NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bisclioteii, Stoateiliüri, t, ïirscle, Sclierpeuzeel en flfonieierg NIEUWE Bloed om Bloed. No. 43. Uitgever: A. AfSlothouwer, Advertentiën kunnen Inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2 uurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Buitenlandsch Overzicht. 16) ÜERSFOORTSCHE COURANT Abonaemeataprijs voor Amcrafoort per 3 maanden f 1, Franco door bet gebeele Rijk1,10. Afzonderlijke nummera 3 Cant. Dit Blad venchijnt des Woensdags- en des Z-atercUgs. te Amersfoort. s Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,07' Reclames per regel0,80. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De verwachting, dat vóór Pinksteren de behandeling der dwangwet voor Ierland althans in het Lagerhuis zou zijn ageloo- pen en de achterstallige-pachtenwet min stens tot de artikelsgewijze lezing gevor derd, is niet verwezenlijkt geworden, of schoon het Huis, tegen zijn gewoonte, zelfs op den Derby-wedrendag heeft ver gaderd. Doch er zijn op eerstgenoemde wet ontzaglijk veel amendementen inge diend, en deze vertragen den afloop zeer: de oppositie tegen de voordracht is groo- ter en veelzijdiger dan aanvankelijk werd vermoed. Alleen de zuiver-regeeringsge- zinden en de conservatieven verklaren zich voor de bill gelijk hij daar ligt; de Ier- sche radicalen willen natuurlijk van geen wetten hooren die de vrijheid tot het ple gen van geweld eenigszins zouden beper ken de meer gematigde lieden die de politiek van Parnell ondersteunen, er kennen de noodzakelijkheid van scherper toezicht, doch dit moet voorafgegaan wor den door wegneming van grieven. Door Parnell werd in een hoogst merkwaardige redevoering Donderdag zijn staudpunt uit eengezet. Na o.a. over het zoogenaamd door hem vroeger aanbevolen Boycotten" FEUILLETON. uit het hoogduitsch van CLAIRE YON GLUMER. Ik beu bier niet om te baten, maar om lief te hebben. //Natuurlijk," riep de consul op spot- tenden toon. 0Dat is de gewilde nieuwer- wetsche huichelarij. Men legt niet meer zooals de jeugd dat vroeger in over moed, lichtzinnigheid of drift pleegde te doen de knellende ketenen eenvoudig af; men verbergt zich veeleer achter aller- handen nieuw gevonden plichten, waardoor men zich van de ouden ontslagen acht. Zijt gij eenmaal in dat zelfbedrog geraakt, zoo zult gij daarin steeds verder gaan. Maar hoe staat het dan met het meisje met Christine's dochter heeft zij hare moeder lief? Kent en gehoorzaamt zij het vierde gebod?" z/Leer haar eerst kennen," antwoordde Frederik; //gij zult tevreden met haar zijn. Zij aanbidt haren vader, haar moeder draagt zij op de handen De consul lachte weder in zichzelven. te hebben gesproken als een op zichzelf onwettig, doch door de omstandigheden onvermijdelijk geworden middel tot be scherming van de rechten der armen, ging hij aldus voort: //Onze methode was mis schien ruw, maar ze was noodig. Had hetgeen de Landliga trachtte te verkrijgen langs wettigen weg kunnen worden be werkt, dan zouden de middelen, die wij aanraden, zeker ongeoorloofd zijn geweest. Thans beloofd men ons een achterstal- ligen wet, die althans tijdelijk de pach ters zal beschermen en die alle par tijen tijd zal geven om adem te halen. Maar men heeft tevens een dwangwet ingediend. Ik ben niet tegen het verscher pen van de wet tegen bedreigingen, maar ik ben tegen nieuwe maatregelen, die in de Engelsche wet niet zijn opgenomen. Ik vraag voor den Ierschen boer hetzelf de recht als voor den Engelschen werk man, niet meer. Ik erken, dat de Regeering met groote moeielijkheden te kamp>.j heeft, maar niet dat zij gerech tigd is van verbeterings- tot dwangmaat regelen over te gaan. De //premier" laat, naar ik vrees, een fraaie gelegenheid ont glippen, een gelegenheid, die misschien nooit weer zal komen voor een staats man van zijn gaven, om de quaestie be vredigend op te lossen. Had hij na de achterstalligen-wet de landwet geamen deerd, dan zou alles goed zijn gegaan. Thans hebben wij dwang in het verschiet. In het vorige jaar bracht dwang de Land- liga-beweging in handen van haar radi caalste ledendit jaar zal de nieuwe dwangwet alles in Ierland drijven naar de geheime genootschappen. Ik hoop, z/Nu daD, mijn jongeu," zeide hij, ffzij moet dan doen wat noodig is, dat is, zij moet u opgeven, want de toestemming ha- rer moeder bekomt gij nooit, daarop kunt gij rekenen Ik zelf zal Christine vra gen, zoo mogelijk heden nog!" Met deze woorden ging hij de kamer uit en sloeg de deur krakend achter zich dicht. Aanvankelijk was Frederik over de af wijzing ontroerd; later bekende jhij zich zeiven echter, dat daarmede het laatste woord niet gesproken was en dat, zoo 't hem heden niet gelukt was den meer dan twee en twintigjarigen wrok zijns stief vaders te overwinnen, hij daarom de hoop niet behoefde op te geven, den ouden man gaandeweg tot andere gedachten te breDgen. Was het niet reeds eene schrede op den goeden weg, dat hij besloten had zijne zuster te spreken? Duidelijk stond zij Fre derik voor den geest, hoe zij voor de ramp geweest was: Een, op een elf gelijkend wezen met dweepende oogen, die u //ver geet mij niet" toeriepen, glanzende brui ne lokken en een fijn, lichtblozend ge zichtje. Moest het hart des broeders niet week worden, wanneer hij haar bleek en afgetobd terugvond, met door tranen ver duisterde oogen en grijs haar? En als hij dan naast haar de schoone, levenskrach- dat de premier" zich nog eens zal be denken. In de vorige week was het aan tal misdrijven 100 minder; ik hoop dat die vermindering zal aanhouden. Laat men het eerst probeeren met de achterstalli- genwet: er is immers geen haast met die dwangwet? Laat de Regeering toch niet in de kaart spelen van de moorde naars van het Phoenixpark. Het is on mogelijk geheime genootschappen door een wet uit te roeien; dat bewijst Rus land. Men sluite de deuren niet voor de groote meerderheid van het Iersche volk, die wenscht, dat Hr. Ms. Regeering tot den constitutioneelen weg zal terugkeeren, en verlangt naar een definitieve regeling van de netelige landquaestie." Het meeste gevaar dreigt de wet echter van den kant der geavanceerde liberalen. Zij vragen: Waartoe opheffing der jury's in Ierland De moeielijkheid ligt niet in het vinden vap rechters om uitspraak te doeu, maar wel van getuigen om eerlijke verklaringen af te leggen. Waarom de pers aan banden gelegd? Hoe men de ge- dachtenwisseling in de bladen beperkt, des te heftiger zullen de redevoeringen der Iersche Parlementsleden worden, dewijl deze toch in elk geval gedrukt moeten worden. Gelukt het den radicalen, de wet door amandementen te verzwakken, dan znllen op hun beurt de conservatieven er tegen stemmen, en dan wordt de kans van verwerping groot. Het stadium, dat de Egyptische quaestie omstreeks de Pinksterdagen had bereikt, deed de vree» voor een geweldige oplos sing grootendeels verdwijnen: de Ministers boden den Khedive hun ontslag aan, dat hij op raad der Engelsche en Fransche vertegenwoordigers, aanstonds aannam. De gouverneur van Alexandria, Osman Lufti pacha, is met de samenstelling van een nieuw kabinet belast, overeenkomstig de parlementaire gebruiken die men ter kwa der ure in de schaduw der pyramiden heeft overgeplant. We gelooven dat de zaak niet veel meer te beduiden zal heb ben. Gewapende inmenging, de Wes- tersche Mogendheden hebben het er maar slecht op voorzien, wegens den naijver dien zij bij andere Datiën steeds doet ontstaan, en de vrees voor de opwekking van het Mohammedaansch fanatisme. De Porte zal ook wel geen troepen zenden om de Egyp tische zaken op te knappen: zij vindt de ounoozele houding der vloten, die /,de- monstreeren" zonder iets te kunnen uit richten, veel te vermakelijk, en zal nu het vertrek der schepen als voorwaarde voor het afzenden van soldaten stellen. Op die wijze doet niemand iets, en blijft de /quaestie" weer een poosje hangen. De Franschen zijn niet erg in hun schik over de houding van het Ministerie De Freycinet in de Egyptische verwarring, zonder dat zij echter goed weten wat zij gewild hadden. Terwijl een krachtiger op treden schitterender zou geweest zijn, is het aan vele gevaren onderhevig, die nie mand onder zijn verantwoordelijkheid zou willen nemen. Loopt het gebeurde uit op een eindelooze, werkelooze en roemlooze //maritieme demonstratiedan kon het Kabinet ook weieens tot de ervaring ko men, dat het belachelijk, doodelijk is. Heel vast zit het toch niet, in den zadel, en het gebeurde met den Minister van Financiën tige dochter zag, voor wie zij bescher ming en een tehuis zocht, hoe kon hij dan anders dan beide welkom heeten? Hoe langer Frederik daarover nadacht, des te waarschijnlijker kwam hem de uit komst voor. Vroeger als gewoonlijk begaf hij zich heden op weg naar Fischdorf. Hij wilde zijnen stiefvader vóór zijn en tante Chris tine op zijn bezoek voorbereiden. Maar terwijl hij uitreed begon hij te twijfelen of dit wel goed zou zijn. Mogelijkerwijs had de oude heer dat in drift opgevatte besluit weer opgegeventoen Frederik te paard gestegen was had hij hem in zijn kantoor aan zijnen lessenaar gezien. En zelfs, zoo hij kwam, was het misschien beter, de licht ontroerde tante niet voor af te beangstigen. Ook was Frederik over zijne eigene gedragslijn onzeker. Zou hij blijven tot de stiefvader buiten kwam Gaarne had hij dé eerste bijeenkomst ga degeslagen maar misschien verdroot bet zijnen vader, zoo hij hem daar vond. Frederik besloot eindelijk, het lot te laten beslissen en gaf zijnen bruine ongeduldig de sporen. Eene drukkend zwoele dampkring rustte op het strand en op de zee, toen hij het doel van zijnen tocht bereikte.Kato, die zijne voetstappen op de trap had herkend, kwam hem wenkend tegen, schoon als de zomerdag, in haar witte gewaad en met eene witte roos in het lokkige haar. //Zacht, zacht, moeder schijnt te slapen," fluisterde zij; //althans zij is nog in hare kamer, Kom op de warande." Arm in arm traden zij naar buiten en voor een oogenblik was voor het zeldzame geluk alleen te zijn al het andere vergeten. Eindelijk riepen eenige vroolijke stemmen die van het strand tot hen kwamen, hen in de werkelijkheid terug; Kato maakte zich uit Frederiks armen los en terwijl de wan delaars voorbij kwamen, zag hij zijne ge liefde onderzoekend aan, hoe zij zijnen stief vader bevallen zou. Meer dan ooit viel 't hem op, hoeveel zij van zijne overledene moeder had; dezelfde hooge, edele gestalte, maar slanker en veerkrachtiger, dezelfde vrije houding van het hoofd, hetzelfde gol vende, donkerblonde haar. Ook de schoone trekken geleken op die zijner moeder, alleen in tint en uitdrukking verschilden zij. Ber tha Brauneck was marmerwit, de fijne mond, het groote oog, koud en trotseh, terwijl Kato's frissche gelaat van levenslust en gloed tintelde. Ongetwijfeld moest zij op den eer sten aanblik het hart des ooms winnen, in dien het haar slechts mogelijk was, hem on bevangen, vriendelijk te begroeten. Frederik betreurde het, haar niet meer van zijnen stiefvader verteld te houden. Door hare moe der had zij zeker sleehts van zijne hardheid,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1