NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NIEUWE en Woensdag 14 December 1881 t, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hamersvell lenbura, Vuursclie. ScEeruenzeel t, ZONDER MASKER. No. 100. Tiende Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer; Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V„ uur des Woens dags en Zaterdags Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. BERICHT. VEERTIG CENTS, AMERSFOORTSGHE COURANT. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsrnimte. Als premie op ons blad voor het jaar 1882kunnen wij onze abonnées aanbie den, een fraaien SCHEURK ALEN DER, getiteld opgedragen aan Z. M. den Ko?iing. Uitsluitend verkrijgbaar voor onze abon- neéstegen betaling van terwijl bij in den handel vijf en zeven tig Cent kost. Zijdie dezen Scheurkalender, op zede- lijk-maatschappelijk gebied, door een zeer bekwame hand, wenschen te bezitten, ge lieve te teekenen op de Inteekenlijst, die hen binnenkort zal worden aangeboden. Naar buitentegen overmaking van het bedrag per postwissel, vóór 15 Dec. a. s. OFEICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien art. 8 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, FEUILLETON. Erlenbad. XXX. Toch scheen 't, alsof de schoone morgen, de zin gende vogelen, de gonzende insekten, de rondfladde rende vlinder, die slechts om de geurige bloemen docht en geen verleden noch toekomst kende, hem eenigszins tot kalmere gemoedsstemming brachten. O, de natunr met haar tal van raadselen, die zich ons ten slotte als logge, ijzeren wetten ontsluieren en waarschijnlijk wel immer doen zullen, heeft toch nog altijd een vreemden, bijna bovennatnnrlijken invloed op 't gemoed van den mensch. Ze duldt niet, dat hij van haar afdwale in het voor hem eeuwig verborgene, haar vijandige gebied, dat hij wroete en zoeke naar het wijselijk omsluierde. En, terwijl hij nog meent slechts daar rust te kunnen vinden, trekt zij zijn vliedenden geest door de tallooze weefsels, waarmede hij aau haar verbonden is. weder tot zich, giet eenige balsemende druppels in de wonde, en: „Die Erde bat ihn wieder." Zoo ging 't ook Rudolph. Langzamerhand weken de droeve wolken van zijn voorhoofd en een meer bernstende, tevreden trek speelde om zijn mond; met aandacht volgde zijn blik de vogeltjes, die van tok tot tak voorthipten en toen eindelijk zijn vrouwtje in het licht ochtendgewaad zich bij hem voegde en hem zijn lieveling tot een morgenzoen omhoog tilde, toen scheen 't, als ware hij de gelukkigtte echtgenoot en va der ter wereld. Van lieverlede kwamen ook thans de weinige famili- ën, die reeds op de badplaats vertoefden en allen schaar den zich aan de nette groene tuintafels, waarom een paar bedrijvige, rusteloos heen en weer dravende kell- ners den gasten 't ontbijt dienden. Zooals te begrijpen is, leverden onze vrienden den badgasten stof genoeg dat door hen aan GERARDUS DIEGES en zijne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend om eene droger ij van Si garen opterichtenalhier gelegen aan de Krommestraat, wijk F. no. 250, bij het kadaster bekend onder sectie E. no. 495. Amersfoort, 12 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. Amersfoort, 13 December 1881. Zaterdag had alhier de jaarlijksche ver gadering der Afdeeling Amersfoort van de SchippersvereenigiDg Schuttevaer plaats. In de talrijk bezochte vergadering deelde de voorzitter mede dat de Heer Hamers, die aan de beurt van aftreding was, als bestuurs lid bedankt had," en gaf hij een verslag van de audiëntie bij Z. Exc. den Minister v. Wa terstaat. De Minister had hem in vereeni- ging met den Heer de Jong, voorzitter var)i bet Hoofdbestuur, ruim een uur aangehoord, doch deelde mede dat hij geen beslissing kon nemen in zake de overname van de Eem door het rijk, voordat de aanhangige proce dure beëindigd was. De Minister gaf te kennen dat bij zich niet tegen Rijkshulp zou verklaren, indien een der leden in de 2de Kamer de kwestie ter sprake bracht. Daarna gaf de voorzitter voorlezing van twee rekesten, gericht aan Z. M. den Ko ning en aan de Ged. Staten van Utrecht, waarop het Hoofdbestuur van Schuttevaer tot nogtoe zonder beschikking was gebleven. Het verslag van den Penningmeester deed zien, dat de kas met een voordeelig saldo sloot. Tot lid van het bestuur werd herkozen de tot op- en aanmerkingen, vooral der dameswereld, die 't gewoonlijk zoo stil afloopende ontbijt thans een wei: nig verlevendigden, 't Scheen wel, als voldeed Carhari- na's toilet aan alle eischen der mode en van den goeden smaak, want meermalen bleef 't oog van gindsche Pa- rijsche dame, die tusschen haar kaalhoofdigen echtge noot en haar zeventienjarige dochter gezeten was, met welgevallen op 't smaakvolle ochtendkleedje onzer vriendin rusten; en ook Rudolph scheen genade gevon den te hebben in de zachtbrnine kijkers, die nu en dan van naast de zijde der moeder op hem gericht werden. Wij willen onzen lezers 't verhaal besparen, hoe Rudolph en Cathariua met deze iamilies kennis maak ten. Dit toch geschiedt op een kleine badplaats ge woonlijk met zeer weinig plichtplegingen, en men is daar zeer spoedig geneigd, elkander te beschouwen als behoorende tot één groote familie, wier leden toevallig bijeenkomen, en slechts tot taak hebben zichzelf en anderen te vermaken. Zoo was dan ook het ijs na de eerste begroeting gebroken. Nadat de hee- ren elkander iets medegedeeld hadden over hnnne respectieve vaderlanden, de dames zich verdiept in den schoonen aanblik, dien de bergen, door de zon bestraald, opleverden en over de genietingen, die de omstreken aanboden, werd het voorstel geopperd, geza menlijk eenige uitstapjes in 't Schwarzwald te doen. Met gretigheid werd dit voorstel door alle leden van 't gezelschap aangenomen, en vastgesteld, dat men den volgenden morgen te acht unr met een paar rijtuigen opbreken zou, om uiterlijk tegen vier uur den rug van den llornisch-Grinde te kunnen bereiken. Een paar jon ge lieden, die inmiddels aangekomen w aren en zich door hun weinige bagage als tonristen kennen deden en waarvan de jongste aldra door de zeventienjarige Em ma om zijn baardeloos gezicht tot Johannes den Evan gelist omgedoopt werd, sloten zich nog aan, hetgeen zeer goed geschieden kon, daar nog plaats genoeg in de rijtuigen over was. De zon scheen helder aan den met weinige witte wol ken bezaaiden hemel en tooverde uit bloemen en plan ten, die welig de akkers en weiden versierden, geuren, heer Houtzaager en in de plaats van den Heer Hamers de Heer Sinnige. Yoor het oprichten van een monument op het graf van den Heer Schuttevaer onlangs overleden, werd eene bijdrage vastgesteld van tien cent per lid. Eindelijk volgde er nog eene breedvoerige discussie over het opruimen van den veelbe sproken boom in de rivier de Eem. De voor zitter deelde mede dat de ondernemers der stoombootdiensten zich tot de Regeering en tot den Gemeenteraad hadden gewend, zoo dat hij meende dat het Hoofdbestuur van Schuttevaer zich in deze zaak niet mengen moest daar het vroeger reeds met een uit voerig rekest bij de Regeering aangedrongen had op geheele bevaarmaking van de Eem, en dus niet in onderdeelen moest komen. Tot bode van het Amersfoortsche Zieken fonds is W. de Gans benoemd in plaats van G. Wijnands, die als zoodanig heeft bedankt. De stad onzer inwoning is een nuttige inrichting rijker. Het militaire „Te Huis" wordt heden avond voor het garnizoen alhier geopend. Gisteren en Maandagmid dag van 1 tot 4 uur was het voor leden en belangstellenden geopend; ook wij maak ten daarvan gebruik en kunnen niet anders dan ten volle voldaan zijn over hetgeen wij zagen. Noch de oude Nutschool noch de crèche zijn in de beide net gemeube- leerde localen te herkennen. Reeds bij het binnenkomen voelt men zich prettig ge stemd door de gezellige inrichting der zalen. Het doel dezer inrichting kan niet anders of moet bereikt worden; zij die er gebruik van zullen maken vinden daar met recht een aangenaam „te huis." Tot verpoozing waarmede slechts zuidelijker luchtstreken onze reukor ganen streelen, Als een helder glinsterend lint wond de weg zich door de vlakte, die met van dauw schitterend gras en in vol loof prijkende boomen bezet was, en ver bond de weinige armoedige dorpen, die rustig en vreed zaam om den voet van 't gebergte verspreid lagen. Hoe idyllisch is de aanblik dier armoede, wanneer het oog er slechts vluchtig op blijft rusten; welk een vrede straalt u tegen van die geheimzinnig u aanziende vensterrui ten; zijn de hartstochten gedoofd achter die schuine bal ken, waar de beschaving der groote wereld nog slechts weinige teekenen van zijn bestaan vertoont; leeft de mensch hier nauw vereend met de natuur; en kent hij niet de onrust, die den wereldling onophoudelijk voort jaagt, om hem ten slotte vermoeid en onvoldaan zijn hoofd in de eeuwige rust te doeu neerleggen? „Bedenkt u, gij pioniers der nieuwste beschaving, die met geweld nwe philantropische ideën wilt doen door dringen tot in de uiterste einden der aarde, bedenkt, dat gij bij t vele en misschien schoone, dat ge stichten wilt, ook veel, misschien 't beste aan deze eenvoudige, in vergetelheid wonende menschen ontneemt!" Met deze gedachte bezag Rudolph, aan Catharina's zijde gezeten, 't landschap en de dorpen, die ze in gestrekten draf doorredeD. Hoe gaarne had hij thans zijnen rijkdom, zijn weelde vaarwel gezegd, om daarvoor de verloren rust, die hem van dit vriendelijk landschap als een oude herinnering tegenstraalde, te kunnen terugkoopen! Want hij voelde het, verre was hij van dien eenvoud afgedw aald, dien de natuur hier met verheven majesteit predikt: die eeuwig, stille, onveranderlijke rust dier bergtoppen, die steeds dezelfde was, ook in de hevigste stormen, waar vond hij er iets van in zijn binnenste? Dat eeuwig frissche groen, hoe snijdend stak 't af bij de zwarte vlekken in zijn gemoed! Uit die droomen werd hij wakker geroepen door 't verzoek der koetsiers, die den reizigers aanmaanden uit te stappen, daar de hel ling van den weg den paarden 't trekken te moeielijk maakte, en zoo bereikte 't gezelschap tegen tien uur het laatste huis, dat tegelijk herberg was. Spoedig waren door de dames de trommels en tnand- k unnen zij zich aangenaam bezighouden met dam- of dominospel, met het lezen van couranten of boekwerken. Het bibli otheekje vooralsnog niet groot, kan, als er behoefte aan blijkt te zijn, door schen kingen of aankoop worden uitgebreid. Ze ker verheugen zich velen met ons over het bestaan dezer nuttige inrichting, en spre ken met ons den wensch uit, dat er een druk gebruik moge van gemaakt worden. De inteekeningslijst voor het oprichten van een Nederlandsch Station aan de Poolstreken heeft de som van f 29 opge bracht. Door de samenwerking van eeD aantal inwoners van verschillende gemeenten tus- tusschen Arasterdam en Utrecht en van den directeur van het circus Carré is een waarborgsom bijeengebracht, waarvoor de Ned. Rhijnspoorweg-Maatschappij in de eerste tien weken van 1882, eens per week, een nachttrein zal laten rijden, die ten 12 ure 's nachts van Amsterdam naar Utrecht rijden en aan alle tusschensta- tions stoppen zal. BUITENLAND. Zaterdag had bij Cononbury, een voor stad van Londen, een botsing plaats tus schen twee spoortreinen. Er zijn reeds 7 lijken voor den dag gehaald. Men vreest dat het aantal dooden twaalf, dat der ge- kwetsen zestig bedraagt. De Engelsche admiraliteit heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het rantsoen sterken drank aan oorlogsmatro- jes ontpakt, en men legerde zich op 't groene grasperk, om door het nuttigen van eenig gebraden gevogelte en een dronk frisschen landwijn krachten te verzamelen voor 't moeieiijkst gedeelte van den tocht, dat nu begon nen zou worden. Voor de reizigers strekte zich het nieuwe groene dal uit, waarin de schuimende beek, die van 't gebergte rechts neerdaalde, met donderend ge weld zich stortte; overal langs de helling lagen rots blokken verspreid, die denken deden aan een uitgestor ven reuzeDgeslacht, dat wellicht in vroeger eeuwen van zulke verdedigingswapenen kon gebruik gemaakt heb- beD; die helling moest bestegen worden, waartoe een van boomstammen vervaardigde brug, die over den berg stroom voerde, den toegang Verleende. Weldra was de maaltijd ten einde, en de vrienden betraden ouder het zingen van een vroolijklied, voorafgegaan dooreen gids, die een bundel doeken ec mantels droeg, 't breede, steenachtige boscbpad. Dat ging met frissche kracht over stok en steen, over boomwortels en plassen, datwa9 een lachen en schertsen zonder einde! De gids echter ging zwijgend en stil zijn weg, als hield hij zich over tuigd, dat weldra die luidruchtigheid door 't bezw aarlij ke van den tocht verstommen zou. Steeds moeielijker werd het pad, steeds steiler wond het zich zig-zagvor- mig om de breede borst van het eenwige, donkere berg' gevaarte; het doornig struikgewas klemde zich vast aan de reizigers, als vieesde het, dat de rust der berggeesten gestoord zou worden; droomend zagen de dennen en beuken op hen neer en fluisterden een nauw verstaan baar lied van de zee met haar dansende golven; bij iede re wending van het nauwe pad dreunde de beek basr klaterenden triomphzang. en storte met woeste vreugd, bevrijd van banden, een nieuw leven te gemoet, dampen sloegen opwaarts en bleven treurig als lange, witte ge daanten tusschen het zware loofdak hangen: ze konden niet opstijgen tot de eeuwige zon en staarden hun on stuimige moeder na, die eenzaam hen achterliet. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 1