Bunschoten, 30 Sept. 1881. Het nut van een stoomgemaal tot ontlasting van het overtollige water in den polder, bleek gedurende de in den laatsten tijd gevallen regen, op overtuigende wijze; de aangren zende polders toch leden groote last van ffiet water en alhier bleef de waterstand op of Jve.neden het zomerpeil. (:ln onderwerp van bespreking uitmaakt. Tot heden toe geschiedde dat zonder eenig resultaat. De Regeering verklaarde dat zij den omvang van het kwaad met diep leed wezen aanschouwde en gaarne al het mo gelijke zou doen om het te beperken maar tot dusver geen middel tot verbetering zag. En inderdaad, het verderf is zoo diep geworteld in de inlandsche huishouding dat bestrijding zoo al mogelijk, dan toch uiterst moeielijk zal zijn. Toch zal men er toe moeten besluiten. Vooral nu de Regeering begonnen is met het Nederlandsche monster, den Jenever- kanker, het terrein te betwisten, kan zij zich tegenover zijn Indisch équivalentde amfioen-pest, niet langer onbetuigd laten. Het monopolie heeft, gelijk doorgaans het geval iseen uitgebreiden smokkel handel in het leven geroepenwaartegen niet voldoende wordt gewaakt. Versterking van het toezicht, en het uitloven van premiën voor aangiften die tot een aan haling leiden, zou in de eerste plaats in aanmerking komen. Opheffing van het pachtstelsel zouden wij niet durven aanraden. Zij zou hetzelfde gevolg hebben als te duchten is wanneer in Nederland de jenever-accijns werd af geschaft. De verlaging van prijs zou het verbruik schrikbarend doen toenemen. Een geheel verbod wordt door sommige specialiteiten totaal onmogelijk geacht. Anderen beweren, dat het wèl mogelijk is. Ziet, deze quaestie zouden wij gaarne uitgemaakt willen zien. We hebben indertijd gehad eene maat schappij tot- Nut van den Javaan. Zij heeft zich moeten ontbinden, doch gedurende de korte jaren van haar bestaan menige her vorming helpen voorbereiden. Gelijk nu een Multapatiorsbond het jenevermisbruik tot het terrein van zijn werkzaamheid heeft ge kozen, zouden we wenschen dat hier te lan de een vereeniging van deskundigen, liefst onder medewerking van de Regeering, den opium-duivel eens onder handen nam. Mis schien zou dan het middel gevonden kunnen worden, om hem afbreuk te doen. Er zijn in ons land een groot aantal gewe zen Indische civiele en militaire ambtenaren, wien het bij hun door ervaring verkregen kennis niet aan werklust ontbreekt om nog iets goeds voor Indië te verrichten. Wie hunner zal eens het initiatief nemen tot het onderzoek clat wij wenschen? Amersfoort, 30 Sept. 1881. Zondag, 2 Oct. zal de godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den Heer M. J. Mees, predikant te Haarlem. Door Z. M. zijn onder meer benoemd tot generaal-majoor de Kolonel F. J. Steenberghe, inspecteur van het wapen der artillerie en tot kolonel de Luit. Kolonel J. J. C. Taets van Amerongen, comman dant van het 8. regt. veld-artillerie. Wij vernemen- Jat aanst. Zondag des voormiddags te tien uwe voor Ds. Gras- winckel gepredikt zal worden door E. H. Lasonder, hoogleeraar te Utrecht. BUITENLAND. Den 2en Oct. komt de groote jury bij een, om de voorbereidende maatregelen te nemen voor het proces Guit.eau. Eerst zul len de getuigen worden gehoord en dan zal de acte van beschuldiging worden in gediend. Guiteau heeft nog geen advocaat gekozen. Men denkt, dat de openbare te rechtzittingen niet voor November zullen beginnen. De moordenaar blijft op vrij. spraak rekenen. Hier en daar heeft het volk zijn beeldtenis verbrand. De kogel, die uit het lijk van Garfield werd gehaald, is in een doos bewaard, die verzegeld werd. De verbrijzelde wervel zal in het medisch museum van Washington worden tentoon gesteld. Een aardbeving, gevolgd door een hevi- gen orkaan, heeft op den dag van Garfields begrafenis te Elmire (Staat New-York) plaats gehad en zeer veel schade aange richt. Een goede tijding voor Engeland is, dat de door Engelsch geld en Engelschen invloed gesteunden Emir van Afghanistan zijn mededinger Ajoeb Khan totaal Jheeft verslagen. Kandahar heeft zich aan den Emir overgegeven en hij maakt zich gereed Ajoeb in zijn eigenlijk bolwerk, Herat aan te tasten. Al de Fransche spoorwegmaatschappijen hebben thans het stelsel van abonnemen ten voor de handelsreizigers aangenomen. Abonnementskaarten worden tot afstanden van 1200 mijlen afgegeven. De reizigers, die in het bezit daarvan zijn, hebben vrij vervoer van 50 Ned. pd. bagage. Zou zoo iets in Nederland geen navol ging verdienen? De Russische Regeering zal Peter de Groote's brieven en papieren uitgeven. De uitgave kost meer dan 6000 roebels. Men bericht, dat Prinses Louize, de oudste dochter van den Koning van Bel gië, in de Hongaarsche bosschen met haar paard een hindernis willende overspringen, een ernstigen val heeft gedaan en zware verwondingen heeft gekregen. Levensge vaar schijnt gelukkig niet te bestaan. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten een standbeeld voor Concieuce in de nieuwe bibliotheek op te stellen, het plein voor dat lokaal den naam van Con- cience-plein te geven en de straat, die daar op uitkomt, de Leeuw van Vlaanderen- straat te noemen. Uit Reggio (Calabrië) wordt bericht, dat daar drie gevallen van cholera zijn voor gekomen. Ter tentoonstelling te Melbourne heeft de jury de horloges 31 dagen lang aan proefnemingen in alle standen en tempe raturen onderworpen. De van ouds be roemd Zwitsersche horloges behaalden ten slotte de eerepal m. De zes onderzochte Zwitsersche uur werken toch verwierven 500, 490, 480, 465455 en 445 puntenen de zes Amerikaansche 430, 420, 380, 365, 340 en 325 punten. Het was hier eehter slechts een strijd, welk lauwerkrans de schoonste was, want beide kampvechters zijn met eer bekroonde overwinnaars, en met het minste Ameri kaansche kan een particulier 't nog heel best doen. BINNENLAND. H. M. de Koningin bracht Zondag middag een bezoek aan de leden der Ko ninklijke familie en de vreemde Vorsten op het #Huis de Paauw." De Indische bladen bevatten eenige bijzonderheden over het gebeurde te Pa- lembang, die echter een veel minder vol ledig verhaal van het gebeurde geven, dan dat, hetwelk wij eenige dagen geleden, uit particuliere correspondentiën aan het Vad. ontleend, hebben medegedeeld. Uit Atjeh schrijft men, dat mislukte pogingen zijn aangewend, om de nog niet voltooide, maar even kostbare als fraaie Misigit Reja in brand te steken. Zij wordt thans bewaakt door een wacht, bestaande uit een officier en 30 man. I De Vereeniging voor Lijkverbranding werloor in 1810 21 leden; daarentegen ging, oio-Jat zij met de contributie niet veel anders doe>n kan dan wenschen uit spreken, haar saldo- In kas, voor een lijk verbrandingsoven bestennd, met f 1082 vooruit. Te Vinkerveen (provincie Utrecht) heeft zich een pokkengeval voorgedaan' bij een jongen van 9 jaar, die was ingeënt, maar niet gerevaccineerd. Voor ettelijke jaren werd te Amsterdam door een 100-tal oud-strijders van 1813 en 1815 een vereeniging /Nederland, en Oranje" opgericht. Thans zijn er van die 100 nog 7 in leven, waarvan de 96 jarige J. van Wijck voorzitter isde jongste, <f e 88 jarige J. L. Napol, is onder-voorzitter-. Een eenvoudig landman, C. De Smit, van Wissenkerke, op N.-Beverland, hield Zaterdag te 's Heer Arendskerke een soort vrije voordracht over Amerikaansche toe standen; d. w. z. hij vertelde in zijn taal, eenigszins //naar de letter" gesproken, wat hij gezien had op eene reis, die hij in April van dit jaar gedaan had naar Ame rika, waar hij een maand of drie bij vrien den en bekenden doorbracht. Een zeer tal rijke opkomst, voornamelijk van den ar beidenden stand, toonde dat er bij het volk nog altijd de geheimzinnige trek naar het beloofde land inzit. Hij vertelde voorna melijk het leven van den boerenstand in de V. S.de gemakkelijke manier van geld verdienen, het onbezorgd leven; gaf vergelij kingen van de prijzen der levensmiddelen en den aankoop van land van ginds met hier, deed zijn gehoor watertanden van de door gaans vruchtbare oogsten van akker en boomgaard en de gemakkelijke manier om die binnen te halen, en gaf van tijd tot tijd wenken aan hen, die soms lust hadden naar het //wonderland," zooals hij Amerika noem de, te trekken. Wij stippen er eenige van aan neem geen bagage mee, zelfs geen bed den alleen het pak kleeren, dat ge aan hebt, en geld; wees bij aankomst niette lichtgeloo vig en te onnoozel, om niet bedrogen te wor den, tracht Amerikaan te worden; zoolang men in kleedij of manieren Dutchman blijft, verdient men nauwelijks de helft van 't geen een ander trekt, wees godsdienstig, d. i. ga naar de kerk. De Amerikanen, wilde hij zeg gen, zijn een kerkelijk volk; al is de gods dienst slechts politiek, toch wordt Amerika door dien godsdienst beheerscht. Verder: wees geen drinker; maar laat den werkman drinker varen voor een, die niet drinkt, al is hij ook minder geschikt voor zijn werk, tracht wat opgebeurd en moedig te zijn bij aankomst; de meeste Hollanders zijn zonder moed of pit; de Duitscher is levendig en op gewekt. Is men echter ergens gevestigd, dan toont de Hollander weerzijn oude wilskracht en zijn goede trouw. Jammer zeker voorde vele heilbegeerigen, vertelde S. minder, hoe de werkman, de ar beider, die geen geld heeft en dus niet dade lijk boer kan worden, het daar heeft, of hoe hij het aan moet leggen om van Amerika het dorado te maken. Toch kon S. aanra den, wanneer men werken wilde, en er niet op zag welk soort werk men verrichte, er heen te gaan. Men kon het daar beter heb ben dan hier. [N. R. Ct.) De residentie is een zeer gevaarleken logé kwijt, nl. Dr. Gauz, de secretaris van het socialisten-congres te Londen, die een paar dagen in den Haag vertoefde. De man heeft zelf geen enkele dynamietbom achter gelaten GEMENGDE BERICHTEN. Een dochtertje, oud 10 maanden, van zekere O., kwam dezer dagen te Zeven hoven in aanraking met een pot kokende koffie. Het kind bekwam hevige brandwon den en overleed een paar dagen later aan de gevolgen. Zondag ontdekte de portier van het Elisabethgasthuishofje te Leiden, dat uit een der woningen van dat hofje rook kwam, waarop hij een onderzoek instelde, en tot de ontdekking kwam, dat een 58-jarige vrouw op den grond voor de brandende kachel lag in bewusteloozen toestand en van het hoofd tot het middelgedeelte van het lichaam zwaar gebrand. De vrouw is naar ket academisch ziekenhuis overge bracht. Onlangs kwam in een banketbakkers winkel te Parijs een deftig heer, met het legioen van eer in zijn knoopsgat, die voor 15 fr. taartjes en suikergoed kocht. Hp ging daarmee op de hoek van de straat staan, deelde zijne lekkernijen uit aan al de kinderen die hij zag, en daar juist een paar scholen in de buurt uitgingen, had hij weldra eene groote menigte van het jonge volkje om zich heen verzameld. Zijn voorraad was spoedig uitgeput, maar hij gaf den kleinen verlof, in den banketwinkel te gaan en alles op te eten; hij zou het betalen. Dat liet de kinderbende zich geen tweemaal zeggeD, zij drongen den winkel binnen, en be gonnen er zich lustig te goed te doen aan al het lekkers. De banketbakker was woedend en liep naar de politie, maar toen hij met een commissaris en een paar agenten terug kwam was de winkel juist ledig gege ten. De vreemdeling was echter niet verschrikt door de komst van de dienaren der gerechtigheid, maar vroeg bedaard hoeveel het bedrag was van wat de kinde ren hadden opgegeten en gebroken had den, betaalde de 800 fr. die de winkelier eischte, stapte in een fiacre en reed heen, verbaasd nagestaard door de politiebeamb ten, den banketbakker en de kinderen. Een 38-jarige ongehuwde dochter v,?„ een officiers-weduwe, wonende te Vlissin- gen, is, als verdacht van brandstichting, in het huis harer moederin hechteni? genomen en naar de gevangenis te Mil- delburg overgebracht. De beschuldigd bekend de bedgordijnen met de lamp aan gestoken te hebben, omdat zij slecht be handeld werd. Er bestaat alle vermoeden om aan te nemendat de beschuldigde niet wel bij het hoofd is. Maandagmorgen is een wegarbeider va; den Rhijnspoorweg door den eersten tre van Utrecht naar Rotterdam, in de nabj, heid van Moordrecht, aangereden en ge dood. Het treinpersoneel had van dit on geluk niets bemerkt. Eerst na een paai uren werd, bij het schouwen van de spoot, baan, het lijk van den ongelukkige vonden met verbrijzelden schedel. Met ondersteld, dat hij, bezig zijnde met hel vastschroeven der spoorstaafverbindingen, het naderen van den trein niet heeft ge hoord. Door de verhuurders V3n huizen te Ber- lijn wordt jaarlijks 1.300.000 Mark aanf de stad betaald voor levering van water. De eigenaars van vaste goederen hebbes de stad uitgenoodigd deze kosten voortaat. liever op de huurders te verhalen, maat( het gemeentebestuur heeft daar geen ooret na. Dezer dagen vervoegde zich aan hel postkantoor te Ylissingen een persoon mei! een bankbiljet van f 25, waarvoor hij eei? postwissel verlangde van gelijk bedrag dat aan zijne familie te 's Bosch moest] overgemaakt worden. Later bleek heti dat het een bon was voor 25 costumes|S de oplichter is te 's Bosch gearresteerc i en zal naar het huis van arrest te Mid-: H delburg overgebracht worden. Te Zwolle is gevankelijk binnengebracht» zekere H. S. S., commies bij 's Rijks be-H| lastingen, thans te Hilversum, vroeger te|( Putten, verdacht van eene schandelijke op lichting. In het jaar 1880 en het begint van dit jaar had hij, door te zeggen datj hij met een geneesheer uit Brussel in cor-f respondentie stond, het vertrouwen gewon-g nen van een paar landbouwers, bij wieL een der huisgenooten ongesteld was. Hij; vroeg van hen een fleschje urine op t( zenden naar Brussel en gaf hun later waat-l deloos poeder en drankjes, die natuurlijlt door hem zelf gefabriceerd waren, HeJ-jT spreekt van zelf dat hij dit alles niet grai tis deed, doch zich goed liet betalen, zot dat hij dan ook van een der landbouwer; pl. m. f 400 en van een ander pl. m n f 180 heeft ontvangen. bes Bij de jongste manoeuvres der Maas-Lez trichtsche troepen heeft zich het volgen-VO(J de, wel meldenswaardig geval van sufheic voorgedaan. Zekere compagnie was bezi;^ met het vuren (natuurlijk met los kruit).^- Eensklaps wordt er geblazen retireerenant] en terwijl heel de compagnie in allerijl retireert, blijft een suffert, die de mee-: |- signalen niet begreep en ze schier altijlej verwisselde, staan en laadde op nieuirLjj zijn geweer. Fluks vliegt een sergeant o,j00 hem toe om hem teregt te wijzen, docl.n paf! daar krijgt deze een schot in het aan gezigt, zoodat hij verblind op den grond, tuimelt. Spoedig echter springt deze weêi" op en wil den suffert bij den kraag vat-|Ég ten, doch daar schiet deze hem voor T tweede maal voor de kop. Gelukkig, da^ men den drommel, die stond te beven] en te sidderen, niet wetende wat hij deed, tot inkeer kon brengen, want de sufheid en vrees hadden zich op dat oogenblik] zoodanig van hem meester gemaakt, da:, hij niet eens meer wist waar hij was. |]r Toen een paar minuten later halt gepeT houden werd, werd het geval onverwijl'ieg bij den kapitein overgebracht, die deip^ suffert dadelijk ging ondervragen. Dat hij den onderofficier een eerste maal getroffei\m had, wilde de kapitein wel verontschuldi gen, edoch toen deze hem vroeg, waarom hij hem dan nog een tweede maal gescho ten had, gaf de sul voor antwoord, dat hij niet geweten had, dat hij den sergeant den eersten keer getroffen had. Dat de omstan- q ders allen in een schaterlach uitbarstten^ is ligt te begrijpen, evenals ook de k3pi-;i) teiu, die, de suf- en bluf heid van den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2