NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR t, Zaterdag 20 Augustus 1881. No. 07. Tiende Jaargang. UitgeverA. AS. iSIotlionawer Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/.nur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. AFSCHEID EN WEDERZIEN. II. (Slot.) AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 1G regels J 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Vijftigjarige herinneringsfeesten bezitten een eigenaardige bekoorlijkheid. De ge beurtenissen die men dan herdenkt zijn van ons gescheiden door zulk een tijdruimte, dat zij geen partij-hartstochten meer wek ken en onbevangen kunnen beoordeeld wordenterwijl van hen die er een rol in speelden nog wel een zoo groot aantal personen in leven zijn, dat het weinig moeite kost zich de voorvallen die het onderwerp der gedachtenisviering uitmaken levendig voor den geest te brengen. Wel zijn dan de meeste hoofd-acteurs van het tooneel der wereld verdwenen uit den aard der zaak hadden zij reeds zekeren leeftijd bereikt toen zi) handelend optraden; doch het jongere geslacht dat hun ter zijde stonddat hun streven ondersteunde of hun denkbeelden hielp verwezenlijken heeft hun beeld in volle frischheid bewaard en herdenkt hun verdiensten met aandoening en geestdrift. Het kan dan ook geen verwondering barendat België het vijftigjarig bestaan zijner nationale zelfstandigheid feestelijk FEUILLETON. Den geheelen dag zat zij in de zaal met een boek in de hand, maar haar oogen dwaalden telkens af naar buiten. //Hij zal komen," zeide zij; hij zal ze ker komen." Toen de duisternis viel en de mist kou der en dikker werd, begon haar hart te vreezen. Zij ging van het venster weg en zette zich bij den haard, angstig wachtende met gevouwen handen en gesloten oogen. Het werd later en later en nog was Philip niet gekomen: alleen het geraas van den wind en de regen tegen de vensters ver brak de diepe stilte. De eerste twijfel rees bij haar op misschien zou hij niet ko men? Eensklaps kwam de gedachte aan zijn dood bij haar op en zij werd doods bleek. Zoo bleef zij wachten en hopen, maar Philip kwam niet. Nu volgde een lange zielestrijd voor Mary; zij klaagde of morde nooit; maar trachtte haar verdriet te vergeten door zich alle huiselijke bezigheden tot taak te stel len. Maar haar bleek gelaat en droeve trekken verrieden haar verdriet. Ook brak er een tijd van bittere beproeving voor Mary aan; tante Lucy, die trouwe, zorg en begint herdenkt. Met den opstand van 1830 den strijd van het volgend jaar eigenlijk eerst zijn geschiedenisen de Belgische natie heeft zich sedert dien tijd zoo krachtig ontwikkeld dat zij alle reden heeft met dankbaarheid het oogenblik te gedenken waarop zij in de rij der Europeesche staten een plaats innam. Maar aan den anderen kant mogen ook wij metjoldoening op die dagen terugzien. Het zal de vraag zijnof wij door de verbreking van den band, door het Weener Congres van 1S14 gelegd vooruitgegaan zijn of niet. Zeker zouden we, ware België aan de vereeniging getrouw gebleven, meer staatkundigen invloed hebben kunnen uitoefenen doch die hoogere positie zou niet zonder gevaar zijn geweest bij de verwikkelingen die sedert de losscheuring Europa hebben geschokt, en die ons thans, dank zij onze bescheiden rolover het hoofd zijn gegaan. Gescheiden konden zoowel Nederland als België hun neutraliteit bewaren het is lang niet zekerdat we zulksvereenigdook zouden hebben kunnen doen. Bovendienhet is ons niet slecht gegaan onze staatkundige vrijheden hebben zich gaandeweg ontwikkeld onze nationale welvaar!, is niet bij die van andere volken achter geblevenendank zij de goede verhouding tusschen vorst en volk, wordt het Nederlandsche volk als een der gelukkigste natiën van de wereld beschouwd. De verhouding Z1J is vooral door de gebeurtenissen waarvan de herdenking in Augustus en September van 1881 plaats vindtzeer versterkt. Wanttoen Koning Willem I zijn onderdanen te wapen riep, volle moeder, stierf plotseling aan hersen koorts. Mr. Channing, diep geknakt door het heengaan van zijne gade, verloor het gezicht door een vreeselijke oogziekte; de hartstochtelijke jager en ondernemende landeigenaar werd even hulpbehoevend en afhankelijk als een kind. Alle zorgen en plichten rustten nu op Marv's schouders en lieten haar weinig tijd, zich aan treu rige herinneringen over te geven. Toch bad zij dikwijls dat Philip eens zou terug komen. De tijd ging langz. ,m voorbij; de eene dag was even eentonig als de andere. Het was nu tien jaar geleden dat Philip Har ding zijn land verliet, en men hoorde niets van hem. Zijn vader was gestorven, de oudste broeder was getrouwd en woonde in het ouderlijke huis. Iedereen scheen den zwerveling vergeten te hebben. Bij Marv ging de tijd werktuigelijk voorbij, maar een zware moedeloosheid had zich van haar meester gemaakt. Niemand in den omtrek werd meer geëerbiedigd en bemind dan de erfgename van Chan- ning-Hall. Zij had talrijke aanbidders; de ze om haar persoon, gene om haar geld, maar voor allen had zij dezelfde besliste weigering, dat zij nooit zou huwen. Nooit zou zij Oom Gilbert verlaten! Eiken dag werd hij meer hulpbehoevend; als een kind hield bij hare hand vast, als zij voor een wat was toen wel het doel van den beraamden veldtocht Noch de vorst, noch zijn regeeringnoch de natie dachten er ernstig meer aande opgestane Zuid- Nederlanders tot de gehoorzaamheid aan de besluiten van het Weener Congres terug te brengen wederzijds was men er vast van overtuigd dat de scheiding zoo goed als onherroepelijk was. Een onderwer ping zou ook de i toestand niet verbeterd hebben een volk dat zich onwillig moet- buigen onder vreemden dwang, belet altijd den vooruitgang van zijn overheerscher. Doch men wilde den Koning voorwaarden opdringendie de eer hem verbood aan te nemen eerst dan als het zijn volk ten eenenmale had ontbroken aan geestkaacht, had hij er in moeten berusten. Het bewijs moest dus worden geleverd dat het volk van Nederland alles behalve weerloos was; dat het zich nog sterk genoeg gevoelde om met de wapens in de vuist voor zijn geschonden rechten op te komen dat het nog mannen telde, die voor Vaderland en Vorst het leven veil hadden. En daarom werd het koninklijk //Te Wapenmet zooveel geestdiift beantwoorddaarom legde de jeugdige ambachtsman zijn gereed schap, de ontkiemende geleerde zijne stu diën nederen schaarden zich allen om het Oranje-vaandelom in een veldtocht, die een reeks van zegepralen was, Europa ontzeg in te boezemen voor den heldengeest, die het volk tusschen Dollait en Zeeuwscbe stroomen bezielde. Het doel van den veldtocht werd alzoo volkomen bereikt. De Belgensteunende op de medewerking der Groote Mogend oogenblik van hem wegging. Zoo loste zich haar gansehe bestaan er in op om hem met een geduldig hart en onvermoeiden ijver op te passen. Maar het eind van zijn lijden was spoe dig nabij; hij stierf in Mary's armen in het begin van den zomer. Toen hij ter ruste gelegd was op het Cloverly-kerkhof en alles zijn gewonen gang ging, werd het ha zoo eenzaam. Waarvoor te leven? vroeg zij zich afwat te doen in de wereld? Teen dacht zij hoe verschillend alles nu zou zijn, als Plrhp was terug gekomen. Zij kon hem nooit vergeten, hem nooit uit haar han verbannen zelfs niet li;1 at rij gehoord had, dat hij te New- York woonde en eene rijke vrouw had getrouwd. Hij was een gewichtig persoon ;n de Vereenigde staten geworden, een vermogend en geacht bankier, wiens ge luk maar eene schaduwzijde had, dat hij geen geboren Amerikaan was, om nog eens president te kunnen worden. De aime Mary zuchtte diep, toen zij dit hcorde, het was genoeg voor haar te weten, dat hij nog leefde eD gelukkig was. Nu zij het lot van Philip wist, kwam cr een kalme, w rdige onderwerping in haar hart; de laatste zwakke straal van hoop was geheel verdwenen. Zij had nog vele pligten te vervullen: er waren hon- gerigen te voeden, armen te kleeden en heden hadden onvervulbare eischen ge steld maar zij zagen hun legers op de vlucht geslagen hun hoofdstad open en bloot voor den overwinnaar. En toen deze door vreemde overmacht genoodzaakt was zijn zegepralen te besluitentwijfelde niemand meer aan de zedelijke grootheid van het volk met welks hoogste belangen men tot voor korten tijd naar welgevallen meende te kunnen omspringen. Het herdenken van dien heldengeest is ons een behoefte. Met welgevallen staren wij op die ouden van dagendie toen aan den stiijd deelnamen en elke poging die gedaan wordt om hun een feestelijk uur te bereiden heeft onze warme sympathie'. Maar bovenal stellen wij er prijs op dat die zelfde geest immer levendig bij ons heersche. Wij willen gaarne blijven wat wij zijn rustige leden van het Euro- peeseh volkengezin. M; lit aire grootheid zal ons nooit verlokkener zijn frisscher en minder ras verwelkende lauweren te behalenen naar deze breiden wij gretig de handen uit. Mocht evenwel ter kwader uredoor wien ook een smet geworpen worden op onze nationale eer een aanslag gepleegd op onze onafhankelijkheid, inbreuk gemaakt op onze zelfstandigheid, wij zullen kracht putten uit het voorbeeld van onze vadersen even als zijgeen oogenblik twijfelen wat ons te doen staat. In de harten onzer kinderen wi'len wij dienzelfden vredelievendenloyalen en heren geest aankweeken en met de bede op de lippen dat de oorlog verre van ons ver wijderd moge blijven tot in lengte van dagen zorgen dat het geslacht hetwelk onwetenden te leeren; altijd vonden z'j bij Mary troost en hulp. Zoo vlood de tijd voorbij; reeds sponnen zich enkele zilve- re draden door het bruine haar, maar Mary was even geduldig en onderworpen. Op een avond zat zij alleen in de zaal; het knapperende vroolijke vuur tooverde fantastische beelden op den wand. Mary dwaalde met hare gedachten in het ver- ledene en dacht hoe Philip haar twintig jaar geleden vaarwel had gezegd en zoo stellig beloofd terug te zullen keeren. Aime Philip! Het geluid van een zachten tred op den giintweg verbrak de stilte en wekte Maiv uit hare mijmeringen. Langzaam en zacht jes werd de deur opengedaan en een man met een kind aan de hand kwam de ka mer binnen een oude zwakke man, ar moedig gekleed met grijze haren en diepe holle oogen. /Philip Philip Eindelijk //EindelijkMaryja. Na twintig jaar kom ik terug om u vergiffenis Hij hield plotseling stilwankelde en met een zwakken kreet viel hij neer. z/lk ga stervenMary. Ik weet het. Maar eerst moet ik u mijne geschiedenis vertellen." z/Wacht tot ge nog wat sterker z-jt Philipgij moogt niet spreken." z/Ik moetvervolgde de zieke man.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1