Soesterberg. Den gemeenteraad van Harderwijk heeft tot hoofd der openbare kos- telooze school aldaar benoemd den heer L. van Lohuizen, hoofd der school alhier. Het zal ons leed doen wanneer den geachteu onderwijzer, sedert eenige jaren onder ons werkzaam, die benoeming aanneemt. Bunschoten. Hoogland. Woudenberg. laar, toen hij den resident Slijmering kwelde met zijn missives over de misbrui ken in LebakHoe lastig zijn niet die baanbrekers in de wetenschap, die zich niet neerleggen bij de resultaten door anderen verkregen, maar het goed recht van eigen onderzoek met klem hand haven Zelfs geloof ik, dat een man als Generaal Van der Heijden, die zich maar niet wil laten betichten van ongeoorloofde handelingen, ook al /lastig" moet genoemd worden. Een betuiging echter moet ons van het hart, en wel dezeIndien ons geen keuze rest, dan de waarheid te zien of te hel pen versmoren en /lastig" te heeten, dat dan niemand onzer den moed misse, zich het laatste te getroosten. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort doet te weten, dat de lijsten aanwijzende de perso nen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, heden zijn gesloten en in af schrift aangeplakt aan de bergplaats bij het raadhuis, welke lijsten gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 15 April 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter keunis van de be langhebbenden, dat zij die in het genot wen- schen te worden gesteld van den vrijdom van tolrecht voor paarden en rijtuigen, aan de ingezetenen dezer gemeente toege kend op de Eembrug en aan den tolboom op den rijks-straatweg te Soestdijk, te re kenen van den 1Mei aanstaande, bij het passeeren van de brug en den tolboom een bewijs moeten vertoonen, kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Amersfoort, den 14 April 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 15 April 1882. Op de jl. Donderdag alhier gehouden paardenmarkt waren in het geheel aange- voerd 185 paarden waaraan 148 aan de lijn en 37 in de stallen. De prijs der paarden va rieerde bij zeer veel handel van 200 550 gld. De tegenwoordigheid van eenige buiten- landsche kooplieden had zeer goeden invloed op den verkoop. Naar wij uit goeden bron vernemen is door de gesamentlijke hrand- en onderbrand meesters een uitvoerig verslag over het brand wezen alhier aan het branded legie in gediend, wij vertrouwen in de gelegenheid gesteld te worden dit met redenen omkleed verslag hetwelk den waren toestand van het materieel onzer brandweer beschrijft aan onze lezers te kunnen mededeelen. Op de gisteren gehouden Stierenkeuring uitgeschreven door het Utrechtsch Ge nootschap van Landbouw en Kruidkunde afdeeling Amersfoort, waren velen pracht exemplaren aangebracht welke de bewon dering van eiken kenner opwekten; in 't geheel waren 17 Stieren tegenwoordig. De commissie aan wien de vereerende taak der keuring was opgedragen, waarvan een, uit Zuid-Holland een uit Noord-Hol land en de derde uit Overijssel, waren eenparig in hun lof over de schoone die ren en spraken hun gevoelen uit niet vier maar meerder prijzen te geven indien het bestuur daarmede zich kon vereenigen; de welwillendheid van het bestuur bekend, om daar waar iets goeds gedaan kan wor den ten voordeele van den landbouw, be willigden in het voorstel der Commissie door nog twee bestuursprijzen te geven. De uitslag daarvan is als volgt: le prijs f 40.Sander Bloemendaal te Woudenberg. 2e prijs f 30.W. v. d. Glens te Maars- bergen. 3e prijs f 20.P. Brouwer te Baarn. 4e prijs f 10.Jhr. L. Rutgers v. Ro zenburg te Soest. "Voor stieren met- twee breede tanden: le prijs 15.J. Schoonderbeek te Hoogland. 2e prijs 10J. Laseur te Amersfoort. Nog werden bestuursprijzen uitgereikt aan G. Hartmau te Stoutenburg, D. Ver beek te Leusden en Reijer v. Woudenberg te Baarn. In de vergadering welke op de Stieren keuring volgde, werden onder de 157 tegenwoordig zijnde leden, eene gratis ver loting gehouden van eenige nieuwe nut tige voorwerpen voor den landbouw. BINNENLAND. Uit de Tielerwaard schrijft men, dat nog duizenden mudden aardappelen on verkocht bij de landbouwers gekuild lig gen. Koopers dagen niet op, zoodat men niet weet wat er mede aan le vangen. De verzending van eieren uit Drente en Twente, via Zwolle naar Amsterdam en Rotterdam, die jaarlijks, vooral in de week voor Paschen, duizenden bij duizenden be draagt, was in de week van 2 tot 8 April grooter dan ooit te voren. De wereldberoemde dierentemmer en zoöloog, de heer P. H. Martin, is Vrij dagmorgen te Overschie, in den ouderdom van 89 jaren, overleden. Z. M. de Koning geeft H. D. schoon zuster, bij gelegenheid van haar huwelijk, behalve een prachtig tapijt, nog een dia manten collier, ter waarde van f 80,000, terwijl H. M. de koningin daaraan toevoegt een dubbel parelsnoer, dat eveneens hoogst kostbaar moet zijn. BUITENLAND. De postspaarbank geeft ook in Frankrijk de beste resultaten. Zij bestaat eerst sedert 1 Januari jl. en in de twee maanden van haar bestaan, tot 28 Feb., bedraagt de som der stortingen reeds twaalf millioen. Frank rijk is het land, waar het sparen een der volksdeugden is. Naar men verneemt, zal opnieuw een wetsontwerp tot beteugeling der dronken schap bij den Duitschen Rijksdag worden ingediend. De beleefdheden van den Sultan tegenover de Duitschers houden maar niet op. Nu weer heeft de Sultan de beide zonen van v. Bismarkck benoemd tot Groot-officier van de Osmanië-orde. Ten stelligste wordt uit St. Petersburg gemeld, dat op het vierde station van Mos- cou op den Nicolaï-spoorweg, een mijn ont dekt is. Tengevolge van die ontdekking zijn zeventig of tachtig personen te Moscou ge vangen genomen. Door den Russischen Minister Ignatieff is bij den Rijksraad ingediend een wet tot regeling van den arbeid der vrouwen en kin deren in de fabrieken. De vrouwen en kin deren zullen volgens die wet niet langer dan acht uren per dag mogen werken en de kin deren moeten dagelijks, op kosten van de fa briekseigenaars, drie uren lang onderwijs ontvangen. De voornaamste Iersche opruier Parnell is voor een week uit de gevangenis ontslagen om te Parijs zijne zuster,wier kind gestorven is, te kunnen bezoeken. Geen anderen waarborg werd van hem verlangd, dan zijn woord van eer, dat hij na afloop van den gestelden termijn in zijn gevangenis zal terugkeeren. De Engelsche Regeering heeft hierdoor zeker een bewijs van groote loyaliteit, ge geven. GEMENGD NIEUWS. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben twee milicens plaatsvervangers, die na het teekenen van hunne contracten wei gerden aan de oproeping voor den dienst te voldoen, voor vijf jaren ingelijfd. Te Brussel heeft een hoogadellijk heer, prins de LoozCarswarem met een pistool schot een deurwaarder doodelijk getroffen, die de betaling van een wissel van f 1000 kwam vragen. Maandagavond heeft te Amsterdam even voorbij het midden stations eiland een geluk kig vrij onbeduidend spoorwegongeval plaats gehad. De trein, die te 8.20 het Centraal-station in oostelijke richting verliet moest op hon derd pas afstands van een ledigen trein van de Rhijuspoor, welke op een zijspoor stond, doch welks locomotief met het voorgedeelte stond op den wissel, die beide sporen verbondstoppen. Niet tegenstaande rood licht vertoond werd reed de machinist, ofschoon dan zonder snelheid, want een voetganger kon den trein bijhouden, eenige ellen te ver door, tengevolge waarvan eenige wagens van zijn trein langs de stilstaande locomotief en tender streken en eenige uitstekende dee- len van die wagens, als treeplanken en een paar lantaarnijzers, beschadigd werden of afknapten. De onbeduidende vaart van den trein maakte het oumiddelijk stoppen mogelijk, zoodat het ongeluk zich bepaalde bij den schrik der reizigers, die door het gekraak natuurlijk meenden, dat er wagens vernield werden. Een lantaarnhouder, die afgestooten werd, verbrijzelde ongelukkigerwijze het glas van eee portierruit en verwondde een reiziger aan het voorhoofd, evenwel niet zoo ernstig of hij kou zijn reis voort zetten na verbonden te zijn. Een grooter bezwaar' was het oponthoud van ruim een uur tijds, dat door een en ander ontstond, waardoor te Utrecht aansluiting werd ge mist. Men zegt dat te Amsterdam een 70-tal Russische Joden aangekomen en bij ver schillende Joodsche familiën gehuisvest zijn. Een landbouwer in Achtkarspelen is naar Amerika vertrokken, de diaconiekas met zich nemende en zijne bemiddelde vrouw achterlatende. Een Fransch dokter heeft een instrument bedacht, waarin de pokstof bewaard blijft en waarmede ieder zichzelf kan inenten. Het heeft den vorm van een naald met keepjes; aan het einde is de punt verguld, om die te gen oxydatie te beschermen. In het bedstroo van een dezer dagen te Ellewoutsdijk overleden weduwe, dat na haar overlijden uit de slaapstede verwijderd werd, moeten gevonden zijn eene som van f 1990 aan papieren geld, f 700 aan gouden tientjes en eenige effecten. Te Boston stortte een massief steenen brug over den Lancashire en Yorkshire spoorweg in, waardoor een persoon op de plaats gedood en een ander zwaar gekwetst werd. De Fransche minister van Oorlog heeft bepaald, dat de dolman bij de infanterie voortaan de tuniek zal vervangen. De epau letten der officieren zijn afgeschaft. De Parijsche Gemeenteraad is aan 't har rewarren met de gasmaatschappij, het gas is zeer duur te Parijs; wat te Brussel 20 en te Londen 14 centimes kost, kost te Parijs 30 centimes. De maatschappij wil den prijs een beetje verlagen, wanneer zij een monopolie krijgt voor 40 jaren. INGEZONDEN. Mene r de Redacteur In de Nieuwe Amersf. Courant dd. 8 April lees ik, //de middelen benoodigd voor onderhoud van straten, wegen, scholen enz. moeten er nu eenmaal zijn, en al profitee- ren daarvan de vreemde schippers niet, die meestal niet verder komen dan de ha ven, ja soms niet eens met hun schip tot deze gemeente doorvaren, de onbillijkheid dat zij die middelen voor de gemeente Amersfoort mede moeten opbrengen, wordt niet gevoeld." (Het cursiveeren geschiedt door schrijver dezes.) De steller van bovenbedoeld ingezonden stuk dwaalt hier. Het vuur-, haven-, en tongeld werd tot dusver geheven aan de Eembrug, d. w. z. van die schippers, wel ke niet tot de stad Amersfoort doorvaren. Sedert de aanhangige procedure bleven evenwel velen in gebreke om dit v. h. tongeld te betalen, maar in dit geval wa ren ze steeds verplicht hunnen naam en de inhoudsgrootte van hun vaartuig op te geven. Thans behoeft dit niet meer te geschieden: het is een te constateeren feit, dat sinds eenige dagen, mogelijk ook we ken, van de bovenbedoelde schippers niets gevraagd wordt; ongehinderd varen zij door de brug. De vraag rijst, of de Amersfoortsche gemeenteraad een besluit heeft genomen om zijne veelbesproken heffing op de rivier de Eem voortaan niet langer buiten de gemeente toe te passen. Wint de gemeen te haar proces dan is zij zoodoende niet bij machte om de onbekend gebleven schip pers te vervolgen. Heeft de Raad zoo'n besluit niet geno men, dan handelt het Dagelijksch Bestuur op eigen verantwoordelijkheid. De Raad toch maakte voor eenige maanden uit, dat hij de verordening wilde blijven handhaven, en mitsdien hebben Burgemeester en Wet houders te gehoorzamen. Het bovenbedoeld ingezonden stuk dd. 8 April was onderteekend C. v. Q. Ieder weet dus wie de schrijver is. Hij is de aangewe zen persoon om in dezen het publiek voor te lichten. Hij vrage dus het Dagelijksch Be stuur om ophelderingen en deele ze zijnen Kiezers mee. Wie ziju zetel in den Raad hoofdzakelijk te danken heeft aan zijn krach tig ingrijpen en optreden tegenover dommel en sleur, wie zelf de geheele» revolutionaire" Eem-beweging op touw heeft gezet, ten ein de een twijfelachtige zaak tot klaarheid te brengen, is verplicht om ook in den Raad, in het lichaam, werwaarts hij is aigevaardigd zijn stem te doen hooreu over alles, wat deze belangrijke kwestie raakt. Eerst dan stellen we zijne courant berichten op den rechten prijs. X. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 7 April. Johanna Mathilda, d. van Everhardus Dirkse en Tijmetje Mieres. 8. Johannes, z. v. Peter Gouw en Wijmp- je Hannessen. Maria Helena, d. van Jo seph Pieser de Jager en Jannetje van Laar. Jan Cornelis, z. van Arnoldus Hubertus Douze en Jannetje Bakkenes. Johanna, d. van Hendrik van Koelen en Grietje Kuiks. 9. Theodorus, z. van Jan de Wil de en Geertruida Hagenbeuk.10. Ca- trina Wilhelminad. van Hendrika Anna de Winter.Theodorus Johannes, z. van Bernardus Thien en Willemiua Christina Vermeulen. Leon, z. van Simon van Gelder en Henriette Eljon. 11. Judith Eleonora, d. van Johan Gerrit Kilian en Louisa Maria Hendrika Laffra. Ondertrouwd: 13 April. Hermanus To bias Zwaan en Elisabeth Maria Longepee. Overleden: 5 April. Dirk Hageman, 1 m. 8. Antouie Tameling, 68 j. wedr. van Gerarda Boon. 10. NicolaasRoode- stein, 65 j. wedr. van Cornelia de Waal. 11. Een levenl. aang. kd. m. gesl. van Hendrik van Oort en Jannetje Arnoldus- sen. Bevallen 6 April. Hendrikje Heijnen, vr. Tijmen Koelewijn, z. 9. Jannetje Koelewijn, vr. Steven Duijst, z. 9. Reintje Zijl, vr. Dirk de Graaf, d. 12. Aartje Roos, vr. Willem Berendse, z. Overleden31 Maart. Cornelis Snap per, oud 55 jr. ongeh. 80. Hendrik Pij pers, oud 17 jr. ongeh. Bevallen: 10 April. GerbrandaSchoon derbeek, vr. van Dirk van Kleinwee, d. Dina van den Hoven, vr. van Joannes Schoonderbeek, z. Gehuwd: 12 April. J. de Jong met M. van de Vlasakker. Bevallen: 6 April. Jannetje de Bruin, geb. van Garderen, d. 9. Aaltje van Egdom, geb. Methorst, z.10. Jannetje ter Maaten, geb. Blaauwendraad, z. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: 13 April. Albertus Anton Jo han van Egrnond, 28 j. en Katharina So phia Comijn, 20 j. Overleden: 5 April. Grietje Koudijs, geh. met Willem van Dijk, 48 j. 8. Jacob van Huigenbosch, geh. met Adriaan- tje Broekhuizen, 58 j. MARKTBERICHT. Amersfoort, 15 April 1882. Tarwe f 10,— a f 12,—Rogge f7.25 k f8.25; Boekweit f7,a f8.Ap pelen f-,h f -.Aardappelen f2. a f 2,40 per HL.; Hoendereieren f 3.it 4,— de 100 stuks; Boter f 1,15 A 1,30 per kilo.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2