PROGRAMMA voor de Begrafenis van Prins Fre- derik, op Vrijdag 23 dezer, 's morgens te 11 ure. geven wordenmet 10 stemmen wordt herkozen. De heeren M. v. Beek en E. L. Visser erlangden ieder 1 stem, terwijl 2 briefjes in blanco waren. Tot leden der commissie van wetgeving worden benoemd de heeren Celosse en v. Zijst, die zich bereid verklaren tot aan vaarding. Tot onderwijzeressen aan de openbare kostelooze scholen worden benoemd, mej. J. R. Spruijt te Ede en mej. A. H. G. Erans te Amersfoort wonende, beiden met 10 stemmen. Bij de eerste keuze waren de overige 4 stemmen uitgebracht op mej. Frans en bij de andere op mej. M. J. P. Prins te G'ir 3, terwijl 1 briefje in blanco was. Bi -n behandeling is geble ven een niet door aaderen ondersteund voor stel van den heer Gerritsen om de voor dracht waarop zes sollicitanten in alpha- betische orde en niet voor elke school drie voorkwamen naar volgorde door de betrokken hoofden der scholen aangege ven aan Burg. en Weth. terugtezenden, met verzoek de meest aanbevelenswaardi- gen bovenaan te plaatsen. De raadsafdeelingen worden bij loting samengesteld als volgt: le afd. de heeren Celosse (Weth.), v. Burgsteeden, Herschel, Huët, v. d. Santheuvel, Scheltus, Zaudijk en van Zijst; 2e afd. de heeren Croocke- wit (Weth.), Bake, v. Beek, Gerritsen, Groeneboom, Lagerweij en Visser. Ingekomen zijn Kennisgeving van Jhr. A. D. J. Calkoen dat hij erkentelijk voor het in hem gesteld vertrouwen, zijne benoeming tot lid der commissie van het middelbaar onderwijs aanneemt. Voor informatie. Verzoek van 17 ingezetenen, wier zonen of pupillen onderwijs ontvangen aan het progymnasium, om tegen 1 Sept. 1882 een volledig gymnasium opterichten. Adres santen wijzen eensdeels op de fiuantiëele en andere bezwaren verbonden aan het be zoeken van een elders gevestigd gymnasi um, na aldaar voor den overgang van de 4e tot eene hoogere klasse het gevorderd examen te hebben afgelegd, en anderdeels op de indirecte voordeelen van een gym nasium, waartoe het gebouw alhier, be reids is ingericht. Verzonden aan B. en W. om consideratien en advies, na het college van curatoren te hebben gehoord. Goedkeuring van Gedep. Staten op het het raadsbesluit tot verkoop van het zoogen. kinderhuis aan het rijk. Voor informatie. Rekest van den heer A. M. Slothouwer, boekhandelaar en uitgever der Nieuwe Amersj. Ct., waarin hij erop wijst dat door hem gedurende 10 jaren eene courant is uitgegeven, met kostelooze opname van de kennisgevingen des gemeentebestuurs, ter wijl aan den uitgever der Amersf. Ct. eene toelage van f150 wordt verleend. Adress. ernaar strevende zijn blad op de hoogte des tijds te houden, wenscht aan veler verlangen te voldoen door het leve ren van een meer uitvoerig verslag der gemeenteraadszittingen en verzoekt om die redenen een jaarlijksch subsidie of een ver slag als hierboven bedoeld van gemeente wege aan hem te verstrekken. Ver zonden naar de afdeelingen ter behandeling gelijktijdig met de gem.-begrooting. Rekest van de heeren J. G. Stemler Cz. en J. C. Bouterse te Amsterdam waarin zij den wensch i kennen geven om hetzij zelve aanteleggeu u te bedienen een stoom tramweg van Laren naar Amersfoort (volgens bijgevoegd plan), dan wel uitvoering van aanleg en bediening of eene van beide op te dragen aan eene maatschappij. Adress. ver zoeken diens volgens aan hen of hunne recht verkrijgenden vergunning te verleenen tot den aanleg en bediening en het innemen van ge meentegrond, daartoe benoodigd. Ver zonden aan B. en W. om advies. Een deswe ge gedaan voorstel van den heer Gerritsen om de aanvraag te stellen in handen van eene commissie, werd door geen der leden onder steund en dus niet in behandeling gebracht. Verzoek van de firma Houtzaager v. Veen om met den grootsten spoed uit de ri vier de Eem een boom te doen wegruimen, welke ter hoogte van de Eerste Melm in het vaarwater zich bevindt. Verzonden aan B. en W. ten fine om spoedig rapport. Een door den heer Bake ondersteund voorstel van den heer Gerijen, om 1°. de rechtsvervolgingio jen de firma Houtzaager v. Veen toestaken totdat daaromtrent een nader besiuit door den raad zal genomen zijn; 2°. eene commissie te benoemen overeenkomstig art. 20 van het reglement van orde; en aan deze commissie opdragen om den gemeenteraad ten opzichte van deze procedure te dienen van bericht en raad; 3°. die commissie te machtigen om namens het gemeentebestuur advies inte- winnen bij een of meer rechtsgeleerden van naam. De voorzitter hoewel zelf op de hoogte dier zaak zijndevermeent dat dit niet het geval is bij de leden van den gemeen teraad en stelt daarom voor de behande ling aantehouden tot de eerstvolgende ver gadering, waartoe dan ook met 13 st. tegen die van den heer Gerritsen wordt besloten. Op den dag bestemd voor de begrafenis, zal het Ko ninklijke Lijk, na voorafgaande geheel huiselijke Gods dienstige plechtigheid in het Huis de Paauw, op den Koninklijken rouwwagen geplaatst en naar 's Gravenha- ge vervoerd worden, in de navolgende orde: A. Een escorte cavalerie. B. Een hofkoerier en twee rijknechts te paard. C. De vier heeren bestemd tot het dragen der slippen van het Koninklijk rouwkleed. D. De Koninklijke Rouwwagen, bespannen met -es paarden, door evenveel stalbedienden geleid. De Koninklijke Kroon, op een rood fluweelen kas sen, de Veldmaarschalksstaf, benevens de ordeteekenen zijn op het rouwkleed, dekkende de kist, geplaatst en vastgehecht. E. De Hofmaarschalk van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden, graaf v. Limburg Slirum, gezeten in eene hofkoets bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier cén lakei. Aan de Boscbbrau gekomen zijnde, zullen de heeren, bestemd tot het dragen der slippen, hunne plaatsen naast den Rouwwagen innemen, terwijl de zestien Kamer- heeren, aangewezen tot het dragen var het Koninklijk Lijk, zich aan beide zijden van den Rouwwagen zullen aansluiten. Een gelijk aantal onderofficieren der zeemacht, der dd. schutterij vau 's Gravenhage en vin Delft en der landmacht volgen vier aan vier den Rouwwagen en zijn aan de kerk te Delft de Kamerheeren behulpzaam bij het dragen van het Koninklijk Lijk. De zich middelerwijl geformeerd hebbende stoet wacht het Vorstelijk Lijk af aan het paleis van wijlen Zijne Koniuklijke Hoogheid. De lijkstoet zal zijn als volgt A. Een half escadron van het 3 regiment huzaren tot opening van den trein. B. De staf en de escadrons van het Ce regiment hu zaren. De koninklijke scherpschutters van 's Gravenhage. De staf eu de beide bataljons dienstdoende schutterij van 'a Gravenhage. De staf en de vijf bataljons van het regiment Grena diers en Jagers: De Haagsche schutterij zal deelnemen aan den op tocht tot bij de barrière op den Rijswijkschen weg ook de Koninklijke scherpschutters verlaten aldaar den trein. Te Delft zal een gelijk korps Delftsche schutterij zich in den stoet aansluiten. C. Een Hoffourier en twee rijknechts te paard. 1). De Kamerheer-C'eremoniemeeBter des Konings, gezeten ineen hof koest, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier één lakei. E. De hofbeambten en officianten van het Huis van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden en van de verschillende Hoven, a'smcde de livereibedienden van den overleden Vorst, met lam fers aan de hoeden, gaande twee aan twee, de jongsten in rang vooruit. F. Vijf hofkoetsen, elk bespannen met tweepaarden, bestemd voor de Kamerheeren dragers der slippen van het rouwkleed, gaande naast elk portier één lakei. G. De secretaris van w ijlen Zijn Koninklijke Hoog heid Prins Frederik der Nederlanden, de Geheim-Hof raad Van Otterloo, benevens hoogstdeszelfs lijfarts Dr. Blom Coster, gezeten in een hofkoets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier één lakei. E. De heeren Rieloffen von Hugo, generaal-directeur en directeur van 's Prinsen grondbezittingen teMuskau en Nenland, gezeten in eene hofkoets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier één lakei. 7. Jonkheer mr. W. G. Hovy, Kamerheer des Konings in buitengew onen dienst, administrateur van het Kroon domein, en de Kameijonker C. graaf van Bijlandt, secre taris van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Fre derik der Nederlanden, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier een lakei. K. De Koninklijke rouwwagen zooals bij letter D beschreven, in de eerste afdeeling. De vier slippen van het rouwkleed, gedragen door de heeren aangewezen bij letter C. Eerste afdeeling en de Kamerbeeren-dragers van het Vorstelijk Lijk, acht aan elke zijde en gevolgd door zestien onder-officieren. L. Zijne Doorluchtige Hoogheid de Prins Zu Wied en Zijne Koninklijke Hoogheid de Kroonprins van Dene marken, gezeten in een hofkoets bespannen met zes paarden, ge-.nde drie lakeien naast elk portier. II. Zijne Majesteit de KoningZijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje en Hunne Koninklijke Hoogheden Prins Albert van Pruisen en de Erf-Groot- hertog van Saxen, gezeten in een Hofkoets, bespannen met acht paarden, door evenveel rijknechts geleid, gaan de vier lakeien naast elk portier. Zijne Excellentie de luitenant-generaaladjudant- generaal Verspijck en Zijne Excellentie de luitenant- generaal jonkheer Van Panhuijs te paard, rijdende rechts en links van 's Konings koets. Het Militaire Huis des Konings volgt te paard. N. De vreemde Vorsten die voor deze gelegenheid aanwezig mochten zijn, gezeten in hofkoetsen, bespan nen met vier paarden, gaande nr -«t elke portier twee lakeien en de afgevaardigden van vr mde Hoven, ge zeten in hofkoetsen, bespannen met twee paarden, gaan de naast eld portier één lakei. O. Zijne Excellentie de Grootmee ter van 'a Konings Huis graaf Van Randwyck en Z.E. de Grootmeester van het Huis Hunner Majesteiten en Opper-Kamerheer graaf Schimmelpenninck van Nvenbuis, gezeten in eene hofkoets, bespannen met twee paarden, gaande naast elk portier één lakei. P. De heeren van het gevolg der Vorsten die de plechtigheid mochten bijwonen en de dienst van HH. KK. HH. de Prinsen, gezeten in hofkoetsen, elk bespan nen met twee par-den, gaande naast elk portier één lakei. Q. De stf'mcester in buitenwonen dienst de heer G. Van der Oudermeulen, gereten in eene hofkoets, be spannen met twee paarden, gaande naast elk portier één lakei. R. De staf en het regiment veld-artillerie in garni zoen te 's-Gravenhage, tot sluiting van den trein. De stoet zal den volgenden weg nemen Korte Voorhout, Vijverberg, Plaats, Hoogstraat. Veenestraat, Wagenstraat, Hnijgensstraat naar den Rijs wijkschen weg, het Oude Delft, over de Kerkbrug, het Oude Delft, de Nieuwstraat, voorbij de Hal, achter het Stadhuis, langs de hoofdwacht, over de Groote Markt vóór de Nieuwe Kerk. Aan het graf gekomen, wordt het Vorstelijk Lijk op een daartoe bestemde lijkbaar geplaats. Een toepasselijke aanspraak wordt alsdan gehouden door den Weleerw. Zeergeleerden heer dr. C. E. van Koetsveld. Hofprediker. Door den Kolonel Roosmale Nepveu worden vervol gens de Kroon en de orde teekenen van de kist afgeno men en de kroon overhandigd aan Zijue Excellentie den Opper-Hofmaarschalk.Opper-Intendant derKo jinklijke paleizen, baron Fagel. De veldmaarschalkstaf wordt van de kist afgenomen door den kolonel Barre en aan Zijne Majesteit den Ko ning overhandigd. De kist wordt van het rouwkleed ontdaan en bet Vorstelijk Lijk in het graf geplaatst. Na alioop van deze plechtigheid verlaat de Koninlijke Familie de kerk. BINNENLAND. De zitting der Staten-Generaal is Maan dag 19 September door eene kommissie uit naam des Konings geopend met de volgende toespraak Mijne Heeren! De Koning heeft ons opgedragen, Uwe Vergadering van Zijnentwege te openen. De droevige gebeurtenis, die Zijn Majes teit, het Koninklijk Huis, geheel het Vaderland in zoo diepen rouw heeft ge dompeld weerhoudt den Koning zich als naar gewoonte, in Uw midden te be geven. De algemeene deelneming in het over lijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden bewijst hoezeer de deugden van den edelen Vorst en de diensten, door Hem aan het Vader land bewezen, worden gewaardeerd. Zijn nagedachtenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard blijven. Wij mogen vertrouwen, mijne heeren, dat ook deze zitting niet onvruchtbaar zal zijn. Voordrachten betreffende de Dationale militie en de schutterij liggen ter behan deling gereed en tot herziening der bepa lingen omtrent het vestingstelsel zal u een ontwerp worden voorgelegd. De voorstellen tot regeling van het be stuur van den waterstaat en tot voorzie ning in de behoeften van scheepvaart en afwatering, U ter overweging aangeboden, zullen door nog andere van dien aard worden gevolgd. Van de wetten, vereischt voor de in voering van het Wetb. van Strafrecht, zul len U de ontwerpen worden aangeboden. Tevens zal worden voortgegaan met de voorbereiding en geleidelijke indiening van andere ontwerpen tot aanvulling en her vorming onzer wetgeving. Aan de herziening van het kiesrecht wordt gearbeid. De toenemende opbrengst van 's Lands middelen ontslaat 's Konings Regeering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voor te bereidendie tot betere verdee ling v: i de lasten der ingezetenen en tot vermeerdering van de inkomsten der Schat kist kunnen leiden. Tot krachtige bevordering der belangen van handel, landbouw en nijverheid in Nederlandsch Indië, zal ook dit jaar Uwe medewerking worden ingeroepen. Gods zegen ruste op onze werkzaamhe den. In naam des Konings verklaren wij de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. Namens den Prins von Wied is het //Hotel Paulez" te 's Hage voor het grootste gedeelte afgehuurd tot ontvangst van de militaire deputatiën en hooge au toriteiten in Duitschland, die de begra fenis van Z. K. H. Prins Frederik zullen bijwonen. Naar men verneemt wordt de waarde der door het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik aan den Staat vervallen domeingoederen op ongeveer 12 millioen gulden geschat. 't Fort op de Hornsens, bij het Nieuwe- diep, waaraan sedert twee jaren gewerkt wordt, schijnt een geduchte sterkte te zullen worden. Alleen voor het metselwerk moeten zes millioen steenen gebruikt wor den. Zoodra die werkzaamheden afgeloopen ziin, wordt het fort van ijzeren koepels voorzienwaarna de bewapening met zeer zware Kruppkanonnen zal plaats hebben. De aanvoer van garnalen was geduren de de afgeloopen week te Zwolle zoo groot, dat ze vier- en vijfmaal per dag op den afslag verkocht werden. Het bestuur van de Gooische stoomtram- m fit schappij heeft thans besloten de lijn naar het Gooiland door de stad Naarden te brengen. Ds. S. A. v. d. Hooin, predikant bij de Christ. Geref. gemeente te Tiel heeft voor de Rotterdamsche afdeeling van het Werkliedenverbond //Patrimonium" in een belangwekkende rede aangetoond, dat de Zondagsrust een ^sociaal belang" isook geheel afgescheiden van godsdienstige be grippen enkel en alleen reeds uit een physiek oogpunt. Spr. beriep zich o. a. op den socialist Proudhon en op von Humboldt, waarna hij inzonderheid deed uitkomenhoe ook door geneeskundigen de Zondagsrust in het belang van den mensch wordt aanbevolen en hoe indertijd te Bazel is betoogd, dat zooveel andere I genietingen, die tegenwoordig worden ge- j zocht, toch niet tegen die rust kunnen opwegen. Verder beriep hij zich op de uitspraak van een geleerde, die in het gemis van Zondagsrust bij aanhoudende overspanning een oorzaak van gevallen van krankzinnigheid en zelfmoord had gevon den terwijl een ander geleerde de stel ling had verkondigd, dat die rust het eerste gebod der gezondheidsleer is, en boven dien een derde en wel een materialist een degelijke omschrijving had gegeven van het weldadig gevoelhetwelk de rus.- dag oplevert, die tevens stemt tot na denken over de afgeloopen weekeen ruimer gezichtskring opent, nieuwe kracht tot arbeid geeft, de reinheiddoordien alles voor zulk een dag eens een extra beurt krijgt bevordert en zoo medewerkt tot het welzijn des volks. BUITENLAND. President Garfield is Maandagavond overleden. De deelneming zijner mede burgers heeft zijn sterfbed verzacht. Geen vorst heeft op zijn ziekbed alge- meener en oprechter deelneming onder vonden, dan de president der groote re publiek. Men meldt, dat niet alleen in de oos telijke, maar ook in de westelijke provin ciën van Pruisen de landverhuizing npar Amerika op verontrustende wijze begint toe te nemen. Een Duitsche brandwaarworg-maatschap- pij heeft een goede verbetering ingevoerd, die vermoedelijk weldra algemeen navolging vinden zal: zij verzekert het werkloon der arbeiders, voor den tijd dat deze ten ge volge van brand ledig moeten loopen. Prins ueröme Napoleon heeft afstand van al zijn rechten op den Keizerlijken troon gedaan, ten gunste van zijn zoon Prins Victor, ft Is prachtig. In Italië heerscht ernstig het klauw zeer; alleen in de provincie Aquila komen wekelijks 7500 gevallen voor. GEMENGDE BERICHTEN. De persoon, die den Duitschen consul te Livorno, den heer Niemarck, in een spoor wegrijtuig heeft trachten te vermoorden en hem zijn portefeuille ontroofd heeft, is gevat. Hij is geen spoorwegbeambte (men weet dat hij in de kleed ing van een con ducteur bij hem in het rijtuig kwam), maar een zekere Rappeti, iemand die Nie- marck's vrienden heette te zijn. Een dame, die zich met haar kind van vijf jaren per spoortrein van .Dóle naar Chalon begaf, was in slaap gevallen en werd plotseling door de kreten van het wicht gewekt, dat uit het portier gevallen was. Toen eindelijk de trein stilstond en de van smart half krankzinnige moeder op haar schreden terugkeerde, vond zij haar kind, ofschoon over het geheele lichaam gekneusd, nog levend terug. Te New-York is dezer dagen een ho telhouder overledendie een vermogen van ongeveer 2 millioen dollars heeft na gelaten. Eenige dagen geleden werd te Funfhaus een 12-jarig meisje aangehouden, dat zon der middel van bes.aan ronddwaalde. Wel dra bleek, dat zij in 1862 in een der Weener ziekenhuizen geboren, doch spoe dig daarna ;n Turopolië, Hongarije, als vondelinge aangegeven was. Voorts kwam aan het licht, dat zij, evenals hear moeder

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2