NIEUWE NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort. Baant, Button, Eens, HnusnU, Matan Eooslantl, LensBai, Soest, Nieuwe Airiitsè Courant. Kennis is lacht. Woensdag 24 Augustus 1881. ii me ie No. 68. Tiende Jaargang. UitgeTer: A. Al. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens S'/„mirdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleehts drie maal in rekening gebracht. Te beginnen met het eerstvol gend nommer dezer Courant, zal als feuilleton worden opgenomen een oorspronkelijke roman, in boei ende stijl, van mevrouw Kautz- mannvan Oosterzee, getiteld: PREMIE dertig Cents, Suit-Aiïrikaansclie Repuliliek van (lie laaste tien jaare, KLAAS WAARZEGGER, AMERSFOORTSCHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. tk Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07s Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. bij de Aan H.H. abonnenten en begun stigers en zij die zich abonDeereu op de Nieuwe Amersfoortsclie Courant wordt door den Uitgever als PREMIE aangebo den voor een oorspronkelijk werk van den Heer M. DE VRIES, Oud- Voorzitter van den Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek Transvaal getiteld of die gevertel door aan zijn Neeft MARTIN UST in Hollant, in die eige boere syn taol. Er wordt tegenwoordig veel geleerd, veel ineer dan vroeger. "Wat wist men bij ons een vijf en twintig jaar geleden van Hoogere Burgerscholen, van Land bouwscholen, van scholen voor handel en nijverheid! Waar vond men ambachts scholen, burger avondscholen, teekenscho- len op zulk een ruimen en breeden grond slag als tegenwoordig Er wordt veel geleerd, maar er wordt dan ook van hem of van haar, die zelf standig optreden wil in de maatschappij, veel meer geeischt dan vroeger. Voor den ambachtsman is het een voorrecht, als hij een bewijs kan toonen, dat hij met vrucht het onderwijs op burgerschool of ambachtsschool gevolgd heeft. Om toege laten te worden tot de polytechnische school, tot de inrichtingen voor Indisch ambtenaar kan men kwalijk het diploma missen, dat men met goed gevolg het eind-examen der H. B. S. gedaan heeft. Zulk een diploma is zelfs in vele gevallen eene aanbeveling om plaatsing te krijgen op een of ander bureau, zelfs aan parti culiere handels- of niiverheidsondernemin- gen. Als voorstanders van ontwikkeling en vooruitgang kunnen wij dit alles niet anders dan een verblijdend verschijnsel noemen. Hoe meer de mensch kennis heeft opgedaan, des te meer zal hij aan de voorwaarden voldoen, op welke het waarlijk mensch-zijn mogelijk wordtdes te meer zal hij in de maatschappij nut kunnen stichtendes te meer zal hij zelf tot steeds toenemenden vooruitgang, tot meer algemeene ontwikkeling kunnen medewerken. Vermeerdering van de gelegenheid om meer kennis op te doen, ziedaar wat de tijdsomstandigheden eischen. Die gelegen heid opengesteld te zien voor jongelieden uit alle klassen der maatschappij zonder onderscheid, 't is het streven van den te- genwoordigen tijd het zoover te brengen; 't is een streven, dat wij van harte toe juichen. Het kind van den arbeider wenschen wij den weg tot het verkrijgen van kennis even gemakkelijk gemaakt te zien als den zoon van den kapitalist. Wij zijn geen voorstanders van de leerdat men de lieden niet uit hun stand moet rukken. Bij ons te lande bestaat het kastenwe'zen niet. Zij er ook verschil in standen, dat is een gevolg van omstandigheden, die wij hier niet in den breede kunnen bespre ken maar nooit mag dat verschil eene reden zijn om iemand toe te voegen„Uw stand brengt mee, dat gij u maar enkele vakken van wetenschap en kennis moogt eigen maken; stoffelijk ruimer bedeelden alleen mogen verder gaan." Wij begrijpen niet, waarom iets meer dan gewoon iager onderwijs niet gewenscht zou zijn voor kinderen van minvermogen den. Ook kunnen wij de vrees niet deelen, dat zij, die op kosten van de gemeente onderwezen worden, een lastpost zullen worden voor zich zelf en voor de maat schappij, ontevreden burgers, die de staat best missen kan. Integendeelhet komt ons voordat zoolang het woord „Kennis is Macht" niet weerlegd is, het zaak is iedereen zonder onderscheid de gelegengeid te geven door eigen kracht, voortspruitende uit eene ruime mate van kennis, op te klimmen tot een hoogeren trap op de maatschap pelijke ladder. Juist daardoor zal de on tevredenheid, waarvoor gevreesd wordt, en die veelal het gevolg is van onkunde, van gebrek aan kennis van het raderwerk der maatschappij, verminderen zoo niet geheel weggenomen worden. Tubantia.) Amersfoort, 23 Aug. 1881. Door eene tot nog toe oubekende oor zaak geraakten Zaterdagavond jl. de klee deren eener dienstbode alhier in brand. Met behulp van eenige voorbijgangers die op haar geroep toeschoten slaagden de huisgenooten er in den vlaui te dooven. Het meisje bekwam evenwel zulke hevige brandwonden, dat haar toestand tot op dit oogenblik zorgwekkend is. Op jl. de Zaterdag alhier gehouden paar denmarkt waren aangevoerd 151 paarden, waarvan 94 aan de lijn en de overige in de stallen, en 21 veulens. De prijs der werkpaarden liep van f35 tot f 350. Ofschoon er buitenlandsche koop lieden waren was de markt zeer slap. Te Amersfoort is door eenige burgers een harmonie corps opgericht, waaraan 18 personen, met muziek en instrumen ten bekend, deelnemen, terwijl nog 7 per sonen zich hebben aangemeld om na vol doend voorbereidend onderricht op ver schillende instrumenten daaraan deel te nemen. De kosten voor oprichting, aankoop van instrumenten enz. zijn bestreden door vrij willige bijdragenterwijl de Heer J. F. Schweinsberg, gediplomeerd muziekonder wijzer alhier zich belangeloos bereid ver klaard heeft het corps te dirigeeren. De repetitiën zullen van af 1 Septem ber a.s. gehouden worden in het lokaal, de diaconieschool in de Muurhuizen, welk lokaal door Heeren Directeuren van de Herv. Diaconie tegen vergoeding van de noodzakelijke onkosten ten gebruike is af gestaan. Het plan bestaat om zoo mogelijk met de hier op 1 Mei jl. opgerichte zangver- eeniging „het Heidebloempje," (onder-af- deeling van de Rederijkerskamer „Ont wikkeling") welke vereeniging mede onder directie van den Heer Schweinsberg staat, reeds aanstaanden winter uitvoeringen te geven tot weldadige doeleinden. Bij de verleden week plaats gehad heb bende verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad waren van de 332 ingeleverde stembiljetten 3 van onwaarde, volstrekte meerderheid 165. Hiervan verkreeg den hr. Mr. J. G. A. van Zijst 156 stemmen. Mr. J. M. Richelle 151 C. V. Gerritsen. .151 P. Methorst, Jr. 149 Mr. J. L. Baron Nepveu 10 A. H. Drijf hout van Hooff 8 Mr. J. Heijligers 6 A. Kamerbeek 3 zoodat niemand de volstrekte meerderheid (165 st.) verkreeg en er dus tusschen de vier eerstgenoemde Heeren herstemming zal moeten plaats hebben. Prof. Harting ontving den volgenden brief Pretoria, 9 Julij 1881. Hooggel. Heer Prof. Dr. P. Harting. Te midden van onze moeilijke en ern stige onderhandelingen tot uitvoering des vredesovereenkomst, is het ons een aange name taak aan een der heiligste plichten te voldoen, die op ons rusten, den plicht van dankbaarheid. Wij wenschen zij het ook met korte woorden en voorloopig U en in Uw persoon het geheele Nederlandsche volk onzen oprechten dank te brengen voor de warmede standvastige en geheel belan- gelooze belangstelling aan ons en aan onze gerechte zaak bewezen, gedurende den oor log, dien we gevoerd hebben voor onze heilige rechten, en die gij voortgaat te bewijzen door de oprichting der Neder landsch Zuid-Afrikaansche vereeniging. Wij hebben de oprichting dier Vereeni ging met groote vreugde gezien en ver wachten daarvan voor de ontwikkeling en bloei van ons land en geheel Zuid-Afrika veel. Wij weten dat wij zonen van één vader land zijn, en een volk dat met ons den zelfden Bijbel leert in dezelfde taal is en blijft voor ons als broeders van één huis. Laat ieder in Nederland, die ons ge steund heeft, het weten, dat wij met op rechten dank vervuld zijn, dat onze gewon den, dat onze weduwen en weezen het van ons zullen hooren, dat wij uit Holland ondersteuning hebben ontvangen. En met het oog op de toekomst wagen wij het een wensch uit te sprekendat voor veel wat wij nog noodig zullen heb ben voor de opbeuring van ons diep ge schokt vaderland, Uwe voortdurende be langstelling even krachtig ons nabij zal wezen als in het verleden. De opbouw van onzen staat zal de on dersteuning eischen van ieder die recht en vrijheid lief heeft. Ten slotte zeggen wij U beleefdelijk dank voor de toezending aan ons van de door U gehouden rede bij de opening der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Yereeni- ging te Utrecht. Hooggeleerde Heer, wij hebben de eer ons met hoogachting te noemen, Uw gen. Dr., S. J. P. KRUGER, W. EDUARD BOK, Yice-presid. St. Secretaris. Duizenden bij duizenden passagiers ver trokken Zaterdag per Holl. spoor Daar de Heide te Bussum, ten einde de wedren nen bij te wonen. Tot in veewagens, ja zelfs, zooals men ons verzekerde, in hon denhokken werden reislustigen vervoerd. Bet weder werkte veel mede om het feest te doen slagen en wij kunnen zeggen, 't is goed geslaagd. Ook HH. MM. de Ko ning en de Koningin woonden het feest van 't begin tot aan het einde toe bij. Kort om het was een dag van genot en de com missie heeft eer van haar werk. Alles is in de beste orde afgeloopen. "Wij laten hieronder de lijst der prijs- en premiewinners volgen: No. 1. Harddraverij voor lnlandsche paarden, toebehoorende aan Nederlanders,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1