Bunschoten. In de vorige week is door visschers uit Spakenburg in de Zui derzee gevonden een gebroken mast, waar aan de tuigage nog bevestigd was; het zeil met gaffel en giek is door hen opgevischt en alhier aangebracht. wijzingen omtrent de werkkaarten, die elk werkgever van den jeugdigen arbeider in ontvangst moet nemen, bewaren en op aanvraag aan den inspecteur vertoonen. Zij dienen hoofdzakelijk om de identieteit van het kind te bewijzen en wetsontdui king tegen te gaan, en bevatte daartoe opgave van „den naam, de voornamen, dag en plaats van geboorte van het kind, beneveus naam en woonplaats van het hoofd van het gezin waarbij of van het gesticht waarin het kind inwoont/' Over het toezicht V,) spreken we in een volgend nummer. Amersfoort, den 13. Mei 1882. Bij vonnis van de arrondissemenls-recht- 'oank te Utrecht, 26 April jl. gewezen in zake de procedure tegen de firma Hout- zaager van Veen, werd de gemeente Amersfoort veroordeeld iu de kosten, ver oorzaakt door de incidenteele conclusie en gelast tot overlegging harer rekeningen van de jaren 1790 tot 1831. Na acht dagen ter inzage gelegen te hebben voor de tegenpartij, diende haren advocaat in de zitting van 10. Mei opnieuw eene conclusie in, die door den woord voerder der gemeente beantwoord werd met een verzoek om uitstel van 14 dagen, het geen door de rechtbank werd toegestaan. Op de voordracht totHoofd" der open bare kostelooze school te 's Gravenhage komt voor als no. een onze stadgenoot de heer J. Radersma met de heeren P. Poot, le hulponderwijzer te 's Gravenhage, W. den Hollander te Nieuwerkerk a/d IJssel en D. Harberts te Amsterdam. Den 14 Juni e. k., zal te 's Graven hage worden aanbesteed, het leggen van een gedeelte der spoorweglijn Amersfoort- Nijmegen, ongeveer 4 Kilometer van af den Slaperdijk, tot aan het punt waar de genoemde lijn de N. R. S. kruist alsmede het daarstellen der landhoofden ten behoe ve dier overgang over den N. R. S. Ra ming 247.0Ö0. Terwijl het besluit des Konings op het verzoek tot ontslag van het tegenwoordig Kabinet nog niet genomen is, worden reeds namen van opvolgers genoemd, intusschen meer als wensch dan als wetenschap. Zoo wordt in het Rott. Nieuwsblad de hoop geuit, dat aan een man van talent en van vastheid van beginselen de zamenstelling van een ministerie zal worden opgedragen en als zoodanig de heer van Rees aange wezen, wien dan de heeren Modderman, Gleichman en Heemskerk ter zijde zouden staan, alle coteriegeest en antagonisme af leggende. De heeren Reuther en Kip zou den kunnen aanblijven. De heer Pijnacker Hordijk wordt bij deze zamenstelling niet in aanmerking ge nomen. Naar men verneemt hebben zich voor de betrekking van Directeur der H. B. School te Amersfoort reeds een zestal sollicitanten aangemeld, allen met docto ralen graad. viel, niet van de vriendelijkste was en als wij niet bij elkander waren, wisselden wij brieven. Geruimen tijd wist ik niet, of mijne bloedverwanten eenig vermoeden van onze verhouding hadden, msar eens op een dag vertelde mij de kleine Prits in alle onschuld: Mietje had gezegd, dat Yatje mij het schrijven van brieven moest verbieden, maar Yatje had gezegd dat het maar beuzelarij was. „Hoe Richard er toe kwam, aan George's ernst en volharding te twijfelen, weet ik niet; maar ik begreep het boosaardige lachen waarmede hij de tijding vernam, dat Georg voor een jaar naar Parijs wilde gaan. „Nauwelijks was hij daar, toen in Frank rijk de Februari-revolutie uitbrak. De vreug dekreet, waarmede hij deze gebeurtenis be groette, begreep ik nietwant ook al ge loofde ik hem deze keer, gelijk altijd, op zijn woord, dat nu vele dingen beter zouden wor den, zoo had ik er toch in de werkelijkheid weinig mede op. Onze liefde, de zorg voor onze toekomst was voor mij het belangrijkste en ook voor Georg, meende ik, moest dat het geval zijn. „Maar mannen denken en gevoelen anders. Wie het hart op de rechte plaats had, schreef Georg, moest te allen tijde bereid zijn, alles voor vaderland, recht en vrijheid op te offeren. Het was toen het midden By de heden gehouden acte-examens te 's Hage is o. a. geslaagd Mejuffrouw C. van der Plank uit Amersfoort. Het openbaar ministerie heeft berust in het arrest, door het gerechtshof te 's Gra venhage gewezen ter zake van den predi kant R. betreffende eedsweigering. Voor de oprichting eener fabriek van Deventer-tapijten is terrein aangekocht, buiten de Kamppoort te Amersfoort ge legen. Later bleek het, zulks toebehoorde aan schipper W. A. Bakker te Terschelling, die het ongeluk had gehad hetzelve over boord te zeilen en door den toen heer- schenden hevigen wind zich genoodzaakt had gezien, het nog vastzittende te kappen en o ver boord te zetten. BINNENLAND. De haagsche correspondent van de Mid. Ct. zegt, dat de verwerping van het trak taat geen verrassing was en dat reeds in de vorige week bekend was, dat, na die verwerping, het ministerie zou aftreden. Tevens spraken de geruchten er van dat de heer Tak zou worden geroepen om een nieuw ministerie zauien te stellen. „Dat hij daarin slagen zal, is vrij zeker," ein digt de correspondent zijne mededeeling omtrent de ministriele krisis. Bij de te Hilversum gehouden verkie zing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gekozen de heer Mackay. Nooit was de vangst van rog nabij Texel zoo groot als tegenwoordig. Door de vis schers van dat eiland zijn in een week tijds niet minder dan 6000 van die visschen ge vangen, waarvoor de belangrijke som van ruim f 1800 werd ontvangen. De klei-aardappelen worden in den Z. O. hoek van Friesland reeds aaugeboden voor 70 a 80 ets. per mud. Ouden van dagen her inneren zich zulk een lagen prijs niet, en toch voorspelt men nog meer daling, daar overal nog groote voorraad is. Nijmegen telt, op een bevolking van 26,000 zielen, 252 gelegenheden tot den verkoop van sterken drank in het klein. Het bij de nieuwe drankwet gestelde maximum bedraagt voor die gemeente 65, zoodat dit getal met 187 overschreden wordt. De vrijmetselaarloge De Friesche Trouw te Leeuwarden, vierde Woensdag haar 100- jarig bestaan. Te Zwolle is op 68-jarigen ouderdom overleden de heer Jacob Frankel, sedert 30 jaren opperrabijn in het ressort Zwolle. van Maart en bijna gelijktijdig kwam het bericht van den opstand in Weenen. Ik was in doodsangst en mijn voorgevoel had mij niet bedrogenGeorg had medege- streden cn behoorde nu tot degenen, die nieuwe, betere toestanden in het leven trachtten te roepen. „Het was een merkwaardige tijd. „Uw vader heeft u dat verhaald; maar die hem niet beleefd heeft, kan er zich geen denkbeeld van maken. Nu hier, dan daar brak een opstand uit en waar heden bloed gestroomd had, werden morgen verzoenings feesten gevierd. En toch werd het Frank- forter parlement geopend niet alleen per sonen vol geestdrift als Georg, jubelden en hoopten op betere tijden, maar zeer eenvou dige menschen, als Hans Hinrichs, bezoch ten met gloeienden ijver de volksvergaderin gen. Ieder moest partij kiezen. „Mijne broeders waren natuurlijk tegen de beweging gestemd, en lieten zich, zonder dat Georg's naam genoemd werd, zoo hatelijk en verachtelijk over hem uit, dat ik mij in mijn ouderlijk huis meer dan ooit eenzaam en ongelukkig gevoelde. Daarbij kwam maar al te spoedig mijne steeds stijgende bezorgd heid voor Georg. Wat ik vreesde zou ik niet hebben kunnen zeggenhet drukte mij als een naderend onweder; ik gevoelde het onheil komen. BUITENLAND. Het lijk van den onder-staatssecretaris Burke is, onder een grooten toevloed van belangstellenden, begraven. Het lijk van Cavendisch is naar Engeland vervoerd, om bijgezet te worden in het familiegraf te Chatsworth. De bijbel, waarop in den Senaat der Yer- eenigde Staten door de leden den eed werd afgelegd en die reeds 58 jaar dienst deed, is gestolen. In het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden is gisteren eene interpellatie ingediend, om aan de Regeering te vragen, of zij voornemens is in het belang van regt- vaardigheid en menschelijkheid haren in vloed aan te wenden ten behoeve der Jo den in Rusland, uit wier vervolging en uit wier opeenhooping aan de oostenrijksch- russische grenzen moeijelijkheden voor den Staat voortvloeien. Men wil, dat czaar Alexander III defi nitief het plan om zich te Moskou te laten kroonen, heeft opgegeven, omdat hij het levensgevaarlijk acht. De wet tegen de immigratie der Chi nezen, die zich in haar tegenwoordigen vorm, over een tijdsverloop van tien jaren uit strekt, is door den president der Yeree- nigde Staten onderteekend. GEMENGD NIEUWS. De parijsche hardlooper Vhomrrie éclair wekt nog altijd zoo niet bewondering, dan toch verwondering door de groote snelheid waarmee hij rondom de stad loopt. Hij heeft dezer dagen weer een wedloop ge houden. Leon Villette genaamd. Ten 3 ure 12 min. vertrok hij van de Porte Mai- lot en ten 6 ure 27 min. was hij er terug en had dus 44 kilometer in drie uren en vijftien minuten afgelegd. Villette was hem op korten afstand gevolgd, maar had hem niet kunnen inhalen. Bij de prijsuitdeeling aan de akademie van Antwerpen hebben verschillende Hol landers prijzen behaald. De prix d'excel- lence in alle vakken van middelbaar on derwijs voor schilderkunst is toegewezen aan C. Dankmeijer van Amsterdam, die insgelijks den derden prijs behaalde in het teekenen naar het antiek. Dezelfde prijs iu alle vakken van lager onderwijs viel J. Spaan van Dordrecht ten deel. In de architectuur, hooger onderwijs, heeft Ver gouwen uit Rosendaal den prix d'excel- lence verworven, terwijl twee Nederlan ders, Meynekon van Rotterdam en Hof man van Breda, den eersten en tweeden prijs kregen voor architectuur, middelbaar onderwijs. De gewezen burgemeester van Weenen, Newald, is ontheven van de aanklagt, die het openbaar ministerie tegen hem in zake den brand van het Ringtheather had in- gebragt. De heer Newald is onmiddellijk vrijgesproken. „In October had het plaats. Hoe ik het uithield, er bij tegenwoordig te zijn toen mijne broeders zegevierend voorlazen, wat de nieuwsbladen vau de Weener schriktooneelen berichten en hoe ik de lange, eenzame uren der nachten vol ont zetting heb doorleefd, waarin ik al de gruwelen der stratengevechten, der bele gering, der militaire terechtstellingen voor oogen had, begrijp ik nog niet. En daar bij kwam, sinds het losbreken van den Octoberopstand had ik geene tijding van Georg ontvangen, behalve, nu en dan de vermelding van zijnen naam in de nieuws bladen, wanneer de hoofdaanvoerders der insurgenteu genoemd werden en dan ook niets meer! Misschien was hij ge wond, gevangen of dood. Ieder oogenblik Meende ik het ergste te zullen hooren. „Eindelijk komt Hans Hinrichs op eenen mistigen Novembermorgen fluitend ons huis voorbij, een teeken dat hij tij dingen voor mij had. Zijne moeder, die vroeger als werkster bij ons gei i :nd had, was sinds jaren bedlegerig tengevolge van de jicht, en mijne gewoonte, om haar nu en dan te bezoeken, kwam mij en Georg nu zeer te stade. Ik ging dan ook nu naar haar toe. Hans was niet te huis, maar onder de bloempot, waar ik anders mijne brieven pleegde te vinden, lag Vorst Alexander van Bulgarije toont zich een galaut man. Eeu parijsche jonge dame, die een groote verzameling postze gels heeft, kon ondanks al de moeite, die zij deed, maar geen Bulgaarsche postze gels machtig worden, en besloot zich tot den vorst van dat land te wenden met ver zoek haar daaraan te helpen. Zij schreef een brief waarin zij tot hare verontschul diging aanvoerde, dat hij de eenige was wiens naam uit Bulgarije tot haar was doorgedrongen. Een week daarna ont ving zjj een volledige verzameling Bul gaarsche postzegels, met een schrijven van den Vorst, waarin hij verontschuldiging maakt, dat hij, door gewichtige staatsza ken in beslag genomen, eenige dagen ge wacht had met het uitvoeren van haar opdracht. Een aardig proefje van rijden werd dezer dagen geleverd door een luitenant der dra gonders. Hij reed van Joigny naar Troyes heen en terug in 14J/2 uur en legde dus in dien tijd 172 kilometer af; zijn paard was na dien rit nog flink en vroolijk en draafde in galop de stad door. Ongeveer zes jaren geleden werd de mo lenaar Kolaczkowski, wegens brandstich ting bij een zijner concurrenten, tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een jeug dige knaap had verklaard zijn medeplichtige te wezen, maar kreeg geen straf wegens ontoerekenbaarheid. Reeds langs heeft de man zijn straf ten volle ondergaan. Hij was echter naar thans gebleken is onschuldig. De eingenlijke daders waren een paar thans voortvluchtige molenaars knechts. De knaap heeft reeds bekend, dat zijn gansche verhaal verzonnen was. Intusschen werd Kolaczkowski geheel geruïneerd, doordat hij zoolang van zijne zaken verwijderd moest blijven en o. a. zijn molen was verkocht. Zijn vrouw had een dienst moeten zoeken en al dien tijd had hij met armoede te kampen gehad. De ombouwing van het Palcis voor Volksvlijt te Amsterdam moet, zoo men beweert, gegund zijn aan den heer Cerlyn, aannemer te dezer stede, voor f409.000. Duizend gulden worden uitgeloofd voor de aanwijzing van eene praktische me thode om oude, reeds gebruikte gips weder voor het gebruik geschikt te maken. Zij, die deze methode kennen, kunnen zich tot verkrijging van de som onder letters L. C. H. bij de N. R. C. aanmelden. Te 's Gravendeel is door 2 personen in gebroken bij een alleenwonend grijsaard, dien ze eerst hebben geboeid en daarna den sleutel uit zijn zak gehaald, waarmede zij de kast hebben open gedaan. Zij zijn met de gevonden gelden, ruim f 40, ver trokken. In den gezegenden ouderdom van 90 jaren is te Zuiddorpe overleden de gepen- sioneede veldwachter Levinus Vooren, oud strijder van Waterloo die met Napoleon de tochten naar Rusland en Spanje mede- maakte. slechts een briefje met dewoorden, door Hinrichs geschreven: Kom zoo spoedig doenlijk in het tuinhuis; voorzichtig! „Dat kon niets anders beteekenen dan dat Georg gekomen was. En nu daar te moeten zitten, de eindelooze klachten der zieke aan te hooren en dan met bedaarde schreden door de straten te gaan, waar mij uit zoo vele vensters nieuwsgierige oogen aanzien eD, eindelijk aan de tuindeur staande, is zij gesloten, en heb ik in mijn verlangen en ongeduld den sleutel vergeten. „Maar, terwijl ik daar radeloos sta en niet weet wat te beginnen, wordt het luik van het tuinhuis voorzichtig geopend. Kom aan het poortje! roept mij de geliefde stem toe, en toen ik buiten adem, nauwelijks in staat mij op de been houden, de andere zijde van den tuin bereik, gaat de deur open en Georg sluit mij in zijne armen. Nu wist ik nog slechts, dat ik hem terug had en juichend en weenend hing ik aan zijn hals. Maar hij was voorzichtiger dan ik: Stil dat geen voorbijganger ons hoort! zeide hij, grendelde de poort en verzocht mij met hem in het tuinhuis te gaan, er was veel gewichtigs te bespreken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2