Bunschoten. Onze algemeen geach te geneesheer, F. J. Spruijt, vierde he den deszelfs zilveren bruiloft of 25-jarig huwelijksfeest. Scherpenzeel, 27 Februari. Tot schat ter van de localiteit tot verkoop van Ster- kendrauk in 't klein is door B. en W. benoemd: Wouter Pothoven. meeste oprechtheid beweend, want onder zijn toezicht voelde men zich gerust. Bij zijn begrafenis hoorde ik een jongen werk man zeggen: Toen ik een jongen was, heb ik eens een leelijke streek uitgehaald, en van den ouwe een pak gehad dat ik vier-en-twintig uren kreupel liep. 't Heeft me, geloof ik, goed gedaan, want sedert werd ik voorzichtiger. Bij mijn ziel, ik had toen aanleg om een schavuit te wor den; het stokje van den ouwe heeft me gered/' De tegenwoordige opvolger van den strengen man is een zeer net heer. Hij doet getrouw zijn plicht, even als //de oude." Ge vindt hem steeds op den juis- ten tijd op het bureau, waar hij ijverig werkt om den stapel documenten in orde te brengen die zoo bij 't vak schijnen te behooren. Hij is bovendien ook een ge zellig man. Op straat vertoont hij zich weinig: zijn woning is niet ver van 't bu reau, en meer dan dien weg legt hij zel den af. Moet hij een grooteren afstand doorloopen, dan gaat hij, gelijk elk fat soenlijk mensch, zooveel mogelijk met den tram. Zijn agenten weten precies wel ke routes zij op bepaalde uren moeten afleggen; als nun tijd om is kloppen zij geregeld aan de deur, en, op het geroep //binnen" brengen zij even geregeld de hand aan het hoofddeksel en rapportee ren dat er //niets bijzonders" is. Heeft een jongen iets gebroken of gestolen dan wordt er, zoo daarvoor termen bestaan, eenvou dig proces-verbaal opgemaakt. Dat laatste gebeurt nogal vaak, maar dat is natuur lijk de schuld niet van eenig ambtenaar. Het recht moet zijn loop hebben. Het stokje van den ouden commissaris, is reeds lang tot asch verteerd. Nu is het mij met deze mededeeling, niet doen geweest om de wederinvoering van het systeem van //den oude" te recom- mandeeren. Anderen mogen dat, mijnent wege, uitmaken. Ik vraag alleen: of er in onze dagen geen ziekelijke overdrijving heerscht in den afkeer van lichamelijke kastijdingen. Men zegt: Een pak slaag is onteerend, en doodt het gevoel van eigen waarde. Misschien in sommige gevallen. Doch een veroordeeling tot tuchthuisstraf, is deze dan geschikt om het zedelijk evenwicht te herstellen Of wordl dat eerste vonnis niet gewoonlijk het valluik, dat voor den jongen mensch den afgrond der misdaad wijd opent? OEFICIËELE PUBLICATIËN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Willem Jacob Kolkert in gediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het plaatsen van een Stoom werktuig op het aan de groote Nach- tegaalsteeg alhier gelegen terrein, bestemd voor den bouw van eene kazerne, bij het kadaster bekend onder sectie B, no. 3, 4, 1207 en 1268, op de Secretarie der gemeen te ter visie ligt, en dat op Maandag, den 13. Maart a.s, des voormiddags te elf ure, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 27. Februari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 4 Maart 1882. De heer A. Ahlrichs onderwijzer aan de openbare Tusschenschool en leeraar in zang aan de Rijks-Normaalschool alhier, is benoemd tot Hoofdonderwijzer (hoofd der school) aan de openbare lagere school te LopiJc. Het openbaar Ministerie bij de Arrond.- Rechtbank te Utrecht heeft Woensdag j.l. in zake de procedure dezer gemeente omtrent het Vuur-, Haven- en Tongeld contra de firma Houizaager van Veen, stoombootondernemers, geconcludeerd dat de Rechtbankop de hoofdzaak recht doende, den eisch van de gemeente zoude toewijzen; de conclusie van het O. M. was zeer uitgebreid. De Rechtbank heeft de uitspraak bepaald op 25 April a.s. Naar men meldt hoopt de algemeen ge achte heer H. Blom, R. K. priester alhier den 17. dezer den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaren de H. priesterwijding te Munster ontving. Wegens den vasten tijd zal de herinnering aan dien dag op eenvou dige wijze in de R. K. kerk herdacht worden. Zaterdag a.s. geeft de gymnastiek en schermvereeniging //Ajax" weder eene uit voering. Afgaande op hetgeen wij de vorige keer zagen, durven wij eenieder, die van eenen prettigen vroolijken avond houdt, met 't volste vertrouwen een bezoek aanbeve len. Misschien was deze aanbeveling wel overbodig want zij die de laatste maal de gyinnastie-uitvoeriug en het daaropvolgende bal bijwoonden blijven zeer zeker ook nu niet te huis. Tot brievenbestellers aan het postkan toor alhier zijn aangesteld, Gijsbert Adams en Derk Mulder. Zij zullen den 15 Maart, op welken datum het vervoer van pak ketten per post aanvangt, in functie treden. Tal van blijken van achting en belang stelling, vielen bij die gelegenheid den jubilaris en diens beminde echtgenoote ten deel. Vrijdag jl. overleed te Barneveld, in den ouderdom van bijna 67 jaren, de Heer II. van den Ham, gedurende een aantal jaren wethouder der gemeente. Ten zeerste wordt dit verlies door de ingezetenen be treurd en geen wonder. De heer van den Ham heeft zoo velen ten dienste ge staan, zoo velen sedert jaren zijne liefda digheid betoond en voor ondergang be hoed, dat het verlies bijna onherstelbaar kan genoemd worden. In elk opzicht toon de hij een weldoener te zijn, niet in het minst als eigenaar of alleenbestuurder van de Westerveldsstichting, (oud mannen en vrouwenhuis) eene blijvende stichting voor Barneveld van het grootste belang.- Ook voor de behartiging der algemeene belangen betoonde hij zich ijverig ijverig ook als wethouder voor de belangen der gemeente. Tal van vrienden en kennissen, waaron der gemeentebestuur, kerkeraad en voor naamste ingezetenen, volgden het lijk graf waarts. Ds. de Hoest schetste aan de ge opende groeve in treffende bewoordingen, wat den heer Herman van den Ham ge weest is en wat men in hem verliest. Ds. Geselschap dankte namens de familie voor de eer den overledene bewezen. Lang nog zal de nagedachtenis van den heer H. van den Ham, bij velen in zege ning blijven. BINNENLAND. Nu de uitnoodiging van Koningin Vic toria ofliciëel ontvangen werd, zullen HH. MM. de Kouing en de Koningin spoedig beslissen, of zij de huwelijksplechtigheid van Prinses Helena van Waldeck met Prins Leopold van Engeland zullen bij wonen. Eerst daarna zal uitgemaakt wor den, of het eskader HH. MM. op hun overtocht zal vergezellen. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. noemt het zeer waarschijnlijk, dat de beslissing in dien geest zal uitvallen. In den afgeloopen week zijn te Gouda twee personen aan pokken gestorven en zijn er 7 door die ziekte aangetast. De Utrechtsche Harddraverij-vereeniging heeft besloten tot het houden eener hard draverij in Juni e. k. Prijzen zullen zijn; een gouden zweep, ter waarde van f 300 en een paar hoofdstellen, ter waarde van f100. Naar men verneemt is H. K. H. Prin ses Marianne, op haar buitenverblijf te Wiesbaden, ernstig ongesteld. De 71-jarige Prinses moet aan een hartkwaal lijdende zijn. Van den Gouverneur-Generaal van Ne- derlandsch Indië is bij het Departement van Koloniën het telegraphisch bericht ontvangen, dat Zr. Mr. stoomschip Atjeh, hetwelk naar den vergeefschen kruistocht van het particuliere stoomschip Gouver neur-Generaal Van Lansbergen, van 17 November tot 23.December, door de In dische Regeering op 24 of 25 December werd uitgezonden ter opsporing van de vermiste schipbreukelingen van het ver ongelukte stoomschip Koning der Neder landen, den 25n Februari te Batavia is teruggekeerd van zijn tocht, naar de Ni- coboren, de Maladiven en de Chagos-eilan- den, zonder iets gevonden te hebben. Behoort //bitter" tot de sterke dranken? Dat zou ik meenen! antwoordt menigeen. Ja een //bittertje", dat is zoo; maar de en kele bitter, het elixer, dat, met jenevei vermengd, het (.bittertje" vormt, is dat ook als sterke drank te beschouwen? Die vraag is gedaan. De Minister antwoordde zeer logisch; Niemand drinkt enkele elixer, dit mag dus sterk zijn, een drank is het niet, der halve ook niet te rangschikken onder de rubriek vsterke dranken, waarop de wet van toepassing is. Verkoop in 't klein blijft dus geoorloofd. Volgens dezelfde zienswijze ook van bis schop BUITENLAND. Verleden week is er te Berlijn een Ja- pansche opperpriester aangekomen, om de grondslagen te bestudeeren voor een nieuwen staatsgodsdienst in Japan. Daar er nu juist alle kans bestaat dat in Duitsch- landscb hoofdstad de anti-semietenbewe ging opnieuw zal uitbreken, kan de pries ter zeker nergens beter te land komen dan te Berlijn, om zich in waarheid- en naas tenliefde te oefenen. Gelukkig is het geroep en geschrijf naar aanleiding van het door den levenmaker Skobeleff tot de Servische studenten ge sprokene, nu een weinig tot bedaren ge komen. Een correspondent van het R.N. noemt Skobeleff terecht een oorlogzuchtige apostel van het panslavisme, een liefhebber van moorden in massa, 't geen men aan ge blaseerdheid moet toeschrijven. Bij de Wetgevende Vergadering van New-York is een voorstel ingediend om kinderen beneden 7 jaren het recht te geven van kosteloos vervoer op alle spoor wegen, tramways, stoom- en zeilschepen, omnibussen enz., in den Staat New-York. Kinderen tusschen 7 en 14 jaren zouden half geld betalen. Het voorstel beoogt Zondagscholen en kindertuinen in de hand te werken, door de kinderen zelfs op groote afstanden kosteloos te vervoeren. Het hof van cassatie te Brussel heeft in zake van begrafenissen een zeer be langrijk arrest gewezen. Daarbij is beslist dat de lijken vau zonder den bijstand der kerk overleden personen op hetzelfde ge deelte van het kerkhof begraven moeten worden, hetwelk bestemd is voor de lijken dergenen, welke met dien bijstand gestor ven zijn. Een Amerikaansch blad maakt melding van een gerucht, dat de Paus voornemens zou zijn naar Amerika de wijk te nemen en wel naar Quebec. Honderd duizenden Italianen zouden voornemens zijn den Paus daarheen te volgen, 't Gerucht verdient echter geen geloof. Het hooggerechtshof te Leipzig heeft beslist, dat de studentenstokken meer be kend onder den naam van //ploertendoo- ders", als doodende wapenen moeten wor den beschouwd. Volgens een Fransch blad zou de moor denaar van Bernays zijn zekere Léon Peltzer, thans te San Francisco naar men denkt, wiens uitlevering zou zijn aange vraagd. GEMENGD NIEUWS. Te Nijkerk heeft een lid van den ge meenteraad voorgesteld een politieverorde ning te maken, waarbij het verboden zou zijn ,/zichzelven en anderen te verdoemen." Te Arnhem, waar het gewoonte is om op den eersten Zondag in de Vasten car naval te houden, is door de drukte een gecostumeerde knaap overreden, waarbij hem de schedel werd gespleten. Er be staat weinig kans op zijn behoud. Een boerenknecht uit Terwolde is door de rechtbank te Zutfen ter zake van een- voudigen diefstal veroordeeld tot :6 weken celstraf. Hij had zich van een haas, die juist door een jager was aangeschoten en door den hond was opgevangen, meester gemaakt. Zekere F. te Hoogeveen heeft heime lijk zijne woonplaats verlaten, met achter lating van zijne jonge vrouw en zijne kin deren, doch met zich nemende de moeder zijner vrouw, wier man ook nog in le ven is. Men gelooft, dat schoonzoon en schoon moeder naar Amerika vertrokken zijn. Te Azelboum, in Algiers, heeft dezer dagen een verschrikkelijk onheil plaats gehad. Een Arabisch huisgezin bestaande uit man, vrouw en drie kiuderen, bewoonde sedert eenigen tijd een grot in de nabij heid van het dorp. Die grot is ingestort toen de geheele famlie thuis was, en niet tegenstaande spoedig hulp opdaagde, vond men niets terug dan vijf lijken. Te Plymouth overleed, in den ouder dom van 95 jaar, Admiraal Robert Loney, de oudste officier der Britsche marine, waarvan hij 85 jaren deel uitmaakte. De overledene werd in de wandeling de //va- der van het Britsche leger" genoemd. Jl. Vrijdag bemerkte men aan het sta tion te Straelen, dat door het verbrijzelen der glasruiten in de bureaux ingebroken en alle gesloten laden geopend waren. Een jongeling, wiens ouders tot den fatsoen lijken stand van Doetinchem behooren, verpleegd wordende in de Nederlandsche Mettray, vauwaar hij sedert Zondag was ontvlucht, Willem Wolsing genaamd, werd als vermoedelijke dader aangehou den. Bij onderzoek bleek weldra dit ver moeden gegrond, daar bij hem bevonden werden meerdere sleutels en andere voor werpen in evengenoemd station ont vreemd. In arrest genomen, bekende hij uit eene andere woning te Straelan 14 thaler te hebben medegenomen, bij een bakker te Gelderen eenige snoeperijen, en te Emmerik eene Gouden horloge met dito ketting te hebben ontvreemd, welke voorwerpen alle bij hem werden gevonden; deze 13-jarige deugniet, die het nog al ver in de dievenwereld had kunnen brengen is naar Kleef overgebracht. Huismiddeltjes kunnen soms uitstekend werken. Een man en vader, die trots de behoeften van zijn gezin, trots alle min nelijkepogingen zijner vrouw om hem op den rechten weg te helpen, zijn besten tijd in de kroeg doorbracht, werd daar dezer dagen 's middags door zij vrouw verrast. Hier man,zeide ze met een merk waardig zelfbedwang bier is etenIk begreep, datje 't te druk had om thuis te komen." En meteen zette ze een overdek ten schotel op het tafeltje, waaraan de man onbezorgd borrelde en kaartte. Niet zonder een schaamlachje noodigde nu deze zijn vrienden uit om mee te eten. Hij lichtte de deksel op, en wat hij vond was een briefje met de woorden:Smake lijk eten; wij hebben thuis hetzelfde 1" Onder algemeen gejouw verliet de man de kroeg. POLITIE. Aan het Bureau van Politie te Amers foort, zijn gedurende de maanden Decem ber, Januari en Februari als gevonden ge deponeerd: 1 portemonnaie met eenig geld; 1 gou den manchetknoop; 1 gouden halsknoop; 1 lap katoen waarin een kinderhemd ge wikkeld; 1 armbandje met goud gemon teerd; 1 gouden oorbelletje; 1 gedeelte van een gouden oorbel; 1 Zilveren dop, vermoedelijk van een zweep; 1 witte boe zelaar en 1 halsdoek. Rechthebbenden kunnen deze voorwer pen aan voormeld bureau terugbekomen alle werkdagen des namiddags van 122 uur. De Commissaris van Politie, Ch. T. BECK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 22 Febr. Jan, z. van Frederik Jan Beukers en en Gijsbertje Ruitenbeek. 24. Jacob, z. v. Hendrik Hendriksen en Catrina Elisabetha Meijer. Hendrik, z. v, Albertus Jaarsveld en Maria Schreur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2