Het 25-jarig bestaan der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde. daarom werden de lessen des avonds laat gegeven driemaal per week telkens aan elk kind een half uur. Voeg daarbij het onvermijdelijke /oefenen"en vraag mij dan of ik ook reden had dat getingeltan- gel naar de maan te wenschen! Soms was hetom razend te worden. De muziek is een van 's menschen reinste genietingen, maar dikwijls heb ik gedacht dat de uit vinder hij moge dan ApolloOrpheus of Jubal geheeten hebben, geen aanspraak op onze dankbaarheid heeft. Gelukkig, ik woon thans tusschen een moestuin en een bleekerijeen minuut of tien buiten de stad ik begin van mijn anti-muzikale gezindheid weer te genezen. Ik zou dit alles niet zoo uitvoerig ver teld hebbenals er geen ernstige leering uit te putten was. Zij is deze Dewijl de hedendaagsche bouwtrant ons zeer afhankelijk maakt van onze buren, laat ons zorgvuldig alles vermijden wat hen kan hinderen. En wat den last betreft dien zij onsopzettelijk of onwillekeurig veroorzaken, trachten we tegenover de zen onze ziel in lijdzaamheid te bezitten. Amersfoort, 6 Augustus 1881. Woensdag morgen, ongeveer 11 uur, werd in de sociëteit ,/Amicitia" alhier door den heer Persijn, die welwillend het eere-voorzitterschap rmvaard had, en la ter door den heer Beaufort, een feestrede gehouden, waarmee de viering van het 25 jarig bestaan der afdeeling Amersfoort van het genootschap voor landbouw en kruid kunde een aanvang nam. De Burgemeester van Amersfoort heette in warme bewoordingen de aanwezigen welkom. Een vereeniging, die een 25-ja- rig bestaan achter zich had, zoo sprak hij o.a., had reeds bewijzen van innerlijke kracht te over gegeven, en deed nog veel schoons en goeds van zich verwachtten. Zoo veel te eer, wanneer men daarbij slechts het oog hield op de energie van het tegenwoordige bestuur, dat in dezen op zoo waardige wijze de voetstappen van vroegere verdienstelijke directieleden tracht te te drukken. De voorzitter der afdeeling Amersfoort van 't genootschap voor landbouw en kruid kunde trad daarna als spreker op. Aller eerst gaf hij eene opsomming van de heeren, die gedurende de 25 jaren van haar bestaan achtereenvolgens als bestuurs leden hunne krachten aan den bloei der afdeeling hadden gewijd. Daaruit bleek dat de heer Yelthuizen, gedurende een kwart eeuw, van af den dag der oprich ting tot op heden, steeds onafgebroken deel had mogen uitmaken van de directie der thans feestvierende afdeeling. Ver volgens wist de heer Beaufort in korte trekken de wording en de geschiedenis onzer afdeeling te schetsen, waarna hij verder meedeelde, wat door haar in den loop der jaren was tot stand gebracht. Was het getal leden bij de oprichting beneden de 30, en bedroeg het thans 450 ongeveer, spreker mocht toch niet ont veinzen, dat de sympathie en meewerking van belangstellenden en belanghebbenden geen gelijken tred met de vermeerdering van het ledental had gehouden. Lauw heid en wantrouwen belemmerden dikwijls een beteren bloei en een krachtiger ont wikkeling. Vooral van den landbouwer, in wiens voordeel het bestuur en de af deeling toch voortdurend werkzaam is, mocht meer vertrouwen worden verwacht. De bemoeiingen toch hebben geenszins ten doel om hem, den boer, wat men noemt //in de kaart te kijken," maar enkel verbetering van den toestand, be vordering van de belangen van den land bouwer, en op die wijze ook bevordering van het algemeen belang. Waar van de vette kleistreken met weinig moeite een goeden oogst kan wor den verwacht, daar is op de schrale zaud- gronden onzer afdeeling met inspanning van alle krachten slechts een matigen opbrengst te verwachten. Een onbelem merde afwatering en flinke bemesting zijn //Dokter, gij zijt wreed, God en mijne moeder weten het, hoe gaarne ik mijn halve leven zoude willen geven, als ik nog maar éénmaal de kracht kreeg, om eenen enkelen dag flink te kunnen werken." daartoe hoofdvoorwaarden. Maar velen zorgen in afwateringszaken slechts voor zich alleen, en zien voorbij dat het over tollige water, waarvan zij zich hebben ontdaan, een groot bezwaar wordt voor aangrenzende stukken grond. Een kanaal door de Geldersche vallei zou ook voor den landbouwer in hooge mate gewenscht zijn. Maar, zoo merkte de spreker op, hoewel men sinds een paar honderd jaar het daarover volmaakt eens was, tot op den huidigen dag is men nog niet verder gekomen dan tot de erken ning dier wenschelijkheid. 'Toch blijve het streven naar vooruit gang onvermoeide belangstelling en werk zaamheid steeds het kenmerk van het be stuur en de leden der afdeeling, opdat het goede, dat in den loop van 25 jaren is tot stand gekomen, zijne vruchten drage, opdat men steeds meer leere inzien, dat het landbouwers bedrijf een der hoofd bronnen van bestaan en welvaart onzer maatschappij moet uilmaken. Ten slotte verklaarde de Voorzitter, die met belang stelling werd aangehoord, de feesten voor geopend, en noodigde hij de aanwezigen tot een gezamenlijk bezoek aan de bloe mententoonstelling uit. Wie nu de bloe men en planten tentoonstelling heeft ge zien zal met ons erkennen, dat zij prach tig was. Wat al verscheidenheid in soort en kleur, hoe aangenaam wordt het oog geboeid bij het aanschouwen van wat na tuur en kunst te zamen vermogen. II.H. inzenders hebben getoond wat kennis en zorg vermogen om bloem en blad tot zulk eene hooge ontwikkeling te brengen. De verschillende bouquetten, het een al fraaier dan het ander, getuigden van den fijnen smaak van hem, die de meest verschil lende bloemen tot zulk een schoon ge heel wist te vereenigen. Ook trok nog onze aandacht de meer dan zestig varië teiten van den Aardappel, van de vreem- ste kleuren en vormen. De tentoonstelling van tuinameubleinenten, sieraden, gereed schappen, werktuigen voor land en tuin bouw en zuivelbereiding werd door kenners zeer geroemd. De wedstrijd van Chaispaarden, alsook de ringrijderij, liep flink van stapelvooral bij het laatste vermaakten zich de toe schouders, en toen bij het einde sommige heeren zich vereenigden en eenige prijzen in geld beschikbaar stelden voor een wedren tusschen hen, die aan de ringrij1 derij hadden deelgenomen, steeg de vreug de ten top. De tentoonstelling van paarden, rundvee en klein vee, en pluimgedierte was goed bezet. Menig fraai exemplaar werd be* wonderd. De muziek ter opluisteiing der feesten was schoon, liet parkorkest van den heer Stumplfhandhaafde zijn ouden roem en schonk ons een genotvollen morgen en avond. De Kapel van het le. Regiment Huzaren te Deventer, waarmee wij vroeger reeds kennis maakten, bracht ook nu weder schoone met zorg gekozen stukken ten gehoore. Het publiek, zoowel binnen het terrein van de Sociëteit Amicitia als daarbuiten, gaf dan ook door een herhaald applaus de ondubbelzinnigste blijken van goedkeuring. Hei fraaie weder, de prachtige zomeravonden bracht allen in eene feeste lijke stemming. Van bijna alle gebouwen wapperde de nationale vlag. Verscheidene winkeliers hadden uit ingenomenheid met het feest hunne winkelkasten keurig en met smaak geoineerd; bijzonder was zulks het geval bij de H.H. Bakx, Brandsen en G. v. Eden. Het was dus een waar woord, bij de ope ning gesproken //Amersfoort viert feest?' Wij vertrouwen de tolk te zijn der in gezetenen, indien wij welverdienden dank brengen aan II.H. Bestuursleden van de afdeeling, aan de verschillende commissiën die hen ter zijde stonden, aan de inzen ders, en inzonderheid aan die heeren, welke zoo belangeloos het welslagen der bloemen tentoonstelling hielpen bevorderen door nl. hunne schoonste en beste bloemen en planten ten gebruike af te staan tot op luistering der tentoonstelling. LIJST der bekroningen en uitgereikte pi ijzen op de Tentoonstelling van Bloemen en Planten. No. 1. Vier oranjeboomen met vrucht, 2e prijs f 10 W. Knoppers te Hilversum. No. 2. Vijfentwintig bontblrdige planten in minstens 12 -oorten, le prijs 110 A. C. van Bemmel te Hoogland. No. 4. Vijfentwintig Agave Yucca enz., le prijs f25 A. M. van Bemmel te Amersfoort, 2e prijs flö A.C. van Bemmel te Hoog land. No. 5. Twintig varens voor kas of koude grond, le prijs f 10 A. M. van Bemmel te Amersfoort. No. 0. Tien Selaginella in de meeste soorten le prijs f 10 Air. H. J. H. Baron van Boetzelaer, buize Nimmerdor te Amersfoort. No. 7. Zes bloeiende Heliotropiums op stam; le prij9 f 10 A. M. van Bemmel te Amersfoort, 2e prijs Getuigschri.t A. C. van Bemmel te Hoogland. No. 8. Vijfentwintig bontbladerigc Pelargoniums Zonale in de meeste soorten, 3e prijs Getuigschrift A. Los te Amersfoort. No. 9. Vijfentwintig bloeiende Pelargo niums Zonale in 25 soorten, minstens de helft dub bele, le prijs f 10 A. M. van Bemmel te Amersfoort, 2e prijs f 5 Baron van Boetzelaer, Nimmerdor te Amers foort, 3e prijs Getuigschrift H. van Tellingen te Zeist. No. 10. Vijfentwintig bloeiende Pelargoniums Odier en grootbloemige Engclsche, le prijs f 10 Baron van Boet zelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs f 5 A. Los te Amersfoort, 3e prijs Getuigschri.t II. W. A. v. d. W' all Bake te Amersfoort. No. 11. Vijftien bloeiende Fuch sia's op stam in de meeste soorten, le prijs f 10 Baron van Boetelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs f 5 A. M. van Bemmel te Amersfoort. No. 12. Vijftien bloeiende Fuchsia's in de meeste en nieuwe verschei denheid, le prijs f 10 A. 11. van Bemmel te Amersfoort, 2e prijs f 5 Baron van Boetzelaer, Nimmerdor te Amers foort. No. 13. Twintig dubbele bloeiende Petunia's in de grootste verscheidenheid le prijs f5 A. M. van Bemmel te Amersfoort, 2e prijs Getuigschriit Mr. L. J. Baron Nepveu te Amersfoort. No. 14. Twintig bloeiende Verbena's in de meeste verscheidenheid, le prijs f 5 A. M. van Bemmel te Amersfoor,, 2e prijs Getuigschri.t dezelfde. No. 16. Twintig Boloftwol Begonia's in de meeste verscheidenheid, le prijs f10 Baron van Boetzelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs f5 H. W. A. v. d. Wall Bake te Amersfoort. No. 17. Twintig Bladbegonia's in de meeste en nieuw ste verscheidenheid, le prijs f5 Baron van Boetzelaer, Nimmerdor te Amersfoort. No. IS. Vijfentwintig Colens in de meeste soorten, le prijs f 10 Baron van Boetzelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs f 5 A. M. van Bemmel te Amersfoort. No. 19. Een verza meling Gloxinia's nitmuntendc door kwecking en nieuw heid, le prijs f 5 A. Kolfschoten te Leusden. No. 22. Een verzameling Hangplanten in minstens zes soorten le prijs f 5 A. M. van Bemmel te Amersfoort, 2e prijs Getuigschriit PI. v. d. Wetering te Woudenberg. No. 23. Vijftig afgesneden Kozen in minstens vijfentwintig soorten, le prijs f 10 A. M. van Lemmel te Amersfoort, 2e f 5 Bestuursprijs C. van Dijk Kijnhuizen te Jutphaas. No. 24. Twintig Coniferen in potten in twintig soor ten, le piijs f 15 E. v. Donkersgoed ie Putten, 2e prijs f 10 H. v. d. Wetering te Woudenberg. No. 25. Het meest smaakvolle Tafelbouquet le prijs f 5 A. M. van Bemmel te Amersfoort, 2e prijs Getuigschri.t L. Kort beek te Amersfoort. No. 26. De mooiste Kasdruiven, le prijs f 10 E. van Donkersgoed te Putten, 2e prijs Getuigschrift A. Kolf.choten te Leusden. No. 27. De moois e en meest geuvigste Meloen, le prijs f 5 Baron van Boetzelaer, Nimmerdor te Amersfoort, 2e prijs Ge tuigschrift A. Kolfschoten te Leusden. No. 28. De meest volledige verzameling der best gekweekte Groen ten le prijs f 10 H. v. d. Wetering te Woudenberg, 2e prijs Getuigschriit C. van Dijk te Jutphaas. No. 29. Tuinameublementen, Sieraden en Gereedschappen, le prijs f 10 J. Peignat Co. te Amsterdam. VOORWERPEN BUITEN HET PROGRAMMA. No. 79. Een collectie Palmen, Bestuursprijs f 10 A. C. van Bemmel te Hoogland. No. 85, Idem Excelsa Glanca, Bestuursprijs f10 W. L. Scheltus te Amers foort. No. 87. MarantaMascanglana, Bestuursprijs f 10 Baron van Boetzelaer te Amersfoort. No. 88. Verzameling Cclrdiums, Bestuursprijs f 10 Baron van Boetzelaer te Amersfoort. No. 95. Een verzameling Excah ptus, Lestnur-prijs f5 W. Knoppers te Amers foort. No. 103. Aardappel-Variëteiten, Eerste Be stuursprijs f 15 J. C. Eotter te Amersfoort. Collectie Z.den van Coniferen, Bestuursprijs f 10 E. van Donkers goed te Putten. Plate-u Bloemen, Lestuursprijs f 2,50 Baron van Boetzelaer te Amersfoort. No. 2. Afd. 1. Stieren 1879 of vroeger. 1ste prijs E. van Donkersgoed te Putten, 2de prijs Jhr. L. Rutgers v. Rosenburg te Soesterberg. Afd. 2. Sticen 1880. lste prijs E. Meijlink te Stoutenburg, 2de prijs J. Schoonderbeek te Hoogland. Afd. 8. Melkkoeien 2 stuks, lste prijs R. C. Liefdehuis te Amersfoort, 2de prijs B. Duinsbergen te Leurden. Afd. 4. Melkkoeien, 2 stuks, lste prijs C. v. Drie te Amersfoort, 2de prijs A. van de Kamp te Leusden. Afd. 5. Melkvaarzen 2 stuks, lste prijs niet toegekend, 2de prijs C. T. Poort te Amersfoort. Afd. 6. Vaarspinken, 2 stuks, lste prijs S. W. v. Laar te Woudenberg, 2de prijs Izak Her der te Hoogland, Extra prijs f 5 C. van Drie te Amersfoort. Afd. 7. Vaars kalveren, 3 stuks, lste prijs D. de Kruijff te Woudenberg, 2de prijs J. Pothoven te Leurden. Afd. 8. Stierkalveren, lste prijs S. Bloemendaal te Woudenberg, 2de prijs G. Donselaar. Afd. 9. De beste vette koe. Prijs D. M. van Gelder te Amersfoort, H. M. v. Beek te Amersfoort met extra prijs f 5 en getuigschrift, J. E. Baron van Hardenbroek te Leusden. Afd. 10. De beste vette os. Prijs no. 3 J. E. Baron v. Hardenbroek te Leusden. Afd. 11. Het beste vette kalf. Prijs no. 2 H. Overgoor te Amersfoortprijs no. 1 J. v. d. Tweel te Hoogland en extra prijs f 2,50. Piijzen toegekend aan ter op luistering ingezonden vee. Bestuursprijs f 5 J. E. Baron v. Haidenbroek te Leus- den, 2 guste vaarzen. No. 3. Kleinvee. No. 1. Beeren. lste prijs E. v. Don kersgoed te Putten, 2de prijs niet toege kend. No. 2. Zeugen met hare keujen. lste prijs J. v. d. Hengel te Stoutenbuig, 2de prijs Sander Bloemendaal te Wouden berg. No. 3. Het beste vette varken, lste prijs W. v. d. Burg te Amersfooii, 2de prijs niet toegekend. No. 4. Ram men (Eng. Ras), lste prijs G. Donselaar te Stoutenburg2de piijs C Dahmen te Neerlangbroek. No. 5. Rammen (Inl. R?s). lste prijs T. Overeem te Soesterberg, 2de prijs niet toegekend. No. 6. Ooijen (Eng. Ras), lste prijs H. Kuhn y Zand- bergen 2de prijs J. E. Baron - Har- denbroek te Leusden. No. H5 Ooijen V( (Inl. Ras), lste prijs Anton Scl.'oonder- beek te Hoogland, voor de inzendingen 3 'i en 4 gecombineerd2de prijs R. Lager- v, weij te Leusden. No. 8. Bokken. Niet ingezonden. No. 9. Melkgevende gei- r) ten. lste prijs Van Veenschoten te Amers foort, 2de prijs E. Oiiwerkerk te Amersfoort, I No. 4. Zuivelproducten. P No. 1. Boter, lste prijs A. Schoonden J beek te Baarn 2de prijs Th. ten Brink te Amersfoort. No. 2. Zoetemelksche kazen, lste prijs A. van Rossum te Hoog- I land, 2de prijs Jan de Lange te Wouden berg voor volgn. 3. No. 3. Kazen (af- ger. melk), lste prijs Jan de Lange tel Woudenberg, 2de prijs niet toegekend. Tot opluistering. Bestuursprijs voor de vette schapen van C. Dahmen te Neerlangbroek, No. 5. De fraaiste verzameling Pluim gedierte. Afd. 1. No. 2 v. h. prog. lste prijs W. H. Vos te 'sGraveland. No. 5; v. h. prog. 2de prijs H. van Hensbergeii;, te Amersfoort. Buiten mededinging, Bestuursprijs toegekend aan den heer E. J. W. Geelen te Doorn, 6 kippen en één haan, inl. ras. No. 2. v. h. prog. lste prijs W. H. Vos te 's Graveland. No, 3 v. h. prog. 2de prijs A Kolfschoten te Leusden, 6 kippen en één haan, vreemd ras. No. 1 v. h. prog. lste prijs W. H. Vos te 'sGraveland. No. 4 v. h. prog. 2de prijs H. van Hensbergen te Amersfoort. Buiten mededinging ingezonden. Toegekend 1 getuigschrift J. J. Spruit te Amersfoort, Zevenberger Naakthalzen. 1 getuigschr. H. Kuhn te Naarden, Lang hals. 1 ge uigschrift E. Hartog te Baarn, 1 paar koerduiven. No. 6. Paarden. Afd. 1. Hengsten geb. 1878 of vroeger, lste prijs C. van Schaaik te Houten, 2de prijs niet toegekend. Extra prijs f 15 D, Verbeek te Leusden. Afd. 2. Heng sten geb. in 1879. lste prijs T. Spithoven te Werkhoven, 2de prijs J. Vlastuin Bos te Werkhoven. Bestuursprijs f 10 D.Ver beek te Leusden. Afd. 3. Hengsten geb. 1880. lste prijs T. Spithoven te Werkhoven, 2de prijs niet toegekend. Afd. 4. Merriën 1877 of vroeger, lste prijs Mej. A. Lagerweij te Woudenberg2de prijs W. Herder te Hooglanch Afd.5, Merriën geb. 1878 of 1879. lste prijs Gebr. van Maanen te Woudenberg2de prijs R. v. Kolfschoten te Woudenberg. Bestuursprijs f 10 No. 9 J. v. Amers foort te Eemnes. Bestuursprijs f 5 No. 3, J. E. Baron v. Hardenbroek te Leusden, Afd. 6. Merriën geb. 1880. lste prijs niet toegekend. 2de prijs K. Meerveld te Stou tenburg. Afd. 7. Veulen, Merriën met hare veulens, lste prijs R. van Dijk te Zoelmond, 2de prijs Mr. H. Rooyaards v. Scherpenzeel, Bestuursprijs f 10 No. 6, H, Termaten te Leusden. Afd. 8, Ruins, lste prijs Th. ten Brink te Amersfoort, 2de prijs niet toegekend. Zondag aanst. preekt in de Remonstrant- sche kerk Ds. J. G. Hagen, predikant te Oude wetering. De uitslag der jl. Dinsdag gehouden herstemming ter verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad, is als volgt: H. W. A. van den Wall Bake verkr. 224 st. P. A. Huet 217 Mr. H. Croockewit, Jr. 213 Mr. S. J. T. H. Nedermeijer Ridder van Rosenthal 181// Mr. J. M. Richelle 181 u A. H. Drijfhout van Hooff 165 u P. Methorst, Jr. 162 Mi, J. G. A. vaD Zijst 153 u zoodat de vier eerstgenoemde Heeren zijn gekozen. Het moet een zonderlingen indruk ma ken, dat de 300ste gedenkdag van de afzwering van Filips II, een feit van zoo groote politieke beteekenis, bijna onop gemerkt is voorbijgegaan althans niet is gemaakt tot een nationalen feestdag terwijl de 100ste gedenkdag van het zee gevecht bij Doggersbank, een feit, op zich zelf tamelijk onbeduidend, tot een gewich- tigen feestdag is gemaakt. Aan Zoutman, zijne officieren en zee lieden komt de lof toe, dat zij zich wak-$ ker gehouden hebben, de eer van de vlag der Staten moedig te hebben gehandhaafd. Maar zóóveel had het gevecht niet te be- teekenen, dat wij reden zouden hebben, om nog na honderd jaar ons daarop |e

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2