Woudenberg, 9 Sept. In de raads vergadering van 6 Sept. 1.1. werd alhier te Woudenberg als Wethouder en Amb tenaar van den Burgerlijken Stand her benoemd de lleer A. van Maanen. Bunschoten. In de raadsvergadering van den 6 Sept. 1881 alhier gehoudenis tot wethouder benoemd de heer Rutger Beukers. Hoogland, 9 September. Als een merkwaardig feit kunnen wij berichten dat sedert 8 Juni dus in drie maanden tijds geen enkel sterfgeval in deze talrijke gemeente heeft plaats gehad. besten wil van de wereld hebben wij het tot dusver niet kunnen ontdekken. Over deze dingen denkende, komen wij tot de slotsom dat er bij ons publiek nog bitter weinig smaak wordt aangetroffen. Er zijn meer van die //kunstverrichtingen", die juist daarom de aandacht trekken om dat zij volstrekt geen nut opleveren. Te Parijs zal zich laten zien een man, die met zijn tanden het trapéze vasthoudt waar langs hij heen en weer vliegt, terwijl hij dan tegelijk met zijn heenen de viool be speelt. Laat nu aan het volk de keus, naar zoo'n kerel te gaan kijken of het spel van een uitstekenden violist te hooren, die als een gewoon menschenkind zijn handen gebruikt om zijn instrument te doen klinken, en van de tien zullen minstens negen aan den eerste de voorkeur geven, al krast hij ook op zijn vedel dat de hon den er van janken. Doch, men heeft een voorwendsel bij de hand om die voorkeur te verontschuldigen, zoo niet te wettigen. Uitingen van buiten gewone lichaamskracht, ziet u, die boeze men eerbied in. Er wordt zoo vaak be weerd, dat het hedendaagsch geslacht ver slapt en verzwakt: komaan, als een //dame" met de tanden gewichten van ik weet niet hoeveel kilo's wegsleept, dan levert zij toch een klaar bewijs van het tegendeel 1 Welnu, als het dat is, dan weten we iets beters. Het is onze vaste overtuiging, dat alleen datgene waardeering verdient dat werkelijk nuttig is, dat strekken kan om de maatschappij te bevoordeelen. En nu is het ontegenzeggelijk, dat lichaams oefeningen, waarvan het doel is kracht en gezondheid te vermeerderen, waard zijn zoo algemeen mogelijk gemaakt te worden. Er wordt gezocht naar geschikte volks vermaken, die het onnoozel kijken naar een hardlooper of acrobaat vervangen; zou er geen kans wezen, om de gymnastiek meer in beoefening te brengen, en daaraan de bouwstoffen te ontleenen om volks-uit- spanningen in den goeden zin van het woord in het leven te roepen? Tot ons leedwezen is de gymnastiek niet verheven geworden tot den rang van een verplicht vak van het lager onderwijs, ofschoon er een aantal gemeentebesturen zijn die uit eigen beweging in deze leem te voorzien. Welnu, laat ons zoeken naar middelen om haar een ruime plaats te ge ven in ons volksleven, haar, zooals men zestf, populair te maken. In vele steden enflorpen bestaan reeds gymnastiek- of turnvereenigingen: hoe meer deze zich in aanraking stellen met het volk des te meer zal het vooroordeel wijken dat haar nog beschouwt als een soort van onvruchtbare kunstenmakerij. Iedere gemeente van eenig aanbelang moest haar openbaren kindertuin hebben, die op bepaalde tijden ook voor volkstuin werd ingericht, en waar, onder toezicht van bevoegde personen, jan en alle man gelegenheid vond zich aan doel matige lichaamsoefeningen met daarvoor geschikte werktuigen te verlustigen. Een warm pleidooi voor de gymnastiek, niet met woorden maar met een kloeke daad leverde onlangs een heer uit Haar- plaits te maken voor armoede en gebrek. Op één punt eehter stemden de ouders nog immer overeen, en dit betrof hunne dochter. Vroegtijdig op de dorpsschool gedaan, werd alle oneenighcid binnenshuis voor haar met vereende krachten verheeld, zoodot haar hart met innige liefde aan beide hare ouders hing; en zoolaDg mogelijk ontving zij eene opvoeding, die haar verhief boven vele boerenmeisjes van hare jaren, welke veel eer der de school met de huishouding moesten verwisselen. Ook bleef zij de lieveling van jonkvrouw Vanessa, en de timmerman, die zijne dochter zeldeu iets weigeren kon, stemde haar toe om 's wekelijks een of twee avon den op de villa te gaan doorbrengen, ten einde in de fijne vrouwelijke handwerken onderricht te. ontvangen. Voor Emma waren deze uren de heerlijkste van haar jeugdig leven, en zij leerde met znlk een ijver en in spanning, dat de jonge freule zelve hare beste krachten moest aanw enden, om haar veel jeugdiger leerlinge niet den voorrang bij den arbeid af te moeten staan. „Hebt gij het nieuws reeds vernomen moeder," vroeg Emma eens bij hare terugkomst van de villa. Zij had zich warm geloopen, en een frissche blos kleurde hare wangen toen zij zich over Anton boog, en hem toefluis terde: „Als gijistraks mede naar den heuvel gaan wilt, zal ik u een nieuw lied leeren de freule heeft het mij voorgezongen." De oogen van den knaap fonkelden, en hij was dade lijk bereid, toen zijn vader binnentrad, en hem weer hield, daar hij eerst eenigc draadnagels bijeen moest zoeken, en de houtkrullen wegruimen. „Wat is er voor nieuws op de villa," vroeg Else nieuwsgierig, zonder achtte slaan op den blik, dien haar man op haar wierp, „is freule Vanessa verloofd?" „Neen, de freule niet," antwoordde het kind, „doch de freule heeft mij verhaald, dat binnen weinige maan den ons dorp feest zal vieren, een feest zóó groot en schoon, en waaraan oud en jong zullen deelnemen, dat het de gansche week duren zal. Alle huizen zullen met groen getooid zijn, en 's avonds worden er vuurpijlen afgestoken, en volksspelen' toebereid. O, Aioeder. wat zullen we een pret hebben," en de voetjes van het aan vallig kind zweefden reeds dansend over de keuken vloer. (W*rit vervolgd.) lem, die onder het rijden een spoorweg- waggon verliet, en langs de loopplanken gaande, den machinist ging kennisgeven van een gevaarlijk defekt. En waarlijk, in de ure des gevaars zijn wij dikwijls zoo jammerlijk onbeholpen, wij missen de.juiste kennis van onze krachten en weten niet hoe ze aan te wenden, omdat wij niet door oefening vertrouwen hebben leeren stellen op hetgeen een vaste wil, gepaard aan moed en beleid, vermag! Die onontbeerlijke eigen schappen kunnen op zoo uitnemende wijze worden gewekt door middel van de gym nastiek, die tevens een flink element van volksvermaak in zich bevat, dat het alles behalve overbodig mag genoemd worden, op haar verbreiding aan te dringen. Voor één goeden voorganger bij het turnen geven we dertien hardloopers en zes-en-twintig trapèze-tand- en vioolvoetkunstenaars gaar ne present. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de artt. 55 en 56 van het alge meen politie-reglement dier gemeente Doen te wetendat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en ervenof wanneer deze niet gebruikt worden, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebouwen of erven, uittewieden, of te doen uitwie- den, zoodat de straat op Zaterdag den 17. September aanstaande, des voorraiddags te 10 ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 5. Sept. 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 10 September 1881 Dinsdag 6 September 1881 herdacht de Kantoorbediende Jacobus Smits den dag, waarop hij 25 jaren geleden bij de firma Greeve en Co. te Amersfoort in dienst trad, hij ontving op die voor hem zoo heugelijke gedenkdag van zijn geach te Patroon, en van het dienstpersoneel der genoemde firma met hunne felisita- tiën ruime en degelijke geschenken. Voor het examen van hulponderwijzeres en hulponderwijzer deze week te Utrecht gehouden zijn geslaagd de damesM. Roux, W. O. de Koningh, M. van Mill en de heeren H. M. Hoesen en A. J. Hondelink, allen leerlingen der Rijks nor maalschool alhier. Bij de Dinsdag alhier gehouden aanbe steding voor de fourrages voor de troepen te paard die van 1 November a. s. tot en met 31 October 1882 in garnizoen te Amersfoort zullen zijn is het minst ingeschreven door de firma H. Gerritsen alhier, voor de navolgende prijzen. Hooi 60 cents, Stroo 50 cents en Ha ver l.OS'/jj cents, alles per 10 kilogram. Dinsdag had op //Soesterberg" het vol gende treffend ongeluk plaats. De vrouw van den landbouwer T. W. die sedert ge- ruimen tijd ziek te bed lag bemerkte plotseling dat haar bedstede in brand stond. Op haar hulp geschreeuw schoten de bu ren toe die de vlammen spoedig doofden. Daar niemand in huis geweest is, ligt natuurlijk de oorzaak van den brand ge heel in 't duister. De vrouw is Donderdag hoofdzakelijk tengevolge van den schrik overleden. BINNENLAND. Voor de nagelaten betrekkingen van den bij den laatsten watersnood zoo nood lottig omgekomen journalist de heer J. A. Vester, is f 9724.78 bijeengebracht, waar van f6107.38 bestemd waren voor de weduwe en haar kinderen en f3617.40 voor de opvoeding harer kinderen afzon derlijk. De heer mr. P. M. J. van Hees, die gedurende een aantal jaren secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is geweest, is te Haarlem overleden. Donderdag 11. heeft de landbouwkolonie Nederl. Metray een bezoek van HH. MM. de Koning en de Koningin gehad. Voor den bouw van een R. K. gast huis te Dongen, is door twee milde gevers niet minder dan een som van f27.000 aangeboden. Sedert de opening (2 Maart 1881) der directe lijn AmsterdamNew-York tot heden, zijn met de stoomschepen der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat schappij vervoerd 6560 landverhuizers. DeRaadjte Amsterdam heeft de Rijncom missie van het aanbod van 3 millioen voor het kanaal in oostelijke richting ont slagen. Milligen. Als voorganger bij de gods dienstoefening der protestantsche militairen trad Zondag jl. op Ds. M. A. Perk van Am sterdam. In een gespierde, welsprekende rede naar aanleiding van Gen. 3 19a (In 't sweet uws aanschijns zult gij brood eten) behandelde spreker het geluk en het nut van den arbeid, zoo voor burgers als militairen, hoe hij eene bron is van alle levensgenot en door den mensch als een groot voorrecht, als eene onschatbare weldaad, als een onmisbare ze gen behoort gewaardeerd te worden. De ge zongen liederen, Gez. 193 1 en Gez. 19 4 en 8 werden door Sonneman's kapel allerkeurigst uitgevoerd. Te 12 ure had de gewone parade op de heide van Vossen plaats en's avonds groot afscheids-concert aan de Rijks-cantine. Nog dient vermelding dat een muzikale reveille plaats had, ter eere van een Fransch officier, tijdelijk in 't Kamp aanwezig, van zijne vaderlandsche liederen was de Marseillaise het eerste nummer, het werd met smaak uitgevoerd. De troepen zijn vertrokken. Eardenvijk. Den 30sten September zal van hier vertrekken een Detachement Sup pletietroepen sterk 20 militairen onder lei ding van den serg. de Vries, om per stoom schip Omega uit Amsterdam naar Curafao overgebracht te worden. Nijkerk. In de op 6 Sept. alhier gehou- den Raadsvergadering is tot Wethouder he rkozen de heer J. A. Mouw. BUITENLAND. Omtrent Garfield blijven gunstige be richten inkomen; men denkt er aan den lijder weldra naar Long Branch over te brengen. De bekende hofprediker Stöcker heeft zich te Dresden candidaat laten stellen voor den Rijksdag, maar heeft in een ver gadering van kiezers zulk een mal figuur gemaakt, dat hij totaal fiasco maakte. Volgens een bericht uit Londen heeft de Sultan van Turkije ooren naar een plan om Syrië door de In Europa vervolgde Joden te koloniseren. Het plan gaat uit van zijke Engelschen en Duitschers. GEMENGDE BERICHTEN. Een winkelier uit Winschoten, ten wiens huize onlangs brand ontstond, is in hechte nis genomen en zal nadere bijzonderheden omtrent het ontstaan van dien brand moeten geven. In het Soer. Eb. vindt men de volgende curiositeit: Een zonderling gebruik dat de Javaan van zijn ooren maakt is het gebruik als horlogo. Onlangs vroeg een patroon in de binnenlanden, die wegens drukke bezig heden nachtwerk verrichtte: zou het reeds 12 uur zijn? en dadelijk zag hij hem, tot wien de vraag gericht was, zijne ooren voelen en met het ernstigste gezicht van de wereld nog niet" antwoorden. Na eenigen twijfel of de bruine broe der ook een loopje met hem nam, onder- zocht de patroon de zaak en kwam tot I de overtuiging, dat de inlander aan het koud worden zijner ooren kan weten of het omstreek 12 uur 's nachts is. Van 6 proe ven, later genomen, slaagden er 5. Eene andere, nog zekerder wijze zou het j betasten der neusvleugels zijn. Als deze, veerkrachtig als ze zijn, die eigensehap ver- ■-;« liezen en slap worden, is middernacht voor- bij. Bovenstaande geldt vrij algemeen voor den oosthoek. In midden-Java wordt voor hetzelfde doel de pit der kleine Javaansche lamp, pe- 1 tha, geraadpleegd. Is de vlam onrustig, warrelend, dan is het nog geen middernacht, maar is dat uur voorbij, dan is de vlam stil, langer en daardoor helderder. Te Arnhem ging Maandagavond een kanonnier der Rijdende artillerie met een 9 meid een wandeling maken. Onderweg be- weerde de eerste, dat hem een portemonaie met geld was ontvreemd, waarbij een woor- denwisseling ontstond, die op een vecht- partij uitliep, waarbij de meid een slag tegen het hoofd ontving, die haar bewusteloos m deed neerzijgen en weinig hoop op het be- I houd van haar leven geeft. De wijk Gaillon te Parijs is nog onder den indruk van een vreeselijk ongeluk, dat haar Zondagnacht getroffen heeft. Een brand, die verscheidene slachtoffers gemaakt heeft, is in een huis van zes verdiepingen, in de straat Port Mahon, tegenover de rue d'Antin, uitgebarsten. Het benedenhuis was een linnenmaga zijn, waarvan de bewoonster uit was, toen de brand daarin door eenige voorbijgan gers opgemerkt werd. Toen de politie de deur van het ma gazijn opentrapte, kregen de vlammen een uitweg en in één oogenblik werd de ko ker van den trap in een schoorsteen her- schapen. Op de 3e verdieping (de eerste en tweede waren onbewoond) verscheen een dame met haar twee dochters voor het raam en riepenhalf krankzinnig van angst, om hulp. Een der jonge meisjes, die haa* lakens aan elkander gebonden had, trachtte op deze wijze de ontkomen, toen de knoopen ter hoogte van de derde verdieping los raakten, en de ongelukkige op het troitoir te pletter viel. Intusschen waren twee moedige jongelieden op de goot geklom men en wisten nu met touwen en ladders de moeder en de andere dochters te redden. De bewoners van de vierde verdieping waren langs de daken der aangrenzende huizen ontkomen. Bij later ingesteld on derzoek werd op de vijfde verdieping het verkoolde lijk eener vrouw gevonden, wier man had weten te ontkomen en eindelijk op de zesde het lijk van de dienstbode van de dame, die haar kind, voor deze ramp had verloren. Behalve deze drie slachtoffers, werden nog drie personen gekwetst, waaronder een, die het valleude meisje had willen opvangen. Te 's Hoge is een kantoorbediende uit Leiden gearresteerd, die voor zijn patroon in de residentie een som van f 160 moest ont vangen, maar met het geld vergat terug te keeren. Met hem werd zijn 18jarig liefje ge arresteerd, die hem bij 't opmaken der dub beltjes geholpen had. Maandagmiddag werd te Utreeht een be schonken vrouw door de politie in arrest ge bracht, wier aangezicht door de jongens ge heel was zwartgemaakt, hetgeen bij de voor bijgangers nog al den lachlust opwekte. De vrouw schijnt zich meer aan sterken drank te buiten te gaanwant den vorigen avond was zij ook in beschonken toestand naar het poli- ciebureau gebracht om haar roes uit te sla- pen. Een jonge dame, die gebruik wenschte te maken van een aapje, om van den Haarlem merdijk te Amsterdam daar de P. C. Hoofd straat aldaar te komen, werd in dat voorne men teleurgesteld, omdat het portier te nauw was. Dit is het eerste geval dat van dien aard is voorgekomen, zoolang de apen- compagnie bestaat. Onlangs werd een dronken kerel in de wijk Mazas te Parijs op straat gevonden en naar het bureau van politie gebracht. Hier werd een portemonnaie met een en kel koper muntstuk in zijn zak gevonden. Bij nadere beschouwing bleek dit munt stuk een Russische kopek te zijn en de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2