BURGERWONING, I i E. FIS FREDERII EXTRA-TREIN, den Haag en Delft. N. S. BLOM. :©iraagl' flOOO LIKDOORN-TINCTUUR, Z4" Alle Boeken, Paketten enz., op VRIJDAG 23 SEPTEMBER, ADVERTENTIE N. /Z ty 2Z ZOnder Kinderen, van omstreeks 40- jarigen leeftijdkunnen geplaatst worden als HUISBEWAARDER en HUISHOUD- STER bij een Heer. Netheid en goed kunnende koken zijn vereischten. KRIEGER's Duizenden zijn reeds genezen en is dit het eenige middel dat met goed ge volg gebruikt is. MET EN ZONDER BONS. A. M. SLOTHOUWER. van Zutphen, Voorst, Apeldoorn, Barneveld, Amersfoort, Baarn, Hilversum, N.-Bussum en Weesp naar Vertrek van Zutphen voorm. 5,50, van Apeldoorn 6,13, van Amers foort, 7,5. Vertrek van Hilversum voorm. 7,33. Aankomst den Haag 10,30. Alléén reizigers voor DEN HAAG of DELFT worden in dezen extra-trein toegelaten. Plaatskaarten den vorigen dag verkrijgbaar. Zie verder aanplakbiljetten. 1 DE ADMINISTRATEUR. Josephine Hirschel heette, dat de moeder een Israëlitische geweest en spoedig na de „eboorte ran het kind door smart wegens een onrechtvaardige blaam, dre men op haar geworpen had, gestorven was, haar ïnrMertie bij testament 14.000 florijnen nalatende. Men had het kind toen echter niet meer gevonden en de nalatenschap bii de Weener deposite-bank belegd, waar ze nu tot 30.000 fl, is aangegroeid. De pleegouders van het kind te Turopo- lië waren kort nadat het meisje bij hen was besteed, kinderloos geworden en Had den haar als hun eigen kind aangenomen; doordien zij geen kostgeld meer vroegen, was men in den waan gebracht, dat Jose phine dood was. Nadat de pleegouders ongeveer een jaar geleden overleden waren, stond het meisje geheel alleen 111 de wereld. Zij sloot zich nu en dan bij reizende kermistroepen en ten slotte bij een Zigeunerbende aan, doch ontvluchtte deze weer en werd nu te Weenen als landloopster opgenomen. Er zal thans een curator worden benoemd om het meisje, dat als Katholieke schijnt te zijn opge voed, in het bezit van haar vermogen te stellen. Eindelijk zijn er ernstige maatregelen genomen tegen den dreigenden totalen ondergang van de aloude, vroeger zoo uitgebreide bosschen van de Cederen van den Libanon. Tot op een 400-tal boomen, na in een kleinen kring, zijn die prachti ge en beroemde boomen versmolten! Aan het vandalisme en de zorgeloosheid van touristen en anderen zal nu paal en perk worden gesteld. Binnen de omheining van het Cederenpark zal geen vuur aangelegd mogen worden, en geen dier mogen komen; geen tak of loot mag afgebroken worden. De wachters van het park zullen ten strengste voor het behoud der nog be staande boomen waken. Toen de korporaal der wacht te Hoorn Donderdagnacht den militair, die van 2 tot 4 ure voor de groote kazerne op post stond, wilde aflossen, vond hij hem in het midden der straat dood bij zijn ge weer liggen. De man, een plaatsvervanger, was, zegt men, lijdende aan toevallen. Koning Oscar van Zweden, die zijn vrije uurtjes aan de literatuur wijdt, heeft weder een nieuw drama voltooid, getiteld: Het kasteel Kronborg. Een Ier uit de school van O'Donovan Rossa (ook wel O'Dynamiet Rossa ge- heeten) houdt zich in Illinois onledig met het verzamelen van colorado kevers, bestemd tot uitvoer naar Engeland. De man schijnt in het vuur van zijn va derlandsliefde te vergeten dat men den in Engeland inheemsche coloradokever be zwaarlijk zou kunnen beletten naar Ierland over te vliegenen dat de komst van dit diertje voor de aardappel-etende Ieren nog heel wat erger zou wezen dan voor de vleesch- en brood-etende Engelschen. De te Nijmegen aangehouden A. C. C. Beekgesignaleerd in het „Politieblad", onder den naam J. H. Dussenaar, is te Utrecht bij zijn overbrenging aan zijn ge leider ontsnapt. De hoogste prijs in de peardenloterij te Kleefeen elegante equipage met twee paarden is ten deel gevallen aan een ver mogende Hollandsche dame, die eerlang in den echt zal treden. Luidens berigten uit het zuiden van Rusland bevatten de koornaren van den oogst van dat jaar, tengevolge van het aanhoudend regenachtige weder, alsmede van den gedurende den zomer dikwijls voorgekomen zoogenaamden honing dauw' een buitengewoon groote menig te der vergiftigde zwarte korrelsonder den naam van moederkoorn" bekend. In de gouvernementen Kusk en Woro- nesch zijn tengevolge van het gebruik van bet meel van het nieuwe koorn in vele dorpen gezinnen ziek geworden en zelfs sterfgevallen voorgekomen. Landbouwers eu grondbezitters hebben vergeefs naar middelen omgezien om de ge\aarlijke korreltjes uit het grran te verwijderen. De gewone zuiveringsmanier bleek onvoldoende te zijn. Een grond bezitter heeft, na een zorgvuldig onder zoek bevonden, dat drie pond gebakken brood niet minder dan 1—H/„ 2rein vergift bevatten. Een eenvoudig middel, dat zeker bij duizenden landbouwers toepassing zal vindenwerd dezer dagen door een landbouwer te Niebert (Gron.) gevonden. Wanneer de landbouwer twee varkens in één hok sluitdan kunnen die dieren heel slecht harmoniëren, wanneer zij niet van één stoom" zijn. Toch is de landman dikwijls genoodzaakt twee of meer varkens zamen te laten wonen, omdat zij dan beter dooreten. Men be- smeere de varkens, wanneer men ze zamen laat, met jeneverdaarmede is de reuk van alle zamenwonende varkens de zelfde, en is het met de vreemdelingschap voor die dieren voor goed gedaan. Het Beiersche stadje Klingenberg aan den Main, dat ongeveer 1200 inwoners telt, heeft dit jaar het Sedanfeest ge vierd op eene wijze zooals zulks zeker nergens anders in het Duitsche rijk het geval was. Aan elk burger werd namelijk twee mark uit de stadskas geschonken en een zelfde som kregen alle ongetrouw de personen in de stad die in 1870'71 in de gelederen hadden gediend. Klin- gelberg neemt met zijn financieëlen toe stand een geheel eenig standpunt in Duitschland inniet alleen dat men daar geen gemeentebelasting kent, doch elk burger ontvangt jaarlijks een som van 90 a 100 mark als zijn aandeel in de stedelijke inkomsten. Gelukkige stad! zucht het nieuwe Hessische Volksblad." In een stad in Illinois werd de beelte nis van een hoofdredacteur van een blad, dat zich vijandig uitliet over Garfield, door het volk verbrand; de brand werd onderhou den door nummers van de courant. Zondagnacht, omstreeks halftwaalf, be merkte men, dat de vrouw van zekeren Z., op het Singel bij de Torensteeg te Amsterdam, in het water lag. Gelukkig werd zij, hoewel niet zonder inspanning door ijlings toeschietende personen weer op het drooge gebracht. Huiselijke onee- nigheid schijnt aan dit tragische voorval niet vreemd te zijn, althans het schokken de feit deed zich voor dat, toen men de vrouw naar haar woning wilde terugbrengen, de man weigerde haar in het echtelijk verblijf op te nemen. Men bracht de dren kelinge toen in een wijnhuis in de buurt, waar de noodige zorg aan haar gewijd werd, en waar zij, in overleg met de politie, ter voorkoming van verdere onhe>'en voor- loopig is gebleven. Op den weg van Renswoude naar Scher- penzeel is de postbode K. aangehouden door twee manspersonen die, na hem van zijn portemonnaie met eenig geld te heb ben beroofd, op de vlucht gingen. Bij de politie is aangifte gedaan. 67 leden en van eene Zangvereeniging met ruim 40 leden heeft mogelijk ge maakt, dan is de gevolgtrekking in geenen deele gewaagd, dat er te Amersfoort wel zin voor muziek bestaat, maar dat er geen bekwaam en energiek musicus aanwezig is, geschikt om de ontwikkeling van dien zin te leiden. Met bevreemding heeft men dan ook gezien dat iemand, die reeds zoovele jaren hier ter stede werkzaam is, door het ver werven van een diploma trachtte aan te toonen dat hij musicus is, wat uit zijne jarenlange praktijk niet is gebleken. Bij de vacature, ontstaande door het vertrek van den Heer Pijzei, werd onder de namen der sollicitanten naar de be trekking van Directeur der Zangvereeni ging de naam van den Heer Schweinsberg gemist. Toen achtte de Heer S. zich der halve voor die betrekking niet geschikt. Of nu de twee daarna verloopen jaren en het intusschen door den Heer S. na exa men verkregen diploma daarin zoo groote verandering hebben gebragt meent het Bestuur, met het oog op den niet meer jeugdigen leeftijd van den Heer S., te mo gen betwijfelen, en te meer, omdat van de zijde van een onzer meest bekende musici aan het Bestuur werd verklaard dat door hem de Heer S. voor de betrekking niet geschikt werd geacht. Tegenover de bevreemding van het be stuur der Nederl. Toonkunstenaarsveree- niging kan het bestuur der afdeeling niet nalaten zijn innig leedwezen te uiten over de wijze, waarop door eerstgenoemd bestuur de pogingen om de ontwikkeling van het muziekaal leven te Amersfoort te bevor deren, worden tegengewerkt. Het meent te mogen betwijfelen dat inmenging als thans geschied is, bevorderlijk kan zijn voor de bereiking van het doel dat zeker ook door de Ned. Toonk. ver. wordt beoogd, ont wikkeling van den zin voor degelijke mu ziek. U dankzeggende voor de plaatsing van het bovenstaande. Hoogachtend Namens het bestuur der afdeeling, Paul A. Huët, L. Secretaris. Nog treurende over het verlies van onzen geliefden Vader, treft ons we der een gevoeligen slag des levens, door het overlijden van onze geliefde Moeder JOHANNA FIL1PP1NA WALTZ, Wed. F. HUYGEN, in den ouderdom van 62 jaar. Voorspoedig bevallen van een DOCHTER C. G. VAN DEN WALL BAKE, Kraijeniioff v. d. Leur. Amersfoort17 September. DIEGENE die den DA DER kan aanwijzendie Zaterdagavond 17 Sep tember 11. de CLARENCE van onder- geteekende ran of nabij het Spoorwegsta tion alhier, van achteren op lage wijze beschadigd heeft, zal TIEN dulden belooning genieten. Amersfoort19 September 1881. J 2-} in of in de onmiddelijke nabijheid van Amersfoort, eene liefst met TUINTJE, de huurprijs van f 200 h f 250 niet te boven gaande. Adres franco brieven onder letter X, bij den Uitgever dezer Courant. 9 Adres: Uitgever dezer Courant, onder letter K. At INGEZONDEN. AT Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het door u uit „de Caecilia, van 1 en 15 September ovefge- nomene verzoek ik u namens het bestuur der afdeeling Amersfoort van de maat schappij tot bevordering der Toonkunst het volgende in het eerstvolgend nummer uwer Courant op te nemen. Met leedwezen voor den Heer Schweins berg, die als mensch en als burger alle achting verdient, heeft het bestuur der afdeeling A. v. d. M. t. B. d. T. de ad vertentie in Caecilia gelezen omdat het zich nu genoopt ziet tegenover het aangehaal de feit (bezit van een diploma) de mu- ziekale wereld aan te toonen hoezeer de muziekale ontwikkeling in Amersfoort heeft geleden, juist door de aanwezigheid van genoemde muziekonderwijzer. Meer dan 15 jaren geleden heeft ge noemde Heer S. zich hier als kapelmees ter der d.d. schutterij gevestigd. Sedert is hij alhier werkzaam geweest als Directeur der Zangvereeniging, der Liedertafel en van eene kinderzangschool, inrichtingen die in vollen bloei bestaan hebben onder de directie van den genia- len G. J. van Eijken, doch waarvan er geen enkele heeft kunnen voortduren. Een oppervlakkig beschouwer zou kun nen meenen dat het te niet gaan van zulke inrichtingen toegeschreven moet worden aan andere omstandigheden en niet het gevolg is van de onbekwaamheid van haar directeur, maar, wanneer men ziet dat de énergie en het talent van een dilettant, den Heer Dr. E. D. Pijzei, de oprichting van eene afdeeling der M. t. B, d. T. met Amersfoort, Eenige 8 Sept. 1881. G. H. HUYGEN. L. J. HUYGEN. kennisgeving. ontvangt diegene, die na het gebruik van nog Likdoorns heeft. Deze Tinctuur neemt binnen 3 dagen, geheel zonder pijn, eiken likdoorn met wortel weg. Prijs per flescbje, benevens penseel en gebruiksaanwijzing K guldentegen rembours of vooruitbetaling van het be drag. Slechts echt te verkrijgen bij KRIEQER te Amsterdam, Kerkstraat 62. die door de firma's BOLLE, COHEN, KOSTER enz. worden aangeboden, zijn ZONDER PRIJSVERHOOGING ook verkrijgbaar bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 3