Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort Dinsdag, 23 Aug. 1881. ingespannen voor Ilollandsche sjeezen. Rij ders in nationaal kostuum. Afstand 1600 meter. Prijs: likeurstel met zilver en goud gemonteerd, uitgeloofd door HH. MM. de koning en de koningin, benevens f700. Premie f250. De prijs is behaald door de Sophia van Jhr. L. P. Quarles van Ufford te Loos duinen, berijder de heer P. van Santen. De premie door de Pauw van den heer G. Vriend te Benningbroek, berijder de heer C. Broers. No. 2. Heeren harddraverij voor paar den van alle landen en alle rassen, onder het zadel gereden. Afstand 2400 meter Prijs f300. Premie f 100. Inleggeld f 10. De 3. aankomende ontvangt zijne inleg- gelden terug. De premie winner ontvangt de helft van de inleggelden. De prijs is gewonnen door het paard PInnocent van den heer J. Koster in de Beemster. De premie door het paard Expectation van den heer A. H. van Wickevoort Crom- melin te Heemstede. No. 3. Barddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen, ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 4000 meter. Prijs f2000. Premie f 500. Inleg geld f 20. De premieminner ontvangt de helft der inleggelden. De prijs is behaald door Gramoticy van den heer A. Stechow, te Berlijn. De premie door Biegawoy van den heer O. Stechow, te Berlijn. No. 4. Harddraverij van inlandsche paarden, geboren in 1876 of later, onder den man. Afstand 1600 meter. Prijs f 300. Premie f 100. De prijs is behaald door de Lietze van den heer E. van Loon, te Rozendaal, be rijder de heer P. van Santen; de premie door Hansje van den heer J. C. Matze, te Boskoop, berijder de eigenaar. No. 5. Wedren voor paarden van alle landen en alle rassen. Afstand 2400 me ter. Gewicht te dragen door ruins en mer ries: 3jarig 52 kilo; 4jarig 60:/2 kilo; öjarig 63 kilo; öjarig en ouder 631/,, kilo; hengsten dragen 1V2 kilo meer. Prijs f 1200. Premie f 400. Inleggeld f20. De 3e aangekomene ontvangt f 50 uit de in leggelden. Bij den prijs wordt gevoegd een zilveren beker, aangeboden door de heeren A. baron van Brienen van de Groote Lindt en J. M. baron van Tuyll van Seroos- kerken. De prijs is behaald door Lóvrier van den heer J. Petersen, te Amsterdam. De eerste premie door Swatton van Freih, von Rochow, te Hannover. De tweede premie door Hoody Crow van Freih. von Rochow, te Hannover. No. 6. Harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen als tiveespan, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 3200 meter. Prijs f 600. Premie f200. Inleggeld f20. De premiewinner ontvangt de helft der inleggelden. De prijs werd behaald door de paarden Sophia en Fortuna van Jhr. L. P. Quar les van Ufford, te Loosduinen. De premie door Peter en Trijntje van den heer P. Ellerbroek, te Hoorn. No. 7. Wedren met hindernissen voor paarden van alle rassentoebehoorende aan en bereden door officieren van het Ned. leger. Afstand 1800 meter. Prijs een officiers-veldkantine, uitgeloofd door HH. MM. de Koning en de Koningin, benevens f 700. 1. premie f200. 2. premie f100. Inleggeld f 10. De prijs is behaald door de Japonaise van den heer O. D. van Diepenbrugge, te 's Ilage. De eerste premie door Mistake van den heer R. baron van Heeckeren van Mole- cate, te 's Hage. De tweede premie door Sarah van den heer F. J. W. Scheurleer, te 's Hage. No. 8. Wedren met hindernissen voor paarden van alle landen en alle rassen. Af stand 3200 meter. Gewicht te dragen door ruins en merries is van: 3jarig 59 kilo; I-ja rig 721/„ kilo; öjarig 77 J/2 kilo; Gjarig en ouder 79'/° kilo. Hengsten dragen l'/o kilo meer. Prijs f2000; Premie f 500. Inleg geld f20. De 3. aangekomene ontvangt f 50 uit de inleggelden. Bij den prijs wordt ge voegd een zilveren voorwerp ter waarde van f 500, aangeboden door eenige heeren uit Amsterdam. De prijs is behaald door Ballade van den heer J. Cardon, te Gent. De premie door de Sarcenet van Freih. von Rochow, te Hannover. Voorzitter burgemeester Mr. F. H. van Persijn, Tegenwoordig 10 leden afwezig de hee ren Herschel, Methorst, Visser en Zandijk met kennisgeving en verder de heer Drijf hout v. Hooff (uitstedig). De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden, de heeren W. A. Croockewit, H. W. A. van den Wall Bake en Huët, worden in handen gesteld van eene com missie bestaande uit de heeren Celosse van Beek en van den Santheuvel. Gedu rende het onderzoek wordt de zitting ge schorst. Na afloop van dat onderzoek en hervatting van de zitting rapporteert de commissie, bij monde van den heer Ce- losse dat de stukken in orde bevonden zijn, weshalve zij adviseert de benoemden toetelaten. Achtereenvolgens besluit de gemeenteraad tot de toelating, hebbende de heer Croockewit voor zoolang de be raadslagingen over zijnen geloofsbrief duur den, zich uit de vergaderzaal verwijderd. De navolgende rekeningen aan de orde stellende, bedankt de voorzitter de raads commissie voor haar onderzoekwaarop in behandeling genomen worden 1. de gemeente-rekening over 1880, welke over eenkomstig de conclusie van het rapport der commissie voorloopig wordt vastgesteld met eenparige stemmen. (De wethouders onthielden zich van medestemmen); 2. de rekeningen van de schutterij, het burger weeshuis, burgerlijk armbestuur, de kamer van koophandel en de voormalige school commissie die achtereenvolgens met alg. stemmen worden goedgekeurd terwijl de daarbij betrokken leden van het bestuur der instellingen zich van medestemmen onthielden. Een nader schrijven van den kapitein eerst aan wezenden-ingenieur betreffende aankoop van het zoogen. kinderhuis, in voortdurend kosteloos gebruik aan het rijk afgestaan. Uit dien brief blijkt dat de minister van oorlog, den in 1880 tot stand gekomen verkoop van in de Vijver gelegen perceelen tegen f 2.28 per M3. als maatstaf nemende, machtiging verleend tot handhaving van het gedane bod van f 1500 (alzoo f 1000 minder dan de raad in vorige zitting verlangde), en de beper kende voorwaarde omtrent het uitzicht voor te maken gebouwen verwerpt. De voorzitter geeft lezing van een rapport der drie door Burg. en Weth. aangewezen des kundigen de timmerlieden J. v. Bot- tenburg, C. Lensing en L. T. v. Zwol die het perceel middelerwijl hebben opge nomen en geschat op eene waarde van f3000 of wel met het oog op de koste- looze ingebruikgeving, van f 2000. De voorzitter voegt er bij dat B. en Wr. blijven bij hunne reeds op 1 Dec. 1879 kenbaar gemaakte opinie dat in militair gebruik uitgegeven gebouwen als waarde loos voor de gemeente zijn aan te merken, en thans den raad wordt overgelaten al dan niet op het onlangs genomen besluit terug te komen. Op eene door den heer v. Beek gedane vraag of er geen nader voorstel is van B. en W. antwoordt de voorzitter (de wethouders gehoord) dat het dagelijksch bestuur, volhardende bij het voorstel tot verkoop voor f 1500, den gemeenteraad voorstelt op het gevallen besluit terug te komen. De heer v. Burg steeden vindt den koopprijs te laag en blijft zich verzetten tegen het behoud van een bestaand uitzicht, wel te onder scheiden van wettelijk licht. De heer v. Beek verklaart er zich tegen om op een kortelings door den gemeenteraad genomen besluit terug te komen. In stemming ge bracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 4 stemmen (de heeren v. Beek, v. Burgsteeden, Lager- wey en Scheltus). Om tegemoet te komen aan het verlangen van den heer v. Burg steeden nemen B. en W. op zich, zoo mogelijk eene beperkende bepaling om trent het uitzicht op te nemen in het koopcontract. Verzoek van mr, S. J. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal om eervol ontslag als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, en eene daaromtrent bij B. en W. ingeko men missieve van vier leden dier com missie, inhoudende dat zij het scheiden van hunnen voorzitter een wezenlijk na deel en een zeer moeielijk te herstellen verlies voor het college achten, en mits- lien verzoeken de gedane aanvraag tot eene volgende vergadering aan te houden en inmiddels pogingen in het werk te stellen om den heer v. Rosenthal te be wegen zijn verzoek in te trekken. De voorzitter zegt dat B. en W. aan het in dezen brief geopenbaard verlangen gaarne willen gevolg geven en wijst op de te genwoordigheid van den heer v. Rosenthal, die hoewel waardeerende de bedoeling van al de leden der commissie, met welke hij steeds op aangenamen voet werkzaam is geweest in het belang van het onder wijs, echter persisteert bij zijne aanvraag, doch redenen heeft om als raadslid voor te stellen dat in eene volgende vergade ring voorzien worde in de vacature. Daarop wordt onder welmeenende dank betuiging voor aan de gemeente bewezen diensten, den heer v. Rosenthal eervol ontslag uit de betrekking van lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs z. h. o. verleend, en de benoe ming van een nieuw lid aangehouden. Verzoek van den heer P. Fockens, be noemd tot leeraar te Zutphen, om eervol ontslag als leeraar in de Ned. taal aan het progymnasium en de hoogere burger school tegen 1 Oct., waartegen bij de betrokken inspecteurs evenmin als bij B. en W. bedenkingen zijn gerezen. Ingewil ligd z. h. o. Ingekomen zijn: de koninklijke machti ging tot onderhandsche verpachting der bank van leening over 1882. Voor infor matie. Begrootingen voor 1882 van het burger weeshuis (f 12215) en de schutterij (f 2591.05).Te onderzoeken in de af- deelingen gelijktijdig met de eerstdaags in te dienen gemeente-begrooting over 1882. Ten slotte vestigt de heer v. Zijst de aan dacht van Burg. en Weth. op den toestand der bestrating aan de zuidzijde van de Korte gracht, door aldaar aanwezige gaten niet al leen voor de bewoners maar ook voor het algemeen hinderlijk, ja gevaarlijk. De voorzitter geeft te kennen dat men in de weldra te verwachten gem.-begrooting ook daaromtrent eene voordracht zal aan treffen en al dadelijk op de noodzakelijk be vonden reparatie orde zal gesteld worden. BUITENLAND. De algemeene vergadering der Duitsche Gustaat Adolf-Vereeniging heeft besloten, aan de G. A.-Vereeniging in Oostenrijk, ter gelegenheid der viering van het tole rantie-edict, eene som van 80,000 mark toe te zenden, ten behoeve eener aldaar op te richten pensioenkas voor Protes- tantsche predikers en onderwijzers en hunne nagelaten betrekkingen. Een Italiaan, die te Neuilly overleed, heeft aan de stad Eisleben, waar Luther geboren werd, 200.000 fr. nagelaten. Het Nederlandsche schip Nieuwediep is verongelukt op het Kishna-rif, op de kust van Burmah. Allen die op het schip waren kwamen aan land, doch kapitein Wessel verloor na twee dagen zijn vrouw aan uitputting. Ettelijke dagen zwierven zij langs het strand van dorp tot dorp, waar zij overal door de inlanders vriendelijk ontvangen en zooveel deze missen konden, van 't noodige voorzien werden. Eindelijk werden zij te Pya-pone opgeno men aan boord van de boot Pantanaw kapitein Jackson, wiens naam ieder zeeman mag onthouden, wegens al het goede, dat hij dien armen schipbreukelingen bewezen heeft van daar tot aan Rangoen. BINNENLAND. H. K. H. Prinses Marianne heeft aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Lei den f 500 geschonken tot aandenken aan het bezoek, door haar Woensdag 11. aan die inrichting gebracht. In de gemeente Haarlemmermeer doen zich verscheidene gevallen van roodvonk en mazelen voor. Gelukkig echter is de ziekte van een goedaardige natuur. Men schrijft uit Leiden: Hedennacht vielen er regenbuien alsof een hoos zich ontlastte. Het water stroom de bijwijlen van den hemel. Men was anders zeer voldaan over het rijkelijk ge vallen vocht voor weiland en tuinderij; de regen begon zelfs voor eenige gewassen al kwaad te doen. Het weiland, dat zeer was uitgedroogd, kon echter nog meer verdragen. Thans staan de poldermolens in de zeilen, de stoomgemalen werken, en Rijnland loost naar zee, want de slooten zijn gezwollen en de boezem rijst. Er is overlast van water ontstaan. De boezem is door den overvloedigen regen verfrischt, dat is het voordeel: maar vele landlieden hebben nog te hooien en de korenbouw is begonnen. Daarvoor is het we.er nadeelig en verandering wenschelijk. GEMENGDE BERICHTEN. Drie personen, vermoedelijke daders van den diefstal, vóór eenige dagen in de R. K. kerk te Helvoirt gepleegd, zijn Don derdag in hechtenis genomen. Donderdagavond heeft te Hoorn een hevig onweder gewoed, vergezeld van een zware hagelbui. Verscheidene koeien zijn doodgeslagen door het weder, en ook het te veld staande gewas heeft veel geleden. Ook te Zaandam is Donderdag voor de pastorie van de Chr. Ger. gemeente de bliksem in den grond geslagen, waardoor een bijna onpeilbare opening is ontstaan. Ook is nog een koe in de weide dood geslagen. Een metselaar in de Velperpoortslang- straat te Arnhem had in zijn beschonken toestand, na eerst zijne vrouw met een bijl geslagen te hebben, haar de deur uit gejaagd en deze gesloten. Vervolgens werd door hem, nadat hij het venster had ver brijzeld, allerlei huisraad op voorbijgangers en omstanders geworpen, waarna hij de steenen bedstede afbrak en de brokstuk ken daarvan op de hoofden der menigte liet regenen. Eerst toen de Commissaris van politie hem met een revolver dreigde, gaf hij de politie gelegenheid hem te ar resteren. Te Assen heeft Donderdag, tegen het vallen van den avond, een vreemd man op verschillende manieren getracht, zijn kind, hoogstens drie jaren oud, van het leven te berooven. Ten slotte wilde hij hij het kind in een sloot verdrinken, doch hij werd ook daarin nog in tijds verhin derd. De kerel is in verzekerde bewaring genomen. Zijn vrouw, die zich in een slaapstede bevond, heeft haar kind tot zich genomen. Op Madisouquare te New-York hoorde men onlangs een ouden man, op zijn stok geleund, met een fraaie barytonstem, al lerlei liederen zingen. Hij lokte tal van toehoorders, en toen hij even ophield, re gende het geldstukken in zijn hoed. Maar de parkwachter (er is een park op Madisonsquare) kwam er op aan, en daar het verboden is in de openbare plantsoenen te bedelen of te zingen, beval hij den grijs aard hem naar het politie-bureau te volgen, hij ontdekte daarbij een paar zwarte streepen onder het witte haar, rukte snel den haardos des grijsaards, die een pruik bleek te zijn, af, en stond tegenover een jong, krachtig man. Den volgenden morgen stond de zanger terecht. Hij verhaalde dat het opera-gezel schap, waartoe hij behoorde, te niet was ge gaan, dat hij niets bad om van te bestaan en daarom, vermomd, met zingen den kost had trachten te verdienen. Na dat alles gehoord te hebben veroordeelde de rechter hem totzes maanden opsluiting in het werk huis wegens landlooperij. De zaak nam ech ter nog een gunstigen keer voor den armen man. De ochtendbladen deelden het geval in al zijn bijzonderheden mee, en in den loop van den dag kwam bij den rechter een vloed van demonstratiën ten gunste van den ver oordeelde. Van verschillende zijden zond men hem honderden dollars, aan twee kerken werd hem een plaats als zanger aangeboden, en verscheidene kooplieden wilden hem op hun kantoor nemen. In de avondbladen werd het vonnis van den rechter algemeen scherp afgekeurd, en door den stroom den openbare meening gedrongen, kwam deze op het vonnis te rug en liet den gevangene in vrijheid stellen, die zoo door zijn schijnbaar tegen spoed tot voorspoed was geraakt. Donderdag is de heer Gideon Boisse- vain, 20jarige zoon van den heer J. Bois- sevaindirecteur van de Maatschappij Nederland, op treurige wijze aan zijn eind gekomen. Door een misstap van het stoom schip Prins van Oranje, in de Rietlanden, in 't water gevallen, is hij verdronken en zijn lijk gisteren opgevischt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2