Soest, 6 October. De Raad onzer ge meente heeft in zijne vergadering van 4 dezeronder nader te bepalen voorwaarden, aan de heeren Stemler c. s. te Amsterdam vergunning verleend tot het aanleggen van een Stoomtram door deze gemeente. Bunschoten, 1 Oct. 1881. Door den Raad dezer gemeente is het vergunnings recht voor localiteiteten waar sterke drank in het klein wordt verkocht bepaald op f 20,voor elke f 100,huurwaarde. Woudenberg. In de raadsvergadering van 6 Oct '81 is het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank be paald op f 15.per f 100.huurwaarde, en is tot derden onderwijzer aan de school in de Kan benoemd de heer A. J. Hon- uelink te Neede. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Donderdag, den 6. Oct. 1881. w A M H Ca m ne H ne z. va Gr 3. gezindheid die weieens wordt waargenomen bij wolven die op roof uilgaan, treedt men in het krijt: verschillende wapens worden gebezigd, een vertoon van edele ver ontwaardiging, spot, verdacht making, en dat alles met zoo taaie vol harding, dat het geen wonder is zoo de arme stumpert er onder bezwijkt. Aan den anderen kant staat een zich noemend genie op een plaats die hem niet toekomt. Het algemeen belang eisch, dat hij zich terugtrekke. Daar hij niet goed willig gaatmoet men wel tot den aanval overgaan, en men begint zijne aanspraken te betwisten. Maar hoortwat een storm! De „vrienden" treden in het gelid, en in stede van de aanvallers met argu menten tegen te gaan, nemen zij, is't ook zoo gemakkelijk! eenige handen vol slijk en werpen die links en rechts, hun tegenpartij in 't gelaat. Hoort eens, vrienden, als we een klein verzoek mogen doen. Strijd moet er wezen, dat schijnt nu eenmaal onvermij delijk- te zijn. Maar 't scheelt machtig veel hoe die gevoerd wordt. Als de Bat akkers iemand willen gaan opetendan beginnen zij met hem uit te maken voor al wat leelijk is: misschien wel tot ge ruststelling van het soort van geweten, dat zij er op hun manier op nahouden. Wij moeten, dunkt ons, juist het omge keerde doen. Indien we strijden moeten tegen personen, want dat alleen is hier op dit oogenblik de quaestie, laat ons dan beginnen met hen zooveel doen lijk te waardeeren, hun goede zijde, die ons, scherpe waarnemers als wij zijn, toch zeker niet verborgen kan gebleven zijn, op den voorgrond te stellen. Dan zal de strijd zeker nooit bitter worden en blijft de kans op een roemvolle, voor beide partijen gewenschte vrede altijd open. Dat is nqg wel geen //humaniteit" in den vollen rijken zin van het woord, maar 't is er toch een klein beginsel van. 't Is de kiem, waaruit het heerlijk gewas zich wellicht later zal ontwikkelen. Amersfoort, 8 Oct 1881. Door den Minister is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der examens voor middelbaar onderwijs de heer J. O. F. Prikken, leeraar aan de H. B. School alhier. Het volgende rekest is Donderdag door de firma Houtzager en van "Veen alhier verzonden: Aan Zijne Exc. den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid. Geeft eerbiedig te kennen de firma Ilout- zaageren van Veen gevestigd te Amers foort, onderneemster van den stoomboot- dienst tusschen Amsterdam en Amersfoort: dat zij zich in Juli dezes jaars gewend heeft tot Uwe Excellentie, eerbiedig ver zoekende om een boom te doen verwij deren uit de rivier de Eem, omdat die boom, in het vaarwater gelegen, gevaar oplevert voor de Scheepvaart; dat zij op dat verzoek tot heden zonder eenige beschikking is gebleven; dat zij zich daarop den 19. September jl. gewend heeft met eenzelfde verzoek aan het Gemeentebestuur van Amersfoort; dat genoemd bestuur in zijne vergade ring van heden zich vereenigd heeft met het advies van B. en W. luidende dat het niet voegzaam zou zijn de beschik king van Uwe Excellentie vooruit te loo- pen en in afwachting van het besluit van Uwe Excellentie deze zaak aan te houden, met de uitnoodiging aan de rekwestrante zoodra eeue beschikking door haar is ont vangen, daarvan mededeeling te doen aan B. en W. dat inmiddels het gevaar blijft voort bestaan en nog vergroot wordt door het onstuimige najaarsweer. Redenen waarom adressante zich opnieuw wendt tot Uwe Excellentie met eerbiedig verzoek zoodanige beschikking te nemen dat de bedoelde boom ten spoedigste wordt uit den weg geruimd. Amersfoort, 6 Oct. 1881. 't Welk doende HOUTZAAGER VAN VEEN. 12 October a. s. herdenkt de Heer Mr. C. A. Nairac, Burgemeester te Barneveld den dag waarop hij voor 40 jaren tot dit ambt werd geroepen. Dat Barneveldsch ingezetenen dien dag feest zullen viereneen feest zóó zeldzaam daarvan zijn wij overtuigdaan erkente lijkheid en hoogachting zal het dien dag den waardigen jubilaris niet ontbreken en terechtBarneveld heeft aan den heer Nairac veel te danken. Wij voegen onzen wensch bij die van velen al zijn wij geen inwoners van Barneveld, dat 12 October voor den beminden jubilaris een onver- getelijken dag zij, waarop Hij nog vele jaren met genoegen moge terug zien. In dezelfde vergadering is besloten tot den verkoop van 20 hectaren der open bare heidegrond, gelegen in deze gemeente, aan de heeren Metelerkamp c. s. te Am sterdam concessionarissen tot aanleg en exploitatie van een drinkwaterleiding ten behoeve der gemeente Utrecht; zijn wij wel ingelicht zoo zoude f1000, per hectare zijn bedongen; waaruit blijkt dat deze woeste heide toch nog veel nuttigs voor bewoners vau andere plaatsen zal opleveren. Tevens werd het vergunningsregt be doeld in art 6 der wet van 28 Junij 1881 (Stbl. No. 97) bepaald op 15 0/° der huurwaarde. Uit Durban werd aan de Times het volgende geseind De leden van den Trans- vaalschen Volksraad gebruikten bij het debat over de conventie heftige termen. Een spreker zeide, dat de conventie niets anders was dan hetgeen een veroveraar zou voorschrijven aan barbaarsche en on- vertiouwbare onderdanen. Zij handhaafde al de lasterlijke aantijgingen, die de Boeren tot wanhoop dreven, en herleidde hem tot eenen toestanderger dan diein welken zij zich bevonden vóór zij de wa pens grepen tot verdediging van hunnen goeden naam. Zij wenschten met Engeland in vriendschap te leven; doch de conven tie opende, in stede van haar te sluiten, elke oude wond van het verleden. Voorzitter de Burgemeester mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 14 leden. Alvorens over te gaan tot de behande ling der aan de orde gestelde punten maakt de Voorzitter melding van twee ingekomen kennisgevingen, lo. van jhr. v. d. Santheuvel, dat hij wegens het ver laten van de gemeente zijn mandaat als lid var. den raad nederlegt, en 2o. van den heer Croockewit, dat hij de benoeming tot wethouder aanneemt. Voor infor matie. De heer Croockewit verklaart prijs te stellen op het bewijs van vertrouwen door de meerderheid der leden voor de vierde maal hem geschonken. Als nu is aan de orde eene door Burg. en Weth. ontworpen verordening tot heffing van het bij de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97)bedoeld vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein (beneden 2 liter). De heer Ger ritsen doet een door den heer van Zijst ondersteund voorstel om het door B. en W. aangegeven minimum van f 10 te brengen op het maximum van f 25 voor elke f100 huurwaarde of gedeelte daarvan, welke de localiteit in verband met iden omvang van het bedrijf geacht wordt te bezitten. Dat voorstel gegrond op het wèts- beginsel, „het aantal drankhuizen (te Amersfoort bedragende 134 boven het maximum van 46) zooveel mogelijk te beperken", wordt met 11 tegen 3 st. (rfe heeren Herschel, v. Zijst en Gerritsen) verworpen. Daarentegen is een voorstel van den heer Groeneboomwaarmee cïe heeren Huët en Bake zich vereenigden om nl. het vergunningsrecht te brengen op f 20, met 8 tegen 6 st. (de heeren v. Beek, Celosse, Croockewit, Lagerwey, Schel- tus en Visser) aangenomen. Uit door Dr. Groeneboom geleverde statistieke opgaaf over 186878 bleek dat te Amersfoort ruim 15 liters sterke drank wordt verbruikt, d.i. 9 liters minder dan het maximum van andere gemeenten. Een voorstel van den heer Gerritsen om den termijn van 5 dagen voor het aanvragen van herschat ting te verlengen tot op 14 dagen, werd met 12 st. tegen die van de heeren Bake en Gerritsen verworpen. Een door den heer Gerritsen gedaan voorstel om het in art. 7 der verordening ontworpen formulier van eed (of belofte) der schatters in overeen stemming te brengen met de in het prov.- blad voorkomende wenken van den minis ter, door wegtelaten de woorden „volgens hunne godsdienstige gezindheidvond geene ondersteuning en bleef dus zonder beraadslaging. Na de artikelsgewijze be handeling werd de verordening tot heffing met 18 st. tegen die van den heer Ger ritsen en vervolgens de ontworpen ver ordening op de invordering met algemeene stemmen vastgesteld. Het eerste aanvullings-cohier van den hoofdelijken omslag over 1881 wordt met eenparige stemmen vastgesteld tot een be drag van f 1213,40, en eveneens het aan vullings-cohier der hondenbelasting op f 130,50. Rekest van de firma Houtzaager van Veen, met advies van Burg. en Weth., be treffende wegruiming van een boom uit het vaarwater der rivier de Eem. Te dezen aan zien stellen B. en W. voor om in afwachting van het antwoord, door den minister van waterstaat te geven op een terzelfde zake door adressanten gedaan verzoek, dit punt aantehouden, en genoemde firma uittenoo- digen om zoodra zij de ministriëele be schikking ontvangtmededeeling ervan te doen aan het dagelijks bestuur. Dit voorstel waaromtrent de heeren Gerritsen, CelosseHuet en de Voorzitter van ge dachten wisselden, is met 11 tegen 3 st. aangenomen. Tegen stemden de heeren Bake, Gerritsen en Lagerwey. Voorstel van den heer Gerritsen betrek kelijk het rechtsgeding tegen de firma Houtzaager van Veen, strekkende om de vervolging te staken en aan eene com missie uit den gemeenteraad een nader onderzoek optedragen, met de macht na dere adviezen van rechtsgeleerden inte- winnen. Gevolgd door eene in afdruk aan de leden toegezonden memorie van toe lichting, wordt het voorstel mondeling na der toegelicht en na eenige discussie tus schen de heeren Gerritsen, Bake, Celosse en den voorzitter, voorzooveel het eerste deel betreft met 13 st. verworpen; ter wijl de heer Gerritsen zich van medestem men onthield en voorts het overig ge deelte van zijn voorstel, nu raison d'etre missende, introk. De voorzitter brengt in het midden lo. dat ter secretarie in afschrift zijn nederge- legd vier gerechtelijke stukken (dagvaar ding voor het kantongerecht, vonnis van den kantonrechter, dagvaarding voor de rechtbank en conclusie van eisch in hoo- ger beroep) in de procedure betreffende het vuur-, haven- en tongeld, waaromtrent den procureur Mr. J. van der Leeuw is opgedragen zooveel mogelijk zich te ver zetten tegen verder uitstel, ingeval de tegenpartij dat op 26 Oct. mocht vragen; en 2o. dat in deprocedure der Ned-Cen- traal'Spoorwegmaatschappij tegen de ge meente gisteren door het openbaar minis terie bij de rechtbank is geconcludeerd tot ontzegging van den eisch, met veroor deeling van de Spoorweg-mij. in de kosten. Voor informatie. Aan de orde is eindelijk nog het advies van Burg. en Weth. op het rekest van den heer H. Dumoulin tot aankoop van een in de Heerenstraat gelegen gebouw, het voormalig „gymnasium." Iu de onze kerheid of niet de gemeente zelve aan het gebouw eene bestemming zal geven, achter B. en W. het onraadzaam voor het tegen woordige overtegaan tot verkoop, althans niet voor de geboden som van f 2700, wijl aan het gebouw eene hoogere waarde is toetekennen, en adviseeren mitsdien tot afwijzing van het verzoek. De heer Visser zegt dat eene opneming van 't perceel, nog in vrij goeden staat bevonden, hem heeft doen zien dat het gebouw, ook om zijne ligging nabij de gesubsidieerde meisjes school, gemeente-eigendom behoort te blij ven. In stemming gebracht wordt het ver zoek met 13 st. tegen die van den heer Lagerwey afgewezen. Ingekomen zijnAdvies van Burg. en Weth. omtrent het rekest van de vijf apothekers, waarbij onder overlegging van een rapport van het burgerlijk armbestuur wordt voorgesteldde gezamenlijke be zoldiging van f 600 voor het gereedmaken van (pl. m. 12000) recepten, met de helft te verhoogen. Te onderzoeken in de af- deelingen gelijktijdig met de gem.-be grooting voor 1882. Verzoek van de beide gem.-geneeshee- ren om naar hun stand en de uitgebreid heid van practijk hunne jaarwedden te regelen. Als voren. Voorstel van Burg. en Weth. betreffen de overneming van rechten op terrein van den eigenaar der gasfabriek, en nopens verkoop van looierij gronden aan de Kamp poort gelegen. Als voren. Goedkeuring van Gedep. Staten op de rekening der schutterij over 1880. Voor informatie. SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zit ting houden op MAANDAG 10 OCTO BER e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 2 uren. A. J. BOS, Secr. BINNENLAND. Binnenkort zal het stadhuis te Nijme gen prijken met een Madonnabeeld; het besluit daartoe werd met 15 tegen 1 stem door den gemeenteraad genomen. Tusschen ZwolleKampen en Amster dam zal binnenkort een tweede nachtboot in de vaart komen. De heeren D. en P. Kieviets' te Amsterdan hebben daarvoor reeds een stoomboot aangekocht. De geweze koffiehuishouder A. v. B., die in een vlaag van krankzinnigheid zijne tunte vermoordde, is Zondagavond in het krankzinnigengezicht te Öoudewater in volslagen waanzinnigen toestand overleden. BUITENLAND. De Keizer van Rusland begint zuinig te worden. Niet minder dan zeventien keizerlijke verblijfplaatsen in de verschil lende streken van Rusland zal hij in lief dadigheids- of andere gestichten doen ver anderen, waardoor zijne uitgaven aanmer kelijk verminderd zullen worden. De „Liberale Strijdersbond" te Ant werpen kondigt een groot volksfeest aan ter gelegenheid van het plaatsen van een"*" gedenksteen in den gevel van Conscience's geboortehuis in de Pompstraat, hetgeen den 17den dezer zal plaats hebben. Het feest zal bestaan in muziek- en zanguit voering, benevens een luisterrijke fakkel optocht en illuminatie. De berichten uit Washington doen niet vermoeden, dat de nieuwe President veel lust heeft om aan den drang der open bare meening gehoor te geven en de voet sporen te drukken van zijn voorganger. GEMENGDE BERICHTEN. In den loop van één week zijn door de politie te Leeuwarden twee schandelijke diefstallen van gelijksoortigen aard ontdekt. Het eerste geval betrof een vijftal lieden wegens diefstal van granen uit een pak huis. De knechtenin wie men vertrouwen steldeschijnen reeds lang op die wijze^- hun meester te hebben benadeeld en von- S6 den in een schipper van elders een op- q kooper. Zaterdag legde de politie de hand op drie personen; de een, sedert elf jaar als meesterknecht bij een handelsfirma werkzaam, had een belangrijke partij lijn- zaad ontvreemd en aan een schipper voor geringen prijs verkocht diens knecht was mede bij de zaak betrokken. Daar de meesterknecht ook hier het volste ver trouwen zijner patroons genoot, viel hem de diefstal des te gemakkelijker; bovendien lag de schipper in de onmiddeljjke naj Ad nn bijheid van het pakhuis. Meer dan eet arbeidersgezin wordt door deze schandelijke -ye handelingen in kommer en armoede gebragt-1 ech Te Dordrecht is een vrouw, moeclei van acht kinderen, door een noodlottig ge toeval van de trap in haar woning gf drj vallen, tengevolge waarvan zij den hal-S]ja brak en terstond een lijk was. ech Rij Generaal Skobeleff, die als ridder de' An Georgesorde 2e kl. een jaarwedde van 401^1 roebels ontvangt, heeft hiervan ten gunst(l| der Vereeniging het .Roode Kruis afstand' gedaan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2