Hel Gcilje ra den Heer Segiiin. V Buitenlundsch Overzicht. Ackerman en J. Learnings. Nog 27 per sonen van de ongelukkige bemanning zijn thans niet gevonden. Op het lijk van den luit. ter zee Jonckheer is door de familie nog gevon den een naamkaartje, waarop was aauge- teekend, dat te half drie is geschaft. Ver der //48 duim water bij de pomp;" het schip verkeerde dus toeu reeds in groot gevaar. Het tijdstip van laatste aanteeke- ningis niet. vermeld. Het lijk van den luitenant 3r zee 2e klasse M. Smit, ridder der Militaire Wil lemsorde, eerste officier aan boord van de Adder, is Zaterdag, begeleid door de mu ziek der huzar n, op du algemeene be graafplaats te Deventer op plechtige wijze ter aarde besteld, in tegenwoordigheid van familieleden, hoofd- en verdere officieren van het leger, en van honderden belang stellenden. De heer Kits van Heijningen, predikant, hield eenc treffende lijkrede. Allen verlieten diep getroffen de begraaf plaats. Ook het lijk van den luitenant ter zee E. van Voortlmysen is te Voorburg zeer plechtig ter aarde besteld. De begrafenis van zeven lijken van de Adder had Zaterdag te Nieuwediep, met indrukwekkende plechtigheid, plaats. We der was de leiding opgedragen aan den luit. t. z. Stakman Bosse, die, evenals de burgemeester en viceadmiraal de Haes, een toespraak bij het graf hield. Het te Harlingen aangebrachte lijk van de Adder, nl. dat van Cornelis Patijn, matroos 3e kl., is Vrijdagmorgen, op kos ten van de gemeente, gevolgd door den burgemeester en de secretaris en vooraf gegaan door een stadsbode, in een eiken houten kist, ter stedelijke begraafplaats aldaar ter ruste gelegd. 't Doet ons genoegen, dat in verschillen de plaatsen van ons land zich commis sion vormen, met het doel tot ondersteu ning der nagelaten betrekkingen van de met de Adder omgekomenen. Kan de //Ned. Staatscourant" niet eens officieel opgeven, hoeveel weduwen en kinderen zijn achtergebleven. Uit de kas der cantine van het le reg. inf. te Leeuwarden is een bedrag van f100 geschonken aan het fonds tot on dersteuning der nagelaten betrekkingen van de onderofliciereu en minderen van de Adder. De bekende //oudste visschers" zoo als men weet schijnen visschers altijd ou der te worden dan andere werklieden herinneren zich niet, dat ooit te Deven ter zooveel bot werd aangevoerd als dit jaar. Dagelijks komen er eenige wagens en karren bot aan de markt. Evenals ten voyigen jare wordt bij de verschillende corpsen infanterie een opgave gevraagd van luitenants, geschikt en ge negen om, voor den tijd van vijf jaren, gedetacheerd te worden bij het leger in Ned.-Indië. Het is opmerkelijk, zegt de Ass. Ct. FEUILLETON. Aan den Heer Pierre Gringoire, lyrisch dichter te Parijs. Gij blijft toch allijd dezelfde, arme Gringoire. Hoe is het mogelijk men biedt u ecne plaats als kroniekschrijver aan een goed dagblad te Parijs aan, en ge hebt de koppigheid van te weigeren. Maar zie dan toch eens in den spiegel, ongelukkige jongen Bekijk die gescheurde jas eens, die gesleten kousen, dat magere gezicht waar de honger op te lezen staat. Dat is toch het gevolg van uwen harts tocht, van uwe mooie verzenDat is het loon voor de tien j ren trouwe diensten aan Apollo gewijd Schaamt ge u niet? Wordt toch kro niekschrijver, onnoozelp, wordt toch kro- ïiiekschiijvtr. Ge zoudf heel \eel geld kunnen verdienen en zelfs bij Brebant kunnen dineeren. Neen, ge wilt niet?Ge wilt op uwe eigene wijze vrij blijven tot het laatste toe dat, terwijl de inlagen bij de Rijkspost spaarbank allengs geregeld vermeerderen, de andere spaarbanken niettemin even eens vooruitgaan. Te Veenendaal moet de besmettelijke keelziekte heerschen. Het is thans te Alexandrië wat kalmer geworden. Maar welk een kalmte Bijna geheel de stad vertoont niet veel meer dan rookende puinhoopen, in de stratenvoorheen door Europeanen be woond, is geen huis meer blijven staan. Alleen de vrij armoedige wijken van de oude stad doen nog aan eenige bedrijvig heid denkensedert een paar dagen zijn er de winkels weer geopend om in de behoeften der bevolking te voorzien. Men ontroert bij de gedachte, hoeveel slacht offers de eerzucht van één enkel man in zoo korten tijd heeft kunnen maken hoeveel ellende hij bracht over zijn vader land. Volgens een matige berekening heb ben bij en na het bombardement twee duizend Egyptenareu en Arabieren het leven verloren, en van de Europeanen die, vertrouwende op de nabijheid der vreemde oorlogsschepen er niet toe hadden kunnen besluiten al hun bezittingen in den steek te lateu en het land vaarwel te zeggen dat hun zooveel teleurstelling had be reid, nog de vlucht niet hadden genomen, vielen op nieuw een groot aantal onder de slagen der moordenaars en brandstich ters. De laatsten handelden op bepaalden last van Arabieen kolonel is de eerste geweest die den vlammenden fakkel zwaai de. Ook schijnt Arabi op het oogenblik, dat Engelsche troepen zich door de stad verspreidden, soldaten naar het paleis van den Khedive te hebben gezonden om hem te dooden: maar hetzij dezen door Tewfik-pacha zijn omgekocht, 't zij vrees voor de Engelschen hen beving, zij vol voerden den opgedragen last niet. Door verschillende nationaliteiten zijn nu be paalde punten bezet en w orden wachtpos ten en patrouilles uitgezonden: wie brand sticht wordt op staanden voet doodge schoten, dieven en plundenaars worden ingerekend. Waar Arabi thans is, weet inen niet recht: sommigen meenen dat hij een stelling heeft ingenomen nabij Kaïro, terwijl ook de opgaven omtrent het aantal manschappen die hem nog gehoor zamen, verschillend zijn. De Khedive heeft hem opgeroepen om vóór hem te verschij nen, en, daar hij hieraan geen gevolg gaf hem afgezet. Zaterdag stelde de Conferentie te Kon- stautinopel de nota vast waarin de gewa pende tusschenkomst van de Porte wordt gevraagd. De tolken der onderscheiden ambassades begaven zich, elk met een ge lijkluidend afschrift, naar den Sultan. Te vens overhandigden zij een verklaring, dat met het oog op het ernstige der omstan digheden, een zeer spoedig antwoord wordt verwacht. In de voorwaarden der Turksche bezetting wordt deze op zes maanden be paald: de kosten zullen door de Mogend heden voorgeschoten maar moeten door Egypte terugbetaald worden. Nu, luister dan eens naar de geschie denis van //Het Geitje van den Heer SeguiD," Dan zult ge zien wat men er bij wint met vrij te willen leven. De heer Seguin was altijd even onge lukkig met zijne geitjes. Hij verloor ze allen op -dezelfde wijze. De een na den ander trok zijn touw kapot en verdween in het gebergte, waar zij door de wolven verscheuid werden. Noch de liefkozingen van hunnen meester noch de vrees voor den wolf hield hen terug. Het waren zoo het scheen onafhankelijke geitjes die tot eiken prijs hunne vrijheid wilden hebben. De goede Seguin die niets van den aard zijner dieren begreep was wanhopig. z/Er is niets aan te doen,"zeide hij, //de geitjes vervelen zich lij mij, ik zal er geen enkele meer kunnen houden." Toch verloor hij den moed niet en na (r zes op dezelfde wijze veiloren te heb ben kocht hij er wcêr een, echter zorgde hij deze keer een heel jarig geitje te nemen, omdat dit zich misschien beter aan hem gewennen zou. Och, Gringoiie, wat was dat geitje van Mijnheer Seguin mooi! Wat was zij mooi, met hare zachte oogen, hare lange sik, hare glimmende zwarte hoeven, hare ge streepte horens en hare lange witte haren; Geen der Mogendheden is recht in haar schik over het eigenmachtig optreden van Engeland. Frankrijk hoeft verklaard dat, ingeval Turkije weigerachtig blijft, het aan de gewapende tusschenkomst wil deel nemen, maar alleen op uitnoodiging van al de andere Mogendheden. Intusschen duren de wapeningen voort. Zelfs het feest van 14 Juli vermocht niet de toebereidseleu in Frankrijk te doen stakenop de werven en in de arsenalen werd ijverig doorgewerkt. Te Parijs heersch- te een recht feestelijke stemming, en de wapenschouwing door den President der republiek bijgewoond, voldeed ditmaal bij zonder goed. Een enkele poging tot Com mune-verheerlijking had weinig succes: de Franschen schijnen die dwaasheid moede te worden. Naar aanleiding van het bombardement van Alexandrië heeft John Bright, een man des vredes, het Kabinet verlaten. Het Lagerhuis schiet flink op met de achterstallige pachtenwet: een der laatst aangenomen artikelen bepaalt, dat vertrok ken pachters weder op hun boerderij terug kunnen komen, als de verschuldigde huur door tusschenkomst van den staat wordt voldaan. Ofschoon de dwangwet thans in werking is, zijn weer berichten van agra rische moorden ontvangen waarvan één op eeu vrouw gepleegd. De Zoeloe koning Ketswayo is thans onder stoom naar Engeland. Van andere rustverstoringen onder de inboorlingen van Zuid-Afrika wordt niets meer verno men. In den Transvaalschen Volksraad heeft Joubert sterk aangedrongen op de verkie zing van een president voor welke waar digheid hij Paul Krüger aanbeval. In Algerië steken de oproerige stammen het hoofd weer omhoog. Men vermoedt dat de gebeuitenissen in Egypte niet zon der invloed zijn op hun houding. LATERE BERICHTEN. Een telegram uit Alexandrië meldt, dat Arabi-pacha een algemeene wapening der Arabische bevolking gelast heeft, en dat de troepen zich verzamelen om Kaïro, welke stad hij tot het uiterste wil verde digen. Vluchtelingen uit Kaïro, melden dat daar de heilige oorlog is afgekondigd, en dat te Tantah Mausurah en Zagereg de Europeanen vermoord werden. In laatst genoemde stad trof dit lot een der consuls. Nog draalt de Porte met haar inter ventie. GEMENGD NIEUWS. Een handelaar in effecten te Heeren veen liet voor eenige dagen, voor rekening van derden, aan de beurs te Amsterdam eeni ge Theiss loten koopen. Zij werden ont vangen en den kooper ter hand gesteld. Nauwelijks is dit gescihed, of de telegram seintZend nummer zoo en zooveel terug, daar er bij de trekking van Januari jl. 100,000 fl. op is gevallen. De ver- kooper had dit eerst toevallig ontdekt, toen hij het stuk afgegeven had. Voor zij was bijna even mooi als het geitje van Esmeralda, dat ge u nog wel herinneren zult, Gringoire; en daarbij volgzaam en aanhalig, het liet zich melken zonder zich te bewegen, zonder den emmer om te gooien; 't.was een allerliefst geitje Mijnheer Seguin had achter zijn huis een plaatsje rondom begroeid met haagdorens. Daar plaatste hij zijne nieuwe iostgang- ster. Hij bond haar op het mooiste plekje van het plaatsje met een lang touw aan eenen paai vast, en kwam af en toe eens kijken hoe zij hel maakte. Het geitje voelde zich zeer gelukkig en graasde met zoo veel smaak dat de goede Seguin er over verrukt was: //Einde lijk", dacht de ai me man, //heb ik er eentje dat zich niet bij mij verveelt 1" Maar onze vriend vergiste zich. zijn geitje verveelde zich wel degelijk. Op een' dag, zeide zij bij zich zelve, terwijl zij naar de bergen keek: //Wat moet het daarboven heerlijk zijn 1 Welk een genot daar op de heide rond te sprin gen zonder dit veiwenschte touw, dat mijnen hals pijn doet't Is goed voor een' ezel of een' os om hier te gra zen 1 Ge'tjes moeten de ruimte hebben." Van dat oogenblik af smaakte het gras haar niet meer. Zij begon zich te verve den kooper, iemand uit. Knijpe, was het wel hard, dat. stuk, f 100,000 waard, af te geven, maar het beursregleuient is in zulk eeu geval zoo duidelijk, dat verzet, al ware het beproefd, toch vruch teloos zou geweest zijn. Vrouw Oudshoorn, te Schagen, heeft in één jaar vijf kindereu uit het water gehaald. Donderdag nog viel deze schutspa trones van jeugdige drenkelingen dat te beurt. Tegen twee personen te Utrecht is proces verbaal opgemaakt, dewijl in hun lokaal was aangeplakt: /Vergunning," maar het bewijs daarvoor niet aanwezig was. De //Queen's Bench" te Loudeu heeft uitspraak gedaan in een proces, wegens niet vervullen van de trouwbelofte. De eischeres, miss Hooman was van onberis pelijk gedrag, zoodat zelfs de advocaat van den beschuldigde, Davison, geen enkel argument ten gunste van zijn cliënt kon aanvoeren. Davison werd veroordeeld tot het uitkeeren van 3000 pd. st. (36.000 gulden) aan zijn vroegere bruid. INGEZONDEN. In het stuk van de Commissie van Toe zicht op de scholen voor M. O., opgeno men in het verslag van de laatst gehouden gemeenteraadszitting, komt het volgende voor: z/Zoodra de Commissie besloten had z/B. en W. te adviseereneen gepro- //inoveerd leeraar aan het hoofd der //middelbare scholen te benoemen, en de //voorzitter der commissie bekend was //geworden met de persoonlijke denkwijze i/van den Burgemeester en Inspecteur, z/deed deze hieromtrent zeer vertrou- z/welijke mededeeling aan de Heeren //Kollewijn en Prikken." Ik acht mij thans verplicht bekend te maken, wat hier door zeer vertrouwelijke mededeeling te verstaan is. Vooraf moet ik de opmerking maken, dat het door mij gespatieerde woord deze alleen kon wijzen op het woord voorzitter, daar ik gedurende den tijd, dat de solli citatie aanhangig was, den Burgemeester niet gesprokenen den Inspecteur zelfs niet gezien heb. Nadat de oproeping voor een directeur enz. aan de scholen voor M. O. alhier in de nieuwsbladen was verschenen, en ik vernam, dat de een er dit, de ander dat uit opmaakte, begaf ik mij, daar geen lid der commissie mij het geringste aaDgaaude de sollicitatie had medegedeeld, Vrijdag 21 April, des avonds, naar de woning van den voorzitter, den Weledelgestr. Heer J. C. Rolandus Hagedooru, om dezen te ver zoeken, mij iets te doen weten aangaande de plannen, die men met de II. B. S. had. Hoe kan de Commissie met het oog op dit feit beweren, dat ik eene zeer ver trouwelijke mededeeling heb ontvangen, ZOOdra enz.? De sollicitatie was openge steld, toen ik inlichtingen ging vragen. Had het niet kunnen gebeuren, dat ik op dien Vrijdagavond mijne stukken ter sol len. Zij werd mager en gaf minder melk. 't Was treurig haar den geheelen dag aan het touw te zien trekken, het kopje naar den kant van het gebergte gekeerd met opengespalkte neusgaten en zoo droevig blatende. Mijnheer Seguin bemerkte wel dat zijn geitje iets had maar hij wist niet wat het wasOp een' ochtend toen hij haar gemolken had keerde het geitje zich om en zeide //Luister eens Mijnheer, ik verkwijn hier geheel en al. Laat mij toch naar het ge bergte gaan. //O! mijn hemel!zij ook al," riep de Heer Seguin verbaasd uit en van schrik liet hij den emmer vallen; daarna ging hij naast zijn geitje in het gras zitten: z/Hoe, Blanquette, wilt ge mij verlaten?" Blancjuette antwoordde: z/Ja, mijnheer Seguin." z/Hebt ge hier geen gras genoeg?" ,/0 ja, mijnheer Seguin." //Misschien is het touw te kort; wil ik het wat langer maken?" z/Dat is niet de moeite waart, mijnheer Seguin." z/Wat ontbreekt u dan? Wat wilt ge nog meer?" Wordt aervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2