Soest, 2 September. Naar aanleiding der schriftelijke kennisgeving van M. Muts dat hij, uithoofde van hooge jaren bedankt als lid van den Gemeenteraad, sprak de heer Burgemeester, in de onlangs gehou den vergadering, namens den Raad hem toe, hem dankzeggend voor de vele en belangrijke diensten, die hij gedurende tal van jaren aan de gemeente heeft bewezen en waarvan het nageslacht nog de vruchten zullen plukken. Hij toch was de man onder wiens toezicht de Soesterduinen werden beplant met sparren tot beteugeling van zandverstuiving; welk werk tot hiertoe met den besten uitslag is bekroond. de herkenning der heks moet leiden: eenige kruiden die in een pot gekookt moeten worden. Op den reuk moet het boosaar dig vrouwmensch zichhaar ondanks vertoonen; men behoeft haar dan slechts aan te grijpen en te noodzaken het be- tooverde kind te zegenen. Weigert zij nu ja, dan is het noodig een beetje dwang te gebruiken. Het is vaak gebeurd dat op die manier een arm oud vrouwtje deer lijk werd mishandeldzoo zelfsdat de ouders tot gevangenisstraf werden veroor deeld. De rechtbank vergat dan altijd één dingnamelijk de medeplichtigheid van den man dien men had //geconsulteerd" en die eigenlijk als de hoofdschuldige aangemerkt had kunnen worden. Een krachtig middel om elke heks uit haar schuilhoek te voorschijn te roepen is het koken van een levenden zwarten haan. De meest verharde dienares van Sa tan moet zich vertoonen bij het geschreeuw dat het arme dierniet ten onrechte doet hooren. Het is pas een half dozijn jaren geleden dat ik de toepassing van dit paarden laat ik liever zeggen hoen- der-middel heb mogen aanschouwen. Mijn ergenis weerhield meop de verschijning der heks te wachten hetgeen me later wel heeft gespeten. In Noord-Brabant heeft nog iedere plaats een of meer tooverheksen. De kinderen kennen haar op een prik en zullen zich wel wachteneenige gavevooral van eetwaren uit haar hand te ontvangen. Moeder heeft daarvoor genoeg gewaarschuwd. Een aantal bijgeloovigheden van meer onschadelijk allooi hebben zich tot den huidigen dag staande gehouden. Nog altijd zullen vriendinnen elkander veel eer de geleende spelden en naalden teruggevendan de geleende boeken de eersten steken de vriendschap af. Om dezelfde reden wordt zelden een ge schenk van messen of andere scherpe voor werpen aangeboden. Met zijn dertien aan tafel zitten is nog steeds iets huivering wekkends, een driehoekige turf aan den haard, het zweven van een bromvlieg of het wasschen der kat voorspelt nog immer be zoek, het omvallen van het zoutvat of het gekruist liggen van eetgereedschap is het voorteeken van een vredebreuk, terwijl een aantal menschen niet zeer op hun gemak zijn als zij voor het middaguur met reu spin in aanraking komen. Wie zal ons eindelijk voor goed van die dwaasheden verlossen? Het onderwijs? We hopen het! OEEICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat de proces sen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en geduren de veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage iiggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 2 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester, W.A. CROOCKEWIT, Weth. Amersfoort3 September. De Ned. Staatscouraut van 31 Aug. bevat een staat van in Ned. Indië over leden militairenwaaronder voorkomen C. Renes en J. W. van Wijland uit Amersfoort, die respectievelvk f 15,42 en f 16,61 hebben nagelaten. Bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad te Amersfoort zijn van de 615 kiesgerechtigden opgekomen 414. Uitgebracht werden 410 geldige stemmen (4 hlanco briefjes zijn van onwaar de verklaard), waarvan erlangden de hee- ren C. V. Gerritsen 218, Mr. J. G. A. van Zijst (aftredend lid) 195, Mr. J. M. Richelle 189 en P. Methorst Jr. (aftre dend lid) 185 stemmen. De twee eersten zijn dus benoemd. Wederom geeft de Holl. IJzeren Spoor weg Maatschappij, a.s. woensdag 7 Septem ber gelegenheid om voor zeer voordeelige prijs met le, 2e en 3e klasse rijtuigen een bezoek te kunnen brengen aan Haarlem en het vorstelijk 's Gravenhage: wie kent niet Haarlem, den Hout en het prachtige natuurschoon der omstreken en zoude nog niet willen genietenvoor de lange win ter komt, van deze gelegendheid de Resi dentie met Scheveningen is een herhaald of een nieuw bezoek overwaard. Zie verder de hier achter geplaatste advertentie. BUITENLAND. Te Glasgow heeft mejuffrouw Parnell in een meting het woord gevoerd en alle aanwezigen aangemaand hun best te doen „om den ellendigen bloeddorstigen boos wicht en huichelaar Gladstone van zijn macht te beroovcn. Miss. Parnell en Louise Michel op een portret, kijk, zoo'n paar kan men met geeu lantarentje bijeenzoeken. Don Carlos gaat een stad in Schotland bewonen en is voornemens zich er voor goed te vestigen. Er wordt verteld, niet als curiositeit maar in ernst., dat Gambetta niet alleen Minister President, maar ook Minister van Financiën wil worden. Uit Rome wordt gemeld, dat de Vica ris Generaal der Jezuïetenpater Beckx, dood ziek ligt, en dat zijn uiteinde op handen schijnt. In de Spaansche bladen wordt de Re geering ernstig gewaarschuwd voor een plan der Fransche Regeering, om de gren zen van Marokko te laten overschreiden. In Zwitserland hebben vreeselijke on- weders en hagelbuien veel schade veroor zaakt. Duizenden vogels werden door den hagel gedood. Zwitserland heeft een nieuw meer ge kregen. Een groote massa rots en aarde viel van een berg te Somnix in de Grisons, stremde de Jobel (een zijtak van den Rijn) en maakte van het dal een meer. Het na burige dorp Surrhein verkeert in gevaar. De drukkende hitte die sedert eenige weken in Griekenland heerscht, heeft een gedeelte der bronnen doen uitdroogen en het verblijf te Athene ondragelijk gemaakt. Gedurende bijna twee maanden heeft zich geen wolk aan den gezichteinder vertoond, niet een enkele druppel water is uit den hemel gevallen. Een mooie tegenstelling met het weder dat wij in Nederland hebben. Een telegram uit Constantinopel meldt, dat Vrijdag op Chios de aardbeving zich herhaalde, heviger nog dan in April. De schade is ontzettend. De bewoners geven zich aan wanhoop over. De Chineesche Regeering heeft niet de verplichte inenting ingevoerd, maar looft voor de ouders een premie van Cash (on geveer f 0,30) uit voor elk kind dat zij laten inenten. In China geschiedt de inenting in den neus en niet op den arm. BINNENLAND. Naar men verneemt heeft Z. M. de Koning het voornemen te kennen gegeven om ook op het Loo wedrennen te organi- seeren even als te Bussum hebben plaats gehad. Daartoe is aan acht bestuursleden van de „Vereeniging tot veredeling van bet paardenras in Nederland" de croquis toegezonden van het Loo en omstreken. Dinsdag 30 Augustus kwam het berigt te Wageningen dat Grunsfoort door Z. M. den Koningnaar men zegt voor circa f 175,000 is aangekocht. Voor Wa geningen, waaronder het behoort, voor Renkum en voor de geheele streek is het een groot voordeel. De invloed die een vorstelijk bezoek al is het ook maar een gedeelte van het jaar op den ganschen omtrek zal uitoefenenzal zich in elk op zicht doen gevoelenvoor het Hotel de Wageningsche Bergin de onmiddelijke nabijheid van het Landgoed getegen is de aankoop van groote waarde. Naar men zegt zal het landgoed worden herdoopt in Wilhelmina-oord en zullen H.H. M.M. het Vrijdag a.s. gaan be zichtigen. Dezer dagen zijn in Noord-Holland we der een zestigtal runderen voor Amerikaan- sche rekening aangekocht en via Antwerpen naar de nieuwe wereld getransporteerd. Te Utrecht en Maastricht mislukken de aanbestedingen van granen voor de garnizoensbakkerijen voortdurendomdat er geen inschrijvers opkomen. Dragen van wapenen. De Minister van oorlog, van oordeel, dat in het belang van de waardigheid van den militairen stand en van de rust en veiligheid der burgerij, het misbruik maken van wape nen door militairen ten strengste moet wor den tegengegaanheeft met 's KoDings machtiging, de te dezer zake gegeven beve len uitgebreid. Dientengevolge kan aan manschappen, die zich schuldig maken aan dronkenschap of aan het plegen van ongere geldheden en vechterijen, het buiten dienst dragen van sabel of bajonet gedurende ten minste drie maanden, worden verboden, met bestendiging van het verbod vooreen bepaal den tijd, indien herhaling der overtreding gevreesd wordt. Gedurende het verbod verbeurt de mi litair elke gunst, als verlof, avondpermissie, enz. Yan het verbod wordt melding gemaakt in het strafregister, terwijl de straf op de opheffing daarvan op drie achtereenvol gende appèls bij order bekend wordt gemaakt. Deze bepalingen zijn niet toepasselijk op onderofficieren en korporaals, vermits een militair die zijn wapenen misbruikt, ongeschikt wordt geacht voor een graad. GEMENGDE BERICHTEN. Een geneeskundig tijdschrift deelt de waarnemingen van een doctor mede, die met groote nauwkeurigheid de uitwerking van het rooken op jongens heeft gadegeslagen. Hij nam te dien einde acht en dertig jongens van negen tot vijftien jaar en onderzocht hen. Bij zeven en twintig van dat getal ontdekte hij nadeelige gevolgen van de rookgewoonte. Bij twee en twintig waren er verschillende storingen in de bloedsomloop en de spijs vertering, hartklopping en min of meer smaak in sterken drank. Twaalf hadden dikwijls neusbloedingen, tien sliepen onrus tig en twaalf hadden verzwering van het slijmvlies van den mond, die overging toen zij eenige dagen achtereen niet rookten. De doctor behandelde hen allen wegens zwakte, maar met weinig uitwerking, totdat zij het rooken nalieten, en toen kwamen gezondheid en kracht spoedig terug. Zaterdag 27 Augustus had de groote ma noeuvre in het vuur door de in 't Kamp bij Milligen vereenige troepen plaats. Als punt van verdediging was de Hunneschans bij 't Uddelermeer gekozen. Onder de uitsteken de leiding van de dirigeerende Officieren bleef de sterkte fel aangevallen en beschoten behouden en werd zelfs de aanvallende vijand, die van alle kanten, tot zelfs van ach ter de school kwam opdagen, tot retireeren genoodzaakt. Uitstekend weder begunstig de deze waarlijk allerprachtigste operatie, die van 9 tot 12 uur duurde, waarvan, naar men zegt, eene herhaling verwacht wordt. De van Nizza komende trein is Zondag avond tusschen Agouy en Traj'as aan de kust der zee gederailleerd. De locomotief en vier wagens stortten van een hoogte van 15 el op de rotsen. De machinisten de stoker werden gedood, twee conduc teurs en twee dames gewond en vijf rei zigers licht gekneusd. Te Parijs werd Zondag op de Boulevards een blaadje verkocht voor 2 stuivers, waarin de zelfmoord van Gambetta werd beschre ven. Sedert drie dagen staat de stad Ozierie op het eiland Sardinië en omliggende vlek ken in brand. De noodige bluschmiddelen ontbreken en het aantal slachtoffers wordt met het uur grooter. Nadere bijzonderhe den omtrent dit onheil ontbreken nog. Het volgende verzoekschrift is dezer dagen door een weduwe te H. (üelderl.) aan Z. M. den Koning gezonden »Heer de Koning! Ik hoop dat gij dezen brief in welstand zult ontvangen. Met dezen wil ik U eens vragen of gij mijn zoon die bij hetregiment Ivanterie te legt voor een week of wat al is het maar voor 5 of 6 weken nou naar huis wilt sturen. Daar is nou veul werk en hij kan nou zooveul ver dienen in een goeije maanddat we zuinigjes lang daarvan zullen eten. Den burgemeester heeft ket aan den menei- ster gevroagd en die heeft geschreven dat ik in October maar weer eens moet vrogen. Mijn goeie Koning in die tijd ga ik en mijn kinder dood van den honger dus laat hem nou maar voor een korte tijd na huis komen. Hij is mijn eenigste broodwinner mijn man is voor een paar jaar gestorven ik heb nog wel 4 kinders t'huis maar die zjjn onder de jaren en de polisie wol nie hebben dat ze werken, behalve het oud ste meiske das 14 jaar die is blijnd van de pokken die ze gehad heeft. En mijn goeije Koning nou mot ik honger en gebrek lijden. Ik heb nog 5 centen in huisdie heb de kleine jongen van mergen gekregen om een perd vast te houden en zak nou bij dezen brief doen, voor een postzegeltje dat weet U wel dat is U portret, als ik het gekocht heb. zal ik het aan mijn borst drukken, want mijn goeie Koning ik kan nie be delen en ik durf het U wel te zeggen ik heb al honger gelejen. „Mijn zoon heeft me geschreven dat ie al afgeeikserseerd is en nou zult gij mijn brave Koning wel zoo goed zijn en sturen hem als hij dan van de week 'thuis komtzal ik drie dagen de oran jevlag uit mijn hutje steken de groete aan Uwe lieve Koningin en de kleine prinses ik schij uit met de pen maar niet met mijn hart. U dienaresse." Namens Z. M. is deze brief aan de bij de zaak betrokken militaire autori teit gezonden om advies. De godsdienstoefening voor de Prote- stantsche militairen in 't Kamp bij MIL LIGEN had Zondag 28 Aug. jl. plaats onder leiding van Ds. Erdbrink van Zut- fen. Spreker had tot tekst gekozen Joh. 10 22 en 23 en hield naar aanleiding van die woorden een allerbelangrijkste toespraak waarvan het thema was dat een volk zijne historische herinneringen en feesten en gedenkdagen moet in eere houden, en hoe de groote stichter van 't Christendom in 't beoefenen van die volksdeugd een uit stekend voorbeeld was. Als verklaring van den tekst, Jezus tegenwoordigheid op het feest der lichten in den Jeruzalemschen tempel omstreeks 25 December, diende een boeiende beschrijving van de onder drukking der Israëlieten onder Antiochius Epifanes, en hun verlossing van het Syri sche dwangjuk door Judas den Makka- beër. Vervolgens werden twee vaderland- sche herinneringen van 't jaar 1881 uit nemend ter sprake gebracht en in oorza ken en gevolgen recht degelijk en met zaakkennis ontwikkeld; namelijk de afzwe ring op 26 Juli 1581 door 't Neder- landsche volk van Koning Filips II van Spanje, wat haar voorafging en wat haar volgde; en de beroemde wapenschouwing op 29 Augustus 1831 op de Woenselsche heide bij Eindhoven van de teruggekeerde helden uit den tiendaagschen veldtocht. Met een hoog ernstig woord tot opwek king en versterking van liefde tot het Vaderland en het dierbaar Vorstenhuis, tot deugd- en plichtsbetrachting, tot vol harding in den strijd tegen de zonde, werd de uitmuntende en zeer welsprekende rede besloten. Sonneman's kapel begeleidde op meesterlijke wijze en vol enthousiasme de ge zongenliederen, welke waren Gez. 171: 1 en 3. Ps. 118: 7 en Gez. 96. Te 12 ure had de gewone parade op de heide van Vossen plaats, en 's avonds te 9 ure groote generale taptoe en vuurwerk. Een electricus heeft op de tentoonstel ling van electriciteit te Parijs de zaak ontvouwdwaarom zoo dikwerf tusschen honden en katten vrij vriendschappelijke betrekkingen bestaan. „Wanneer gijzoo verhaalt hij, „een hond op vriendschappelijken poot meteen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2