NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR Amersfoort, Baarn, Bischoten, t, NIEUWE Woensdag 12 Juli 1882 No. 55. Elfde Jaargang. Uitgever: A.M.Slothouwer, Advertentiën knotten inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens 8V2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eeue viermaal geplaatste ad vertentie wordt sleehts drie maal in rekening gebracht. Brieven uit mijn' molen. Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door het geheele P'jk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,075 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Amersfoort 12 Juli 1882. Naar wij met genoegen vernemen heeft de Minister aan het gemeentebestuur ge antwoord dat het rijk de subsidie voor het progymnasium blijft verleenen aan het gymnasium, en niet ongenegen is om, mochteu de kosten de krachten der ge- meente-financiën te boven gaanvoor het volgende jaar verhoogde subsidie aan te Overgangsexamen aan het pro-Gymna sium alhier op den 6 en 7 Juli. Na volbrachte studie zijn van de vierde klasse ontslagen of toegelaten tot de vijfde klasse, indien in September alhier een volledig Gymnasium is, de leerlingen Jans en van Haselen met den 2den gr., Lauts met den 3denRuysch en Roltzschue voorwaardelijk. Van de derde tot dG vierde: Croocke- wit en Clausen met den Isten gr.vier leerlingen konden niet bevorderd worden; van de tweede tot de derdeMethorst met den lsten gr., E. Meyes, Bos, Callenbach en Harderwijk met den 2den gr., Hartog en Wartena met den 3deu gr.terwijl Wolfï, de Wilde, A. Meyer en Pompe voorwaardelijk zijn bevorderd, een leerling FEUILLETON, 2) NAAR HET FrANSCH van A. DAUDET. door Lobé. Het geheim van Meester Cornille. Trancet Mamaï, een oude fluitspeler, die van tijd tot tijd 's avonds een glas warme wijn bij mij komt drinken vertelde mij laatst een klein dorpstreurspel waar van mijn molen zoo wat twintig jaar ge leden het tooneel was. Het verhaal van den ouden man heeft mij getroffen en ik zal trachten het u weêr te geven zoo als ik het gehoord heb. Verbeeld u voor een oogenblik, waarde lezer, dat ge met een geurig glas wijn voor u gezeten zijt, en dat een oude fluitspeler met u spreekt. Ons land, waarde vriend, is niet altijd zoo verlaten en onbekend geweest als op dit oogenblik. Vroeger was het hier heel druk door al de molens die hier stonden en tien mijlen in de rondte brachten de menschen ons hun koren om te malen. Rond het geheele dorp waren de heu vels bedekt met windmolens. Links en rechts zag men niets dan wieken die bo ven de pijnboomen uitdraaiden en eene kon niet tot eene hoogere klasse overgaan; van de eerste tot de tweede klasse: San- berg en Coomans de Ruyter met den lsten gr., Munz met den 2den gr., Pool, Elink, Schuurman en Berends met den 3den gr., terwijl acht leerlingen het onderwijs in deze klasse nog een jaar moeten bijwonen. Op het ad missie-examen voor bet pro gymnasium gehouden op Maandag 10 Juli, zijn de candidaten Verloren van Themaat, Immink en van Vlymen toegelaten, drie candidaten werden voorwaardelijk toege laten. Voor de toelatings-examens der hoogere burgerschool, 1.1. Maandag gehouden, had den zich aangemeld 14 adspiranten. Daarvan zijn toegelatenG. G. F. De Bont, J. Cramer, W. H. Van Haselen, J. P. Hen driks, F. van Laer, A. D. Neeling, F. E. P. Sandberg en A. J. Valewink. Voor waardelijk geslaagd zijn J. T. Den Har tog, J. C. Hegger, D. H. Pompe, E. E. Visser en A. C. Van Wieringen, terwijl er één moest worden afgewezen. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 13 Juli 1882, des namiddags halftwee. Punten van behandeling: 1. Missieve van den Kapitein, eerstaan- wezenden Ingenieur, betrekkelijk den aankoop van het Kinderhuis, met ad vies van Burgemeester en Wethouders. 2. Advies van Burgemeester en Wethou ders op het verzoek van de heeren Beuker van der Valk, tot verbete ring van den weg buiten de Kleine lange rij kleine ezels met zakken beladen den weg op en afgaande, en de geheele week door was het een genot het geklap van de zweepen, het gekraak van het lin nen "en het //Die hue" van de molenaars knechts te hooren. Zondags gingen wij met troepjes naar de molens. Daar op de hoogte betaalden de molenaars den mus- caatwijn. De vrouwtjes zagen er zoo aardig uit met hunne kanten doekjes en gouden kruis jes. Ik bracht dan mijne fluit mede en men danste er tot laat in den avond. Die molens maakten de vreugde en den rijk dom van ons land uit. Ongelukkigerwijs kwamen de Parijze- naars op het denkbeeld stoommolens op den weg van Taraxan te vestigen. //Het nieuwe trekt aan," zooals men bij ons zegt; 't werd eene gewoonte het koren naar die molens te zenden, en de arme wind molens bleven zonder werk. Gedurende eenigen tijd bleven zij strijden, maar de stoom was het sterkst en de een na de an der moest het opgeven Men zag geen ezeltjes meer komen De mooie mo- lenaarsvrouwtjes verkochten hunne gouden kruisjes Geen muscaatwijn meer Geen dansjes. Hoe de noordwestenwind ook floot, de wieken bleven onbeweeg lijk Op zekeren dag liet de gemeen te aj de molens omverhalen en plantte men Koppel. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders ter voorziening in de heel kundige praktijk bij de armen, met rekest van den heer H. H. E. Morren. 4. Advies van Burgemeester en Wethou ders op het rekest van den Heer W. H. Kam qq, tot aankoop van grond. 5. Reclame van den heer F. Rauh tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken om slag, met ontwerp-besluit. De weekmarkt te Harderwijk werd in afgeloopen week weder des Zaterdags ge houden de Woensdag, sedert ongeveer twee jaren daarvoor in plaats gesteld is gebleken voor weekmarkt niet geschikt te zijn. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, verzonden van het Postkantoor Amersfoort, over de le helft der maand Juni 1882. I. Ava Valk, Amsterdam. 2. Mildeldorp 3. P. Amenger, Ostendiep. Van het Hulpkantoor Bunschoten: 4* Mej. II. v. Schie, Amsterdam. BINNENLAND. Op de 4 pCt. leening der gemeente Rotterdam, groot f 5.000.000, is te Am sterdam voor bijna 18, te Rotterdam voor bijna 24 ton ingeschreven, totaal voor f4.163.300. Het ingeschreven be drag is ten volle toegewezen. op hunne plaats wijngaarden en olijfboo- men. Toch was er te midden van die op ruiming een molen blijven staan en deze bleef moedig draaien ten spijt van de stoommolens. Het was de molen van Baas Cornille, waar wij nu den avond zullen doorbrengen. Baas Cornille was een oude molenaar, die sinds zestig jaar vol ijver voor zijne zaken leefde. Het bouwen van de stoom molens had hem letterlijk half krankzin nig gemaakt. Gedurende de acht dagen zag men hem door het dorp loopen, uit al zijne macht schreeuwende dat men Provence wilde vergiftigen met het meel der nieuwe molens. Gaat daar niet," zeide hij, //die afzetters gebruiken stoom om brood te maken en dat is eene uitvinding van den duivel, terwijl ik werk met den noorden en westen wind die de ademha ling van den goeden God zijn En zoo vond hij eenige menigte mooie woor den om de windmolens aan te prijzen maar niemand luisterde er naar. Toen sloot de oude zich geheel wan hopig in zijnen molen op, en leefde er geheel alleen als een kluizenaar. Hij wilde zelfs zijn kleindochtertje Vioette niet bij zich houden, een aardig meisje van vijf tien jaar, dat, na den dood van hare ouders niemand meer had dan haren Ook de bedeelden zijn in het faillisse ment Wolters, te Venlo, betrokken, want het R. K. armbestuur, dat het algemeen armbestuur vervangt, heeft de bedeelin gen voor het grootste gedeelte op de helft verminderd en van velen geheel ingetrok ken, omdat van de gelden dezer corpora tie, in den faillieten boedel gestoken, wel niet veel zal terecht komen. Hoorn vraagt een gemeente-apotheker, tegen 1 Augustus a. s. Jaarwedde f 800, met vrije woning enz. De toestand van den aartsbisschop Schaepman blijft ongeveer dezelfde. Men beweert, dat thans tusschen Alk maar en Haarlem bijna 100 bunders aard- beziënbedden liggen. Nooit zag men zoo veel aardbeziën als dit jaar. Vroeger ver zond men ze bijna alleen naar Amsterdam met schuit of boot en werd het andere aan de Zaanstreek, Alkmaar en andere plaatsen in de buurt uitgevent. Thans echter worden zij nf ar Engeland gezonden in vaten, voor 't bereiden van vruchtensap pen en dergelijke, en naar Duitschland in mandjes. Om eenigzins een denkbeeld te geven van den omvang dier verzendin gen en ook van den oogst in dit jaar, noemen wij de volgende cijfers: 28 Juni werden 7500 pond naar het buitenland verzonden, terwijl men de geheele ver scheping van dien dag op 25.000 pond rekende; 30 Juni werden niet minder dan 60.000 pond verzonden; 2 Juli klom dit cijfer tot 75,000. ouden grootvader. Het arme kind was verplicht haar brood te gaan verdienen en zich hier en daar te verhuren Voor den oogst of het plukken der olijven. Toch hield de oude man veel van haar Het gebeurde dikwijls dat hij vier mijlen in de zon aflegde om haar op te zoeken, en als hij dan bij haar was bracht hij uren door met al weenende naar haar te zien. In het dorp dacht men dat de oude molenaar uit gierigheid Vioette wegge zonden had. en vond men het eene schan de dat hij haar van de eene naar de an dere liet trekken blootgesteld aan de on beschoftheden der arbeiders. Men vond het ook heel verkeerd dat een man als baas Cornille die zich altijd fatsoenlijk gedragen had nu als een land- looper door de straten liep, blootsvoets, met eene gescheurde muts en een gelapt buis. Als wij hem Zondags in de kerk zagen komen schaamden wij oudjes ons over hem en toen Cornille dit bemerkte, kwam hij niet meer op onze bank zitten. Hij bleef achter in de kerk met de armen bij het wijwatervat. Er was iets geheimzinnigs in de levens wijze van baas Cornille. Sinds eenigen tijd bracht niemand in het dorp hem koren en toch zag men dagelijks zoo als vroe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1