Lijst der onbekende brieven Léon Say, die zijn ontslag had gevraagd omdat tegen zijn advies tot het in over weging nemen van een voorstel tot ver mindering van belasting op het gedistil leerd was beslotendoch op een nader votum van vertrouwen op dien stap terug kwam, heeft het niet versterkt. De Repu bliek moet wat bewegingwat emoties hebbenhoe rustiger clericalen en bona- partisten zich houden des te meer kans is er dat de verschillende republikeinsche partijen en fractiën elkander het leven zuur maken. In België bereiden de kiesvereenigingen zich voor tot den strijd van 13 Juni a.s. als wanneer de helft van Senaat en Ka mer aftreedt. De pas gehouden verkiezin gen voor de Provinciale Staten hebben den liberalen eenige stemmen meer dan vroeger bezorgd, maar toch nergens de meerderheid verplaatst. Het „Berliner Tageblatt" spreekt met veel sympathie van de aanstaande koloni ale tentoonstelling te Amsterdam, en spoort, nu de Regeering zich onthoudt, de indus- triëelen tot krachtige deelneming aan. De officiëele onthouding schrijft het blad toe aan verschil in staathuishoudkundig in zicht; de onderstelling dal de betrekkin gen tusschen Berlijn en 's Gravenhage nog niet in orde zijn vindt bevestiging in het feit, dat de ambassadeursplaats te 's flage nog onbezet is. OFFICIËELE PUBLICATIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Johannes Wilhel mus Smit en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene lood gieterij, koper- en blikslagerij op- terichten in het perceel, alhier gelegen aan de Slijkstrart, wijk A, no. 41, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 1705. Amersfoort, den 30. Mei 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. Amersfoort, 31 Mei 1882. Ten raadhuize van Amersfoort is op 30 Mei in het openbaar aanbesteed 1. Eenig herstellingswerk aan het oud- gymnasium, waarvoor is ingeschreven door P. Boks voor f 499, F. de Bruin f480 en J. G. van der Geest f350. (Gegund). 2. De levering van 1500 dubb. heet. (ton) beste lange Friesche turf voor de gemeente, 330 voor het weeshuis en 1150 voor het gasthuis, alsmede 525 dubb. heet. beste harde Friesche turf voor de gemeente, 290 voor het weeshuis en 275 voor het gasthuis. Die levering is gegund aan J. van de Brug: tegen 27 cents per ton /lange" turf en 46 cents per ton //harde" turf voor de gemeente, en tegen 45 cents per ton harde" turf voor de gestichten; terwijl de levering voor beide gestichten aan P. Schimmel is gegund legen 25 cents per ton //lange" turf. De hoogste inschrij ving bedroeg voor de lange turf 30 cents en voor de //harde" turf 50 cents. zijne stijfzinnigheid, zijne schijnbare liefde loosheid gehoord en zijn uiterlijk eigende er zich geheel toe, iedere van te voren opge vatte ongunstige meeningte bevestigen. Maar Frederik kende hem anders, had van kinds been af met hem in eene hartelijke ver houding gestaan en evenzoo, hiervan was hij overtuigd, zou Kato jegens hem plaats kunnen nemen. Eene lichte hand streek over zijn voor hoofd. x/Waar zijt gij met uwe gedachten?" vroeg Kato; op hetzelfde oogenblikopende demoe der hare deur en riep: z/Zijt gij daar Frederik och, kom eens even hier." Hij gehoorzaamde; verwonderd zag Kato hem na. Wat was gebeurd dat hare moeder met Frederik iets geheimste bespreken had? Wat is er gebeurd? zou ook hij hebben kun nen vragen, toen hij zijne tante in het bleeke vervallen gelaat zag. Zij kwam hem voor. vLees," zeide zij, hem een brief overrei kend, Het was van zijnen stiefvader en be vatte slechts deze woorden z/Ik wensch met u te spreken; zeg mij of ik heden namiddag om half zes komen kan, dat is, of gij mij belo- De inwoners van Amersfoort ei v«rdere gemsenter., die als zoodanig recht hebben up vrijdom van tolgeld aan den domein- *;c nabij Soestdijk, vermeenen wij op merkzaam te moeten maken, dat de pach ter van dien tol vertoon voröért van een ter secretarie verkrijgbaar kosteloos bewijs dat men ingezeten is. De tegenwoordige tolpachter stelt zich niet te»reder. met een bewijs ten name van den huurkoet sier afgegeven. In de boschjes nabij de Amersfoort- sche berg onder deze gemeente, waren 1.1. Zondag eenige knapen van 12 to - 15 jaren aan het meikevers vangen, waarbij een hunner op het denkbeeld kwam een vuurtje te branden; in een oogenblik was een hoop ruig boschstroo enz. bijeen gebracht en het vuurtje brandende; niet zoo spoedig was het echter gebluscht en toen zij bemerkte dat hunne krachten daar toe te kort schoten zetten zij het op een loopen. Gelukkig werd den brand nog tijdig ontdekt en daardoor een groot ge vaar voorkomen. Tegen de vuurtjes stokers werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Mede werd doorde Rijkspolitie alhier pro cesverbaal opgemaakt tegen zekere J. v. d. P. wegens het aan den Soesterstraatweg on der deze Gemeente in een eikenbosch stoken van een vuurtje zonder vergunning. Het meisje dat de vorige week op de Var- kensinarkt in een kelder viel (zie ons vorig Nummer) is aan de gevolgen van dien val overleden. Aan de politie werd 1.1. Zondagmiddag bericht, dat een paar, te veel aan Bacchus geofferd hebbende militairen, in bet eiken hakhout aan den Bergweg lagen te slapen. Toen op dit bericht zich een paar agenten derwaarts begaven, bleek het al ras, dat men met een paar uit Utrecht gedeserteerde artilleristen te doen had, die, dank zij de zorg der politie, nog dienzelfden dag, goed geconditioneerd naar de plaats van herkomst werden teruggezonden. De Directeur van het Postkantoor te Amersfoort maakt bekend dat van af 1 Juni de laatste buslicbtingen voor de ver zendingen per Centraal- en Oosterspoor wegen geschieden als volgt CENTRAAL- SPOORWEG. Richting Utrecht ten 8.21 's morg.10.26 's morg. ,2.15 's av.2.25 's av.5.26 's av. en 8.25 's av. Richting naar Kampen ten 8.25 's morg.11.40 's morg. 4.5 's av. 5.38 's av. en 8.52 'sav. OOSTER-SPOORWEG. Richting naar Z u t p h e n ten 8.32 's morg.12.5-3 's av.5.51 's av. en 8.50 's av. Richting naar Am sterdam ten 8.3 's morg.8.36 's morg.12.55 's av.5.25 'sav. en 8.26 'sav. De lichting van de ijzeren brievenbus aan de St. Janstraat geschiedt: ten 6. 's morg.9.30 's morg. 12.40 'sav., 4.45 's av. (alleen op werkdagen) en 8. 's av. De dienstregelingen zullen spoedig ver krijgbaar zijn. De Directeur voornoemd, C. SM1TT. ven kunt, dat wij dan alleen zijn en blijven. Ook uwe dochter mag er niet zijn. Auton." z/Wat hebt gij geantwoord?" vroeg de jonge man. z/Dat hij komen kan," antwoordde zij. z/lk rekende daarbij op u, heb voor vijf uur den ouden Klaus met de boot besteld en ver zoek u, Kato te begeleiden, terwijl ik hoofdpijn zal voorwenden en hier blijf Wat heb ik naar eene bijeenkomst met An ton verlangd en nu ben ik bevreesd!, Frederik trachtte haar moed in te spre ken, maar hij gevoelde zichzelven ook niet op zijn gemak. Dat zijn stiefvader Kato's afzijn verlangd had, wierp al zijn hoop het onderste boven en 't viel hem moeielijk on bevangen te schijnen, terwijl hij met zijne tante op de warande terugkwam om de roei partij ter sprake te brengen. Aanvankelijk verzette Kato er zich tegen om hare moeder, die er buitengewoon lij dende uitzag alleen te laten. De boot kon wel afgezegd worden, zeide zij; het was haar ook te vroeg en te heet voor een watertoch tje. Bovendien zou zij onderweg voortdurend over hare moeder bezorgd zijD; op de wa- verzu d;:;'. van het Postkantoor Amersfoort, over de 2e helft der maand April 1882. 1. A. van Doust Amsterdam. 2. Mej. J. Sterk 3. W. v. d. Waater 4. Mej. G. B'eekendaal 5. SefreesUtrecht. 6. G. Gerritsen Zantvoort. 7. W. van PolenZwolle. Hulpk. Leusden. 8. Gerritsen Aarsen Koten. Regthebbenden vervoegen zich aan het postkantoor te Amersfoort. BINNENLAND. De oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. van Alphen, is in den namiddag van 26 dezer te Smyrna aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. In de vorige week zijn gevallen van pokken voorgekomen: te Gouda een, te Rotterdam twee, te Woerden vier. Ook Donderdagnamiddag heeft het on- weder op onderscheidene plaatsen veel i schade aangericht. In de nabijheid van Boxtel zijn eenige boerderijen afgebrand. Op het eiland Tholen vielen zware ha gelbuien en woedde een geweldige wind hoos uit het Z.W. naar het O. Bij Yer- seke. werd een meestoot door den - wind letterlijk vernield, het dak stortte in en de muren van 25 duim dik werden weg geslingerd. Eenige ledige oestervaten wer den in de lucht geworpen en stortten op eenigen afstand in het riviertje de Een dracht. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Het D. e. Z. H. verheugt zich, dat ten gevolge de moreele werking van de Drank wet en de uitvloeisels daarvan, het ge bruik van sterken drank nu reeds is af genomen. Dit is duidelijk waar te nemen, als men het oog slaat op de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd gedu rende de eerste vier maanden dezes jaars. De wet was toen nog niet feitelijk in wer king, en het open water gedurende den geheelen winter heeft geen oogenblik het doen van inslagen belemmerd, maar niet temin was die opbrengst slechts f 6,675,610 terwijl zij in dezelfde maanden van het vorige jaar had bedragen f 6,947,657, dus in dit jaar minder f72,047. Deze ver mindering is betrekkelijk nog niet zeer groot, maar bedraagt toch reeds 1264 hec toliters in 4 maanden tijds, en zij heeft te meer waarde, indien men daarbij tevens in rekening brengt het treurig feit, dat in overige jaren de opbrengst steeds sterk stijgende was. De toeneming tengevolge van vermeerderd gebruik heeft sedert 1872 bedragen f4,918,200 of ruim 30 pet. Al- zoo greep de drankduivel jaarlijks ge middeld 3 pet. krachtiger om zich heen. Aan deze toeneming van ellende heeft de wet dus een einde gemaakt; want in plaats daarvan hebben de eerste vier maanden dezes jaars eene vermindering met meer dan 1 pet. opgeleverd. Yooral in April was die vermindering groot, namelijk bijna f 56,000, hetgeen niet minder dan 8'/3 pet. van de opbrengst in April 1881 be- randa was het voor allen het best. Eerst het dringende verzoek van Frederik, hem het ongestoorde uur van een onderhoud te gunnen, overwon haren tegenstand. De boot kwam, maar toen Kato bij het afscheid nemen voelde hoe de hand harer moeder beefde en gloeide, werd zij op nieuw onzeker, of zij gaan moest. Hare moeder dreef haar bijna onvriendelijk weg en Kato onderwierp zich. Nu scheen de moeder weder vriendelijk gestemd; zij stond op de warande, toen de oude Klaus van wal stak en wenkte met de zakdoek, totdat de boot uit het oog verdween. //Goddank, dat de kinderen weg zijn," prevelde zij, en toch was het haar vree- selijk alleen te zijn, als haar broeder kwam. Zij was bevreesd voor zijne oogen, voor den toon zijner stem, voor ieder woord, dat hij zeggen zou. Misschien kwam hij niet; het door hem bepaalde uur moest reeds lang voorbij zijn. Zij ging in het woonvertrek om op de klok te zien. Juist deed zich een zwaren tred op de voorplaats hooren. Daarop werd aangeklopt. Zou dat Anton zijn? Ja, hij was hetOp haar //binnen* trad draagt. Eu nu zal uien in de volgende maanden moeten zien wat de beperking van het stelsel der vergunningen zal uit werken. In gissingen omtrent het effect daarvan wagen wij ons niet. Maar al let men alleen maar op de nu reeds verkre gen uitwerking, dan zal men moeten er kennen, dat zij geen ongelijk hadden die zich van den moreelen invloed der wet iets voorstelden, en mag men zich gerus- telijk overgeven aan de hoop, dat de Drankwet blijken zal steeds waardig te zijn met gulden letteren in ons Staats blad gedrukt te worden. GEMENGD NIEUWS. Een ernstig spoorwegongeluk had van nacht omstreeks twaalf uren te Heidelberg plaats. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand kwam een trein, die het station verliet, in botsing met een uit Mannheim komenden [passagierstrein, waardoor ver scheidene Jpersonenwaggons J verbrijzeld werden. Acht personen werden gedood, 20 zwaar gewond, terwijl een groot aantal lichte kwetsuren bekwamen. Gehoorzaamheid in Rusland. In het archief van 't Russische Ministerie van Oorlog liggen twee ukasen van Keizer Paul, waar zich de volgende 'geschiedenis aan knoopt: Een regiment huzaren had bevel gekregen, in een district van de provincie Jaroslow kwartieren te betrekken. De rit meester van een eskadron was met zijne manschappen een zeer arm dorp binnen gerukt en liet zijn onderofficier een onder zoek naar de benoodigde fourage instellen. Het gevolg was, dat alleen de herbergier van het noodige hoeveelheid hooi en haver voorradig had; maar deze verlangde zulk een verschrikkelijk hooge prijs, dat de ritmeester dezen niet durfde betalen; in tegendeel gelaste hij denzelfden onderofficier in den omtrek van het dorp de noodige fourage tegen een behoorlijken prijs in te koopen en begaf zich daarop zelf naar een in de nabijheid wonenden grondeige naar. Eenige uren later verschijnt de onder officier in het salon van den grondbezitter en rapporteert, dat hij nergens de benoodig de hoeveelheid hooi en haver is kunnen machtig worden. »Ga dan haar den herbergier en betaal hem de helft van den door hem gevorderden prijsDe onder officier maakte rechtsomkeert, maar komt een uur later terug en bericht, dat de man geen penning van den gevraagden prijs wil laten vallen. De ritmeester, verdrietig, dat hij zoo herhaaldelijk in zijn gesprek gestoord wordt, schreeuwt den oudërofficier toe: //Betaal hem dan de gevraagde som, hang hem op en laat mij met rust!" z/Heel goed!" antwoordt de onderoffi cier en vertrekt. Maar een uur later komt hij terug en rapporteert: //Ritmeester, ik heb het hooi en de haver in ontvangst genomen, het geëischte bedrag betaald en den herbergier voor zijn deur opgehan gen!" //Ben je stapel gek kerell" schreeuwt de ritmeester. De man hangt reeds een half uur; het geld heb ik hem in zijn zak gestoken." De herbergier was zoo dood als een pier, de ritmeester was woedend en moest natuurlijk zijn meer deren met het gebeurde in kennis stellen. Het bericht werd den keizer voorgelegd hij in het vertrek en bleef een oogenblik aan de deur staan, terwijl zij bevend tegen eene tafel leunde en hem met een mengsel van vrees en ontroering aanzag. Het was het harde, scherpe gelaat van weleer, maar verouderd. Na een oogenblik wachtens trad hij naar haar toe, zij stak hem de hand toe; hij zag het Diet of wilde het niet zien. //Christine ik zou u bijna niet herkend hebbeD," zeide hij, terwijl hij haar met zijne koude oogen aanzag; /,gij zijt zeer ver anderd. z/Ik heb zoo veel geleden," antwoordde zij; //eerst aan heimwee en toen ben ik weduwe geworden.* Daarop barstte zij in tranen los. Hij stond rustig voor haar, met den hoed in de hand; eindelijk zeide hij //Wind u zoo niet op en laat het ver- ledene rusten; wij hebben genoeg met het tegenwoordige te doen." Met groote inspanning hervatte zij zich. z/Neem plaats," zeide zij, hare oogen af drogende, terwijl zij zelve op de chaise longue aan de middentafel plaats nam hij ging tegenover haar zitten. Word lemolid.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2