar de stem bus toe, als deze niet te ver van huis is, meestal bij wijze van tijd passeering. Soms stoppen zij een blanco biljet in de bus, - een enkele maal schrijven zij op hun brief je een aardigheid, b.v. de namen van „ra re lui" als daar zijn: Bram de Mop, Bismarck, Napoleon, de Bey van Tunis, en in hun binnenste schateren zij van lachen over de pret die hun snaakschheid aan het stembureau zal wekken; of we), zij stemmen inderdaad en dan nemen zij natuurlijk het candidatenlijstje over van de partij, waartoe ze de eer hebben te be- hooren, zonder dat het hun eigenlijk iets kan schelen waarom de heeren worden aan bevolen. Eindelijk hebben we klasse C., de thuisblijvers. Hun getal is, men ver gelijke slechts het aantal uitgebrachte stem men met het geval kiesgerecliligden, zeer groot, en zij maken van bun onthou ding ook geen geheim, 't Is hun een stel- sei geworden, „zich met die gemeenteraads verkiezingen niet te bemoeien:" men wil maar liefst al zij stad- of dorpsgenooten, ook in 't belang van nering of bedrijf, tot vrienden houden, en teveel ijver zet licht I. Menige novelle begint, vermeen ik, met een bal of een toilet (piunten van uitgang die mij allen lust tot verder lezen bene men), waarom ik deze' aauvang met „Carrebou, carrebo^J j Mes i soun nègre, iy(e3 j S0UD bon!" 1). (in de hoop dat dilf du mijn lezer niet afschrikt.) Dat riep de arivJe held van dit verhaal met twee samengebonden zakken charbon op het hoofd en ;de handen in de zijden, op zingenden too/Q door Gelos, een dorp in de Pyreneën van groote duizend zielen, het talrijker gedierte niet meegerekend, dat deels in geJJaante van ganzen en big gen den jongen kolenverkooper voor de voeten liep. Bose>st zoo heette hij, naar het vuile spaansbhe dorpje waarbij hij was geboren - was eeji spaansche zigeuner van achttien a twin.i<g jaar dit wjst hijzelf niet juist. De groote jbende waartoe hij behoorde, had n zes jaar t«j voren eenige wéken op de vlakte achter d^ kazerne Pau gelegerd en was op t gerucht van diefstal eensklaps door de politie verdreven. Deze Bosost, toen I) „Kolen olenl zwart maar goed!" kwaad bloed. Voor welke dier drie klassen nu de voorlichting der bladen, die uit den aard der zaak meer geroepen zijn de quaestiën van algemeen belang te bespreken dan de huis houdelijke zaken der verschillende ge meenten waar zij lezers vinden, eigen lijk zou moeten dienen, is ons niet recht duidelijk. Als het openbaar leven bij de kiezers zelf niet krachtig genoeg is om hen te nopen door eigen onderzoek hun keuze te bepalen, dan zal het weinig ba ten, of men al beproeft hun de oogen te openen. We hebben slechts een paar opmerkin gen in het algemeen, die voor alle plaat sen van ons land in gelijke mate passen. Men is gewoon, alle gemeente-verkie 'zingen zooveel mogelijk naar hetzelfde tijd stip te verschuiven. Zoowel die, welke geregeld plaats hebben ten gevolge van de periodieke aftreding van de helft van den raad, als die welke strekken om toe vallig ontstane vacatures, door overlijden of tusschentijds uittreden veroorzaakt, te vervullen, en eindelijk, zocals dit jaar, die waarvan de oorzaakt ligt in vermeer dering van bevolking, geconstateerd bij de jongste volkstelling, worden als het maar eenigszins kan, gelijktijdig uitge schreven. 't Gaat dan in één moeite door, zegt men. Hoezeer we ook overtollig tijd verlies zouden moeten afkeuren, komt het ons toch voor dat men in dit opzicht wel «at ver gaat, en de gemeentewet niet ge noeg de zaak regelt, waardoor in het ver- kiezingswerk weieens verwarring komt. Hoe kan dat. anders, wanneer men zooals bijv. in den Haag, drie briefjes van ver J nog een knaap, die met een koperen ketel op den rug en een pijp in den mond naar het dorp Bizanos was afgedwaald, vond te gen den avond van den dag der verjaging de tent der zijnen niet terug, vond niets dan een stoffige vlakte en een alleen dwa lend, vuil schaap, achtergebleven en ver laten als hij. De kleine zigeunertjes had den steeds op dat. arme schaap gereden, en 't zou juist den volgenden dag zij! geslacht, als die verjaging dit niet voor komen had. Daar dwaalde het nu nog, en zou later door een gendarme of sergent de ville worden ondergebracht. En Bosost dwaalde daar ook, sliep er zonder tent en zwierf de volgende dagen verder en verder altijd zoekende naar zijn eveneens zoekende ouders. Hier en daar kreeg hij wat brood of broye van de boeren, en ten laatste werd hij te Clarac door den rottingsnij der Joseph Tolle tijdelijk opgenomen, mei dezelfde barmhartigheid waarmee deze een hongerigen, heerloozen hond zou hebben geherbergd, al ware Jt beest schurftig ge weest, om bem desnoods vervolgens at te maken. Daar de verloren „bohémien" niet m de termen viel, te worden afgtnaakt, noch door den goeden Tolle lang kon worden onderhouden, bet hij hem te Nay Clarac en in de omstreken kolen vtrkoo pen, daar het kind als ketellapper nog niets verdienen kon. Zoo kwam het dat de spaansche zwerver onder anderen te Gelos liep met „carbou." Bosost was echt schoon. Ravenzwart haar hing over zijn rug. Zijn glanzige don kere oogen hadden iets weemoedigs, weer spiegelden om zoo te zeggen, het zwerven. De mond was schoon van vorm, lippen fijn. De neus een weinig gebogen, ro- meinsch. Gelaatsvorm ovaal, teint bruin achtig, uitdrukking ernstig en schrander. De spaansche zigeuner is een schoone type. Er zijn groote mannen onder dat las, allen met lang haar op den rug. De jonge zigeunerinnen, met haar kettingen en armbanden van zilveren geldstukken en bonte kleeren, zijn vaak zeer mooi, vooral om baar prachtige oogen. Eigenaardig is. dat wanneer ze „waarzeggen" en men naar hun afkomst vraagt, ze trouw ant woorden: „Pesth," hoewel ze sedert, eeu wen in en om Spanje zwerven, en natuur lijk volstrekt geen begrip hebben van de ligging van Pesth. Eens deelde ik een menigte goedkoop speelgoed, van twee sous, uit in een le gerplaats van twintig a dertig spaansche zigeuners-tenten, welke bewoners legio waren. Hoewel dit zijn aardigheid en eigenaardigheid had, herhaalde ik 't liever niet. Eenige der ravenzwarte vaders vroe schillende kleur heeft in te vullen 't Is waar, als de kiezers maar hun oogen ge bruiken, zullen zij het verkeerde briefje niet invullendoch is hetmet allen eerbied voor de met het stemrecht begif tigden gesproken, dan zulk een zeldzaam heid, dat enkelen hunner zich bij de een voudigste zaken vergissen Daarom zouden wij scheiding wenschen in die verkiezingen. De periodieke, die we gaarne naar een anderen tijd zagen verhuizen, omdat circa half Juli een be trekkelijk groot aantal peisonen hun woon plaats hebben verlaten, blijven dan op zichzelf. De aanvullings-verkiezingen min stens een maand, uiterlijk twee maanden na het ontstaan der vacatures. Die ten gevolge van bevolkings-toename in de laatste maand voor het behandelen der begrootir.g voor het jaar gedurende het welk de vermeerdering der bevolking is vastgesteld; dus in Augustus bijv. Zoolang de census nog de grondslag der kiesbevoegdheid blijft uitmaken, ach ten we de tegenwoordige regeling toch onbillijk. Kiezers voor den gemeenteraad zijn zij die in de direkte Rijksbelastin gen betalen een som gelijkstaande aan de helft van hetgeen zij daarin moeten bijdra gen om voor leden der Tweede Kamer of dtr Provinciale Staten te mogen stemmen. Maar zou het nu niet veel meer rationeel zijn, voor gemeenteraadsverkiezingen een gemeentelijken census vast te stellen afgescheiden van alle mogelijke Rijks-aan slagen? Dan zou ten minste gezegd kun nen worden dat zij die in zekere mate tot de instandhouding der gemeentelijke huishouding bijdragen, ook invloed uitoe- gen beleefd, hun kinderen toch niet te vergeten, maar de moeders trokken elkaar het speelgoed uit de handen, vielen er gretig en woest op aan, hielden me vast en rukten het uit mijn handen. Een zelfs had, kinderlijk genoeg, gaarne beslag ge legd op het rijtuigje waarin mijn kind sliep, voor het hare. De keerzijde der medaille was ook, dat een, door de hitte van zon en vuur verschroeide, schijnbaar oude vrouw, voor een der tenten op den grond gezeten, haar zuigeling de slappe borst als van leer gaf, en er onder de kleine kinderen met pijpen in den mond, eenige waren die geel zagen van de koorts en dat men er zekere diertjes kon opdoen. Maar schil derachtig was het! In de tenten bran den de vuren, en de ravenzwarte, door zon en vuur verbrande mannen met hun blinkende ketels werkten er bij. Een christelijke dame in het stadje Gan had eens belang gesteld in Bosost, namelijk naar zijn godsdienst gevraagd, waarop hij beduid had, dat hij niet wist wat. zij meende. Ze poogde hem uit te leggen wat ze bedoelde, maar weder ant woordde hij, dat hij niet wist wat dat was, godsdienst. Nu, die christin wist het des te beter en schudde bedenkelijk het hoofd, meenende dat de jonge zwer-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1