Scherpenzeel, 21 December. Voor verkoop van sterken drank in 't klein, hebben hier alle tappers en slijters ver gunning aangevraagd. Daar er hier slechts acht worden gevonden, kan men, het zie lental in aanmerking nemende, zulks niet te veel noemen. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 20 December. gehouden 3 kolonialen, die voornemens waren een uitstapje naar Amsterdam te maken en daarna naar hun corps terug te keeren Daar zij echter niet in het bezit van een verlofpas bleken te zijn, vertrouwde de politie de zaak niet en stel de hen ter beschikking van een Garnizoens- Kommandant alhier. - Zijn wij goed in gelicht dan werd den volgenden morgen reeds, vroegtijdig door den Commissaris van Politie te Harderwijk per telegram hunne opsporing verzocht en zij dien zelfden dag onder Militair geleide naar Harderwijk ge transporteerd. Door den heer P. Schuyt is namens zijne behuwdzuster, mej. A. E. Thomas, onlangs alhier overleden, geschonken aan de Diakonie der Ned. Herv. gem. te Amers foort eene gift van ƒ1000, aan het Ne- derl. Zendelingsgenootschap 600, aan het Nederl. Bijbelgenootschap 300 en aan de Anna Pauwlona-bewaarschool voor kinde ren van behoeftigen alhier mede ƒ300. Donderdag 23 Decemder vierde de beer W. Frans, griffier bij den burgerlijken stand te Ametsfoort, gedachtenis van zijn vijf en twintigjarigen diensttijd als gemeente-amb tenaar. De burgemeester en Wethouders met den secretaris boden bij die gelegen heid den jubilaris een fraaie fauteuil ten geschenke aan, de griffier met de beide andere secretarie-ambtenaren een gouden potlood en de twee boden der gemeente een nette portefeuille. De heer N. Claassen, onderwijzer aan de openbare jongensschool alhier, op het Ha vik, is benoemd tot hoofd der openbare school te Velden, provincie Limburg. De heeren Jhr. Mr. A. M. C. Sand- berg en Dr. P. Groeneboom hebben hunne benoeming tot lid van de plaatselijke com missie van toezicht op het lager onder wijs te Amersfoort niet aangenomen. De pachter van de straatvuilnis P. Verheuvel is in den avond van 22 Decem ber aan de Steenenbrug tengevolge van de daar heerschende duisternis te water geraakt en vermoedelijk verdronken. Zijn lijk is tot dusver niet gevonden. Blijkens achterstaande advertentie wordt op nieuw een beroep gedaan op de Ne- derlandsche liefdadigheid. De aanleiding hiervan is het volgende: In den avond van den 17 dezer is bij het overzetten der post van 's Hertogen bosch naar Gorinchem, op de rivier de Merwede, tusschen Woudrichem en Da lem, de schuit waarin de conducteur der brievenmalen van detweede klasse A. BAX, de postillon J. ASMUS, twee schippers genaamd H. HARTMAN en J. HART MAN en een soldaat gezeten waren, door stormwind omgeslagen, waaronder vier moeders met te zamen 19 kinderen in rouw zijn gedompeld en tevens van hunne kostwinners beroofd. Bunechoten. De visscherij op de Zuider zee, heeft zich gedurende de laatstver- loopen weken gekenmerkt door wanvangst, en zeer geringe resultaten opgeleverd. Voorzitter Mr. F. H. van Rersijn. Tegenwoordig zijn al de leden (ééne vacature). De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is het tweede aanvullings- kobier van den hoofdelijken omslag over 1881. Met algemeene stemmen vastgesteld ten bedrage van f 342,12, Reclame tegen hunne aanslagen in den hoofdelijken omslag, van een achttal on derofficieren en minderendie er zich op beroepen dat zij elders vrijstelling genoten, de geringe soldij er niet op berekend is en de huur van hunne woningen door het Rijk wordt voldaan. Burg. en Weth. doen opmerkendat adressanten op het eerste aanvullings-kohier terecht zijn aangeslagen, naardien hunne woningen op eene huur waarde van f 40 of daarboven zijn geschat en de aangevoerde gronden geen wettige bezwaren opleveren. Dientengevolge advi- seeren zij tot afwijzing van de reclame, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Het ontwerp-besluit waarbij met ingang van 1 Januari 1882 eene commissie wordt ingesteld tot nadere verzekering van het plaatselijke toezicht op het lager onderwijs, wordt zonder hoofdelijke omvraag aange nomen. Alsnu komt in behandeling een door Burg. en Weth. ontworpen reglement betreffende samenstelling en inrichting van opgemelde commissie, welk ontwerp, ge wijzigd overeenkomstig het door den heer van Beek gedaan voorstel (om den burge meester of een der wethouders te doen optreden als voorzitter dier commissie) na artikelsgewijze behandeling met 9 tegen 5 stemmen (de heeren Bake, Gerritsen, Groeneboomfluet en v. Zijst) aangeno men, met voorloopige terzijdelating van een door den heer Gerritsen ingediend en later ingtrokken amendement, een door hem ontworpen meer uitvoerig reglement be vattende. Een door den heer Bake gedaan voorstel om aan de commissie een bezol- digd'en secretaris toetevoegen op f 200 jaarwedde. Werd met 10 tegen 4 stem men (de heeren Bake, Gerritsen, Groene boom en Huet verworpen. Vóór de eind beslissing over het reglement stelde de heer Gerritsen voor, te verklaren dat de gemeenteraad de verordening, zoodanig als zij geamendeerd is, in strijd acht met art. 70 der wet op het lager onderwijs. Verzoek van den heer T. J. Boks, be noemd tot hoofd der gemeenteschool te Eist, om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare tusschenschool. Ingewilligd zonder hoofdelijke omvraag. Herkozen worden Professor C. Karsten tot curator over het progymnasiumde heer H. W. A. van den Wall Bake tot lid der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs (in beraad genomen), en de heeren B. W. van Burgsteeden en M. van Beek tot leden van het burgerlijk arm bestuur (aangenomen). Tot leden voor de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs worden benoemd de heeren A. J. Bos, J. P. G. Kok, Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg en Dr. P. Groeneboom, (de laatste) heeft zijne benoeming in beraad genomen. Voor de in 1882 te houden verkiezingen van gemeenteraadsleden worden tot leden van het stembureau benoemd de heeren Vis ser en Bake en tot hunne plaatsvervangers de heeren Huet en Gerritsen, terwijl al de ove rige raadsleden worden aangewezen om, bij verhindering van de benoemden, in het stem bureau zitting ie nemen. Ingekomen zijn: Een voorstel van den heer C. V. Gerritsen om de in 1856 vastgestelde verordering op de huizen van ontucht en de publieke vrou wen intetrekkeu. Te behandelen in de eerstvolgende vergadering. Proces-verbaal van opneming der boeken en kas van den gem.-ontvanger. Ter secretarie. Brieven van dankbetuiging, voor de hun toegekende tractementsverhooging, van de gem.-geneesheeren en den heelmeester. Voor informatie. Goedkeuring van Gedep. Staten op de begrootingen van de gemeente en de schut terij voor 1882. Als voren. Verzoek van den heer S. Schultze om tot makelaar te worden aangesteld. Verzon den aan de kamer van koophandel en fabrie ken, om consideratiën en advies. Verzoek van N. G. van Doornik, F. J, van As, J. Koppen en F. Verheuvel, eigen aren van aan de Watersteeg belendende per- ceelen, om aldaar den weg meer te verlich ten, te verbeteren, zoo mogelijk te verbree- den, en den naam in „Bergstraat" of Water straat" te veranderen, met aanhechting van naambordjes. Aan Burg. en Weth. ver zonden om advies. Eindvonnis, in de procedure der Ned-. Centraalspoorwegmaatschappij gewezen te gen de gemeente. - De voorzitter zegt dat in de eerstvolgende vergadering het voor stel van Burg. en Weth. zal inkomen omtrent de vraag of men in de uitspraak der rechtbank al dan niet berusten zal. Ter benoeming van een leeraar in de Ne- derlandsche taal en letterkunde aan het pro gymnasium en de hoogere bnrgerschool wordt eene aanbevelingslijst overlegd, door Burg. en Weth. in overleg met curotoren, na verhoor van de inspecteurs opgemaakt, alsmede het betrekkelijk schrijven der commissie van toezicht. Op die lijst zijn geplaatst de heeren G. C. Hoogewerff te Rotterdam, M. J. van Dugteren te Buik sloot en R. K. Kuipers te Hoogeveen. De eerst aanbevolene wordt benoemd met 9 stemmen, terwijl op den tweeden 5 stem men zich vereenigden. De voorzitter overlegging doende van een exemplaar in zilver, der medaille welke het bestuur der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde, ter gedachtenisviering van haar 25-jarig bestaan heeft doen graveeren en der gemeente aangeboden, stelt voor, haar aan te nemen met vernieuwde dankbetuiging en in het archief te bewaren. Daartoe wordt z. h. o. besloten. De voorzitter vraagt en erlangt machtiging op Burg. en Weth. om naar den loop van omstandigheden te handelen opzichtelijkeen gemeente-gebouwtje staande op het Kalfs- of exercitieveld, waarvan de bloote eigendom met 1 Jan. in particuliere handen overgaat. De heer Bake wenscht gaarne te worden in gelicht of hier iemand en zoo ja wie met het onderzoek van gaslicht belast is en geeft zoo noodig aan Burg. en Weth. in overwe ging omtrent gerezen klachten voorzieningen te nemen. De voorzitter antwoordt hierop dat het dagelijks bestuur bereid is het noodi- ge in 't werk te stellen, en dat de door den heer Bake bedoelde klacht onlangs in han den is gesteld van den gem.-architect, wiens rapport weldra wordt ingewacht. De Heer Huet beschrijft den onhoud- baren toestand van een hoofdtoegang naar de stad, den stationsweg, en vraagt of het dagelijksch bestuur, zoo men er zich niet reeds mede bezig houdt, daaromtrent de noodige voorstellen zou willen doen. De voorzitter verneemt in overweging te moeten geven 's raads beslissing aan te houden tot den afloop der procedure met de centraalspoorwegmaatschappij, zooeven ter sprake gebracht. Te één ure aangevangen, is de zitting te vier ure gesloten. OFFICIËELE PUBLICATIEN. De Burgermeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art 5 der wet van 28 Augustus 1881, (Staatsblad no. 97), Brengen ter openbare kennis dat ver zoekschriften om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, bij ben zijn ingekomen van de navolgende personen: A. van Walsem F. 160, wed. E. de Froe F 340, W. Putman F 301, H. W. Huur- deman F 398, W. Huurdeman, D 115, P. Zwankhuizen F 71, T. W. Bonte F 356, wed. C. van 'tWel E 151, R. Veld huizen G 201, R. Kraan A 307, T. van Keulen, geb. Ouwerkerk F 275, G. van den Biezenbos D 210, G. Kaspers E 54, wed. C. Dieteker F 300, C. van Baaren F 388, wed. A. van den Biezenbos E 217, W. Coblens geb. Brandsen F 294, H. Dek ker C 68, T. H. de Greef C 290, wed. A. Colet geb. Bosheide F 87, J. van Bra- kel F 96, F. van TWel A 254, wed. W. H. Scheerder F 120, T. Brandsen A 154, H. Heilijgers A 167, C. Schreuder C 21, W. van 't Klooster G 104, E. van de Kamp A 43, E. van Beusekom F 249, J. G. van der Geest F 332, B. van den Akker G 248, wed.C. Kreijssel B 87, G. van Plateringen A 306, P. de Ruiter A 136, E. Ruizendaal H 76, N. van Eike lenburg E 2, C. van Veen C 269, G. Ruitenberg F 201, A. van Dijk C 75, H. L. Snoek I 84, het bestuur der Soci- teit Amicitia A 129, J. J. van Brumme- len E 330, J. Heetkamp A 36, A. M. Reijn F 321, H. van Nimwegen E 185, W. van Doorn D 400, R. van Loenen C 49, P. J. Desrumeaux E 166, wed. W. Westerveld C 52, J. de Geest B 96, C. Diters A 48, O. van der Linden G 120, O. de Vries G 257, P. van Minnen I 79, R. de Waal D 42. Amersfoort, den 21 December 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. BINNENLAND. De heer M. Bazelmans, sedert ruim 45 jaar pastoor te Baardwijk, vierde Zon dag zijn 60 jaar priesterschap. Een zeldzaam jubilé. Te Schimmerl (Limburg) hebben Fran- sche nonnen voor eenigen tijd een huis aangekocht, met het doel bejaarde lieden daarin te verplegen. Thans zullen zij zich op ook het onderwijs der jeugd toeleg gen. Reeds geven zij aan 17 leerlingen van het dorp onderricht. De gouverneur der Koninklijke militaire academie te Breda, heeft aan alle officie ren van het leger, van die instelling af komstig, een circulaire gezonden, om een geldelijke ondersteuning aan te bieden aan den 75jarigen kleedermaker dier inrich ting, die nu bijna 60 jaren dienst een welverdiende rust gaat genieten. Een Indisch blad deelt een vonnis van een landraad mede, dat zonder wedergade mag heeten. Dezer dagen heeft namelijk een landraad-voorzitter zijne zitting ge staakt, wegens het pianospel van een con troleur in een woning op een geruimen afstand, waar gerepeteerd werd voor een tooneelvoorstelling, welk spel de contro leur, daartoe aangezocht, niet wilde sta ken. Volgens het blad nu is die staking geschied bij vonnis, waarvan het blad den woordelijken inhoud mededeelt. BUITENLAND. Uit tal van plaatsen uit het buiten land komt bericht, dat schouwburgen, wegens onvoldoende waarborgen tegen brandgevaar, door de politie zijn gesloten. In 1880 was het leger van Engeland 188.896 man sterk; daarvan waren 20.584 in Ierland en 97.099 buitenslands. De reserve bedroeg 414,174 man. De Meifoo het eerste vaartuig onder Chineesche vlag, beladen met thee, ko mende van Shangaï, is de Theems bin- nengeloopen. Te Parijs is een anti-Semistisch blad verschenen. De Keizer van Duitschland heeft Maan dag persoonlijk de opera bezocht en alles als bij eene gewone voorstelling laten in richten; de Keizer onderzocht toen alle voorzorgsmaatregelen tegen brand; hij liet de lichten uitdraaien om te zien of de olielampen voldoende waren; anderhalf uur bracht de keizer in het gebouw door. Twee onbekende heeren, naar hun uiter lijk lieden van aanzien, brachten dezer dagen een bezoek aan den commandant van de St. Paulus-vesting te Petersburg en vroegen verlof een prachtige krans, die zij bij zich hadden, te mogen plaatsen op het graf van den overleden Keizer. Dit werd hen gaarne toegestaan, en onder dankzegging liet de commandant hen ver trekken, maar toen hij later eens naar de krans kwam kijken, vond hij er een lint aan met het opschrift„Aan Alexander III, die spoedig sterven zal!" Toen ongeveer 400 bedevaartgangers, van Rome terugkeerende, in de vorige week het station Pisa binnengereden waren, werd de trein door een aantal jongelieden be stormd, die de reizigers met steenen wier pen en beleedigden. Met moeite slaagde de politie er in, de bende te verstrooien en eenige belhamels in hechtenis te nemen. Volgens berichten uit Athene bestaat er ernstige vrees, dat het eiland Chios weldra geheel verdwenen zal zijn. Het zinkt voort durend. Aardbevingeu worden er dagelijks gevoeld en overal op het eiland vertoonen zich spleten waaruit heet water borrelt. Op de plek, in het station van den Baltimore en Potomac-spoorweg, waar Garfield viel toen op hem geschoten werd, is een zilveren ster opgericht. Aan den muur is een gedenksteen bevestigd met toepasselijk opschrift. 45000 Arabische families zijn van Al- gerië naar Marokka geemigreerd. GEMENGD NIEUWS. Een Tesselsch huismoedertje ontdekte dezer avonden, nadat zij in een kom een hal ve kan melk had gehaald, dat er in de melk een doode muis dreef. Schrikkelijk bang voor het ondier zette ze, zoo ijlings ze kon, de kom op den vloer. Hoe de muis te nade ren! Ze wist er geen weg op en de melk weg te smijten, ging toch ook niet. De muis moest verwijderd worden, maar hoe? Ein delijk schiet haar een redmiddel te binnen. Al* de kat eens geroepen werd, dan kon zij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1881 | | pagina 2