ZONDER MASKER. Scheurkalender C. Theod. Bom's VERHUISD ADVERTENTIE N. Dit Nommer oestaat uit Twee bladen. TWEEDE BLAD. C. VAN OUWERKERK, DICHTERLIJKE ALS TOEGIFT. 365 verschillcndeNoord- enZuid-NederlandsclieDichters schuldig," klinkt het dof en ernstig uit den mond des heeren rechters. ,/Ja, dat is zij," klinkt het plotseling uit den niond van een der toeschouwers. ,/zij is veel schuldig, aan mij alleen reeds zeven gulden voor geleverd brood. Prins Karei Theodoor van Beieren, die in de geneeskunde naam heeft, verichtte met succes op de kiniek Billroth te Wee- nen een operatie op een lijder aan maag kanker. Te Ruinerwolde doet zich het merkwaar dig geval voor, dat de eksters aldaar thans nestelen en eieren leggen, maar niet, zoo als in de maand Mei in hoornen, maar in schoorsteenen. De landbouwer F. Pol aldaar ontdekte voor eenige dagen dat zijn schoorsteen geen rook meer wilde door laten en bij een onderzoek bleek, dat er zich een groot eksternest in bevond, met vier eieren, welke bleken eerst dezer da gen gelegd te zijn. De Londensche politie moet de aanhou ding gevraagd hebben van een persoon, die te Brussel moet vertoeven en in het bezit is van een deel der diamanten die te Hatton Gardon ziju gestolen. Overi gens worden er te Londen eenige perso- in het oog gehouden op wie zware ver moedens rusten, dat zij eveneens mede plichtig aan den diefstal zijn. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 28 Nov. 1881. Tarwe zonder handel, op levering Maart onveranderd, Mei lager, Maart f 310, Mei f310. Heden aangezegd 75 last, totaal tot heden 225 last. Rogge, bij gerijven iets lager, per 2100 kg. a. c. z. k., Galatz f 227, Odessa f 226, Petersb. f 245, dito van boord f 242. Op levering lager afgegeven, Maart f 204, 203, Mei f195, 194, 195. Koolzaad op 800 kg. Olie zonder handel. Lijnzaad onveranderd. Raapolie prijshoudend, Vliegend per 100 kg. f 33l/4, in de stad f 33, Dec. f 32s/4, f327,, 327/g, 32»/*, Mei f3474, 343/8. Lijnolie in een doen, Vliegend per 100 kg. f 277*. in de stad f 2774, Dec. 277s> f 27, Jan. f 27s/s, Jan./Mei f 27s/4, Maart/ Mei f 2878. Juni/Aug. f 283/t. Hennepolie Vliegend f per 100 kg. Raapkoeken f 100 a 105 per 1040 stuks. Lijnkoeken f 11,a 15 per 104 stuks. Ter Veemarkt waren aangevoerd 525 stuks Runderen, waarvan de prijzen waren als volgtVette 1ste qual. 82, 2de qual. 74, 3de qual. 64 ct. per kg.; Melk- en Kalf koeien f 140 a f 270 per stuk. 13 Gras- f 16 a 35.52 Nuchtere dito f 8 a 14. 2 Schapen f a vette Varkens 40 a 55 ct. per kg. Biggen f-.a Amersfoort, 30 Nov. 1881. Heden verlaadde heer T. J. Boks, sedert 6 jaar onderwijzer aan de openbare school voor jongens en meisjes alhier, onze ge meente. Dat 't hem in zijn nieuwen werkkring wel moge gaan is de wensch van allen die hem gekend hebben. De Ned. Rijnspoorw.-Maatsch. maakt be kend dat als voorbode van de invoering van den rijkspakkettendienst, reeds met 15 Dec. eene groote vermindering intreed voor het vervoer van bestelgoederen, geld en geldswaarden langs hare lijn in lokaal binnenverkeer. Door dit nieuwe tarief zal het publiek reeds weldra de vruchten be ginnen te plukken van 't geen de regeering beoogt: het vervoer van kleine pakketten door een laag tarief te vergemakkelijken en dus te doen toenemen. Men kan den maatregel der Ned. Rijnspoorweg maat schappij niet anders dan toejuichen; wij hopen, dat die evenzeer in 't belang der maatschappij als in dat van 't publiek zal blijken te zijn. Voor den bouw van eene kazerne, be groot op f480,000, is verleden Zaterdag alhier ingeschreven als volgt: W. J. Kol- ker te Deventer f415,680, B. Voorden dag A.z. f417,000, J. Smits f420,000, T. Bekluis f 427,200, J. Boshouwers f429,000, Ph. Verbruggen f 432,000, W. Jansen f436,000, N. Hollander, f437,100, W. van Rhijn f437,800, A. Keers f 447,700P. Andriessen f 449,000 en Thom Verbruggen f455,700. BINNENLAND. Zaterdagmorgen zijn H. H. M. M. de Koning en de Koningin naar Arolsen vertrokken. Op uitnoodiging van de Engelsche Ska ting Assoeiotion" isnatuurlijk tegen een nader te bepalen tijdstipeen groote internationale hardrijderij op schaatsen in beginsel uitgescbrevenwaarvoor prijzen tot een gezamenlijk bedrag van f1200 worden uitgeloofd. De baan zal duizend Ned. el lang zijn en te AmsterdamLeeuwarden, of Gronin gen worden gekozen; de clubs dier drie steden zijn met de verdere regeling belast. Naar men verneemt, heeft het Amster- damsch Studentencorps besloten om de feestviering ter gelegenheid van het 250 jarige bestaan der Inrichting voor hooger onderwijs alhier, niet op den dag zeiven, 8 Januarij as., te houden, maar tot in Juni daaraanvolgende dit te stellen, om reden vooral ook, dat men zich dan van een talrijker opkomst van reünisten zou kunnen verzekerd houden, in welk gevoelen de senaat versterkt was geworden ook door FEUILLETON. De teleurgestelde verwachting. XXVI. «Beangstig u daaromtrent niet," antwoordde zij, „mijn vader en ik, we hebben te zamen al zijne pa pieren bijeen gebonden en verzegeld. Geen hand, dan die van Kudolph, zal die openen, en anders wordt alles verbrand, zoo als het is," voegde zij er met trillende stem bij. Het is maar, dat die brieven voor n geen betee- kenis hebben, en Rndolph zsu ze zelf in geen vreem de handen wenschen te zien." „Rndolph heeft mij eenvoudig, toen hij ziek werd, gezegd: „Cateau, zorg gij voor alles." Ik heb naar mijn beste weten gehandeld, en die papieren berusten thans onder mijne handen." Vanessa brak het gesprek af door hare binnenkomst, en Reede spoedde zich naar de bibliotheek, om aan zijne aanstaande bruid te schrijven. Hij glimlachte, toen hij den zijgang betrad; die daarheen geleidde; het was een glimlach zóó vol beteekeais en toch zóó raad selachtig, dat menigeen tevergeefs zou gemijmerd hebben, wat toch in staat was geweest, die thans om zijne lippen te wekken. De zusters bleven intusschen in de huiskamers, Vanes sa trachtte er niet meer naar de jonge vrouw moed, in te spreken; waartoe zou het dienen? Zij zelve had de hoop opgegeven, den geliefden broeder te behouden en zij zag met innige smart den dag naderen, waarop zij de eenzame zou moeten troosten en bijstaan, zij zelf alsdan niet minder verlaten en alleen. Doch wat der jonge vrouw nog ontbrak, dat had Vanessa reeds jong leeren kennen, dat had haar door vele moeilijke oogenhlikken doorgeholpen, dat had haar moed gege- eene missive van de reünie-commissie. Om echter den 8 Januari niet onopgemerkt te la ten voorbijgaan, is besloten alsdan een luis terrijken fakkeloptocht te houden en eene se renade te brengen aan het Dagelijksch Be stuur van Amsterdam, het College van Cu ratoren en aan de Hoogleeraren der Univer siteit. Uit verschillende plaatsen ontvangen wij bericht, dat de gunstige werkring der drank wet zich reeds thans doet gevoelen. Zóó ontvingen wij uit het noorden de volgende mededeeling //Er wordt op de veemarkten reeds veel minder gedronken, nu de dag patenten niet meer het recht geven om te tappen. Vroeger was op drukke vee markten nagenoeg elk huis in de buurt een kroeg. Thans zorgt de politie dat dit niet meer gebeurt. Vad Eerst nu vernemen wij, dat een onzer officieren van den torpedodienst voor enkele weken een stoutmoedige daad verrichtte, waarvanin deze dagen van openbaar heid zeker zonderling, in geen blad nog mel ding werd gemaakt. Toen na het opruimen van wrakken de torpedostoomboot naar de Briel terugkeerde, kwam zij in lichte aanva ring met de Zierikzeesche boot. Door den schrik bevangen, trachtte een der miliciens van de torpedoboot op de Zierikzeesche boot over te springen, maar kwam in het water terecht. Niettegenstaande het gevaar, vooral door de zuiging en beweging der twee stoom- booten, sprong de 1. luitenant d. B. in volle kleeding over boord; hij poogde den drenke ling te grijpen, die hem echter ontglipte; hij riep om een touw, dat hem werd toegewor pen; dit hield hij met de eene hand vast, dook, greep den drenkeling, die reeds gezon ken was, en bracht hem bewusteloos, maar levend aan boord. Dat de officier uit te groote bescheidenheid deze heldenmoedige daad verzweeg, mag niet weerhouden, dat men het feit vermeldt en daarvoor de ver diende hulde breng. Utr Ct.) BUITENLAND. De werkstaking der Parijsche timmer lieden, die alleen uitgewerkt heeft dat het bouwen van huizen te Parijs voor een tijd lang werd gestaakt, geeft nu nog aan leiding tot het vervolgen van verscheide ne werkstakers, die geweld hebben gebruikt tegen de kameraden, welke waren blijven werken. De straffen, die zij daarvoor krijgen, zijn zoo gestreng mogelijk en beloopen van één tot zes maanden gevangenisstraf. Te Bordeaux woeden de pokken op een verschrikkelijke wijze. Niet alleen de wijken waarin de werklieden wonen, zijn aange tast, maar zelfs in de meeste woningen der rijken heerschen de pokken. Het aan tal sterfgevallen groeit dagelijks aan en de maatregelen die men neemt om de ziekte tegen te gaan, blijken vruchteloos te zijn. GEMENGD NIEUWS. Een reizend tooneelgezelschap gaf in een kleine plaats de //Heks van Gadisdorf." De heks staat voor het gerecht en ,/zij is ven, om bij den dood baars vaders haar eenzame toe komst tegen te zien, dat deed haar ook thans vertrou wen, dat de slag wel treffen maar niet vernietigen zou; zij wist immers dat een Vaderhand haar leidde, en dat dezelfde Vaderhand, waar 2ij beproeving zond, ook machtig was de wonde te heelen, en het gebroken hart te genezen. Met vurige liefde had zij den weldra va- derloozen knaap en hare arme schoonzuster in haar ge bed opgenomen, en zij gevoelde, dat dit het eenige was, wat zij voor haar doen kon; vertroosten toch vermocht slechts Eén. Doch, waar Vanessa op deze vertroosting wachtte, daar wist zij niet, dat hare zuster zelve, door den nood ge drongen leerde bidden zooals nimmer te voren, daar wist zij niet, en kon het niet bevroeden, dat die Vader hand bezig was, dit jonge hart tot zich te trekken met koorden eener eeuwige liefde, Want, waar deze zucht, deze aandrang om God te zoeken, nog zoo nieuw was, daar schroomde Catharina er zelfs met haar geliefde betrekkingen over te spreken, daar behield zij dit ge heim voor zich zelve,alléén, en zocht slechts hierin haar kracht, om den storm van het noodlot te trotseeren. Doch immer zwaarder werd haar strijd; het was of de hemel voor haar gesloten was, of hare lippen tevergeefs die ééne bede fluisterden: „Heer, neem hem niet van mij, ontneem mij mijn echtgenoot niet!" Zoo gingen dagen voorbij, steeds minder werd zij in de ziekenkamer toegelaten, want immer onrustiger woelde en ijlde de kranke, wanneer zij daar vertoefde. Hare beide zusters waren aangekomen, en hadden zich snikkend in hare armen geworpen; zij waren haar wel kom. Hoe meer dierbaren zij rond zich zag, die ook hem beminden, hoe rustiger zij scheen te worden. Het bezit van haar kind was haar tot groote troost, doch de knaap schreide als zijne mama niet met hem spel.en wilde, en begreep zoo weinig de diepe smart van haar hart. Soms lag zij uren lang op de sofa in het studeervertrek; zij kon daar althans de steeds zwakker wordende stem beluisteren, wanneer zij niet bij hem mijcht zijn; soms, wanneer hij bewusteloos wasen haar niet erkende Adeline Patti gaf te New-York een concert ten voordeele van de noodlijdenen door de bosebbranden in Michigan. De op brengst bedroeg niet minder dan 30 dui zend gulden. De verkoop van het Eransche blad Figa ro is in Turkije verboden. Een mooie reclame voor de Figaro. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 11 Nov. Hendrika, d. van Willem Jordense en Maria van den Hengel. Barbara Maria, d. van Ja cobus Johannes van der Maath en Cornelia Antonetta Johanna Catrina van de Pavert. Bartha, d. van EDg- bert Harmscn en Bertha Schroder, 19. Johannes, z. van Jan Meijsser en Hendrika Johanna Mater. 20. Johannes, z. van Gijsbertus Kaspers en Aartje Bonsel. Johannes Willem Franciscus Maria, z. van Gerrit Jan Ribberink en Johanna Maria Groenhuizen. 21. Gerrit, z. vanAbraham Stegehuis en Johanna Chris tina Stokkers. Zwaantje, d. van Abraham van Eldert en Cornelia Pijpers, Hendrik, z. van Gerrit van Nimwegen en Aartje Klok. 24. Antonie, z. van Ger rit van Niekerk en Dorothea Elbertse. Ondertrouwd: 18 Nov. Cornelis van Ouwerkerk en Berendina Kroes. Gehuwd: 23 Nov. Johannes Vrij en Christina Geer- truida Massa.Hendrik van Velsen en Maartje van Veen. Hendrik Lodder en Johanna Anthonia Hage- man. Hendrik van Beek en Gerritje Schuur. An- tonij Epskamp en Everarda Stikvoort. Hendrikus Bliekendaal en Hendrika Maria Schipper. Dirk van Keulen en Theodora Ouwerkerk. Overleden: 19 Nov. Cornelis van der Pol, 63 j. wedr. van Gerritje Roodiek. 21, Frederika Voortman, 16 d. Everarda Boersen, 63 j. wed. van Machiel Corne lis Kleinman. 23. Reinier van den Brink, 51 j. wedr. van Cornelia Zeggelaar. Geertruida Maria Banning, 25 j., ongehuwd. Soest. Geboren: 18 Nov. Petronella, d. v. Aart Hilhorst en Engeltje de Brnin. 10. Jan Egbertus, z. v. Ge- rardus van de Haar en van Hendrika van Ettekhoven. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd; 19 Nov. Peter Kuijer en Aatje Roomer beide van Soest. Overleden: 20jNov. Franciscu9 Westhof 8j.19 Cornelia Bosch, wed, van Gerrit van Isselt, 61 j. i stond zij bij hem, en verkoelde zijn brandende lippen, de oogen vol tranen doch overigens in hare bewegingen zóó kalm en bedwongen, dat alléén de grootste teeder- heid haar aldns tot heldin kon bezielen. Want het kost te haar veel, zóó kalm het lijden aan te zien, en het matbleeke hoofd, dat zoo ongedurig in de kussens om woelde, geen oogenblik rust aan hare borst te kunnen geven, immer die afgebroken woorden te hooren, die als vlijmende dolksteken haar hart wondden, met het volle bewustzijn, dat juist hij, die alléén in staat was hanr te troosten en te bemoedigen, daar nederlagen haar eenzaam moest laten met hare smart, zonder zelfs te kunnen vermoeden hoe eenzaam, hoe verlaten zij was. O, liefde, liefde, op welken proef, wordt gij niet zelden gesteldl Zoo was Maart gekomen; Maart met zijn stormvlagen en hagelbuien, met zijn zonneschijn en sneeuw, Daar buiten bloeiden reeds de eerste viooltjes, want na de voorafgegane hevige koude had thans de zon zich een baan gebroken en zoo spoedig in warmte gewonnen, dat het scheen of de winter voor goed gebannen was. Het was nu veertien dagen na het uitbreken van de ziekte, en nog immer bleef zij duren zonder eenige gunstige verandering. Niet het min st leed Johanna onder deze kranktc, want dien daig zou haar trouwdag ge weest zijn, thans tot onbepaalden tijd verdaagd. Wel had Reede er op gezinspeeld, dat zij in alle stilte in de dorpskapcl het huwelijk konden doen wijden, doch de droefheid van het jonge mei sje over haren zwager en zijne vrouw was te oprecht en welgemeend, om hieraan een open oor te leenen, en zoo reisde Reede voor eenige dagen huiswaarts, daar het be m noodig werd zijne zaken in de residentie te gaan regelen, nadat hij reeds te lang zonder werkzaamheden op de villa Rapenburg vertoefd had. Nog immer lag de kranke in hevige koortsen, en Cat harina toefde steeds in zijne zitkamer, waar Reede haar vaarwel kwam zeggen. „Ik kom in weinige dagen te rug," zeide hij, „en hoop dau op eengnnstige wending." Wordt vervolgd). van Je St. Jansstraat naar Je Muurhui zen F. 512, naast Jen Heer van GEL DER, Makelaar, ytf Mr. Schoenmaker, Jie zich tevens beleefJelijk aanbeveelt. AarJig is het schildwaarop //DE STOOMTRAM Geheel gevulJ met Inwoners van ons land in hunne eigenaardige Nationale Kleederdrachten. Aardig zijn Je 12 verrassingen (cariaturen). En het aardigst is Je inhoud van HUMORISTISCHE Met Jen STOOMTRAM er op; Op iedere voorzijde, behalve op- en on dergang van Zon en Maan, is eene anecdoteeen uieene aar digheid of zoo iets. Als toegift, achterop de blaadjes, RaadselsKunstjes, Recepten. Kernspreuken, Historische herinnerin gen op bijna iederen dag de aanhef van een min of meer of in het geheel niet toepasselijk liedje, enz. P r ij s 75 Cent. Te bekomen bij alle Boekhandelaren en bij den Uitgever G. THEOD. BOM, Kalverstraat17, Amsterdam, Franco per post tegen toezending van 75 Cent in postzegels of postwissel. Bij G. THEOD. BOM, Amsterdam, is verschenen: De Op een fraai symbolisch schild. Inhoud: behalve wat in een kalender behoort, voor iederen dag een mooi vers, en daarenboven op de achterzijde der blaadjes, Gedich ten van alweder van andere Dichters, dan in de vorige jaargangen. Het verzamelen daarvan en de keuze der j Dichtstukken getuigt van fijnen smaak. Prijs 75 Cent. In de voornaamste Boekwinkels voor handen, en bij den Uilgever G. THEOD. BOM, Kalverstraat, Amsterdam. Franco per post tegen toezending van 75 cent in' postzegels of postwissel. Druk van G. W. Booustra, te Barneveld.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 5