Amersfoort. tact van de onderwijzers die er bij toene ming naar zullen streven de nadeelen van het systeem tot een minimum terug te brengen. Doch hebben de jongelieden den leef tijd bereikt, dat voor hen de behoefte aan zelfstandige ontwikkeling grooter wordt, laat men dan wel bedenken, of het aan te bevelen is, alle leerlingen, onver schillig van welken aard en aanleg en zonder te letten op hun lotsbestemming, in hetzelfde uitgebreide kader van vakken samen te persen, daarvoor al hun krachten in beslag te nemen, zoodat er geen tijd overblijft om daarvan iets te wijden aan hetgeen men weieens gewoon is ^liefheb berij-studie" te noemen. //Alles past niet voor allen," dat is een waarheid ook op paedegogisch gebied; en als eenmaal de hand aan 't werk wordt geslagen om onze onderwijswetgeving te hervormen, dan hopen we dat de vraag: facultatieve split sing der leervakken in groepen naar den bijzonderen aanleg der leerlingen, ter be oordeeling van directeur en leeraren der middelbare school in overleg met de ouders," niet onbesproken zal blijven. In een volgend artikel wenschen we nog een paar hedendaagsche opvattingen op het gebied der volksopvoeding onder de aandacht te brengen. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op art. 15 der wet van den 26. Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrekke lijk de GRONDBELASTING. Brengt ter kennis van de belangheb benden, dat eene opgave der uitkomsten van de meting en schatting, bedoeld bij artt. 15, 23 en 43 der aangehaalde wet, gedurende dertig dagen, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente ter inzage ligt van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 1. Februari 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. Amersfoort, 5 Februari 1882. Zondag, 5 Februari e. k.zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den fleer B. W. Colenbrander, predikant te Herwen. Naar wij vernemen is de heer L. Siddré voornemens tegen 1 April de betrekking van gemeente-heelmeester nederteleggen. Het is ons aangenaam te kunnen me- dedeelen dat de Directrice der Anna Paulowna-bewaarschool alhier, Mej. H. M. Schermer, vele blijken van deelneming heeft mogen ondervinden, zoowel van be studeren medehelpsterskinderen als stadgenooten bij haar Zilveren Jubilé als directrice der school. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 7. Februari 1882, des namiddags ten half twee ure. Punten van behandeling; 1. Voorstel van Burg. en Weth. in zake de procedure met de Ned, Centraal- Spoorwegmaatschappij. 2. Reclame van S, van Heulen, tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1881, met ontwerp-besluit. 3. Rekest van eigenaren der woningen aan de Watersteeg, met advies van Burg. en Weth., en voorstel tot voorziening in de verlichting van de meest bewoonde gedeelten buiten de kom der gemeente. 4. Verzoek van de Vereeniging tot verzameling van oudheden om subsidie, met advies van Burg. en Weth. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming eener Commissie tot het doen van voorstellen in zake de straten-ver- lichting na afloop van het contract der gasverlichting. 6. Benoeming van leden der commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school vor jongens. 8. Benoeming van een Regent voor het Burger-Weeshuis. Gedurende het 4e kwartaal 1881 zijn naar het Buitenland verzonden onder staande onbekende adressen: naar België A. van Maastricht en Comp.Antwerpen naar Duitschland B. Stockfeld Dresden Wed. van GelderMannheim Rechth, vervoegen zich aan het postkantoo HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het pc Ven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur der Hulpbank op MAANDAG den 6 FEBR. 1882's namiddags van halflwee tot hal/drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich knnnen aanmelden, ook voor het teruggeven van verstreket voorschotten. J. C. LEJNWEBER Secretaris. BUITENLAND. Gambetta is als leider der Fransche Ka mer opgetreden. Hij zal dus doen wat hij wil. De ellendeling Guiteau heeft nog den treurigen moed gehad een adres tot het Amerikaansche volk te richteD, waarin hij geld vraagt om verder te procedeeren. Het getal schapen in Groot-Brittanje is in de laatste twee jaren met meer dan 12 pCt. verminderd. Ei zijn 2 millioen schapen en 1 millioen lammeren minder dan in 1879. Garibaldi is door het Groot-Oosten van de Italiaanscbe Vrijmetselarij tot eere grootmeester beuoemd. Er is een premie van 25,000 francs uitgeloofd aan hemdie den dader van den te Brussel op den advocaat Bernays gepleegden moord zal ontdekken. In California zijn 20,000 dollars bij eengebracht voor een standbeeld van Pre sident Garfield. BINNENLAND. De bekende schilder Bakker Korff is te Leiden overleden. In Maart zal te 's Hage een vergelijkend examen plaats hebben van hen, die dingen naar de betrekking van klerk bij den Rijks telegraaf. Verdere bijzonderheden vindt men in de Staats Courant van Maandag jl. Door Z. M. den Koning is G. Keyzer, laatstelijk bootsman aan boord van het op 5 October jl. verongelukte stoomschip Ko ning der Nederlanden, benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Weder is een oud strijder van Waterloo overleden en wel J. Klop Sr. te Brakel. De man bereikte den ouderdom van bijna 93 jaren. Sedert de eerste dagen van deze maand zijn te Rotterdam 6 gevallen van pokziekte voorgekomen in een en dezelfde straat; 5 van die gevallen betroffen niet ingeente kinderen. Te Gouda kwamen nog verschillende gevallen voor. De zoogenaamde milioenenjufvrouw, (Jannetje Struik) werd Dinsdag door de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot betaling van het door de firma Wamsteeker, fabrikant van gouden en zil veren voorwerpen gevorderde bedrag wegens door haar gekochte, niet betaalde goederen. GEMENGD NIEUWS. Door den veldwachter A. Boeklagen, te Nieuwer-Ainsle), is Vrijdag aangehouden zekere Julius Daniël Smid, oud 29 jaren, van beroep koopman in diamanten. De rechtbank te Amsterdam had in Decem ber 1881 bevel tot zijne gevangenneming gegeven en aan België zijne uitlevering gevraagd. Hij moet zich hebben schuldig gemaakt aam misbruik van vertrouwen, door name lijk den heer Alvaresz voor f7000 aan di amanten op te lichten. In de kas van den overleden gemeente ontvanger te Haskerland is een te kort ont dekt van p.m. f4700. Dit te kort moet reeds 8 en 9 jaren oud zijn en kon zoo lang verborgen blijven, doordat met het laatste kwartaal van hei jaar eerst werd afgerekend,nadat de gelden van de belasting in het volgende kwartaal in ontvangst waren genomen. Een heer, die dezer dagen, met zijn hond des avonds de Laan van Nieuw Oosteinde te 's flage passeerde, werd door een man aange sproken, die hem om een sigaar verzocht- De heer wilde juist aan dat verzoek vol doen, toen zijn hond plotseling den ander naar den keel vloog, maar te gelijkertijd van den aangevallene een messteek in den bals ontving. Uit dezen zoo snel toegebrachten steek meent men het vermoeden te moeten putten, dat de sigarenliefhebber een open mes in de hand hield, toen hij zich tot den heer wendde, en de hond, dit bemerkende, wel licht zijn baas het leven gered heeft. In de rue des Tournelles te Parijs, moet dezer dagen een geheimzinnig drama hebben plaats gehad. In gemelde straat bewoonde een negen-en-twintig-jarige drukker een kamer op de vijfde verdieping van een groot huis. De drukker, Legros genaamd leidde een zeer ordeloos leven en bleef somwijlen geheele weken uit, zonder naar zijne kamer te komen. Zondag, omstreeks 3 ure namiddag, vond de portier een bebloed vrouwenhemd in een der privaten van het huis, Hij liet dadelijk de politie verwittigen en na een kort onderzoek deed deze de kamer ope nen van Legros. Hier lag alles overhoop: twee borden stonden op tafel nevens het overschot van een maaltijdin een hoek vond men vrou- wenkleeren en twee rokken. De beddela- kens waren met bloed bevlekt; men zou gezegd hebben dat hier eene hevige wor steling had plaats gehad. Toen men de buren ondervroeg, verklaarden deze dat zij Js nachts hadden hooren roepen, maar niet geweten hadden wat er gaande was. Legros was sedert den voiigen morgen niet gezien. Een bevel tot aanhouding is tegen Le gros uitgevaardigd; men verdiept zich in gissingen over hetgeen in die kamer heeft plaats gehad. Een werkelijk tragisch voorval heeft onlangs in Samara, een van de bloeiend- ste steden in het gebied van de Wolga, plaats gehad. In een van de kerken pre dikte de aartspriester over Keizer en volk en over den moord op Alexander II ge pleegd. Het opgewonden volk verliet de kerk schreeuwend dat het zich zou wre ken. Alle die Europeesche kleederen droe gen werden mishandeld. Het nihilistische comité aldaar besloot 's nachts daarop dat de aanstoker, de aartspriester, zou gedood worden. Het lot viel op een 19- jarig meisjedat pas tot de partij was toe getreden. Het meisje verbleekte, toen het den uitslag der loting vernammaar zeide dadelijk, dat het comité tevre den zou zijn. Twee dagen daarna werd de pope gewekt door een schot, dat uit de kamer van zijn dochter kwam. Zij had verkozenliever zich zeiven dan haren vader om te brengen. Zij heeft de namen van de medesamengezworenen niet bekend gemaakt. Rassam de bekende ontdekker van As- syrische oudheden, beweert niet ver van Bagdad, bij het diep graven in de ruïnen van een oude, tot dusver onbekende stad, in een woeste streek, een schoon gebouw met talrijke opschriften gevonden te heb ben. In een van de 5 kamers van dat gebouw vond hij een vloer van asphalt. Onder dien vloer vond men een gewelf ook met vele opschriften, en deze zouden, naar de meening van Rassam, //de be langrijkste en oudste vondst van de wereld zijn." Want, in overeenstemming met de Assyriologen van het Britsche Museum, schrijft hij die toe aan niemand minder dan Noach, die daar de geredde anti- diluviaansche opschriften zou hebben be graven. Men beeft een duizendtal beschre ven tafels gevonden, die alle naar Enge land gebracht zullen worden. Men zal er dus te zijnen tijd wel meer van hooren. In één week zijn te Parijs voor den rechter gebracht de volgende adellijke per sonen: de prins van Wagram, de Markies de Belot, ridder der Christus-orde en de graaf Saint Patrice. Eerstgenoemde teeken- de wissels en trachtte ze door oneerlijke middelen, zonder betaling, weder in zijn bezit te doen terugkeeren. De markies de Belot heeft zich zoo weinig aan het noblesse oblige gestoord, dat hij thans als een on verbeterlijke dronkaard bekend staat, tot den bedelstaf is vervallen en wegens diefstal veroordeeld is. Graaf Ferdinand de Saint Patrice, wat geldelijke omstandigheden be treft, reeds vroeg in niet zeer schitterende omstandigheden verkeerende, was genood zaakt eene betrekking als kamerdienaar te vervullen bij baron de Serres. In die functie rookte hij zijns meesters sigaren en stal hij diens geld. INGEZONDEN. Buiten verantvjoordelijkheid aer Redactie Mijnheer de Redacteur Heden werd voor de rechtbank te Utrecht gepleit in de zaak der gemeente contra de firma Houtzaager van Veen. Mr. de Brauw van 's Hage trad op voor de gemeente. Mr. vau Bolhuis van Utrecht voor de firma H. v. Y. Nieuwe gezichtspunten werden in dit pro ces niet geleverd.1 Misschien is het interes sant voor de inwoners van Amersfoort te ver nemen, dat de advocaat, die door het Dag. Best. was uitverkoren om hunne belangen te bepleiten, betoogde dat de rivier de Eem niet aan ebbe en vloed is onderworpen, en dat de haven aan de monding der rivier is gelegen. Menigeen zal zich voorzeker afvragen of het noodig was, dat voor het verkondigen van dergelijke absurditeiten een pleitbezor ger uit den Haag moest komen. Gelukkig dat de president der rechtbank hier vroeger jaren lang genoeg gewoond heeft, om die beweringen naar waarde te kunnen schatten. Er viel echter een incident voor, dat be langrijk genoeg is om hier te worden mede gedeeld, al ware het alleen terkennisneming voor de kiezers, die in 1883 geroepen zullen worden om een vijftal aftredende raadsleden te wegen, welke zich zoo volgzaam getoond hebben bij het voorstel van den Burgemees ter (en W.) om dit proces te beginnen. De gemeente, d. w. z. haar hoofd, wil het doen voorkomen, alsof de koninklijke goed keuring op de stedelijke verordening van 1829 een concessie is, gegeven tengevolge van een reeds bestaand recht van heffing. Om dit laatste te doen uitkomen betoogde het gemeentebestuur in zijn conclusie van eisch, dat, reeds sedert 1729, krachtens eene destijds vastgestelde verordening, die heffing voortdurend geschied was luiten het gebied van de gemeente, en dat nu de verordening van 1829 en de daarop gevolgde Kon. goed keuring van 1830-haar ontstaan te danken hadden aan die van 1729, dus eene voort zetting was van een bestaand recht, maar nu gesanctioneerd door den Koning. De advocaat der firma H. v. V. vroeg overlegging dier vroegere verordeningen, en nu kwam de aap uit den mouw. Mr. van Bolhuis wilde er geen verwijt van maken aan zijn geachten confrère de Brauw, want hij begreep dat die de hand niet gehad heeft in de bewering, voorkomende in de conclusie van eischmaar Spr. gaf zijne ver wondering te kennen dat een stuk in een pro ces gevoerd ten name van den Burgemeester van Amersfoort, eene bewering bevatte, die zoo geheel in strijd bleek te zijn met den inhoud van de overgelegde stukken. Uit de verordening van 1729, waaraan het oude recht voor 1829, en ook voor thans, ont leend heette te zijn, bleek bij overlegging, dat de gemeente uitsluitend hief binnen haar territoir en niet daar buiten. De pleitbezorger der gemeente heeft daarop geantwoord dat bovenbedoelde bewering in de conclusie, eene vergissing was geweest Indien dergelijke vergissingenmogelijk zijn, in stukken waaraan men zijn recht beweert te ontleenen en waarop men tot een proces ad viseert, dan wordt het naar onze meening tijd, dat de kiezers leden naar den gemeenteraad af vaardigen, die zich niet met ja-stemmen van de zaken afmaken, maar die eerst eens behoorlijk onderzoeken of er ook vergissingenloopen onder de voorstellen van het Dagelijksch Be stuur. C. Y. G. Amersfoort, 1 Febr. 1882. BURGERLIJKE STANDEN Geboren: 26 Jan. Jan Maurits, z. van Daniël Kraaijkamp en Elisabeth Bouw. 28. Hermanus Petrus, z. van Jan Busquet en Anthoinetfe Catbarina Muller. Chris tina Jacoba Alijda, d. van Philippus Hen- drikus Schmittman en Geertruida Eliza beth Zevenboom Zeger, z. van Gerrit van de Bijl en Hendrikje Yonk. 29. Hendrika, d. van Pieter van Naarden en Willemina van der Linden. Cornelia Hermina, d. van Leendert Johannes de Gans en Cornelia Hermina Holtman. 30. Engeltje, d. van Jacobus Klaarenbeek en Jantje Catharina Hagemeijer. Catha- rina Geertruida Louisa, d. van Johannes Arnoldus Hubertus van Horsen en Elisabeth Cornelia van Crasbeek. 1 Feb. Carel Jo hannes Wilhelmus, z. van Carel Johannes, Wilhelmus Yalken en Frederika Saalberg. Johannes, z. van Ilendrikus Hooft en Kornelia Poort. Ondertouwd: 2 Feb. Johannes Wilhel mus Ising en Maria Johanna Blommers. Cornelis van Koot en Hester Maria Alijda van Wilpen. Joseph Koene en Aartje Bottenburg. Gijsbertus van Meeteren en Willemijntje Lablans. Tijmen Kok en Gerritje Huijskes. Overleden: 26 Jan. Wilhelmina Hazelaar, 28 j. echtg. van Hendrikus Johannes van de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2