VEEVOEDER. EEN KOFFIEHUIS, I] leierlaiflsclie Ceitraal-Sporweg. GOEDKOOPE EXTRA TREIN «ram, debit, limn a hum» IWÖttl en MITS! STEMMEN. en terug. PRIJS HEEN EN TERUG: AD VERTENTIËN. te AMERSFOORT. de BOSTEL of DRAF, welke de brouwerij van 1 November 1881 tot 31 October 1882 zal opleve ren. Wegens verandering in zaken te koop, op een groot dorp met INVENTARIS, voor een ge ringen prijs. Adres franco A. K. VAN DER KOP, Boekhandel, oud- Beierland. Kruidenierswaren en Sterke Dranken, G. RUITENBERG, mr. Schilder. op ZONDAG 28 AUGUSTUS 1881 f 1- - 1,- DE DIRECTEUR. Dezer dagen vond een slagter te Barmen in de maag van een koe niet minder dan 27 voorwerpendie zeker wel het minst in dat lichaamsdeel thuis behoorden. Er waren verschillende spijkers, een vinger hoed een stuk cement en verschillende munten onder. Ondanks die vreemde voor werpen die zich een geschikt plaatsje in de maag hadden gezochtwas het dier zeer vet en steeds kerngezond geweest. Er woont te Berlijn een zonderling echtpaarwaarvan de man 24 en de vrouw 78 jaren oud is. Zij zijn driejaren geleden getrouwd, en wel onder bijzondere omstandigheden. De oude vrouw die arm en verlaten op een zolderkamertje woonde lag ernstig ziek en niemand harer betrekkingen zag naar haar om maar de jonge man die als knecht in hetzelfde huis diende ver zorgde haar. De vrouw herstelde en was natuurlijk zeer aan haar weldoener ge hecht. Toen zij onverwacht een erfenis van 39.000 mark kreegwilde zij niet dat haar bloedverwanten iets van dat geld zouden krijgen, maar bestemde alles voor den jongen man. Om dat nu op de gemakkelijkste ma nier gedaan te krijgen en alle wettelijke bezwaren uit den weg te ruimen, kwam zij met hem overeen dat zij zouden trouwen. Zij leven nu reeds 3 jaren zeer eendrach tig met elkaar. Hij vereert zijne vrouw als een moederen zij is gelukkig in de gedachte dat haar zelfszuchtige bloedver wanten niets zullen erven en hare brave man nu al haar geld krijgt. De voerman van een vuilniskar te Darijs, die zijn paard op niet al te aangename wijze behandelde, moest dezer dagen voor zijne slechte gewoonte boeten, daar het paard hem bij het inspannen omverwierp en vreeselijk toetakelde. Het dier was zoo woedend, dat de omstanders geruimen lijd het tooneel aanzagen, vóór iemand het wagen durfde het dier te naderen. Ein delijk gelukte het aan twee moedige man nen den ongelukkigen voerman van het dier te verwijderen, waarna het paard zich weder geheel kalm toonde en zich bedaard naar den stal liet brengen. Omtrent een dezer dagen te Scheveningen geboren kind, van het mannelijk geslacht, met vier beenen en vier armen, verneemt men, dat na bekomen vergunning van de overheid deze merkwaardige misgeboorte, die dood ter wereld kwam op spiritus is gezet, ten einde door belangstellenden te worden bezichtigd. De beide echte lieden heeten A. van den Toorn en M. Spaans en wonen in de Korendijkstraat. De man was juist twee dagen in zee toen de geboorte plaats had. De kraamvrouw, die zich redelijk wel bevindt, ontving reeds van verschillende zijden stoffelijke bewijzen van belangstelling. Vrijdag en Zaturdag werd de gedroch telijke geboorte door vele deskundigen, geneesheeren en professoren, bezichtigd. Een koffiehuis en restauratie te Am sterdam is geen onvoordeelige zaak. In het établissement van den heer Krasna- polski, in de Warmoesstraat, is in het tijdvak van Mei 1880 tot Mei 1881, bij een totale ontvangst van ongeveer 5 ton, een winst gemaakt van pl. m. f 130,000. In den nacht tusschen Donderdeg en Vrijdag is te Eindhoven door middel van inbraak ontvreemd eene som van f 4000. De vermoedelijke dader is bekend, doch voortvluchtig. Zaturdagnacht heeft te Rotterdam een verschrikkelijk ongeluk plaats ge had. De »N. R. Ct." geeft daarover de volgende bijzonderheden Omstreeks kwart vóór 4 uur is er brand ontstaan in een pand aan de Boompjes, waarvan het gedeelte op den beganen grond en de eerste bovenver dieping bewoond werden door den brood hakker B. J. v. d. Bergterwijl het bovengedeelte aan drie gezinnen was verhuurd. In het gezin van den heer v. d. Berg waren gisterenavond nevens hem aanwezig zijn zeventienjarige doch ter zijn vijftienjarige zoon en een nicht, terwijl zijn vrouw met twee jon gere kinderen nit logeeren was. Met de drie eerstgenoemden is hij des avonds uitgegaan en onder anderen in het Feest gebouw geweestwaarna zij des nachts te half 2 uur te huis zijn gekomen en onmiddellijk naar bed gegaan. De nicht sliep als gewoonlijk beneden in een opkamer, de vader inde voorkamer dei- bovenverdieping de zoon en dochter daarachter. Te ongeveer 3 uur werd de nicht wakker en bemerkte brandlucht. Onmiddelijk riep zij aan haar oom, die haastig voor den dag kwam, de bakke rij opendeen alsnu zag, dat alles reeds in volle vlam stond.Roep naar brand!" zeide hij, »dan ga ik de kinderen wek ken en den effectentrommel halen." Dadelijk snelde de nicht heen om binnen en buiten alarm te maken. Spoedig echter had de brand zulk een uitbreiding ver kregen, dat er, naar het zich liet aanzien, weinig of geen hoop op behoud van het huis bestond. Gelukkig bleek het weldra, dat de bewoners der bovenverdiepingen aan de ramp waren ontkomen. Doch inmiddels werd de heer Van den Berg met zijn zoon en dochter nog steeds vermisttot men eindelijk na veel moeite tot de treurige ontdekking kwam dat alle drie bij de ramp hun dood hadden gevonden. De lijken lagen in de voor kamer op de le verdieping; dat van den heer v. d. Berg in een hoek onder het raam dat van den zoon op eenigeu afstand aan dezelfde zijdedat van de dochter bij den achterwand. Voor zoover men kon nagaan moeten de drie on gelukkigen door het vuur ingesloten zijn geweestdaar de vlam van de achter zijde naar hen toekwam en er geen uit weg meer langs de trap bestond, terwijl zij misschien door de vlammen die tegelijkertijd beneden uit het voorraam opsloegen, verhinderd zijn om naar buiten te komen. Wat er van zijmen vond naast den heer v. d. B. den effectentrom mel en in zijn hand den sleutelbos geklemd. In overleg met den Burger meester die spoedig op het terrein van den brand aanwezig was en onafgebro ken er bij is gebleven werden de lijken voorloopig overgebracht naar een na burig pand bewoond door den heer A. Dekkerkoopman in kleederen die hoogst welwillend zijn huis ter beschik king stelde voor de lijkschouwing. Deze werd aldaar verricht door twee genees kundigen die constateerdendat de drie ongelukkigen waren overleden aan verstikkingzijnde er slechts aan één der lijken kleine brandwonden gevonden. Daarna zijn zij naar het ziekenhuis ver voerd Het geheele pand is verbrandna genoeg zonder dat er iets kon worden gered. Bij de drie gezinnendie het bovengedeelte bewoondenwas niets tegen brandschade verzekerd. Eergisterenavond gaf de machinist van den uit Duitscbland komenden snel trein aan den stationchef te Arnhem kennisdat omstreeks 5 minuten van 't station een man met afgesneden hoofd over de rails lag en dat het hem niet mogelijk was geweest intijds te stoppen. Terstond werd last gegeven 't lijk op te zoeken doch daar het niet te vinden was keerde men onverrichterzake terug, 't Geval helderde zich eenige oogenblik ken later op toen het bleek dat een remmer van een zandtrein bij het pas- seeren van een wissel door den schok van zijn zitplaats was gevallen en met den mantel over 't hoofd tusschen de rails was ingevallen. Deze bleef toen stil liggen tot de sneltrein was gepas seerd en meldde zich daarop lachend bij de chef aan. Daar het echter bleek, dat de man niet geheel nuchteren was werd hij terstond ontslagen. Het gewelf van den Wester-Spoorweg, te Parijs scheidt de baan de la Revolte van Clichy en Levallois. Op vijftig meters af stand van dit gewelf, bevindt zich een put. Sedert eenigen tijd waren in de omstre ken van den put allerhande zonderlinge geruchten in omloop. Men beweerde dat de put sprak; de vrouwen maakten het teeken des kruises wanneer zij er voorbij gingen. Bet gerucht kwam eindelijk tot de ooren van den commissaris van politie die niet bang was voor spoken. Deze liet zich naar den put vergezellen door eenige agenten van politie en gendarmes, en was zelfs nieuwsgierig genoeg om eens in den put te dalen. De buurvrouwen waanden hem reeds verloren, toen hij na een half uur weer te voorschijn kwam met negen kerels, die dit onderaardsch hol sedert veertien dagen be woonden en 's nachts gingen stelen en rooven. De oudste van beu is vijf-en-twintig jaar oud; de jongste zeventien. Niemand van hen heeft zijn naam willen opge ven. Allen zijn voorloopig naar de gevan genis gebracht. Als curiositeit kan worden gemeld, dat op de weekmarkt te Haarlem gisterenmor gen was aangevoerd een komkommer, wegende ruim 10 kilo, gegroeid te Zaan dam. Als merkwaardige feiten kan worden medegedeeld, dat een varkeu van den landbouwer Jan Kruit, te Ter Apeler-ka- naal, in Groningen, in 17 maanden heeft ter wereld gebracht niet meer dan 57 jon gen, en wel begin Maart 1880 8 stuks, in Augustus 14 stuks, in Maart 188116 en in Augustus 1881 19 stuks. Te Euvelgunne, mede aldaar, heeft een kip, die in het laatst van April 1881 het ei verliet, reeds op 9 Augustus haar eerste ei gelegd. INGEZONDEN. (Buiten verantwoording der redactie.) Wat is het vervelend, dat de kiezers telkens worden opgeroepen om te stem men! zegt menigeen en besluit maar te huis te blijven. Dit is zeker het gemak kelijkst; maar is het verstandig? Vaak hangt de uitslag der stemming van ééne stem af. Dit kan vooral bij herstemmin gen lichtelijk plaats hebben. Onder de candidaten, waarover herstemming moet plaats hebben, zijn er twee, die bij de vorige stemming evenveel stemmen had den. Het is dus waarschijnlijk, dat zij thans weder ongeveer evenveel stemmen zullen hebben; en dan kan ééne voor den eenen of den anderen uitgebrachte stem den doorslag geven. Niemand denke dus, dat het op ééne stem meer of minder niet aan komt. Bovendien is het voor niemand onverschillig, wie in den ge meenteraad gekozen wordt; en daarom vordert het belang der kiezers, dat zij trouw opkomen. Verder is het een voor recht, hetwelk niet genoeg op prijs kan gesteld worden, dat de burgers hun eigen gemeenteraad mogen kiezen, en deze niet, zooals in den goeden ouden tijd, zichzel- ve aanvult, waardoor eene familieregeering met al hare misbruiken werd in stand gehouden. Eindelijk is het stemmen geen amuse ment maar een plicht, zooals duidelijk blijkt, wanneer ieder, die wil te huis blijven, aan zich zeiven de vraag doet, of het goed zou wezen als ieder zóó deed. Immers neen; want dan kwam er in 't geheel geen ge meenteraad. Dus is het voor ieder plicht naar de stembus te gaan. Daarom, kiezers! laat het u niet verdrieten de kleine moeite te doen van uit de u voorgestelde vier namen er twee te kiezen, die op het u te huis gebrachte briefje te schrijven, en dan dit even in de stembus te gaan ste ken. Vindt gij dit zóó vervelend, bedenkt dan dat het nog vervelender is te moe ten hooren, dat Amersfoort een saaie stad is; en te moeten denken: van die saaie lui ben ik er zelf ook een! Onderg. berichtdat het t w e e d e TOELATINGS-EXAMEN zal plaats hebben Vrijdag, den 2dcn September, en dat de nieuwe cursus zal aanvangen Dinsdag, den 6den September,'s mor gens te negen uur. De Directeur der School, Dr. Menalda v. Schouwenburg. De DIRECTIE der AMERSEOORT- SCHE BEIERSCHBIERBROUWERIJ is voornemens op 1 October a. s. te ver pachten Aanbiedingen van prijs vóór 1 Octo ber franco in te zenden aan het kantoor der brouwerij alwaar de voorwaarden ter inzage liggen. W Ondergeteekende heeft de eer te berigten, dat hij zijne heeft verplaatst van de Kortegracht naar de Langegracht, Wijk F. No. 201, hoek van het Paternosterstraatje, en daarbij tevens van den Heer C. J. TER- SCHUUR heeft overgenomen diens affaire in zich beleefdelijk in de algemeene gunst aanbevelende. NAAR Yan AMERSEOORT naar ZWOLLE id. KAMPEN Heenreis. 's Morgens. Amersfoort vertrek 7.52. Zwolle aank10.3. Kampen aank10.35. le Klasse f 2,10 - 2,50 2e Klasse f 1,60 - 1,90 Terugreis. Kampen vertrek Zwolle Amersfoort aank9.54. 3e Klasse 's Avonds. 6.55. 7.50. Het beperkt aantal biljetten voor dezen trein zal van heden af tot Zatur dag 27 Augustus, 12 uur 's middagsverkrijgbaar zijn. Yoor verdere bizonderheden wordt verwezen naar de aanplak- en strooibiljetteu.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 3