met zijne denkbeelden kon vereenigen. De heer Conradi besprak het laatste vraag punt „Zijn wij op den goeden weg met de gewone bloemlezingen in proza tehanden ie geven aan de leerlingen der H. B. S.? Zijn antwoord op die vraag is ontken nend. Hij wil geheele verhalen voor de leerlingen geschrevengeen stukken uit werken voor groote menschen gekozen. Hiertegen komen op de heeren T. H. de Beerdr. Burger van Amersfoort en J. Snijder die vooral den nadruk leggen op de gelegenheid, door de bloemlezingen aan geboden om met het verschil van stijl in kennis te komen. Het voorstel van den Heer Conradidat het Hoofdbestuur een wedstrijd zal openen onder de leden der Yereeniging en eene som gelds of een kostbaar boekwerk als belooning uit zal reiken voor de beste verzameling oor spronkelijke verhalen voor de jongens en meisjes onzer H. B. Scholen wordt door niemand ondersteund en komt daardoor te vervallen. Door den Heer Baale wordt ten slotte aan het Hoofdbestuur den dank der le den voor zijn driejarig flink beheer ge bracht. De voorzitter brengt dien dank grootendeels over op zijn krachtigen hel per, den ijverigen Secretaris, Dr. Vitus Bruinsma. Hierna wordt de vergadering ten 21/2 ure des namiddags gesloten. Van 3 tot 5 uur werd door al de leden een bezoek gebracht aan den Amersfoort- schen berg, terwijl velen ook nog het stedelijk museum bezichtigden. Ten vijf ure vereenigden zich 40 leden, onder welke ook de drie dames leeraressen, aan een maaltijd, die uitmuntte door een prettigen, gezelligen en beschaafden toon, welke niet weinig wprd verhoogd door de aanwezigheid dier dames en door de heer lijke tonen der muziek, welke, wij mee- nen ten gevolge van eene beleefde schik king van de directie der sociëteit „Ami- citia," zich juist dien avond op het ter rein bij deze sociëteit liet hooren. De Koning heeft den heer A. W. J. J. baron van Nagell van den Schaflelaar, te Barneveld, benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst. De Gemeente-begrooting over het dienst jaar 1882, door Burgemeester en Wet houders van Amersfoort den Gemeenteraad aangeboden, bevat de navolgende ONTVANGSTEN: Bat. slot der rek. over 1880 4/5 opbr. der person, bel. 40 opc. grondb. geb. eigend. 10// 70 person, belasting Hoofdei, omslag (90 pet.) Hondenbelasting Begrafenisr., leges ter secr., weegl,, jaarui. en sluisg. Vuur-, haven- en tongeld Vergun.-recht tot verk. van sterken drank in 't klein Huur van landerijen en geb. Baten uit gero.-eigend. enz. Verkoop van boomen Schoolg. v. hooger onderw. middelb. lager Rijks-subs. voor progymn. h. burgerschool Rijks-vergoed, van 30 pet. der kosten van het lager onderwijs Bijdr. van het seminarie der Klerezie aan de gemeente Rijks.- en prov.-subs. voor de verpl. van arme krank zinnigen in gestichten Opbr. van de tertiën der vi- kariën in de St. Joris- kerk gevestigd Ink. van verschil, aard 15238.51 27035.831/„ 4191.53 530.39 19713.59 34470.53 H 600.007, 1740.— 3122.50 600.— 9056.— 819.50 200.— 1500. 3050. 3540. 4500.— 8000.— 6720.— 2000.— 984.— 850.— 521.82 Totaal 148984.21 een nog helderder toekomst beloofde, want toen de knaap aan de plaats der bestemming aangekomen, en uitgerust van de vermoeienis der lange reis voor de eerste maal zijne stem bij de klank van het klavier paarde, en nu nog slechts op het gehoor de hem voor gespeelde liederen nazong, toen reikte de vreemdeling hem met geestdrift de hand, enzeide: Gij zijt kunste naar geboren, uw talent mag der kunstwereld niet ont houden worden." „Doch wie zijt gij, mijnheer," vroeg de knaap, wien meer en meer alle beschroomdheid begaf, nu hij zich door vaderlijke zorg omringd zag, en hopen durfde, dat deze hem zou blijven omgeven „wie zijt gij, dat gij al- zoo voor mijn toekomst wilt zorgen, en mij een haan bereiden, waarop ik tot roem zal knnncn geraken?" Wordt vervolgdJ 5000.— ,z 1200.— UITGAVEN Tract, van Burg., Weth., Secr., Griffier en Ambte naren ter secr., boden en concierge van 't raadhuis f 9580. Onderli. van hetraadh., bu- reaubeh. en verdere kos ten van het bestuur der gemeente2770. Tract, van Gem.-Ontv. en verdere kosten vallende op de ink. van het gem.- bestuur5390. Medische politie. v 750. Gemeentepolitic8655.74 Gasverlichting Brandweer Tract, bouw- en havenm., klokkenisttorenw. en opz. over gem,-werken en begraafplaats Onderh. van strat. en wegen ld. haven en grachten Id. schuiten, walsmuren en rasterwerk Id. bruggen en pompen Id. sluizen Id. wandelplaatsen Id. begraafplaats Id. trek pad en zeeweringen ld. werven en riolen Id. klokken en toren Id. gem.-geb. en gronden Grondbel., brandwaarborg, uitgangen, contributiën, dijk- en waterschapslast. Toel. aan kamer v, kooph. Hooger onderwijs Middelbaar onderwijs Lager onderw. (waaronder f 16425 voor tract. ƒ1800 subs, en ƒ1400 voor onderh. van school gebouwen Gem.-boekerij en archief Verpl. van krankz. in gest. Subs, aan het burg. armbe stuur en weeshuis Tract, van geneesk., genees- mid. en verdere kosten van het armwezen Renten en afl. van geldleen. Pensioenen en gratificatiën Dienstdoende schutterij Toel. aan de Ned.Centr.- spoorwegmaatschappij Renten van het convent van Mariënhoff aan het wees huis Toel. aan den uitgever der Amersj. Ct. voor plaat sing der kennisg. van het gemeentebestuur Inkwartiering, vlaggen en vervoermiddelen Onvoorziene uitgaven 2650.- 4500.- 5200.- 400.- 2270.- 80.- 1000.- 380.- 1550.- 1300.- 3025.- 1800.- 1190. 150. ,z 12500. ,z 20000. ,z 24200.— 300.— ,z 2353.50 1/ 8766.4772 4350.— 8160.— 230.— 2551.05 2500.— 800.— 150.- ,z 150— u 3132.447, Totaal f 148984.21. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen de zer gemeente, dat het door den provincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord Holland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 3 van de personeele be lasting en het aanvullings-kohier van het patentrecht over het dienstjaar 1881/82 aan den Ontvanger van 's rijks directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelij ke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 27 Augustus 1881. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 203 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85); Doen te weten, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor hef jaar 1882, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van hedeD alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde be grooting afschrift kan bekomen, tegen be taling der kosten. Amersfoort, 29 Aug. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN, W. L. SCHELTUS. BINNENLAND. Prins Alexander bracht op den avond van zijn verjaardag eenige oogenblikken in den Koninklijken grafkelder te Delft door. Een Fransch blad schrijft: De Hollanders maken, naar het schijnt, groote toebereidselen om op de Zuiderzee een oppervlakte van circa 30,000 II. A. te veroveren. De ingenieurs hebben 10 jaren besteed aan het maken van plan nen. De kosten zijn op 230 millioen francs geschat enz. De werken, op 4 punten tegelijk begonnen, zullen 7 jaar duren. Een mooi berichtals 't waar was. Ten voordeele van de jeugdige weduwe van den badman Draijer, die, eenige tijd geleden, te Zand voort verdronken is, is door eenige jonge meisjes door het hou den van een bazar, een som van f 400 bijeengebracht. Op nieuw hebben zich onder het gar nizoen te Bergen op Zoom gevallen van roodvonk voorgedaan. Zou men in Zutfen minder goed Oranje gezind zijn dan elders? Op den verjaardag van den Kroonprins wapperde er slechts één vlag en wel van het gymnasium, dat juist een nieuw dak gekregen had, zoodat de mogelijkheid nog altijd bestaat, dat het vreugdebetoon daarop betrekking had. In 't laatst van October en begin No vember zal Sarah Bernhardt in ons land zes voorstellen geven. De algemeene armen van Amsterdam hebben nog steeds een voorstelling ten hunne bate van die actrice te goed. Weder is een onzer veteranen van 1815 heengegaan. Jan Budding, die als vrij williger bij de huzaren bij Waterloo streed, is te Geldersch Veenendaal, in bijna 90-jarigen leeftijd, overleden. BUITENLAND. Koning Kalakua heeft te Lissabon een stierengevecht bijgewoond. Als dat ook een der beschavingsnieuwigheden is welke de Vorst uit Europa naar zijn land wil Overbrengen, dan ware het te wenschen geweest, dat de Koning vastgebonden had gezeten op zijn troon, toen hij het plan opvatte om zijn Europeesch reisje te doen. Von Moltke heeft van den koning van Zweden een kostbaar gouden remontoir gekregen; in de kast is het portret van den gever. De Oostenrijksche Regeering maakt een ontwerp gereed tot het oprichten van postspaarbanken. De Regeering der Vereenigde Staten heeft van Rusland een aanzegging ontvangen om Hartmann uit te leveren. De Russi sche bladen noemen Amerika een schuil plaats voor boeven en een land zonder wet of orde. Zaterdag vóór 65 jaren werd de Bey van Algiers voor zijn zeeroof en slaven handel getuchtigd door de Nederlandsche en Engelsche Vloten, de eerste onder be vel van den viceadmiraal D. F. van de Capellen. GEMENGDE BERICHTEN. De Gooische stoomtram heeft sedert de opening harer lijnen op 18 Mei, voor AmsterdamDiemerbrug, en op 22 Juli, van MuidenMuiderberg, tot 18 Augus tus vervoerd 159,940 passagiers. Te Emmerik zijn dezer dagen eenige Arnhemsche dames, die een dag aldaar doorbrachten, op het douanebureau beboet, omdat zij te zamen ongeveer een heel pond gebak en suikergoed voor hare kin deren bij zich hadden, dat zij niet hadden aangegeven. In hooger ressort werd haar de boete kwijtgescholden, maar het in komend recht van een mark moesten zij voldoen. Bij zulk eene toepassing van de tarief- wet, moet de welvaart van Duitschland wel ontzaglijk toenemen. Zekere Johnsen te Brownsville (Ohio) riep, toen hij van Guiteau's aanslag op Garfield hoorde //ik hoop, dat hij er aan sterven zal!" Een oud soldaat Gough hem een vuistslag in het gezicht; hij «1 daarvoor voor het gerecht gedaagd en 32 dollars boete veroordeeld. //De ,/Cim nati Commercial opende een inschrijvi voor Gough, die arm was, om de 32 lars te betalen. Den eersten dag kwan reeds 80 dollars, den tweeden dag 70 lars en er blijven giften inkomen, zooi Gough nog een aardig sommetje zal oj houden. Door en aardstorting in Moldavië 2J 65 huizen bedolven. Gelukkig kwam 11I mand daarbij om. Eenige buren zaten in een herberg gezt lig te keuvelen toen het gesprek op pelen en peren viel. Een hunner bewei dedat hij peren in zijn tuin had heerlijk dat men nergens iets kon vindei dat er bij halen kan. Daarop zei een ai dereen grappenmakerdat ze in zij tuin stonden die bepaald met alle soo: ten konden wedijveren. Om de proef op de som te leveren zo hij wel gauw eenige peren gaan hale: Hij ging heen klom over de schuttii van buurmanstuin en bracht een 20t peren van diens boom mee. Toen de p; renhaler terug kwam en den buurman lis;.? proeven zeide deze //Ja, de peren smaj ken goedmaar ze kunnen toch bij d| mijnen niet halen." ,/En toch zijn het precies dezelfde lachtte de snaaksche buurman. De gefopte geloofde 't niet eerder, vóófl hij thuis kwam en zagdat eenige deJ schoonste peren van zijn boom waren ver] d wenen. Hoewel onze Hollandsche dienstboden! het reeds ver in coquetterie hebben ge^ bracht en er steeds op uit zijn om de da mes in kleeding na te apen, hebben zij hetia nog niet zoover gebracht als de keuken-ffl prince3, die dezer dagen te Dusseldorf in 7 zijde en fluweel gekleed en per as hare,j| diensten kwam aanbieden. De heer des:) huizes, die niet dacht dat zulk een dame om de vacante betrekking zou komen, lieti| haar in het salon, en vroeg wat zij ver langde. Niet weinig verwonderd stond hij te kijken, toen hij hoorde datmevrouw" om de plaats als keukenmeid kwam solli citeer en. Meteen «Ieder zijn smaak" stond de dame op, toen zij vernam dat mijnbeer zulke dames niet kon gebruiken, stapte gracieus in het rijtuig en gaf den koetsier een ander adres op, waar zij wilde beproe ven of men zulke deftige dienstboden wel kon gebruiken. De 18 Augustus is een merkwaardige dag geweest. Evenals het jaar 1881, ge lijk wij reeds opgemerkt hebben, de zeld zame eingenschap bezit van voren naar achteren en omgekeerd hetzelfde gelezen te kunnen worden, zoo bezit de 18 Au gustus 1881, wanneer wij hem, als ge woonlijk, 18.8.1881 schrijven, dezelfde eigenschap. Leest men het getal 1,881,881 van links naar rechts en omgekeerd, dan krijgt men steeds 1,881,881, of, als men die cijfers afdeelt als boven, 18.8.1881 (18 Augustus 1881). Zulke merkwaardige, op viervoudige wijze te lezen dagen, met op gave van het volle jaartal, vindt men niet dikwijls; in onze eeuw zijn er behalve de 18 Augustus 1881 slechts twee, 10 Augus tus 1801 (10.8.1801) en de 11 Augus tus 1811 (11.8.1811), dus van 36,525 dagen slechts 3. Voor onze eeuw was de laatste dergelijke merkwaardige dag de 8 Augustus 1188 (8.8.1188), na onzen 18 Augustus zal de eerste op viervoudige wijze leesbare dag zijn 1 October 8011 (1.10.8011), d. i. na 6130 jaren of meer dan 2 millioen dagen. INGEZONDEN. Amersfoort, 27 Aug. 1881S. Mijnheer de Redacteur, Zaturdag 1.1. bij mijne tehuiskomst, werd ik verrast door de mededeeling, d at ik in herstemming ben voor lid van dem Gemeenteraad. Het spreekt van zelf, dat ik geen in-ï vloed zou willen uitoefenen op de verkie-f zing van Donderdag 1 September, dooi^ reeds nu te verklaren of ik eene even 1 tueele benoeming zal aannemen; het korotl mij voor dat iemand, die in herstemming is, door een dergelijk middel zich aan geen pressie op de kiezers mag schuldig maken. Een omstandigheid, die mede tot

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2