toont zich reeds aan den gezichteinder, dat het kunstmatig staatsverband onmachtig zal blijken om het streven naar voor uitgang, naar vrijheid, naar zelfstandige ontwikkeling der verschillende volken te bevredigen, en dan ja, dan zal het thans levend geslacht de vruchten plukken van de veroveringspolitiek zijner vaderen, want het slaken der aangelegde banden geschiedt niet zonder feilen strijd. Moet dit geschieden, en alle teekenen wijzen er op dat het nationaliteitsbeginsel een belangrijke rol gaat spelen in de we reldgebeurtenissen, dan zullen de kléine natiën, die niet aan veroveringen gedaan hebben, zich in de beste omstandigheden bevinden. Haar positie is de veiligste, mits 'zij de innerlijke kracht bezitten, om rustig staande te blijven te midden van de stor men die om haar heen woeden. Die kracht, die kalmte, dat bescheiden en niettemin standvastig zelfvertrouwen zal het deel van ons volk zijn, als het eensgezind blijft en aan zijn toekomst ge looft. Zij zullen ons ontzinken, als de po gingen van hen die in onze dagen het /verdeel en heersch" in toepassing bren gen, met goeden uitslag worden bekroond. Amersfoort, 18 Febr. 1882. Een treffend ongeval had alhier Don derdag morgen plaats. D. S. nog voor korten tijd besteller der firma v, G. L., thans in dienst van den heer S. alhier, was voor zijn patroon aan het zand rijden voor de nieuw te bouwen kazerne op land nabij het hospitaal alhier, bezig zijnde met het laden van een kar zand en naar men zegt, niet willende .onderdoen voor hen die aan dien arbeid gewoon zijn, viel hij voorover enwas niet meer. Naar men ons mededeelt had hij dien morgen nog niets genuttigd, waaruit men afleidt dat hij zich niet wel gevoeld». Met genoegen vernemen wij, dat de Zangvereeniging /Eendracht maakt macht" te Bunschoten, thans bestaande uit 34 le den, haren ijverigen Directeur, den Heer A. van Wijland, hoofd der school aldaar, een prachtigen sigarenstandaard met mu ziek heeft aangeboden. Door de politie alhier is op vermoeden van valschheid in beslag genomen een gulden voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1854. Van af 15 Maart zullen gefrankeerde brieven of pakketten, papieren bevattende, van meer dan 15 grammen zijn onder worpen aan het navolgende port: boven 15 tot en met 100 gr. 10 Cents 100 250 15 250 500 20 500 w 1000 25 Boven het gewicht van 1000 gr. wor den geene pakketten tegen het tarief der briefporten ter verzending met de brieven post toegelaten. Voor drukwerken het navolgende port: boven 100 tot en met 150 gr. 5 Cents n 150 h u 200 7'/g n 200 a u a 300 10 a h 300 a 400 12'/2 ii 400 a u 500 15 en voorts voor elke 250 gr. of gedeelte van 250 gr. een port van 2V2 Cent daar boven. BUITENLAND. Barones James de Rothschild heeft 30,000 francs aan den Lord-Mayor van Londen gezonden, ten behoeve der slacht offers van de Jodenvervolging in Rusland. Als indirect gevolg van de financiëele rampen, welke Parijs in de laatste dagen hebben getroffen, kan beschouwd worden het faillissement van de Commandiet-bank te Perigneux, onder den naam van Ban- que du Perigord" bekend en waarvan het passief ongeveer 6 millioen zou bedragen, Tal van aanzienlijke familiën worden door den ramp getroffen. De onlangs te Dinan tot lid der Fran- sche Kamer gekozen republikein Even, is door de rechtbank tot eene boete ver oordeeld wegens het afranselen van een kiezer, die niet op hem stemmen wilde. Een ander, die bij dit stelsel van vrije verkiezing een handje geholpen had, werd tot gevangenisstraf veroordeeld. Naar men uit Petersburg meldt, moet in een Grieksche kerk te Kroonstadt een groote hoeveelheid wapens en munitie zijn ontdekt. Op het vaste land van het Grieksche rijk heerscht de veetyphus, en wel in dier mate, dat er te Athene groot gebrek aan slachtvee is. Per telegram is naar de ei landen en naar Italië het verzoek gericht, om vee aan te voeren. Te Berlijn loopt het gerucht, dat Prins von Bismarck ernstig ongesteld is en dat zijne geneesheeren hem hebben aangera den zich eenigen tijd volkomen rustig te houden. 't Is niet onmogelijk, dat von Bismarck zich in den laatsten tijd wat al te dik gemaakt heelt. Over den stand der werkzaamheden van het Panamakanaal zijn zeer slechte be richten ontvangen. De tot dusverre uitge geven 140 millioen francs hebben niet tot practische uitkomsten geleid: onder de werklieden heerschen vele ziekten. BINNENLAND. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Februari jl. meer ingelegd dan terug betaald ruim f 40.569. De Tijd wijst op het verontrustend verschijnsel der vermindering van het aan tal geneeskundigen hier te lande in een twaalf-jarig tijdvak van 2362 tot 1956, terwijl ook bij leger en vloot een groot gebrek aan officieren van gezondheid be staat. Nog zorgwekkender is, dat het aan tal gemeenten, die van alle geneeskundige hulp verstoken zijn, in hetzelfde tijdsver loop van 330 tot 420 is aangegroeid. Te Maastricht heeft zich een vereeni- ging gevormd, die ten doel heeft, door het geven van premiën, het uitloven van prijzen en het nemen van andere maatre gelen de jaarlijksche vee- en paarden markten, die daar zeer zijn verminderd, te doen her'even. Te Salatiga N.-I. heeft een geheimzin nige moord plaats gehad op oudejaarsa vond. Zekere v. d. S.wegens oogziekte ontslagen beambte bij den spoorweg, lo- geerende bij zekeren S, is, na met dezen den geheelen avond gedronken te hebben, zonder bekende aanleiding, Daar beweerd wo rdt, door S. in zijn bed vermoord met een korte lans. Hij verklaarde zich van het gebeurde wegens dronkenschap niets te herinneren. Eerlang zal de belangrijke verzameling folterwerktuigen, die in de Gevangenpoort te 's-Hage is opgelegd, met een aantal anderen vermeerderd worden, herkomstig uit Leeuwarden, Groningen en vele ande re plaatsen van ons land. Zij zullen in een der nieuw gerestaureerde lokalen der Gevangenpoort ter bezichtiging gesteld worden. GEMENGD NIEUWS. Naar uit Zwolle wordt medegedeeld, is den notaris Tjarda van Starkenbach te Gro ningen, terwijl hij per spoor reisde van Zutfen naar zijn woonplaats, een pakket ontvreemd, waarin twaalf aandeelen Czar- kowAzow-spoorweg, ter waarde van om streeks f 9000, Onlangs meldde zich zekere P. R.te Haarlem bij de kantonrechter aan, om zijn gevangenisstraf te ondergaan, waartoe hij veroordeeld was wegens dronkenschap; de man was op dienzelfden dag voor een der gelijk delict gedagvaard en kwam zoo be schonken ter terechtzitting, dat er terstond proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Maandag, in den laten avond, werd te Delft zekere N. S.gruttersknecht-, voor- loopig in het huis van bewaring opgeslo ten, wegens diefstal van een groote hoe veelheid bloem en grutten, ten nadeele van zijn meester. De man heeft zijn ver oordeeling niet willen afwachten, want toen hem Dinsdagmorgen de cipier zijn ontbijt wilde brengen, bleek het, dat S. zich, door middel van zijn halsdas, aan de traliën voor het venster had opgehangen. Als een merkwaardig staaltje van moe derliefde en volgzaamheid bij de die ren, kan het volgende dienen. Dezer da gen ontstond te Roclenge (Belgisch Lim burg) brand in een stal met 64 schapen. Zij werden allen door de openstaande deuren uit het gevaar gejaagd, doch volgden weer een terugkeerend schaap, dat hare jongen miste en verbrandden daarna allen. De Grieksche bladen melden het over lijden van mevr. Irena Papazaphire, te Bvtine van Gortijnen, in den ouderdom van 122 jaren. Tot op het laatst van haar leven bleef zij haar verstandelijke ver mogens behouden. Zij kende de Grieksche omwenteling in al haar bijzonderheden; toen deze begon, was zij reeds 60 jaren oud. Yolgens een Engelsche statistiek be draagt het vermogen van den Hertog van Westminster niet minder dan zes en der tig millioen pond sterling, en dat, tegen 5 pCt. berekend, geeft een inkomen van elf honderd twee en veertig gulden in het uur. Zekere dame, zich noemende miss Fear- neaux, is te Birmingham gearresteerd, om dat zij, met behulp van valsche brieven, tal van personen had opgelicht. Het is reeds gebleken, dat zij meer dan 15,000 p. st. wist bijeen te krijgen. Turnhout is getroffen door eene finan- cieële ramp, die alle maatschappelijke stan den, zoowel den burger en den arbeider, die hun zuurverdiende spaarpenningen ver loren, als den capitalist en den industriëel in de grootste verslagenheid dompelt. Een bankiershuis, dat vele jaren ieders ver trouwen bezat, heeft namelijk nadat kort te voren een andere wisselagent bank roet bad geslagen en met achterlating van vele schulden gevlucht was in de vorige week zijn betalingen gestaakt en is door de rechtbank van Koophandel in staat van faillissement verklaard. Het tekort is nog niet te schatten, maar zeer aanzienlijk. Er zijn kapitalisten die 60,000, anderen die 80,000 franc aaD de Bank hadden toevertrouwd, terwijl verscheidene welge zeten inwoners voor liet disconteeren der wissels borgstellingen hebben geteekend, die, zoo het kantoor van disconto of de Nationale Bank tot het uiterste willen gaan, geruïneerd zullen wezen. Verder vloeit uit den val der bank, of liever uit al dat geldverlies, ook verlies voort van credieten, welke vele groote iudustriëele ondernemingen der stad genoten. De ge volgen zijn ontzettend, en zeer begrijpelijk is derhalve de verontwaardiging, die de bevolking vervult, en reeds aanleiding gaf tot volksoploopen. De menigte wilde met geweld het bankiershuis binnendringen; de vensterruiten werden door het gepeupel verbrijzeld, en de politie en gendarmerie hadden alle moeite om den razenden volks hoop verdere geweldadigheden te beletten. De niet gunstige toestand van den land bouw in de laatste jaren maakt dat vooral in Groningen en Friesland de notarissen 't zeer druk hebben. Het cijfer van de landerijen, die in de provinciën van dezen winter van eigenaar zijn veranderd moet zeer aanzienlijk zijn. Uit Tiel meldt men, dat in de nabu rige dorpen de varkensziekte zich weder vertoonde. De dieren krijgen zenuwtoe vallen en sterven binnen eenige dagen. Wageningen. Als een bewijs dat oud porselein nog steeds de aandacht trekt kan dienen, dat op een erfhuis gisteren alhier gehouden, voor een 14tal porseleinen scho teltjes f570 is besteed. Men weet eigenlijk niet, wat van den Brusselschen moord te denken. De zegels, die een paar dagen geleden in een huis van een Antwerpschen koopman gelegd waren, zijn weer gelicht, en nog altijd is niemand aangehouden. Men mompelt dan ook onder het publiek vrij luide, dat men niet zoeken wil, waar eigenlijk diende ge zocht te worden, namelijk in de naaste omgeving van den vermoorde, en wijst zelfs personen met den vinger aan. Op nieuw wordt er de aandacht op gevestigd, dat naar verscheidene werklieden ver klaard hebben in de eerste dagen van Januari herhaaldelijk eeD dame het huis in de Wetstraat, waar de geheimzinnige misdaad gepleegd werd, is binnegegaan, wat geheel overeenkomt met de bewering, reeds kort na de ontdekking van den moord gedaan, dat //Yaughan" in gezel schap was gezien van een blonde dame en een ziekelijk kind. Nu echter heet het weer, dat Yaughan geen Duitscher, maar een Franschman van afkomst is, wiens naam met een M. begint. lederen dag weten de bladen wat anders te vertellen, meestal berustende op bloote gissingen. Spookverschijning. Men schrijft uit Willemstad: Sedert eenige dagen ver keert de burgerij in angstige spanning. Niettegenstaande de ijverige nasporingen onzer waakzame politie, mocht het tot hiertoe nog niet gelukken den draad dezer geheimzinnige geschiedenis te vatten. Dit mag te meer bevreemding baren, daar zoovele inwoners der gemeente er in betrokken zqn. Een werkelijke spook geschiedenis brengt de gemoederen in be weging. Mochten wij vroeger schouder ophalend de verhalen verwerpen aangaan de »de vliegende geit" de slepende ket ting," de »eenzame jager," en »de com mandant," zooals die verschijningen wer den gedoopt, thans worden de gemoede ren verontrust door witte gedaanten, ge wapend met ladders en touwen. Ziehier in ff kort, wat er hier voorge vallen is: Een drietal naast elkanderstaan- de huizen met tuinen, begrensd door ge makkelijk overklimbare schuttingen zijn telkenmale het brandpunt van nachtelij ke verschijningen. Zooals meestijds in dergelijke gevallen, zijn de waarnemers minder ontwikkelde personen, zoodat slechts onder de grootste reserve hunne verklaringen kunnen worden aangeno men. De verschillende getuigenissen komen hierop neer, dat op het uur van middernacht, beurtelings in een der per- ceeleu een lange verschijning, bedekt door een bonte muts, wordt waargeno men; daarna gevolgd door een geheim zinnig tikken op de ramen der dienst boden. Baldadigheden schijnen niet gepleegd te worden; de dienstboden beweren, dat, wanneer zij de gordijnen ophalen, zich een grijnzende gestalte vertoont, die zich met een duivelschen lach verwij dert. De politie doet ijverig onderzoek, maar heeft als eenige sporen slechts half af gebrande lucifers op de raamdorpels mogen ontdekken. Terecht hadden eenige burgers zich van nieuwe afsluitingen en revolvers voorzien. Christina de Leeuw te 's Hage is voor de 97e maal, wegens openbare dronken schap, veroordeeld tot 4-maal f 15. boete of 18 dagen gevangenisstraf. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderstaande in uw veelgelezen blad te willeD opnemen. v In het vorige nommer van dit blad heeft de Singer Co. eene advertentie ge plaatst waarin gezegd wordt: Velen trachten onder denaam, verbe terde Singer-machines, of Singer-systeem, immer onder Singer's vlag, een prul fabri kaat in den handel te brengen. Yelen! dus niet allen! Maar zouden die enkele gelukkigen, als zij bestaan, door de Singer Co. geduld en niet zoo mogelijk door hunne inhumane reclames in dis-credict gebracht worden; bovenstaan de toch is een staaltje van echt Ameri- kaansche humbug. Waar de Singer Co. in de laatste ja ren op tentoonstellingen in- en buiten Europa met andere fabrieken, (ook van Singer-systeem), in het strijdperk trad, hebben zij moeten ontwaren, niet de eeni gen te zijn die deugdelijke waar kunnen leveren. Hebben niet concurrenten mede, ook op de wereldtentoonstelling te Sidney hooge ouderscheidingen mogen behalen. Op de laatst gehouden internationale tentoonstel ling te Arnhem schitterde de Singer Co. door hunne afwezigheid en waarom als hun fabrikaat het beste is? Singer Co. fabriceeren vele machines; maar er zijn toch onder meer fabrikanten die zonder het geducht reclamen stelsel der Singer Co.hoewel klein begonnen, dagelijks ruim honderd naaimachines afleveren, wel een bewijs voor hun goed fabrikaat. De advertentie zegtdat er onder Sin ger's vlag enz. Maar worden de in Nederland verkoch te Singer Co. machines, ofschoon van een Amerikaansch fabriekmerk voorzien, allen in dat werelddeel gemaakt? Zoude naar het hier bovengezegde, de advertentie niet zoo gelezen mogen worden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2