neer zij liet bewijs leveren dat zij van de lastgeving geen kennis droegen. Art. 3. Voor zooveel daartegen bij gee- ne wet, algemeene maatregelen van be stuur, of provinciale verordening is voor zien, worden de overtredingen dezer ver ordening gestraft, met eene geldboete van f 1.tot f35.en gevangenisstraf van één tot drie dagen, te zamen of afzonder- lijk. Art. 4. Deze verordening treedt in wer king op den derden dag na hare afkon diging. In de algemeene vergadering van „Volks onderwijs''' afd. Amersfoort, j.l. Vrijdag avond gehouden werdna een beredeneerd verslag over den toestand der afdeeling, het doen van rekening over 1881, twee bestuursleden gekozen, zijnde de heeren Jhr. A. D. J. Calkoen en Mr. J- Heijli- gers, voorts werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandeld, subsidie verleent, aan de opgerichte huis- vlijtschool, voor eenige leerlingen als be- loonen voor trouw schoolbezoek, de kos ten te dragen van toelating op de huis- vlijtschool en besloten nogmaals tot het gemeentebestuur zich te wenden om, voor zoo verre het beloonen van trouw school bezoek betreft, overeenkomstig de wet, gezamentlijk te werken. Verkooping van Vaste Goederen. Dins dag 24 Januari 1882, in „Amicitia" te Amersfoort. Notarisde Heer C. van Wieringen te Woudenberg. 1. Heerenhuizinge met tuin aan de Langestraat met uitgang in de Muurhuizen te Amers foort opgeh. 2. Heerenhuizinge met tuin aan de Langestraat met uitgang aan de Appelmarkt idem. 3. De Boerenhofstede „Klein Kolfschoten," met bouwlan den enz Een perceel Bouwland „het 4. Konijnennest," a/A. Vlasak- kerwegidem Idem „de Vicarie" aan den 5. Vlasakker wegidem 6. De Boerenhofstede „Het Zwaantje" met Bouw- en Weilanden enz. aan den Liendertschen weg 7. Twee stukken Bouwland enz. „de Havereng" te Hooglandƒ11420 8. De Boerenhofst. „De Bel- schuur" met Bouw- en Wei landen enz 9. Drie perc. Bouwland en Houtgewas te Hoogland over den Spoorweg 10. Tweekampen Wei- en Hooi- land enz. in Duits opgeh. 11. Twee dito gelegen alsvoren idem 12. Een dito a/d Zevenhuizerweg3010 14. Een vierde portie in een Ma- lenhoef op het Hoogland. 1210 f 15.640 Lijst der onbekende brieven verzonden van Amersfoort en arrondissement gedu rende de 2e helft der maand Dec. 1881. Namen der Plaats geadresseerden. van bestemming. 1. S. BurgeAmsterdam. 2. TamsonUtrpcht. 3. A. E. Eruitier de Talma Zwolle. Briefkaart. 1. G. A. v. Meeteren Amsterdam. 2. Mej. R. Eremi Rechthebbende vervoegen zich aan het postkantoor. BUITENLAND. De bevolking van Londen 3.489.528 zielen. bedraagt De Iersche heethoofden Parnell, O'Kelly en Obrien, hebben het officieele bericht ontvangen, dat zij nog 3 maanden langer gevangen zullen worden gehouden. Er moet alle kans bestaan, dat Gain- betta's voorste] tot herziening der grond wet niet zal worden aangenomen. Het ge volg daarvan zal wezen, dat dan Gambet- ta, na een blauwen Maandag Minister te zijn geweest, aftreedt. Vrijdag werd te Berlijn het ordefeest gevierd, een der meest genoeglijke dagen van den ouden keizer; er werden ettelijke nieuwe ridders benoemd. Volgens een offiicieele mededeeling heeft j de runderpest in Duitschland opgehouden te heerschen. Sankofski en Melsikoff de twee Russen, die wegens den moordaanslag op generaal Tscherevin terechtstonden, zijn veroordeeld de eerste om te worden opgehangen, de tweede tot 20 jaar dwangarbeid. Uit Riga wordt het volgende gemeld: Zaterdag overvielen de Russen een voor stad van Dunaburg, Grave genaamd, die voornamelijk bewoond wordt door Duit- schers en Letten en plunderden en ver nielden hunne woningen. De onlangs ge houden volkstelling had onder de Rus sische lagere standen aanleiding gegeven tot het gerucht, dat de Czaar met kaart spelen drie provinciën aan den Keizer van Duitschland had verloren. De Russen moch ten daarom nemen, wat nog voor hen te redden was. De militaire macht was niet in staat de ongeregeldheden te onderdruk ken, die integendeel naar Koerland zijn overgeslagen. De gouverneurs hebben zich tot Ignatief om raad gewend. Het huis van den President der Ver- eenigde Staten, Arthur, te New-York, wordt door een politieagent bewaakt. Sedert den moord van Garfield acht men voor zorgen niet onnoodig. Onder de Indianen van het Westen der Vereenigde Staten, allen anti-vaccine-man nen, heerscht op vreeselijke wijze de pok ziekte. BINNENLAND. De Koning heeft in de tapijtfabriek te Deventer een kostbaar tapijt besteld, om te dienen als geschenk voor princes Helena, welke dezer dagen in 't huwelijk treedt. In de omstreken van Zwolle zijn in de laatste dogen vele 3- en 4-jarige merrie- paarden door Eransche en Duitsche koop lieden aangekocht. Vrij algemeen werd p. m. f 50 per stuk meer besteed, dan in het vorig jaar op de palmmarkten. In 't begin van Februari worden de moe der en jongste zuster van II, M. de Ko ningin in de residentie verwacht. In het Kon. paleis worden voor haar reeds ver trekken in gereedheid gebracht. Aan den heer C. A. Hondius, npfaris te Zaandam, is door Z. M. den Koning, tegen 1 April a.s.eervol ontslag aan zijne betrekking verleend. Den 2en Februari a.s. zal het gedenk- teeken, op het graf van wijlen den be kenden heer W. J. Schuttevaer, te Zwolle, geplaatst, worden onthuld. De kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente te 's-Hage, hebben een gift ont vangen van f1000, ten behoeve der res tauratie van drie geschilderde ramen in het koor der Groote Kerk en de ver nieuwing der Bijbels in de Regeerings- banken. De gasprijs is te Tiel van 13 op 10 Ct. verlaagd. Eenige dagen geleden is gemeld, dat in een gemeente van Limburg de huwelijken van 1877-81 onwettig gesloten zijn, daar de burgemeester feitelijk geen ambtenaar van den Burgerlijken Stand was. Thans meldt men, dat onder de aldus gehuwden o. a. behooren de zoon vsn den heer Pijls, lid der Eerste Kamer, en de kleindoch ter van den heer Regout, oud-lid dezer Kamer. GEMENGDE BERICHTEN. Een jonge vrouw te 's Hage, die haar man met een „ander" had zien wande len, wilde zich Vrijdagavond aan den Noord wal verdrinken en wierp zich in 't water. Zij werd echter nog tijdig gered. Sedert 16 Januari j.l. werd de gemeen te-veldwachter van Woubrugge vermist, die op dien dag met een groenen reiszak, waarin gedrukte gemeente- en polderstuk ken van buitengewoon zegel voorzien en f 295, grootendeels aan bankpapier, voor dienstzaken naar 's-Hage is vertrokken. De rechtbank te Zutfen, heeft den tap per K, te Deventer, beschuldigd van ster ken drank toegediend te hebben aan kin deren beneden de 16 jaar, vrijgesproken. Bedoelde tapper had nl. aan een jongen van 7 jaar 2 dL. citroenbitter verkocht en afgegeven. Een oude dame had bij een botsing op een spoorweg alleen dat ongeluk dat haar ouderwetsche hoed geheel in elkander werd gedrukt. Zij nam deze massa op, maakte er een roosje en een meter lint op en had toen een hoed volgens den laatsten smaak, die bij een modiste zeker vijftien gulden zou kosten. Hoewel deze winter bijzonder zacht is en er uit verschillende deelen van Euro pa lenteachtige berichten komen, zoo is hij toch niet eenig in haar soort en zijn er voorgangers, die hem overtroffen. Zoo was b. v. in 1172 de winter zoo zacht, dat de boomen vol bladeren stonden. In het jaar 1289 had men in het geheel geen winter, terwijl in 1421 de boomen in Maart en de wijngaarden in April bloei den de kersen waren toen in de laatst genoemde maand en de druiven in Mei rijp. In 1583 kon men in Januari in de tuinen tal van bloemen vinden, terwijl de winters in de jaren 1606, 1609, 1613 en 1617 zich evenseens door zachtheid ken merkten. In 1659 zag men ijs noch sneeuw en in 1792 vond men het in Duitschland niet eens noodig een kachel te zetten. In 1866, het jaar van de groote overstroo ming der Seine, was de winter eveneens buitengewoon zacht. Een zeldzame rechterlijke dwaling is dezer dagen bewezen. Tien jaren geleden werd de barbier Heinrich Bose te Posen wegens het vermoorden van den boek drukker Fischer te Grosz Gay ter dood veroordeeld; die straf werd echter in le venslange gevangenisstraf veranderd. De veroordeelde had zijn schuld volkomen be leden. Toch bleek hij onlangs onschuldig en verleden week werd de arbeider Her mann Theodoor Stellmacher, na langdurig onderzoekter zake schuldig verklaard eD ter dood veroordeeld. Een vlaamsch blad maakt eene verge lijking tusschen de drie steden Amsterdam, Brussel en Antwerpen. Amsterdam staat bovenaan. Zij heeft volgens de laatste opgaven336,203 in woners, een cijfer, dat in dit jaar, naar men verwachten mag, tot 345,000 zal stijgen. Hare bevolking is dus grooter dan die van de Gemeenten Antwerpen en Brus sel te zamen, want eerstgenoemde heeft 173,000 en laatstgenoemde 163,000 in woners. Brussels voorsteden echter hebben een gezamenlijke bevolking van 207,000 zielen, terwijl de gemeentendie men Amster dam's voorsteden kan noemen: Nieuwer- AmstelSloterdijk Nieuwendam en Schel- lingwoude, slechts ongeveer 35,000 inwo ners tellen. De bevolking dus van Brussel met zijn voorsteden telt 370,000 zielen en staat derhalve ongeveer met de Am- sterdamsche gelijk. De bevolkingskom van Antwerpen met Borgerhout en Berchem bedraagt tegen woordig ruim 200,000 zielen. Er worden nog steeds uitvindingen ge daan op het gebied om elkander dood te maken. Hadden Krupp's kanonnen tot dus verre het verst gedragen, in Amerika is men echter nu weder voor. Daar heeft men een kanon uitgevonden van een ge heel vreemde constructie en buitengewone grootte. Er zijri 94 kilo kruit noodig om dat monstergeschut te laden. Maar dat kruit wordt niet op één plaats gedaan, slechts 9 kilo vinden hun plaats achter den kogel, het overige wordt in vier ge lijke deelen verdeeld en in vier vakken langs den loop geplaatst. Wanneer de ko gel van de eerste achterlading zijn eerste beweegkracht heeft gekregen en langs de bovengenoemde vakken komt, dan ont branden die ladingen achtereenvolgens en geven elk op hun beurt een vooruitdrij vende kracht. Naar men beweert dragen die kanonnen drie uren ver of ruim een uur verder^dan Krupp's tegenwoordige ka nonnen. Bij een uitdrager in de rue Neuve te Antwerpen had dezer dagen een kruit- ontplolïing plaats. Een knecht was voor het huis bezig met het uitzoeken en ledi gen van een aantal kisten met 15000 pa tronen, die de uitdrager gekocht had. Onder het werk was een weinig kruit op den grond gevallen. Toen de knecht voor twee derden er mee gereed was, kwamen twee vrienden bij hem, en een hunner gooide voor de aardigheid, om zijn makkers aan 't schrikkkeu te maken, een brandende lucifer op den grond. Het kruit ontplofte onmiddellijk met een zwaren knal. Het huis werd zwaar beschadigd, en de flauwe grappenmaker bekwam met zijn vriend ernstige verwondingen. De uitdra gersknecht was, toen hij hem de lucifer zag aansteken, weggeloopen en bleef on gedeerd. Door eenige hulpvaardige buren werden de kleederen der gewonden, die vlamgevat hadden uitgedoofd en een begin van brand dat ontstaan was, gebluscht. De twee man nen zijn thans buiten levensgevaar. In vaderlijken trots zong Tollens: „Grie kenland had zeven wijzen, zeven kinde ren hebben wij!" Maar er is altijd mees ter boven meester. In Perthshire (Schot land) woont een man, die een in de ge schiedenis niet onbekenden naam draagt, ofschoon het wel niet beken'd is, dat hij van dien historisehen naam afstamt, Jack Raleigh. Die man heeft kinderen 7 maal 3, dat is één en twintig bij twee vrouwen De kleinste helft waren flinke, stoere jon gens, de grootste dochters, altemaal lieve, mooie meisjes: daarvan heeft Perth nog al den roem. Nooit heeft hij een dooi den dood verloren. Velen er van zijn nu gelukkig getrouwd en hebben hem ook alweer tot grootvader gemaakt, als te be grijpen is, over een vrij groot aantal en zij gaan daar trouw mee voort. Aartsva der Jacob trok met zeventien van zijn ge slacht naar Egypte bij zoon Jozef; maar aartsvader Jack (Jacob) Raleigh, als hij nog eenige jaartjes in levan mag blijven, kan er ook wel driemaal zeventien oin zich heen zien. Van uitnemend ingelichte zijde verne men wij, dat in een onzer groote aan een rivier gelegen koopsteden op klaarlichten dag het volgende voor ieder, die oogen'J heeft, te zien is. De boeren uit dat gedeelte des lieven vaderlands, wat aan de andere zijde dei rivier gelegen is, komen met zekere hoe veelheid echte (of om een germanisme te .J gebruiken: natuur) boter in die groote koopstad. Maar ze brengen niet genoeg j mee voor hun klanten. Geen nood. Ze brengen ook ledige potjes mee. En ze gaan daarmee (d. i. met die ledige potjes) naar iemand, die in commissie kunstboter ver-B kooptze koopen daarvan vullen er, openlijk, de ledige potjes rijden wegom hun klanten te voorzien van kunstboter, die deze vooiS echte slikkenen betalen. - Op den weg van Renswoude naar Veen- endaal geraakten Zondagavond de heeremB C. en P. Van den Bosch Jz., te Veenen- daal woonachtig, door het schrikken van het paardvan den circa 2 meter hoogen duikerin een volslagen duisternis te wa- ter. Met alle moeite werden de genoemden, evenals het paard op het drooge gebracht,, Indien het dier eenige beweging had ge maakt, waren er zeer ernstige ongelukken voorgevallen. Dat de Oostenrijksche Kroonprins een uitmuntend jager is blijkt uit den staat, dien hij gehouden heeft over al 't wil! dat hij in de vier laatste jaren heeft ge- schoten. Daarop komen niet minder danj 9394 zoogdieren, waaronder 5775 hazen en 2132 konijnen voor, verder 8656 vo gels, waaronder 4115 faisanten. Het to taal van den geschoten dieren bedraagt dus 18050, zoodat de prins gemiddsld in de laatste vier jaren per dag twaalf dieren /-»vy» nuf 1 a iron Kronnf om het leven bracht. Te Utrecht zijn twee personen uit het] huis van verzekering ontvlucht. Een van deze is onze voormalige stad genoot Creveld, zegt de Arnh. Ct., die aldaar gegijzeld was wegens eene schuld van f30,000. De kosten der gijzeling zijn door de vereeniging betaaldvooi wie de gijzeling plaats hadin het ver trouwen waarschijnlijk, dat op die wijze de schuld zou worden afgelost, maar nu de Staat den Gijzelaar laat ontvluchten is dit geld voor niets uitgegeven. De vraag zal nu rijzen of de Staat verplicht is de betaalde kosten terug te geven; olj zou men het force majeure moeten noe men, dat een gevangene door onvoldoende bewaking uit zijne gevangenis ontsnapt? Op het weder opsluiten van den ont*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2