Scherpenzeel. De Rederijkerskamer Lijst der onbekende brieven Verkooping van Vaste Goederen. Hoort eens, van redevoeringen, mooie en minder mooie, raken we langzamerhand overzadigd. Als de heeren niet kunnen be sluiten, dammen op te werpen tegen den ge weldigen stortvloed hunner woordenrijkheid en de nuchtere logica van kloeke daden er voor in de plaats te geven, dan zal per slot van rekening onze scheepvaart niet slechts Rotterdam, maar heel Neder land verlaten: dan zal elk Nederlander in zijn hart de volgende variatie op Crom well's vermaarde sluitingsspeech voelen op komen: z/Gaat heen, en maakt plaats voor practischer lui!" OFFICIËELE PUBLICATIE. De Commissaris des Konings in de pro vincie Utrecht, Gezien het besluit van heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht, dd. 16 Febr. 1882, no. 45; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87), Brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden: 1Dat de Visscherij in de binnenwate ren, waaronder ook worden verstaan rivie ren, door sluizen afgesloten, binnen deze provincie wordt gesloten van 1 Maart a.s. tot 1 Junij daaraanvolgende, met uitzon dering: a. van de Visscherij door middel van palingfuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers; b. van de Visscherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot den 1. Mei a.s., doch slechts zal mogen worden uitgeoefend buiten de Waard ba- rière te Utrecht, tusschen de Groote sluis en de Roodebrug, en te Amersfoort, van de Koppelpoort tot aan het gebouw, ge naamd de Spijker, van des middags 12 tot des avonds 10 ure. 2. Dat de jaglop eenden (Art. 15, litt. h, der aangehaalde wet) voor dit jaar zal worden gesloten op 1. Maart e. k.met zons ondergang, na welken tijd ook het kooi- jen niet meer zal mogen worden uitgeoe fend; zullende de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1. Mei aanstaande. 3o. Dat de jagt op ander waterwild (Art. 15, litt. d. en f. dier wet) in de provincie Utrecht zal worden gesloten 15 April 1882, met zonsondergang. 4o. Dat het Weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet. (Art. 15, litt. e der wet) zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot 15 Julij e. k. En, ten einde niemand eenige onwetend heid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, den 18 Februarij 1882. De Commissaris des Koning» voornoemd, DE VOS VAN STEENWIJK. Amersfoort, 25 Tebr. 1882. Met genoegen vernemen wij dat aan den zoon van Mej. Wed. J. de Bruijn, op 't Spui, de Heer G. M. de Bruijn, thans banketbakker te Loenen, dezer dagen de eer te beurt viel om van Z. M. den Ko ning de toestemming te ontvangen om H. D, wapen te mogen voeren. Zondag, 26 Februari 1882, zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk te Amersfoort geleid worden door den heer P. H. Hugenholtz, Jr., predikant te Am sterdam, De gemeente Nijkerk heeft deze week een barer oudste en geachte burgers ver loren Zondag j.l. overleed aldaar in den ouderdom van 76 jaren M. Hamelberg, Vrijdag te voren werd hij op de varkens- markt te Amersfoort ongesteld en door een der aldaar wonende ingezetenen in huis genomen en later per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Wij willen dit heengaan, van den oude man niet onvermeld laten daar velen onzer lezers, hier ter stede, Mozks de Looper kennen als een man en kreukbare trouw en eerlijkheid. In ons vorig nummer werd abusief ge plaatst de slaagsche dijk onder Bunscho ten is gelegen dat moet zijn onder Hoog land; wij danken den geachte lezer die er oris opmerkzaam op maakte. „de Genestet" voldeed vrijdagavond j.l. aan het verzoek, bij haar ingekomen van wege de maatschappij tut opvoeding van weezen „in het huisgezin," door 't geven van een uitvoering tegen entree. Onder vond men teleurstelling door de opkomst alsmede door de afwezigheid van den di recteur, den Heer Scheltema, die verhin derd werd te komen, de opbrengst van de uitvoering overtrof de verwachting, zijnde f82,25, waaronder ook flinke bijdragen van ingezetenen uit Woudenberg en Rens- woude. verzonden van Amersfoort en arrondisse ment, in de 2e helft der maand Januari 1882. Namen dar geadresseerden. Bestemming. G. van Lokhorst Amersfoort. Gebr. Hendriks Amsterdam. Wed. Koopman J. Kalkhoven J. Steenmeijer J. J. Bernsen G. T. van Alsem Leiden. ThiesIJsselstein. Donderdag 23 Februarij 1882 bij VAN ;T KLOOSTER, aan de Lange- oord te Hoogland. Notaris: de Heer Mr. J. DE LOUTER. 1. Een perc. goed Weiland aan de Heisteeg f 2060 2. Een perc. best Bouw- en Wei-1 land, op Calveen L 2200 3. Twee kampjes Weiland J 4. Een per. Weiland en Bosch aan de Hoogesteeg ofKoekoeksweg 730 5. Een perc. Bouwland, naast het vorige perceel500 5490 BUITENLAND. Een Engelsch blad verneemt uit Pie- ter Maritzburg, dat den negervorsten op de Westelijke grens van de Transvaal voort gaan met vechten en dat de Europeanen meevechten, ondanks de pogingen van het bestuur van den Transvaal om hen terug te houden. De heer Gambetta zal de volgende week bij de Fransche Kamer een wetsontwerp indienen betreflende de vermindering van den militairen dienst, tot drie jaren, alsook dat betreffende de oprichting van een corps vesting-artillerie. De landverhuizing van Duitschlarid naar Amerika neemt nog op zoo verbazende wijze toe, dat een stoomvaartmaatschappij genoodzaakt is haar aantal booten, dat op New-York dienst doet, te verdubbelen. Door de Duitsche Regeering wordt ech ter een wetsontwerp gereed gemaakt tot beperking van de landverhuizing. De Duitsche Kroonprins zal deKeizer- krooning van den Czaar bijwonen, welke in September te Moskou zal plaats hebbeD. De berichten van den opstand in Her- zegowina luiden niet zeer gunstig; belang rijke overwinningen werden door de Oos- tenrijksche troepen niet behaald en alles beperkt zich nog tot verkenningen; de mui ters bepalen zich tot pogingen, om kleine afdeelingen te overrompelen. Men heeft te Buda-Pest een vergade ring belegd, om het 1000-jarig bestaan van Hongarije feestelijk te herdenken. Er bestaat alle kans, dat het feest schit terend zal zijn. Te Konstantinopel loopt het gerucht, dat de Sultan aan Ismail Pacha, die in het vorige jaar tot verbanning is veroor deeld, de vergunning heeft gegeven weer op 't Muzelmansch grondgebied terug te keeren. Alle mogendheden hebben hare instem ming betuigd met het voorstel van Frank rijk en Engeland, om onderling van ge dachten te wisselen over de regeling van den toestand in Egypte. De gemeenteraad van Moscou heeft een adres tot den Czaar gericht, waarin hij Z. M. verzoekt, zich niet meer zoo vaD zijn volk af te zonderen, daar die afzon dering niet anders dan een vervreemding tusschen Yorst en volk ten gevolge kan hebben. Den 22 Februari, was het 150 jaar geleden, dat George Washington, de voor naamste grondlegger van het gemeenebest der "Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Virginië, in het graafschap West-Mo reland, geboren werd. BINNENLAND. Op de stallen van den landbouwer Heins- bergen, in de gemeente Vrijenban, eige naar van ca. 100 stuks vee, is de long ziekte uitgebroken. Vier koeien zijn on- middelijk afgemaakt. Op het Huis „De Paauw", onder Was senaar, zal in Mei a. s. een veiling plaats hebben van planten en gewassen, behoord hebbende aan wijlen Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlanden. Niettegenstaande er in Overijssel weinig vooruitzicht was dat er dezen winter veel vee zou gemest worden, is er thans over vloed van vette runderen en zijn de prijzen zelfs lager dan het vorig jaar. Te Stein, bij Gouda, heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Het meis je is overleden. De kleederen en het bed- degoed, waarmede zij in aanraking is ge weest, zijn verbrand. De oefeningsdivisie onder bevel van den kapt. ter zee Van Alphen zal na het ver trek van Lissabon de navolgende plaatsen aandoen: Barcelona, Toulon, Livorno, Mes- tina, Athene, Smirna, Tripoli, Beyruth; Alexandrië, Malta en Cadix, waarna het eskader de tehuisreis naar Nederland moet aanvaarden, om tegen half Augustus bin nen te vallen. Weer is een oud-strijder overleden en wel de 87-jarige heer C. Samson, te Rot terdam. GEMENGDE BERICHTEN. Zondagnamiddag sprong een man, in de Boomstraat te Amsterdam woonachtig, aan de Marnixkade, na zich eerst van jas ontdaan te hebben, te water. Hij verdween dadelijk in de diepte. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, duurde het toch nog geruimen tijd eer men hem op 't drooge bracht. Na dadelijk in een tapperij alle pogingen in het werk te hebben gesteld om de levensgeesten weer op te wekken, bleek zulks vruchteloos te zijn. Aan het station Schagen is dezer dagen een bon van 60 sigaren in betaling gegeven voor een bankbiljet van/'60. De politie met de zaak in kennis gesteld zoekt naar den da der. De barbiers van Gorinchem hebben be paald, dat het scheerloon, in te gaan met 1 Maart, met 2 centsnl worden verhoogd, dus van drie op vijf cents zal gebracht worden. We vreezen, dat het voordeel, dat de bar biers daarin denken te vinden, niet bijster groot zal zijn, daar de talrijke leden der arbeidende klasse thans wel lange gezichten zullen vertoonen. Bij het rangeeren van een spoortrein op het emplacement nabij hetstation te Arnhem hoorde Zondagnacht het dienstpersoneel om hulp gillen. Men verkeerde in den waan, dat er iemand onder de wagens was geraakt en terstond werd het sein tot stoppen gegeven. Het onderzoek bracht echter niets aan het licht, maar toen ontdekte men dat de stem van boven kwam. Een voerman, wiens kar met beer was omgevallen, waarvan de in houd zich naar alle zijden verspreidde, trach- te hulp te bekomen, die niet ieder ge neigd zou zijn te bieden. Allerminst kon dit gevergd worden van de spoorwegbe ambten, die hunne taak beneden hadden en die volstrekt niet ingenomen waren met het noodeloos oponthoud. Een beursman te Parijs, die door de jongste crisis reeds zeer getroffen was, haa'de in de vorige week bij zijn bankier 40000 Ir. Terwijl hij de biljetten in de vestibule stond te tellen, naderde hem een net gekleede man, blootshoofd, die al het voorkomen van een bediende van het huis had. Nadat deze een biljet van 1000 fr, uit het pakje getrokken had, zeide hij op den beleefdsten toon: „Pardon, mijnheer, er heeft een vergissing plaats hehad; men heeft u 1000 fr. te veel gegeven" en de beleefde man verdween. Toen de heer kort daarna aan het bu reau kwam, bleek dat hij bestolen wa^'j dit voorval greep hem zoo aan, dat des nachts een beroerte kreeg en overleeej Aan de Kaap is ontdekt, dat de sta'? Himberley op een diamantenmijn is g( t j bouwd. Men is reeds bezig met de huize af te breken, en voor de terreinen waaro; ze staaD, worden fabelachtige prijzen gt vraagd. Haes Makart ontving voor eenige dage; een vereerende opdracht. De eigenaar var een kijkkraam in Rumenië zond hem hel volgende schrijven: Reeds langen tijd hel ik van uwe stukken met roem hoorei spreken, en had u al reeds eerder geschrelj ven, doch ik wist uwen naam niet. Eie delijk heb ik uw hooggeschatten naar van een vriend gehoord en verzoek u ni geëerde heer Makert, mij iets van uwf hand te zenden. Ik kan voor een der kijk kasten een groot beeld gebruiken, hetgeer u zeker naar den zin zal zijn. Ik verzoel u mij te melden wanneer gij het afzendt en prijsopgaaf." Een Italiaan, die eenigen tijd in Amerika heeft gewoond, is op het denkbeeld geko men om de petroleumbronnen onder der 1 Vesuvius, die, volgens hem, de uitbars- '3 tingen en aardbevingen veroorzaken, af te tappen. Hij wil een tunnel, gaande dooil den basis van den Vesuvius, om aldus dej|| bronnen te kunnen bereiken. Verschillende bladen melden, dat weder j een nihilistisch complot tegen het leven van czaar Alexander III is ontdekt en wel te Moskou. Uitvoerige mededeelingen houden o. a. de volgende bijzonderheden in: Twee jongelieden de een is de zoon van een generaal, de ander van een kolo- nel huurden onlangs eene kamer te genover het Kremlin; eenige dagen na hun installatie, huurden twee andere jon- i gelieden, de broeder en de zuster van den zoon des kolenels, een ander appartement1 in hetzelfde huis, dat zij zeer eenvoudig meubileerden. De jonge dame verliet wel- dra haar broeder, om bij den zoon van den generaal te gaan wonen; andere bewoners begonnen daarover te klagen; het meisje was genoodzaakt Moskou te verlaten en naar hare ouders te Petersburg terug te kèeren. De nieuwe bewoners der beide vertrekken ontvingen veel menschen, vooral des avonds, hetgeen deachterdocht der politie gaande maakte. Men onderzocht de kamer van een der bezoekers, die den nacht bij de jongelieden had doorgebracht, en later de vertrekken van de bovenge noemde jongelieden. Men vondt een me nigte dolken, revolvers en oproerige pamflettenen bovondien brieven en dépeches van den kolonel, waarbij hij zijn zoon en dochter verzocht in het vader lijk huis terug te keeren. De drie jon gelieden, van wie één een schot op de politie-agenten loste, werden gearre steerd. Alles doet vermoeden dat deze jongelieden een aanslag tegen den kei zer smeeddeu bij gelegenheid zijner kroning te Moskou. De drie jongelieden zijn naar Peters burg gebracht, waar de politie eveneens den kolonel, zijne dochter en eene gou vernante in hechtenis genomen heeft; maar dezen laatsten zullen met uitzon deringen der dochter, waarschijnlijk in vrijheid gesteld worden. De kolonel is een der verdienstelijkste officieren van het Russische leger. In allen gevalle zal hij wel genoodzaaLt zijn zijne positie bij het leger op te geven. Volgens berigten uit Edinburg zijn twee belsche machines, die in kistjes bij bij twee verschillende huisgezinnen wer den bezorgdontploft. Het waren kistjes met laden en zoo spoedig men een lade opende, ontplofte zij. Zeven personen werden daardoor gekwetst, waarvan drie levensgevaarlijk. Een per soon, dien men verdacht de zender te zijn, is aangehouden. De misdaad wordt aan persoonlijken haat toegeschreven. Een heer, die veel hield van Fransche woorden te gebruiken, had een lot in de loterij genomen, en was in blijde verwach ting dat er een hooge prijs op zou vallen. Na eenige dagen kwam de jood bij hem en vroeg: Mijnheer, hoe heet het toch verloren op zijn Fransch »Per- du!" was het antwoord. »Nah," hernam de jood, »dan is uw lot ook perdu

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2