Zaterdagavond werd te Rotterdamop verlangen van den rechter van instructie, den loop der beide treinen voorgesteld waardoor de aanleiding tot het laatste on geluk ontstond. De onbekende weldoener der Maatschap pij van Weldadigheid, heeft ook nu weder door tusschenkomst van jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford te 's Hage, de som van f 8000 aan deze inrichting ge schonken. Naar men verneemt, heeft de heer Ger ritsen, burgemeester van Breskens, als een gevolg van het bedanken der Hollandsche leden van het bestuur der „Société ano- nyme des chemins de fer Neerlaodais," gevestigd te Brussel, koncessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtramweg van Breskens langs den grooten Rijksweg naar de Nederlandsche grens. (N. R. Ct Leusden, 10 October. De gemeentera den van Leusden en Stoutenburg hebben in hunne den 6 dezer gehouden vergade ringen het vergunningsrecht op den ver koop van sterken drank in het klein be paald op f 12,50 voor elke honderd gul den huurwaarde of gedeelte daarvan. Veenendaal, 9 Oct. De aardappelen zijn dit jaar zeer goed en het beschot is bui tengewoon; zoo oogstte een onzer landbou wers, H. van Holland, van 1 zak poters eene hoeveelheid van 30 maal zooveel. Van handel hoorde men tot in het mid den der afgeloopen week hoegenaamd niets, toen echter kwamen enkele gestichten van elders opdagen, o. a. werd door een hun ner uit Utrecht, vermoedelijk voor een gesticht of inrichting aldaar, daar hij ze achtereenvolgens wederom geschild per KG, moest afleveren, bijna 500 Hl. op een dag opgekocht, tegen f2,30 a f2.25 per Hl. Overigens maakt men hier voor de aard appelen f2.a f2.60 per Hl. Prof. Buys Ballot doet in de iV. R. Ct. een oproeping tot het vormen van een bond tegen den eed. BUITENLAND. De President der Fransche Republiek bevindt zich weder te Parijs. Er wordt van een nieuw ministerie en daarbij Gambetta genoemd. 't Dgbl. beschouwt de republiek Gam betta als een voorlooper van een nieuw schrikbewind. Verschillende bladen verzekeren, dat Keizerin Eugénie tijdens haar jongste vluchtig oponthoud te Parijs bij een no taris aldaar haar testament heeft laten maken, waarin zij Prins Victor Napoleon, oudsten zoon van Prins Jerome, tot uni verseel erfgenaam benoemd, hem tot hoofd der dynastie verklaart en aanspoort om het op vele millioenen geschatte vermogen, dat zij hem nalaat, voor de Bonapartis- tische zaak te besteden. De Keizer vaD Duitschland heeft aan den Koning van Zweden 7 fraaie zwarte hengsten gezonden. In onze dagen, nu nog in eenige lan den Jodenvervolgingen plaats hebben, is de herinnering niet ongepast aan het vol gende, dat in1 1848 in de Synagoge van Stuhlweissemberg is voorgevallen. Op een Sabbatdag begaf Kossuth zich daarheen en vroeg op plechtige wijze aan de Israëlieten vergiffenis, in naam der Christenen, en in het bijzonder der Hon garen, voor al het kwaad, dat deze hun gedurende zooveel eeuwen hadden aange daan. De leden der Iersche landliga O'Connor, Redpath, Dillon en Egar zijn naar New- York vertrokken. In het Iersche graafschap Moya is we der een poging gedaan om een landheer naar de andere wereld te helpen, die ech ter mislukte. De moordenaar van President Garfield wenscht als vrouw een elegante rijke Christin te hebben beneden de 30 jaar en van goede famillie. Men kan hem te Washington schrijven en op volkomen ge heimhouding rekenen. In den nacht van 29 Sept. werden op de Konstantinoffsche militaire school te Petersburg ruim 20 kweekelingen gearres teerd als Nihillisten zijnde. Nihillistische proclamaties werden in hunne matrassen gevonden. Volgens nadere berichten moet men te St. Petersburg op het spoor gekomen zijn van het hoofdkwartier der Nihillisten en zouden 60 personen gearresteerd zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Een duur tapijt heeft een lotenhande- laar te Berlijn in zijn slaapkamer laten aanbrengen. Het bestaat in 14000 loten uit de Saksische loterij, waarop allen een niet is gevallen en die een bedrag verte genwoordigen van zes en zestig duizend marken, die daarvoor werkelijk aan de directie der loterij zijn betaald. Hoe keurig de administratie in Pruisen gevoerd wordt bewijst onder anderen de volgende ware historie. De commandant van een bataljon in een der groote provin ciesteden, ontving eens van wege de re kenkamer de vraag: Waarom voor de kat van het depot te B. dagelijks voor vijf penningen melk noodig was, terwijl voor de kat van het proviandmagazijn in de zelfde stad maar drie penningen in reke ning werden gebracht. Moeielijke vraag! en toch moest er een antwoord op ge vonden worden. De officiëele verklaring van den commandant luidde als volgt: ,/üe kat van het proviand-magazijn voedt zich met muizen, die zich met meel en koren vet gemest hebbende kat van het leder-depot moet zich met magere lederknabbelende muizen vergenoegen en heeft dientengevolge voor twee penningen meer melk noodig." Dit antwoord schijnt als voldoende beschouwd te zijn; de com mandant, de depotkat en de portie melk werden ten minste verder met rust gelaten. Een diefstal, van ongehoorde stoutmoe digheid getuigende, is Woensdag op klaar lichten dag op de place du Palais Royal te Parijs bedreven. Mevrouw H., echtge- noote vaD een bankier, stapte een rijtuig uit; na den koetsier betaald te hebben, begaf zij zich met haar portemonnaie, welke ongeveer duizend francs in papier en goud bevatte, naar her Ministerie van Financiën. Plotseling kwam een individu naar haar toe, die haar omhelsde, uitroe pende: //Eindelijk ben je dan toch terug, lieve Saartje." Yoor mevrouw H. van ha re verbazing bekomen was, was hij, die haar Saartje genoemd had, verdwenen; onge lukkigerwijze met de portemonnaie. Aangifte werd gedaan, doch de vriend van Saartje is nog niet teruggevonden. Prof. Wolff, directeur van het proef station te Hohenheim, heeft waargenomen dat vetgemeste schapen niet aan gewicht verliezen, wanneer hun later niet dan het noodigsfe voedsel wordt toegediend. Indien het waar is dat het eenmaal aangezette vet, niet door het water vervan gen wordt, is dit voor den landbouwer van het grootste belang, daar hij vette dieren, die hij niet kan verkoopen, dan op gewoon rantsoen kan zetten en ze het dure mestvoeder niet langer behoeft te verstrekken. De proef wordt met een groot aantal schapen herhaald, om zekerheid van dit merkwaardig verschijnsel te ver krijgen. Uit Melbourne wordt een vreeselijk spoor wegongeluk op den Hobrow-spoorweg ge meld. Door een defect aan het onderstel van een der wagens derailleerden drie wa gens en stortten van eene aanzienlijke hoog te naar beneden. Vier reizigers werden gedood en twintig zwaar gekwetst. De trein zat vol menschen. Vrijdag is ter beschikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevangenis overgebracht de wed. G. te Utrecht, als verdacht van haar oudste zoontje, van om streeks 10-jarigen leeftijd, te hebben wil len verdrinken. Door de politie te Oosterhout is in ver zekerde bewaring genomen een ongehuw de vrouw van 39 jaren, die zich ruim 5 maanden in de bosschen tusschen die plaats en Seters heeft opgehouden, zich voeden de met allerhande rauwe veldvruchten, zooals aardappelen, wortels, granen enz. Haar geestvermogens schijnen gekrenkt te zijn. Te Charlottenburg heeft zich een man' in de kracht zijns levens, vergiftigd, nadat hij eerst zijn eenig, 3V3 jarig kind had vermoord. Hij liet met een fleschje ver gift een briefje na aan zijne vrouw, waarin hij haar raadde om, als zij den moed had hem te volgen, den inhoud van het flesch je te gebruiken. De man bleek krankzin nig te zijn geworden. Eene arme vrouw komt in de spreek kamer van een beroemd chirurgijn, neemt in een armstoel plaats en zegt: //Gebrand." Het voorschrift van de chirurgijn luidt: z/Een pap van geraspte aardappelen." Daar mede was het consult afgeloopen. Den volgenden dag komt de vrouw terug, en laat de wonde zien, zonder iets anders te zeggen dan: //Beter." //Voortgaan met pap pen is het voorschrift van den chi rurgijn. Eenige dagen later is zij genezen, en komt eenvoudig met de vraag: //Hoe veel?" //Niets," antwoordt de chirurgijn. z/Jij bent de verstandigste vrouw, die ik ooit ontmoet heb." In het Fransche dagblad La ville Paris wordt met uitermate veel melding gemaakt vaD de Amsterdamsche brandweer, 't Jong ste nummer van het Vad. bevat een uit treksel van 't geen in het Fransche blad geschreven is. G. J. Batteljee is door het kantonge recht te 's Hage voor de 59e maal ver oordeeld tot geldboete wegens openbare dronkenschap. Tusschen Rotterdam en Schiedam is aan schipper P. Drop, van Vlaardingen, door dien de mast onder het zeilen neerviel, de nek ingedrukt, zoodat de man terstond een lijk was. Bij een Parijsch kapper had een bloe dig drama plaats. Man en vrouw kregen twist, ze worstelden samen en de man sneed de vrouw drie vingers af met een schaar, die zij in de hand hield en hij haar wilde ontwringen. Hun kind, dat de moeder gewond zag, nam een mes uit zijn zak en bracht daarmede den vader een steek toe in de hartstreek. Het mes was drie duim diep gegaan. Het kind is, met het oog op zijn jeugdigen leeftijd, niet gearresteerd, maar in huis opgesloten, totdat het parket zal hebben beslist. Met waarschuwing voor spoorwegreizigers deelt een Duitsch blad het volgende mede: Op de reis van Stuttgart naar Frankfort aM. werd onlangs een reiziger een rood lede ren portefeuille met 55000 mark ontstolen. Na het vertrek uit Bruchsal boden een onbekende heer en een dito dame hem met eenigszins opdringende vriendelijk heid couranten ter lezing aan. Spoedig daarop sliep hij in, om eerst te Frank fort weder te ontwaken. Naar allen schijn waren de bladen chemisch met een slaapmid del geprepareerd. Te Deventer is van Januari tot Juli bij wijze van proef een cursus in handenarbeid (Huisvlijt) gehouden, waaraan door onge veer 30 betalende en niet betalende jon gelieden werd deelgenomen. De proef is goed geslaagd en 12 October zal een nieu we cursus aanvangen. Voor het houden van die school heeft het gemeentebestuur welwillend een lokaal afgestaan. Een zeldzaam ongeval overkwam dezer dagen een reiziger te Berlijn, Hij steeg bij een restauratie af en bestelde een glas bier. Naauwelijks had hij een slok geno- med of hij zette het glas haastig neder en zette onder vreeselijke kreten de mond wijd open. Verschillend personen liepen op hem toe, doch konden niet bevroeden wat hem was overkomen. Door gebaren beduidde hij, dat hij wilde schrijven en toen hem een papier gegeven was, schreef hij daarop: //Haal spoedig een geneesheer." Eenige personen onderzochten hem en zagen toen een grooten weps uit zijn mond kruipen. De tong was zoo gezwollen dat zij den ge- heelen mond vulde. Na verwijdering van den angel, die de wesp in de tong gelaten had. kreeg hij eenige verlichting en slaagde men er door verdere aanwending van gepaste middelen in het gevaar te doen wijken. Een dierentemmer te Rijssel had een beer die hij niet onder zijne magt kon brengen en die zoo sterk was, dat hij na korten tijd elk hok vernielde. Om zich van het dier te ont slaan, [wierp hij hem 32 gram Pruissisch zuur in den bek, nadat hij hem dien eerst had doen opensperren door hem een stuk suiker voor te houden. Het dier werd als door den bliksem getroffen en was terstond een lijk. ALLERLEI. Je hebt mij met dien schimmel leelijk beet gehad." zei een paardenkooper tegen een boer. Hoe zoo?" vroeg deze. »Wel, ik had hem nog geen acht dagen en toen ging hij kapot»Nouw, dat heeft ie bij mij nooit gedaan!" hernam de boer. Aan een table d'hote stak een reiziger een gebraden kieken in zijn jaszak en meende dat hij door niemand was opge merkt. Eenige oogenblikken daarna voelt hij beweging achter iD den zak van zijn jas, en zich omkeerende ziet hij een be diende met een lepel iets in den zak gie ten. Op de vraag, wat dit beduidde, kreeg hij ten antwoord Mijnheer heeft de saus vergeten!" Te Aheeft de logementhouder het volgend plakkaat aan den muur laten staan: z/De mannelijke gasten worden beleefd ver zocht, niet met het vrouwelijk personeel op de trap te stoeien, omdat daardoor veel aardewerk gebroken wordt." Op een zomer-théatre reciteerde de min naar: //Uwe brieven draag ik steeds op mijn hart." Dit zeggende haalde hij ze uit den achterzak van zijn rok. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Van verscheidene kanten wordt mijl gevraagd, of mijn voorstel in zake de staking van de rechtsvervolging tegen de firma Houtzaager van Veen onuitvoer baar zou geweest zijn, indien zulks door den Raad ware aangenomen. Deze vraag doet men naar aanleiding van de boute bewering van den Heer Celosse, en waarbij hij een beroep op de wet deed dat geen macht ter wereld in staat is om de rechtsvervolging te staken." Het zwijgen dergenen, van wie men ver wachten mocht dat ze wel beter wisten, cd het betoog van den Heer v. d. Wall Bake dat hij sedert de vorige zitting vernomen had dat de rechtsvervolging niet meer te sta ken is, en dat hij daarom het voorstel niet meer kon steunen, gevolgd door eene unanieme afstemming van het voorstel, gaven naar aller meening grooten schijn van waarheid aan het argument van dei Heer Celosse. Ik heb het daarom zeer dienstig geacht I een rechtskundig advies in te winnen hij den Heer advokaat van Bolhuis, om daar mede heD te beantwoorden die belang-1 stelling in de zaak toonen, door zich mei I de hierboven aangehaalde vraag tot mij te wenden. Dat advies vindt men letterlijk hieron der afgedrukt. Amersfoort, 1 Oct. 1881. C. V. GERRITSEN. Utrecht, 8 Oct. 1881. WelEd. Heer! Door U werd mij de vraag gesteld of sta kiDg van het door den Heer BurgemeesteiS vaD Amersfoort tegen de firma Houtzaageff. van Veen in hooger beroep aanhangigfl regtsgeding mogelijk is. De beantwoording dier vraag komt mi] zeer eenvoudig voor, ofschoon zij tweeledir moet zijn naar gelang van hetgeen doo; z/staken" bedoeld woldt. Is de bedoeling deze dat het gemeente I bestuur zou afzien van het ingesteld hoogei beroep zoo wijst art. 277 en v.v. van hei W. v. B. R. V. den te volgen weg aan. Al stand der instantie onder betaling der dooil de tegenpartij gemaakte kosten, zou het aan hangige gediDg doen vervallen, en daar geintimeerde firma nog niet heeft geantwoord zou hare toestemming niet gevorderd worden De hier aangehaalde wetsbepalingen zijn, blijkens art. 353 W. v. B. R. V. ook of de procedure in hooger beroep toepasselijk- De mogelijkheid om op die wijze een proces te beeindigen, is derhalve m. i. aan geen redelijken twijfel onderhevig. Hierbij Iaat ik in het midden welke adm1 nistratieve voorschriften door een gemeente' bestuur moeten worden in acht genome^:, om een eenmaal met goedkeuring van Gede-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2