ci onze schilders, onze beeldhouwers, om ons tot de beeldende kunsten te be palen en ook onze tooneelspelers zijn tot een nieuw leven opgestaan. De vrees is nu maar, dat dit herboren kunstleven een kunstmatig leven zal zijn. Een voorstelling die aan het ideaal ten goede komt, moet niet zijn een reproduc tie of slaafsche nabootsing van een reeds bestaande, doch een onafhankelijk bestaan hebbeneen zelfstandige plaats innemen. Evenmin als nieuwe afdrukken van een reeds uitgegeven boek bijdragen tot verhoo ging van den letterkundigen roem eens lands, kan men heil verwachten van scheppingen die niets meer te zien, te denken en te pein zen geven dan reeds door vroegere meesters in hun werken is nedergelegd. De beeldende kunst streeft er vooral naar, in verbinding met de hedendaagsche nijver heid op te treden. Wij juichen dit ten sterk ste toe, omdat alleen door zulke samenwer king onze verlossing is te verwachting uit den stortvloed van wanstaltige voorwerpen waar in we gevaar loopen ons kunstgevoel geheel te zien verdrinken. Maar de kunst en hare beoefenaars mogen dat streven slechts be schouwen als een middel in haar belang, niet als het doel. Zij zelve heeft een hoogere roeping te vervullen dan zich op te sluiten in de modelkamers onzer fabrieken. Zij kome daar als bezoekster, als gast, als raadgeefster, niet als vennoot die alle andere bemoei ingen voortaan ter zijde laat. De bewondering voor de oude meesters, in onze dagen zoo duidelijk op te merken, en de diepe eerbied voor kunstgewrochten uit de nalatenschap van het voorgeslacht, hebben veel bijdragen om onze tijdgenooten uit hun slu mering op te wekken,; Maar zij bieden ook een schaduwzijde aai._ Als we ons te zeer thuis gevoelen in de oud»? vormenzal onze ijver verflauwen in het zc.oken naar nieuwe: als wij de eerste verhef&ji tpt hetgeen zij niet zijn, tot hetgeen huir scheppers er nooit mee hebben kunnen bedoren, de hoogste uitdrukking van het ideaal, dan sluiten we ons den weg af om dat ideaal nog meer te naderen. Toch moet dat, en dat alleen, het levens doel zijn van allen, die de heilige roeping der kunst in het hart dragen. Amersfoort, 19 Oct. 1881. Dr. C. H. van Rijn, pred. te Gouda is beroepen bij de Ned. Herr. gemeente te Amsterdam. De jaarlijksche vergadering derbestuur- ders van het Ned. iÜBiÉ. uenoofschap in de prov. Utrecht zal dit jaar, den 21 dezer alhier gehouden worden des nam. ten 2 urpn. In de avondbijeenkomst zullen als sprekers optreden de heeren D. P. M. Graswinckel en prof. E. H. Lasonder. Zondag, 20 Nov. e.k.zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door Ds. J. J. van Hille, predikant te Zaandam. De kapitein-ingenieur J. F. Klinkhamer alhier is overgeplaatst naar Zutphen, en zal vervangen worden door den kapitein- ingenieur A. M. Polvliet van Zwolle. Saam, 15 Nov. Heden bracht H. K. H. Prinses Hendrik met gevolg een bezoek aan de openbare lagere school dezer gemeente. Door het Hoofd der school rond geleid, vertoefde H. K. H. geruimen tijd in elk lokaal en gaf bij herhaling Hare tevredenheid te kennen over de inrichting en het onderwijs. BINNENLAND. Naar men verneemt is, op last van den Minister van Justitie, door de Officieren van Justitie aan de burgemeesters der verschillende gemeenten het verzoek ge richt, om opgave te doen van het aantal vreemde (buitenlandsche) prostituees, die in hunne gemeente verblijf houden. Daar deze opgaven maandelijks zullen worden herhaald, zal het Departement van Justi tie weldra in het bezit van een stati stiek wezen, die voor het prostitutie-vraag stuk van veel belang zal zijn. De heer J. van Vloten doet het voor stel aan de burgers van Nederland om f 150000 bijeen te brengen voor den aan koop der vier Halsstukken van het Bere- steyns Hofje. Die stukken zouden vervol gens als „Nederlands volksgeschenk" aan 's Rijks Museum te Amsterdam worden aangeboden. De voornaamste kasteleins in Waal wijk hebben bepaald, dat zij, te beginnen met nieuwjaar a.s., één cent per borrel meer zullen rekenen, en het beste komt 't laatst voor gewone consumptie geen crediet meer toestaan, 't Is nu de vraag maar, wat de Waalwijksche kasteleins ge wone en buitengewone consumptie gelieven te noemen. De muizenplaag in de Lingestreken moet verschrikkelijk zijn. Het weiland hebben zij kaal gevreten en omgewoeld. Alge meen vreest men, dat zij veel schade zul len aanrichten in het uitgezaaide winter koren. Veel vee staat hier en laar op stal bij gebrek aan gras. Door de slagers te Sneek zijn de prijzen van het rundvleesch met 5 ets. per 5 H. G. verlaagd. Spoedig kunnen, naar uit 'sHage wordt gemeld, een aantal belangrijke ad ministratieve hervormingen op militair ge bied worden tegemoet gezien. Tengevolge van het uitbreken van het roodvonk in het Moederhuis der liefde zusters te Tilburg en het sluiten der school lokalen, zijn ongeveer 2000 kinderen huis waarts gezonden. Sedert het in werking treden van de drankwet hebben te Zevenaaar en te Oud- Zevenaar een zestal kroeghouders hunne tapperijen gesloten. Tegen twee politie-agenten te Amster dam is procesverbaal opgemaakt wegens het zich op de openbare straat bevinden in kennelijken staat van dronkenschap. Een vrouw genoot sedert 1 Nov. reeds driemaal die eer. Met de klompenmakerij, die in som mige deelen van Gelderland en Overijssel ijverig worden beoefend, ziet het er thans niet voordeelig uit. De peppels, die voor dit werk de grondstof moeten leveren, hebben in den laatsten tijd veel te ver duren gehad. Er komt bij, dat sinds Prui sen het aanzienlijke invoerrecht op dit product stelde, de afvoer in die richting verminderde. Frankrijk en België voeren thans veel klompen in. De verzending uit de IJselstreek heeft meest naar Friesland en Groningen plaats. Het is te verwach ten, dat ook daardoor eene aanzienlijke prijsvermindering der klompen zal volgen. BUITENLAND. De Engelsche politie heeft een gewichti- gen vangst gedaan. Zij heeft te Bradford de hand gelegd op een hoeveelheid wapens, am munitie en documenten, toebehoorende aan de Fenians. Naar gemeld wordt, zullen de Karthuizer monniken te Grenoble eerstdaags uit hun klooster worden gezet. De prior moet reeds aanzegging hebben gekregen, dat de besluiten van Maart op hen toegepast zullen worden. De Russische politie heeft te Sornovice niet ver van de grenzen, een net gekleed jong- mensch aangehouden, die in het bezit was van een Fransch paspoort. De aangehoudene is een nihilist en heeft verklaard, dat de dag véór zijn aanhouding verschillende nihilisten van Parijs naar St. Petersburg zijn vertrok ken en dat de politie zich kon voorbereiden op nieuw complot. Garibaldi zal den winter te Napels door brengen. Prins Krapotkine, de leider der Nihilisten, die voor eenigen tijd uit Genève verbannen werd, is dezer dagen te Parijs aangekomen, van waaruit 'hij nu de werkzaamheden der heeren Nihilisten zal besturen. Te Mekka woedt de cholera weer heviger. Het aantal sterfgevallen, dat den 3den Nov. 55 bedroeg, klom den 4den tot 215 en den 5den tot 214. Den 6den vertrokken de pel grims, zij zullen een strenge quarataine moe ten ondergaan te El Qued. Gedurende de vier laatste jaren zijn te Chicago, terwijl de pokken twee malen in alle deelen dier stad voorkwamen, onder 57,000 schoolplichtige kinderen van de openbare scholen slechts twee gevallen dier ziekte aan geven. Deze uitkomst moet worden toegeschre ven aan de wet, die vóér de toelating op de scholen een verklaring vordert van een ge neesheer van het Gezondheidsambt, dat het kind voor korten tijd of in den loop der vijf laatste jaren is gevaccineerd. Jaarlijks wor den de scholen door de geneeskundige amb tenaren van dit gebied bezocht en elk kind dat geen koepoklidteekens vertoont, naar de ouders of verzorgers teruggezonden, met den last de vaccinatie nog eens te doen herhalen. In 1879 werden op die wijze 2700 kinde deren teruggezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Sarah Bernhardt zal, zoo men zegt, door den Keizer van Oostenrijk met de orde van Verdiensten begiftigd worden. De kunstenares bezit reeds twee orden, een van den Koning van België en een van den Koning van Zweden. Voor korten tijdfe Delft op een boedelverkooping doi?,r een ingezetene, een burgerman, een kau, gekocht. De koop werd thuis gebracht en bij het schoon maken vond de kooper tot zijne niet ge ringe verbazing, op eeiw wtrborgen plaats je in de kast twee doosjes, waarin zich bevonden honderd gouden centen. De eer lijke vinder begaf zich daarop met dezen schat naar den rechthebbende, een rijk man, die na eenig nadenken verklaarde, dat de eerlijke mau de kast en, hoewel onwetend, ook het goud had gekocht en dus het gevondene onvoorwaardelijk kon behou den. Zulke karakters zijn zeldzaam. De nachtwachts der gemeente N.-Am- stel zijn in de vorige week bij de ingeze tenen aldaar rond geweest met verzoek om „één trufje voor de wacht." Zij waren gewapend met een grooten zak en hadden een goeden oogst. Te Boston heeft iemand voorgeslagen aan iederen trein een kerk-waggon aan te ha ken, om de reizigers in steat te stellen hunne godsdienstplichten te kunnen waarnemen. Weer had Maandagmiddag op den spoor weg tusschen Den Haag en Rotterdam een ernstig ongeluk kunnen veroorzaakt worden door onachtzaamheid van een wisselwachter. De trein die te Rotterdam te 2.53 uit 's Hage moest aankomen, kwam 33 mi nuten te laat, doordat hij midden op den weg op een verkeerde wissel liep en al- zoo op de baan kwam, waarop de trein 2.30 uit Rotterdam hem tegemoet reed. Gelukkig kon intijds gestopt worden, doch de aankomende trein moest met eenig oponthoud tot den wissel terugrijden. Mr. Laird, een rijk bankier te Boston, keerde onlangs, na een afwezigheid van verscheiden maanden, in zijne woning terug. De zaken waren onderwijl door Mr. Dur ham, den kassier, bezorgd, die reeds vele jaren daar in dienst was en het meest onbeperkt vertrouwen van zijn heer genoot. Tot zijn verbazing vond de chef op zijn tafel een schrijven van Durham, waarin deze hem dringend verzocht den volgen den morgen hem in zijn woning te willen bezoeken. Toen Mr. Laird daar was aan gekomen vond hij den kassier, met zijne vrouw en haar zuigeling, in reisgewaad. De kassier deelde hem het volgende mede: „Mr. Laird, ik ben een slecht mensch, in uwe afwezigheid liet ik mij met specu laties in en verloor niet alleen mijn eigen vermogen, maar ook 150.000 Ds. die ik uit uw kas genomen heb. Hier zijn de sleutels van onze kasten, ik heb mijn horloge en onze trouwringen er in gelegd. Alles is uw eigendom, alleen verzoek ik u mij als vrij man voor mijn huisgezin te laten zorgen." Mr. Laird was diep bewogen en wilde den man een kleine teerpenning geven, doch deze weigerde dit bepaald. s> Alleen wil ik mijn kind behouden." De goede bankier haastte zich toen om de bank noot in de luiers van het kind te stoppen, doch hoorde bij deze operatie een eigenaar dig klinkend geluid. Het gelaat gelaat van den bankier verkleurde. Hij liep naar het venster en wenkte een agent van politie. De beide nieuwbakken bakes pakten het kind uit. In zijn luiers werd een som van bijna 200.000 Ds. gevonden. Daar hij geen scha de geleden had, zag de heer Laird van een aanklacht af. De wensch van den vader werd vervuld: hij behield alleen zijn kind. Eenige knapen te Arnhem speelden Zondag namiddag kaart om centen. Op gewonden door het spel, kregen zij ruzie die zoo hoog liep, dat een hunner een mes greep en zijn tegenstander de rech terpols afsneed. Er zijn te New-York dezer dagen 160 Israëlietische landverhuizers uit Rusland aangekomen, en eerlang verwacht men er nog 250. Vaarschijnlijk zullen er gedu rende den winter 5000 komen. Zij zijn tot den overtocht in staat gesteld door het alge- meene Israëlieten-bond te Parijs. Door de Porte is aan de Israëlieten uit Duitschland, Rusland en Rumanie vergun- niug gegeven om zich op Turksch gebied te vestigen, maar niet in Palestina, en onder voorwaarden, dat zij geheel als Turksche on derdanen behandeld zullen worden. Tusschen de Czechen ee Duitschers in Bohemen blijft nog altijd een vijandige geest heerschen. Onlangs zijn weder eeni ge kooplieden uit Weenen, die van de markt te Munchengratz terugkeerden, onderweg aangevallen door Czechen, die hen met stee- nen gooiden. Een voerman werd zwaar ge wond aan het hoofd, en bijna al de kooplie den bekwamen meer of minder ernstige kwetsuren. Maandagavond na aankomst van den laatsten trein was het personeel van den Z.-O. spoorweg te Udenhout in rep en roer en zag men wachters en verdere be ambten met lantaarns de spoorbaan van daar naar Helvoirt onderzoeken, en wel om te zoeken naar een conducteur, die naar het scheen tusschen Helvoirt en Uden hout van den trein was gevallen. Toen men zich tot 4 uren 's morgens had uit gesloofd, kwam de tijding uit Tilburg, dat de bewuste conducteur gerust in een le klasse rijtuig lag te slapen: zeer aan genaam voor hem, maar minder aange naam voor het treinpersoneel, dat zoo zijn nachtrust had verloren. Het dutje zal hem minder goed bekomen zijn, toen hij bij zijn ontwaken hoorde dat hij geschorst was. Te Messina hebben twee vrij hevige schokken van aardbeving verscheiden huizen zwaar beschadigd en het verlies van eenige menschenlevens veroorzaakt. In Engeland heeft men op sommige plaatsen nog zomerweder. Verleden Zatur- dag werden in een tuin te Hastings, on geveer 100 voet boven de oppervlakte der zee, op een niet zeer beschutte plek, rij pe frambozen geplukt, en te Silverhill botten aan de appel- en pereboomen jon ge bladen uit, en dragen de aardbezie struiken bloesems en vruchten. De algeheele vernietiging van het Zwit- sersche dorp Elm, dat onlangs, zooals men weet, door een bergstorting gedeelte lijk vernield werd, schijnt nog slechts een quaestie van tijd en eenig slecht weder te zijn. Professor Heim, die, op verzoek der Regeering den Tschingel ten tweeden male onderzocht, heeft bevonden, dat een nieuwe bergstorting veel spoediger te verwachten is dan hij meende. De geheele top van den Risikopf is in beweging, en zal waarschijn lijk weldra neerstorten. Het is mogelijk dat hij het dorp mist, maar die kans is zeer on zeker. De inwoners blijven ondertusschen in hunne huizen, welke zij niet behoeven te verlaten, alvorens de schildwachten op den berg hen waarschuwen dat er dreigend ge vaar is. BURGERLIJKE STANDEN- Amersfoort. Geboren10 Nov. Arnoldus, z. van Teunis van Daal en Alida Jacoba Voor- steegh. 14. Antonius, z. van Reijer van Leijenhorst en Gerritje van de "We tering. Johanna, d. van Arie van Eijke- lenburg en Clasina Wijnen. 15. Willem, z. van Willem de Gans en Geertruida Jagtenberg. 16. Alijda, d. van Mijndert van den Hoek en Wijmpje van Appelen. Ondertrouwd: 11 Nov. Christiaan Mar- tinus Clasquin en Aleida Hendrika van Woudenberg.16. Jan Abraham Gijs- bertse en Christina Dieters. Gehuwd: 16 Nov. Benjamin Muijzert en Jannetje Renes. Overleden: 10 Nov. Cornelis Deenik, 71 j- echtg. van Johanna Elisabeth Lotz. 12. Een levenl. aang. k. vr. g. van Jo hannes Helderman en Dirkje Langelaar. Hendrikus Putman, 38 j. ongeh.Alijda Tolboom, 24 j. ongeh. - Anna Petronella KI

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2