METOELEB. Verkooping HOOIGRASf RÜIGT EN RIET Elf gulden Disponibel Buitenlanilsch O verzicht ADVERTENTIËN. Publieke Veiling- De groote brand te Wagram bijna weggegeven. N.B. Talrijke brieven met verklaringen van de hoogst geplaatste personen, over de soliditeit van onze artikelen zijn in ons bezit, die wij evenwel door beperkte plaatsruimte hier niet openbaar kunnen maken. Zij liggen evenwel in ons Depot voor een ieder ter inzage. lijk en desbewust onware daadzaken als waar zou hebben vermeld. Het is niet de schuld der Engelsche Eegeering, noch die van de liberalen in het Lagerhuis, dat de behandeling der nieuwe dwangwet zoo slecht vordert: an ders zou men kunnen zeggen dat zij ver leden week een waarschuwing tot meer spoed hebben ontvangen. In Ierland is namelijk, onder ernstige omstandigheden weer een agrarische moord gepleegd. Een der slachtoffers want er waren er twee, is Walter M. Bourke, advocaat en magistraatspersoon, tevens grondeige naar in het graafschap Mavo. Deze had een aantal zijner pachters, die volstrekt niet betalen wilden, de huur opgezegd. Daarvoor was zijn leven menigmaal be dreigd geworden, en hij droeg gewoonlijk een geweer bij zich ook werd hij meestal ter bescherming door een dragonder be geleid. Dit was ook onlangs het geval, toen hij van een bezoek aan een naburige plaats terugkeerde. Van achter een muur werd op hen geschoten, beide mannen vielen dood neer. Toen .er lieden zijn ge komen van de politie om te trachten de moordenaars te ontdekken, schijnen dezen mede geholpen «te hebben in het zoeken: tot dusver is nog niets gevonden en de Eegeering heeft maar weer een premie op de ontdekking gesteld. Zij kan die veilig verhoogen, er komt toch niemand om vragen. De langzaamheid der steeds noodzake lijker blijkende verscherping der preven tieve maatregelen is vooral het gevolg der Iersche amendementen, die wel gere geld worden verworpen, doch niet dan na een lange beraadslaging en tijdroovende stemmingen. Het geduld van Gladstone wordt op een zware proef gesteld. De Fransche Kamer van Afgevaardig den is bezig met de behandeling van het ontwerp der Eegeering tot reorganisatie der rechterlijke macht. De Minister van Justitie, de heer Humbert wenschte wel de onafzetbaarheid der rechters beperken, doch achtte het gevaarlijk, haar geheel prijs te geven. De Kamer besliste anders: met 300 tegen 204 stemmen werd de opheffing van het beginsel aangenomen. Daarna was aan de orde een amende ment, bepalende dat de rechters niet meer door de Eegeering benoemd, maar door de kiezers gekozen zouden worden: de Minister erkende wel de wenschelijkheid van mededingende candidaten, doch achtte het toch noodzakelijk, dat de benoeming zou blijven geschieden door den groot zegelbewaarder. Het amendement verwierf een meerderheid van 72 stemmen, een uitslag die door de linkerzijde der Ka mer met gejuich werd begroet. Zoo is men druk bezig het prestige van het mi- nisterie-Freycinet, welks leider bovendien, ten gevolge van den loop dien dê Egyp tische gebeurtenissen genomen hebben, niet zoo heel vast meer in den zadel zit, te ondermijnen, zeker niet in het be- lang der Eepubliek. Zooals verwacht werd, heeft Yon Bis marck in den Duitschen Eijksdag het woord gevoerd over het tabaksmonopolie. Zijn redevoering kwam hierop neder: Hij zou niet tegenspreken dat even als elk monopolie, ook dat van de tabak een kwaad was. Doch het was een middel tot het invoeren van hervormingen, die zon der dergelijke middelen onmogelijk wa ren: men heeft dus maar te beslissen of zij dringend noodig waren of niet. Hij voor zich meende van ja; inzonderheid het Pruisische belastingstelsel behoefde verbetering. De inkomstenbelasting is drukkend voor de lagere klassen, die zij, door talrijke inbeslagnemingen te veroor zaken, tot armoede brengt: zij moet alzoo voor die klassen verminderd worden. De oppositie, die in de Eegeering steeds den al- gemeenen vijand gelieft te zien, moest voor die hervorming haar bezwaren en voorwendsels prijs geven. De Keizer kent de ellende en wil die verminderen: dit goede doel verliest men geheel uit het oog. Het streven der Eegeering is en kromp in doodsangst ineen, maar zij be dwong zich; Frederik had gelijk zij moest moedig zijn, gelijk hij. Met inspan ning van al hare kracht en zelfbeheer- sching, verhaalde zij hem van den brief van haren oom, waarvan de bedoeling haar nu duidelijk werd. blijft het ontlasten der belastingplichti gen. Het optreden van Bismarck was min der om het monopolie er door te halen, dat toch oumogelijk is, dan wel om de aanneming te voorkomen van de resolutie, voorgesteld door het lid van het centrum Lingen, waarin de wensche lijkheid wordt uitgesproken om den tabak voortaan met rust te laten en de nood zakelijkheid van nieuwe belasting-ontwer pen wordt ontkend. Men verwacht dat de voorsteller op uitnoodiging der nationaal- liberalen zijn motie zal splitsen, en dat slechts het eerste gedeelte zal worden aan genomen. Het belangrijkste bericht uit Eusland is dat Ignatieff, de weinig vertrouwbare Minister van Binnenlandsche zaken einde lijk is afgetreden en vervangen door Prins Tolstoï. Deze laatste is juist geen voor stander van ingrijpende hervormingen, maar wel een tegenstander van de Jo denvervolgingen, en dat is reeds veel ge wonnen. Welk verband er bestaat tus- schen deze persoonsverandering en het jongste Keizerlijk bevel tot geleidelijke opheffing der hoofdelijke belasting, moet nader blijken. Binnen acht jaren, een Vorst, boven wiens hoofd steeds het Da- mocles-zwaard der nihilisten hangt, moest eigenlijk de toekomst minder ver vooruit loopen? zal het hoofdgeld worden in getrokken en vervangen door andere, na der aan te wijzen en minder drukkende heffingen. De eerste vrijstellingen zullen met 1 Jan. a.s. worden ingevoerd, ten behoeve van de geen grondbezit hebbende burgers der steden en de landbouwers wier grondbezit beneden zeker minimum blijft. Al bevond zich Turkije nog op het toppunt zijner grootheid, het optreden van Derwich-pacha, zijn Commissaris in Egyp te, met burgerlijk en militair gevolg, kon niet plechtstatiger zijn, tot groote erger nis van Frankrijk en. Engeland, die thans minder dan ooit lust gevoelen het confe rentie-plan op te geven. Ook de ühdere groote Mogendheden richten tot de Porte een gelijkluidende nota, en deze stap schijnt op den Sultan nogal eeirgen in druk gemaakt te hebben. Tegenover Arabi-pacha neemt Derwich een zeer koele houding aan, in vei band met de verklaring van den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken aan de ambassadeurs te Konstantinopel, dat het doel der zending is bevestiging van het gezag der Khedive, handhaving van den bestaanden staat van zaken op grond der firmans. Zaterdag ontving Derwich de rechtsgeleerden (ulema's) van de univer siteit van Cairo. Vier der heeren stonden op en verklaarden, dat, zoo Europa Egypte niet had ingelijfd, men zulks aan Arabi verschuldigd was. Vóór de hangende ques- tiën waren opgelost, moesten de vreemde vloten vertrekken. Derwich antwoordde op hoogen toon, dat hij gekomen was om hun de bevelen van den Sultan over te brengen, niet om raadgevingen van hen te ontvangenhij gelastte her, daarop de zaal te verlaten. Twee ulema's die door Arabi waren beleedigd gewordenkregen van den Commissaris een decoratie als pleister op de wonde. Zondag is Alexandria in rep en roer geweest. De bevolking liep te hoop en koelde haar wraak aan de personen en eigendommen der Europeanen, van welke velen ernstig werden gewond. De politie bleef werkeloos en het duurde vijf uren eer er gewapende macht kwam aanzetten om de oproerlingen uiteen te drijven, na dat een groot aantal huizen en winkels der Europeanen geplunderd en vernield waren. Onder de gewonden zijn ook de consul van Griekenland en de vice-consul van Italië. In den namiddag kwamen met een extra-trein Derwich-pacha met de on der-secretarissen van Oorlog en Justitie en een adjudant van den Khedive. Een der Engelsche schepen, de //Superb" kwam des avonds de haven binnen en zette 200 man aan wal om het Britsche consulaat te beschermen. De militaire bevelhebbers, althans die van de infanterie, hebben besloten den Khedive aan te zeggen dat hij afstand moet doen van het bestuur, daar zij hem anders zullen dooden. Erg ordelijk is het dus in Egypte nog niet. De reusachtige werkstaking in de ijzer industrie in de Vereenigde Staten is nog weinig verminderd. Te Cencennati is de arbeid wel hervat, doch te Pitsburg, het brandpunt van de strike, duurt de span ning voort. Geen van beide partijen toont eenige neiging tot toegeven: men beweert zelfs dat de werkgevers de beweging niet ongaarne zien, daar in den laatsten tijd de fabrieken te veel produceerden. GEMENGDE BEEICHTEN. Jl. Zondag werd op het Marmerenpa leis te Potsdam een merkwaardige fami liegroep photohrafisch vervaardigd. Er kwa men namelijk op voor de Keizer, de Kroonprins, diens oudste zoon Prins Wil helm; de laatste zijn jonggeboren zoontje op de armen houdende. Deze beeldtenis- sen stellen dus vier Keizer-generatiën voor. De man, die indertijd wel wat al te hard schreeuwde, de Eussische generaal Skobe- leff n.l. is naar men zegt benoemd tot op perbevelhebber van het garnizoen ie Wilna; deze verhooging in rang en de plaatsing in de onmiddellijke nabijheid der grenzen zou in Duitschland veel kwaad bloed zetten. De handels-en magazijusbedienden van Londen hebben verleden Zaterdag in Hy- depark een groote meeting gehouden, ten einde eene vermindering van werkuren te bekomen. Na eene lange beraadslaging werd er besloten, dat zij hunne grieven aan het Parlement zouden voorleggen, hetwelk er dan over zal beslissen. Er dient hier echter bijgevoegd te worden, dat de bedienden wel wat overdreven zijn in hunne eischen; zij hebben reeds niet te veel werk: de bureelen en winkels sluiten op de werkdagen ten 8 ure 's avonds en 's Zaterdags ten 4 ure. Elk weet dat men in Engeland nog het loffelijk gebruik eerbiedigt 's Zondags niet te werken. Daaruit blijkt dat de verlan gens der bedienden soms wat overdreven zijn. Even voorbij Brussel zijn, door onvoor zichtigheid van den wisselwachter, twee treinen in botsing gekomen, waardoor ver scheidene wagens zwaar beschadigd en een aantal reizigers gewond zijn. De schade is zeer aanzienlijk en de dienst zal voor eenige dagen gestremd zijn. Door eenige Amerikaansche dames is aan mevr. Garfield een zijden kleed ten ge schenke aangeboden. Het eigenaardige van dit geschenk is, dat het gewaad geheel Ame- rikaansch is en de schenksters eene veree- niging vormen tot bevordering der inland- sche zijdecultuur. De ruwe zijde is van Amerikaansche cocons gekweekt in 14 ver schillende staten, door 26 familiën. Zij is gehaspeld op een Amerikaanschen haspel en verder in eene Amerikaansche fabriek be werkt. Dit product van inheemsche nij verheid is thans te Philadelphia ten toon gesteld, en kenners beweren, dal het in alle opzichten de vergelijking met de voort brengselen van Lyon's industrie glansrijk kan doorstaan. Door de rechtbank Ie Arnhem werd een man uit Nijmegen, die op straat aldaar een kamaraad, terwijl deze in beschonken toe stand verkeerde, uit een fleschje jenever had laten drinken, een geldboete van f 10 of 3 dagen gevangenisstraf opgelegd. Nu de dames volop in de bloemen zit ten en ruikers maken, zullen zij zeker gaarne weten in welke bloemen men het meeste geur vindt, daar dit de waarde van een bouquet zeer verhoogd. Het vol gende zal daarom misschien niet onwelkom zijn. De witte rozen munten in geur boven alle andere kleuren uit. Daarop volgen de gele, dan de roode en eindelijk de blauwe bloemen. Opeenvolgend komen daarna de violette, de oranje, de bruine en eindelijk de donkere bloemen. Door deze vinger wijzing kunnen de dames een schoone en tevens welriekende bouquet samenstellen. COEEESPONDENTIE. Een bewoner van den Soesterweg ook wel //neusje van de zalm" en //modder weg" genaamd, uit den wensch, dat de zoo dringend noodzakelijke verbetering der voetpaden langs gemelden weg, nu weder uitgesteld op voorstel van een Eaadslid die nimmer dien weg bij regen passeert dan gezeten in landauer of vigilante, nimmer moge plaats hebben, daar door hem Zondag j.l. in de groote waterplas sen voor zijne woning, een partij jonge zalmen zijn losgelaten en deze dan bij eventuëele verhooging der voetpaden en demping der watermassa mede zouden wor den opgeruimd. Verkoop in het Koffiehuis //h e/t V a 1 k j e" te Amersfoort, op Donderdag 15 Juni 1882, v/m 9 uur. N. S. BLOM, deurw. TT- A "NT h Contant zonder kosten. De Deurwaarder N. ,S. BLOM te Amers foort is voornemens om op V r ij d a g den 16 Juni a.s., des voormiddags pre cies ten e lf ure, in het Koffiehuis van den Heer P. Schimmel, buiten de Groote Koppel te Amersfport. Publiek om Contant gel-d zonder opgeld te verkoopen: 150 hectoliters (mudden) beste VOEE- EOGGE. 100 hectoliters (mudden) beste BOEK WEIT. 's Morgens voor den verkoop van af 10 ure te zien. Zegt het voort. in de Tienhovensch-Maarsse- veenschc Droogmakerij, zijnde A thans het waterschap „Béthune". De notaris I. J. VAN DEN HELM te Maarsseveen, zal op MAANDAG 26 JUNI 1882, des voormiddags 10 ure, ten huize, vau den Heer P. SUIDEMA te Maarssen verkoopen lo. 60 hectaren HOOIGEAS. 2o. 100 hectaren KIET en EUIGT. In perceelen en in massa's. Aanwijzing Dinsdags en Vrijdags van 9 tot 1 uur. Betaaldag 1 October 1882, mits borg stellende, onkosten desgevorderd contant. die de gezamentlijke fabriekslocalen, ma chines etc. der Oostenrijksche Austriazilver Fabriek geheel verwoeste, noodzaakt deze, daar de wederopbouwing van deze reus achtige onderneming onbeschrijfelijke offers j kosten zoude, tot geheele opheffing der zaak. Ter spoedige likwideering worden daarom al de uit de brand geredde waren, tegen eiken prijs verkocht of liever gezegd Voor slechts 11.Holl. geld, dus nau welijks de helft van de waarde van 't ar beidsloon, ontvangt een ieder de volgende artikelen (vroeger prijs 36.Holl.) van 't fijnste gedreven Austria Zilver, het welk het eenige me.aal is, dat altijd wit blijft en van echt zilver zelfs na verloop van 20 jaar niet is teonderscheiden; voor hetwit- blijven wordt gegarandeerd. 6 stuks Austria zilver Tafelmessen met echt Engelsche staalklingen. 6 dito Vorkenfijnste kwaliteit. 6 dito Eetlepels, massief elegant. 6 diio Kojfelepeltjes, fijnste kwaliteit 6 dito Theelepeltjes, 1 dito Suiker schepper, superfijn zwaar 1 dito Melkschepper, groot massief. 32 welke voor de fijnste tafel een sieraad zijn. En dit alles te samen voor slechts alsmede franco toezending. Geëerde bestellingen worden na ontvangst van postwissel of tegen rembours zoolang de voorraad rijkt, door onzen Generaal- agent den Heer JULES SILBEEBEEG, Munchen, Marsstrasse 4, uitgevoerd. DIVEESE KAPITALEN op le Hy- theek. Franco brieven motto //geld" bij den Uitgever dezer. f lil'

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2