Als te gemoetkoraing daarvoor zullen zij zich, op straf van schorsing of ontslag, uit den dienst zonder meer, van alle ver voer van pakjes voor eigen rekening die nen te onthouden. N. R. Ct. Zaterdag avond arriveerde alhier, met twee schepen aehter zich, de stoomboot bestemd voor den sleepdienst op de rivier de Eem. Al dadelijk den volgenden ochtend ver trok zij weer om een tiental schepen, dat aan den mond van de Eem aan den grond zat, naar binnen te slepen. Met blijdschap werd de boot begroet. Alle schepen hadden de vlag in top. Ook wij wenschen de nieuwe onderne ming een lang leven toe, waaraan wij niet twijfelen daar zij in eene werkelijke be hoefte van de scheepvaart voorziet. Ook de Gemeente is door deze onderne ming zeer gebaat, daar de groote sommen die jaarlijks aan bet jaagpad ten koste worden gelegd, uu bespaard kunnen wor den. De stoomboot ziet er netjes en doelma tig uit. Zij heeft eene sterkte van 14 paar denkrachten. BINNENLAND. De verklaring tusschen Nederland en Dujtschland, tot wederkeerige bescherming van handels- en fabrieksmerken, kent we derzijds gelijke bescherming als aan eigen onderdanen toe. De heer Meng, bekend door zijne voor drachten te Rottterdam, treedt tegenwoor dig aan den Helder op. Te Woerden heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Het hoofdbestuur der vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van ons Nederlandsche leger werd dezer dagen aangenaam verrast door de ont vangst eener bijdrage van f104, zijnde het netto provenu van een assaut, gehouden door het 5e bat. Ie reg. inf. te Hoorn, ter gelegenheid van 's Konings verjaar dag, en wel op initiatief van den le luit.-adj. L. M. J. Wennigervan dat ba- taillon. Wat het kost als men in onzen adel stand verheven wordt, kan men in de St. Ct. van Vrijdag lezenridder is men voor f400, baron voor f500, graaf voor f700 en prins voor f1400, en wie, wil beproe ven, om terstond prins te worden, die heeft het heele tarief te betalen voor rid der,' baron, burggraaf, graaf, hertog en prins bij elkaar, zegge f 4000. De turf is in de veenkoloniën gemid deld 7s lager in prijs dan in normale ja ren, en ook de handel in hout is buiten gewoon gedrukt. In de maand Januari zijn vier Neder landsche zeilschepen verongelukt. In de jongste Raadsvergadering te Hoe velaken, had in hartelijke bewoordingen het afscheid plaats van den vertrekkenden burgemeester, den Heer Akersloot, bij welke gelegenheid duidelijk bleek hoe zijn aftreden door zijne gemeentenaren wordt be treurd. BUITENLAND. In dit jaar zullen vier Vorstelijke Echt paren hun zilveren bruiloft vieren: de Duit- sclie Kroonprins en Kroonprinses, de Ko ning en de Koningin van Zweden, Prin ses Ida van Lichtenstein en haar gemaal en de Russische Grootvorst Michael en zijne gemalin. Aan den Pruisischen Volkshuishoudkun digen Raad, is o. a. een voorstel aange boden, betreffende de regeling der lucifers- iabricatie. Daarbij wordt voornamelijk het maken van lucifers met witte phosphorus koppen verboden. Te Ancona (Frankrijk) zijn onlusten uit gebarsten naar aanleiding van een veroor deeling, wegens moord, tot 25 jaren tucht huisstraf van zekeren Amilcor Cipriani, die tijdens de commune te Parijs veel van zich deed spreken. De troepen hebben herhaalde charges op het volk moeten doen en een groot aantal personen in hechtenis genomen. In het Engelsche Hoogerhuis werd dezer dagen voorgesteld te verbieden, dat win keljuffrouwen langer dan 10 uren daags zouden werken, uitgenomen gedurende 60 dagen in het jaar. Met bijzondere vergun ning van den Minister van Binnenland- sche Zaken zou in de magazijnen geduren de die twee maanden wat langer gewerkt mogen worden. Lord llosebery bestreed dit voorstel, namens de Regeering, wegens onvolledigheid. Mocht de voorsteller kun nen besluiten, het terug te nemen, dan zal de Regeering tegen de volgende zitting een meer volkomen regeling van dit on derwerp indienen. GEMENGD NIEUWS. De eigenaar van een houtzaagmolen te Alphen is, terwijl hij boven in den molen werkzaam was; door de machine gegrepen en naar beneden geworpen, zwaar gekneusd werd hij opgenomen. Zekere vrouw J. G.te Breda, klom met een petroleumlamp in de hand op een stoel bij haar kabinet; de stoel kantelde om, en zij viel met de brandende lamp voorover op het kabinet, waarin zich o.a. f410 aan papier bevond, dat voor een koopman bestemd was. De brand, die ont stond, werd spoedig gebluscht, doch niet dan nadat reeds het papieren geld en een aantal roerende goederen door de vlam men waren verteerd. De kinderen, die reeds ter ruste lagen, werden tijdig gered. Dat tweelingzusters haar 9ln verjaar dag vieren, mag als een zeldzaamheid ze ker wel vermeld worden; dat geval deed zich Zaterdag te Almelo voor. Op de boot van Purmerend naar Am sterdam bevond zich Vrijdag-avond een passagier, die geen andere bagage bij zich had dan een klein mandje, en dat hij wel wat angstvallig getrouw bij zich op het achterdek hield, welke plaats de man ge durende de geheele reis niet verliet, en die, wat zelden het geval is op een stoom boot, niet veel lust gevoelde om met ande re passagiers een gesprek tot bekorting der reis aan te gaan. Deze houding maakte juist de nieuwsgierigheid van meer dan een passagier gaande. Een hunner meende uit het mandje, waarvoor de eigenaar blijkbaar de grootste zorg scheen te hebben, een ge luid als dat van een kreunend kind te hoo- ren, wat verklaard werd door de bewering dat er een kat inzat. De verlegen houding van den man maakte dat of een der passagiers of een van de equi page de politie op de zaak opmerkzaam maakte, die den man, toen hij geen voldoen de inlichtingen omtrent den inhoud van het mandje kon geven, medenam naar het bu reau van politie 2e sectie, waar een flinke, mollige jongen uit het mandje te voorschijn kwam, die te Hoorn geboren, hier moest worden uitbesteed, zoo als de vervoerder op gaf. Een onderzoek naar een en ander is in gesteld. Verscheidene Engelsche reeders zijn be gonnen hun schepen uitsluitend met zwarte zeelieden te bemannen. Alleen de officieren zijn blank. De reeders geven hetzelfde loon aan de negers als aan de Engelsche en bui- tenlandsche matrozen. De reeders die de proef met hen genomen hebben, verklaren dat kleurlingen even goede matrozen zijn als Europeanen, en daarbij veel gezeggelij- ker en minder geneigd tot deserteeren. Zoo als men weet zijn de Krounegers van de kust van Guinea reeds lang als matrozen voor de West-Afrikaansche kustscheepvaart onont beerlijk. Een bijenhouder te Haulerwijk heeft eene ontdekking gedaan, die op de teelt dier ny- vere diertjes van grooten invloed kan zijn. In den herfst van het vorige jaar had hij eenige korven, die uiterst slechts van honig waren voorzien. Hij kwam op de gedachte de daar in aanwezige bijen tot den winterslaap aan te moedigen, door de korven in den grond te begraven en met eene flinke laag zand te be dekken. Toen liij onlangs de levend begra- venen weder te voorschijn haalde, bleek het dat schier geen enkele was gestorven, terwijl de honingvoorraad bijna niet was aangeroerd. Een vindingrijk huwelijksagent is, naar Figaro verhaalt, op de gedachte gekomen, een groot magazijn van rouwgoederen te ope nen en er de jonge lieden, die zich aan zijn zorgen toevertrouwen, als bedienden te plaatsen. Zij zijn daar zeker van weduwen te zullen ontmoetenweduwen zijn gemakkelijker te winnen dan andere dames, daar zij niet zoo afhankelijk van hare familie zijn; naar de inkoopen die zij doet kan men haar ver mogen berekenen, terwijl eindelijk de voor haar bestemde jonge man gemakkelijk bij haar aan huis kan komen om haar de goede ren te brengen, en dan voor een verliefden dwaas doorgaan, die zich van een romaneske list heeft bediend om met het voorwerp zij ner liefde in aanraking te komeu. Te Luik liep Woensdagavond het ge rucht dat 400 man van het aldaar in garnizoen liggende 10e linie-regiment door het gebruik van bedorven vet waren ver giftigd. Het dagblad la Meuse verhaalt dienaangaande, dat een aantal manschappen na het gebruik van den derden maaltijd onpasselijk zijn geworden, doch dat door spoedige geneeskundige hulp allen zijn hersteld. Er is thans een onderzoek naar 1 de gebruikte spijzen ingesteld. Huizen te Huur; te bevragen bij Prins Priedrich Karl van Pruisen. De Prins heeft te Sassnitz vier blokhuizen laten bouwen, die hij, voor zooveel hij ze zelf niet bewoond, dezen zomer en in het ver volg aan badgasten zal verhuren. Tusschen Yissan en Coursan in Frank rijk is een reiziger van een sneltrein, uit Norbonue komende, plotseling krankzin nig geworden. Wat men hem ook raadde, de man wilde naar buiten en hij klom dan ook door het portier en ging de loop planken langs om kaartjes op te halen. Bij een bocht in den weg raakte hij het evenwicht kwijt en viel van de plank, juist op het oogenblik dat een goederen trein langs hem kwam en den ongeluk kige over het lichaam reed, zoodat men niets meer dan een misvormde vleesch- klomp terugvond. Te Parijs gingen vier oudere dames de weddenschap aan, tien partijen whist te spelen, zonder een woord te spreken. Niet tegenstaande het spel vier uur duurde, kwam bij geene een woord over de lippen. Toen het spel geëindigd was, vielen drie hunner tengevolge van bet zwijgen in onmacht. Men schrijft uit Overijsel en Gelderland: Bij menschenheugen stond het winter graan en vooral de rogge niet zoo gunstig op het land als dit jaar. Men verwacht een zeer groote opbrengst van dit gewas. In den laat- sten tijd is het botergemaak zeer vermeer derd, doch ook de vraag voor boter is toegenomen, waardoor de prijs hoog blijft. De suikerfabrieken trachten thans weer land machtig te worden. Zij bieden meer geld dan in het vorige jaar. Tot nu toe willen de boe ren nog weinig afstaan, omdat de vooruit zichten niet zoo duister zijn als in 1881. De meeste producten zijn thans hoog in prijs. Jesse Helfmann, de Nihilistische vrouw die wegens medeplichtigheid aan den moord op Alexander II ter dood veroordeeld werd, maar wegens zwangerschap uitstel van exe cutie verkreeg, is thans in de gevangenis, aan de gevolgen harer bevalling, overleden. Gedurende haar langdurig lijden werd haar de beste geneeskundige hulp verleend. Haar kind is naar het vondelingengesticht ge bracht. Te Rotterdam is Maandag nacht een heftige brand uitgebarsten in de Rotter- damsche straat. Een geheel blok hui zen, uit twaalf panden bestaande, is in de asch gelegd. De bewoners zijn met moeite gered; bijna al wat zij bezaten moesten zij aan de vlammen ten prooi laten. Van drie gezinnen was de in boedel niet verzekerd. In het geheel woonden er elf huisgezinnen. Gedurende de jongste drie jaren heeft vader Rijn zich in zijn hooger gelegen ge deelte in drie verschillende gedaanten ver toond, zooals bij menschenheugenis vroe ger nooit is geschied. Ten jare 1880 stroomde de Rijn met ongekende snel heid zeewaarts en op zijn schouderen lag een zware ijsvloer, zoo dik, zoo stevig, dat de Straatburger kuipers in grooten getale zijn uitgetogen en midden op den Rijn heeft men vaten gekuipt, die als hoogst merkwaardige tropheeën stad waarts zijn gevoerd, In 't volgende jaar steeg de waterstand in den Rijn met een ongekende hoogte en thans heeft het tegenovergestelde plaats; er is schier geen water te zien. Aan de zij de van Straatsburg staat meer dan drie vierde gedeelte der rivierbedding droog aau den Badenscheu oever vloeit kabbe lend een beek, welke den vroeger zoo wa terrijken Rijn poogt te ver tegen woordi- gen. Een wonderbaarlijk schouwspel levert de schipbrug op. De pontons, de vaartui gen waarop het bovenvlak der brug rustte liggen hier in de diepte en daarnevens vormen anderen booge bolwerken als 't ware en vooral des Zondags oefent zich daar de Straatsburger jeugd in 't springen en klauteren door het volgen van het on gebaande bad, 't welk de schipbrug thans oplevert. Fraaier schouwspel levert de Rijn bij Keljl op. Daar heeft men te midden van het bed van vader Rijn een caroussel op gericht, benevens tenten, kramen en al 't geen van dien aard gemeenlijk op de drukst bezochte jaarmarkt wordt gevonden. Het is er dan ook kermis en wat meer zegt, een lustige, druk bezochte kermis. Een niet minder opmerkelijk schouw spel levert de Rijnval bij Scbaffhausen. De geduchte watermassa, die gewoonlijk langs den rotswand al schuimend en spat tend neerploft, is thans verdeeld in eenige magere stralen, 't Geen in een lange reeks van jaren niet is mogelijk geweest, kan nu geschieden: over de bedding der rivier gaat men thans naar de rots; die zich in 't midden van den waterval verheft. Op den bok van het rijtuig, waarmee het Koninklijk echtpaar in de residentie rond toert, zit tegenwoordig naast den koetsier een mooi gekleede jager. De schrijver van de Haagsche kout der Prov. Gron. Cour, weet te verhalen hoe de drager van dat mooie pakje aan zijn betrekking kwam. De man was brievenbesteller te Apeldoorn en als oud-Indisch soldaat met de Atchin-me- daille versierd. Op zekeren dag in het afge- loopeg najaar, dat hij in de uitgestrekte ge meente Apeldoorn aan het brieven bestellen is, wordt hij door een zware regenbui over vallen. Zoo ontmoet hem het Koninklijk rij tuig, waarin Z. M. de Koning en generaal Verspijck zaten. De Koning ziet den door natten brievenbesteller en roept hem aan. Deze maakt front en antwoordt op de vra gen, die de Koning hem doet, yStap maar in/' zegt Z. M. eindelijk, //dan zullen we je wel brengen waar je wezen moet." En zoo bestelt de man de brieven, gereden door Z. M. den Koning. Toen de ronde gedaan was, bracht de Koning den brievenbesteller thuis. Eenige dagen later werd hij aan het paleis ontboden, en benoemde de Koning den oud gediende tot jager. Nu fladderen zijne groene veeren vroolijk boven den hoogen steek, en dankt de man gewis zijn gesternte, dat hem in die ontzaglijke regenbui den Koning deed ontmoeten. Een vreeselijke schipbreuk wordt door de Engelsche bladen bericht. Bij Yar mouth is de stoomboot Livadia, van Shields naar Alexandrië, 's avonds op een zandbank gestooten en in een uur vol water geloopen, zonder dat de bemanning haar toestand kenbaar kon maken. Het stormde hevig dien nacht; de golven sloe gen aanhoudend over het vaartuig heen, en achtereenvolgens werden 22 mannen over boord gespoeld. Toen de volgenden morgen de stoom boot van de kust af gezien werd en men een reddingboot er heen zond, waren er nog maar twee mannen op het wrak, die zich wanhopig er aan vastklemden. Een der ongelukkigen werd, voor de boot ge naderd was, over boord gespoeld, maar de laatstovergeblevene werd gered en behou den aan land gebracht. De jongste aanslag op koningin Victo ria is de zevende die op het leven dezer vorstin gepleegd wordt. De eerste was die van Eduard Oxford, in 1840; de daarop volgende, in 1842, die van Francis en in hetzelfde jaar die van Beau. Zeven jaren later schoot een Ier, Hamilton, een pistool op hear af, die echter met los kruit gela den bleek te zijn. Een jaar daarna werd zij door een gewezen luitenant met een stok in het aangezicht geslagen en in 1872 drong een jong man op haar aaa met een adres ten gunste van Iersche gevangenen in de eene band en in de andere een pis tool, dat echter niet geladen "bleek te zijn. Zij werd bij geen van die gelegenheden gewond, en legde steeds, evenals nu, eene bewonderensweardige bedaardheid en zelfbeheersching aan den dag.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2