NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR I, Baarn, Bunschoten, Stoatenliiirg, li, HofiTel t, NIEUWE Woensdag 16 Aug. 1882. Na vijftien jaar. No. 65. Elfde Jaargang. Uitgever: A. HfSlothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens Sl/2 uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. Buitenlandsch Overzicht. 7> AMERSFOORTSGHfi COURANT Abonnementsprij» voor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door bet gebeele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woensdags- en des Zaterdags. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland 0,07' Reclames per regel0,20. öroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Of Arabi-pacha er wel erg mee inzit nu hij officieus (in afwachting van de offi- ciëele proclamatie) met de titels //rebel en misdadiger" is vereerd, en wel door de zelfde Regeering van den Saltan, die zijn eerste pogingen om in naam het gezag van den Khedive, in werkelijkheid de in- menging der Westersche Mogendheden te breken in het geheim aanmoedigde meenen we te mogen betwijfelen. Door de eischen van Engeland in het nauw ge bracht, door de machten van het vasteland niet ondersteund, en zelfs niet zonder vrees dat Rusland, nu het water troebel is ge maakt, in Klein-Azië zal gaan visschen, moet de Porte in het eind wel toegeven maar niemand zal haar den lof onthouden, dat zij van den aanvang af handig ge manoeuvreerd heeft, en eigenlijk deed zij tot dusver nog niets, dat als een recht streeksche concessie mag worden aange merkt. De militaire overeenkomst met Engeland zal weldra tot stand komen ja, maar zij is nog niet geslotende troe pen zullen eerlang naar Egypte gaan, maar zij hebben zich nog niet ingescheept. En als eindelijk Turkije geen enkele uitylucht meer weet; als de soldaten met den rooden fez onder commando van een FEUILLETON. NOVELLE van BEN NO BltAUN. z/Uw vader is niet de eenige, die te laken is, maar toch een weinig meer lief de van zijnen kant had ongetwijfeld eene gansch andere wending aan mijn lot ge geven. Doch hij kon mij zulks niet schenken, wijl een mensch nu eenmaal niet geven kan, wat hij niet bezit," voeg de hij er bitter bij. //O, vertel mij toch alles, bid ik u, oom, want waarlijk, ik weet niet, wat er van te gelooven. Uwe woorden, zoo goed en zoo teeder, klagen mijnen vader aan, ter wijl mijn vader alleen u beschuldigt. Nog maals dus, vertel mij alles." z/Hoe oud zijt gij, Elsa //Zeventien, maar waarom vraagt gij dat 1" «Omdat ik vrees, dat gij mij niet be grijpen zult. Ik zal evenwel trachten, u alles duidelijk te maken." Hij nam hare hand in de zijne, en blikte naar boven, als smeekte hij van daar moed af, om te Britschen generaal tegen geloofsgenooten moeten gaan vechten, dan zal er nog wel een middel worden gevonden om Arabi een aftocht te verzekeren waarmede hij genoegen kan nemen. En intusschen heeft dan de Porte haar doel in zooverre bereikt, dat er een nieuwe oorzaak van wantrouwen is gerezen tusschen de Mo gendheden, waardoor het bestaan van het Turksche rijk in Europa weer eenigen tijd is verzekerd. Veel nieuws is er voor het overige omtrent de Egyptische Zaken niet te melden. Arabi is zonder ophouden bezig, zijn positiën zoo sterk mogelijk te maken; achter de verdedigingslinie van Kafr-el- Dowar heeft hij een tweede en een derde linie gevormd, zoodat het veel opofferingen zal kosten, om hem vandaar te verdrij ven. Ook schijnt hij te zorgen, dat de toegang tot de woestijn hem openblijft; daardoor kan hij, als hij de nederlaag heeft moeten ondergaan, nog laDgen tijd daarna zijn heil zoeken bij het bekende systeem der Mohammedaansche volken, (men vergelijke slechts wat er gebeurd is en nog gebeurt in Atjeh, in Tunis), na melijk den querilla, den kleinen oorlog, die den overwinnaar geen oogenblik rust laat op zijn lauweren. De Engelschen vermeerderen aanhoudend hun troepen macht in Egypte: ook de opperbevelheb ber, Sir Garnet Wolseley, is thans aan gekomen. De conferentie heeft zich nog vereenigd met het Italiaansche plan over de beveiliging van het Suez-kanaal, en is daarna uiteengegaan of staat op het punt van scheiden, verheugd dat zij met een niet al te bespottelijke figuur van het wereldtooneel verdwijnt. vertellen, wat hem zoo na aan het harte lag. z/Welnu dan, luister," zoo begon hij na een poosje. //Gij moet dan weten, dat mijn vader dominé was in een dorpje. Volgens zijnen wensch studeerde ik in de theologie, hoewel ik hiervoor volstrekt geene roeping gevoelde, terwijl mijn broe der, die elf jaar ouder was dan ik, voor het onderwijzersvak was opgeleid. Toen ik naar de universiteit ging, oefende uw vader reeds zijn ambt uit. Mijn studietijd verliep zonder merkwaardige gebeurtenis sen, maar de natuurwetenschappen en de letterkunde bleven mij voortdurend meer aantrekken dan het vak, waarvoor men mij bestemd had en waarschijnlijk zoude ik dit ook geheel hebben laten varen, in dien niet mijn vader onverwachts gestorven ware. //Zonder eenige middelen, om mijne studie voort te zetten, was ik genoodzaakt, de hulp aan te nemen van mijnen broe der Martin, die toen reeds een aardig sommetje verdiende en reeds gehuwd was. Het moge hem moeilijk gevallen zijn, mij bij te staan, doch ik vind het niet meer dan billijk, dat de ouderen de jongeren voorthelpen, zoolang dezen nog niet op eigen wieken kunnen drijven." //Dus mijn vader ondersteunde u dan Als een belangrijk nieuws wordt uit Enge land gemeld, dat het jaarlijksche visch-diner, dat den Ministers aan het einde van het parlementaire jaar te Greenwich plag te worden aangeboden, ditmaal niet zal plaats hebben. Men gist dat vooral Gladstone tegen de bij die gelegenheid gebruikelijke redevoeringen opziet: niet omdat hij zulk een beroemd .zwijger is, maar omdat hij onder de tegenwoordige omstandigheden licht in gevaar zou raken, te veel te zeg gen. Toch is het in den laatsten tijd den ouden staatsman nogal meegeloopen. Het dreigend conflict met het Hoogerhuis, dat zeer gemakkelijk tot een regeeringscrisis had kunnen voerenen dat men zag groeien uit Lord Salisbury's amendement op de achterstallige pachtenwet, is afge wend, omdat het bleek dat de leider der conservatieve partij in het Hoogerhuis zijn invloed had overschat en slechts weinige partijgenooten het verzet durfden volhou den. In Egypte gaan de zaken vrij wel naar Engelands zin, in Ierland komt eenige beterschap in den algemeenen toe stand, dank zij vooral de werking van de landwet, kortom, er is reden van te vredenheid. Alleen is het de Regeering nog niet mogen gelukken haar ontwerp tot wering van knoeierij bij verkiezingen en de herziening van het reglement van orde voor het Lagerhuis, twee zeer dreigende zaken, tot een goed einde te brengen: het eerste kwam nog niet in behandeling, de laatste is in de tweede lezing blijven steken. De gewezen Majesteit van de Zoeloes bracht Maandag een bezoek aan de Ko ningin van Engeland op Osborne-house, eiland Wight. toch werkelijk 1" z/Ja, dat deed hij," antwoordde Joseph met een zucht. //Doch telkens als hij mij eenig geld zond, vergat hij nimmer, er een lange reeks van vermaningen bij te voegen, mij steeds waarschuwende, om toch vooral mijnen tijd niet met allerlei wereldsche dwaasheden zoek te maken, daar het hem zeer moeilijk viel, te onder steunen, doch er integendeel naar te stre ven met al mijne krachten om toch spoe dig mijn examen te doen, ten einde zoo gauw mogelijk in mijn eigen onderhoud te voorzien. Iedere regel van zijne brieven getuigde er van, hoe ongaarne hij gaf, en hoe hij naar het oogenblik haakte, waarop ik hem ontheffen zoude van den last, die zoo on eindig zwaar op zijne schouders scheen te rusten en dien hij daarom alleen op zich genomen had, omdat zijn stervende vader hem de belofte afgeperst had, om voor zijnen jongeren broeder een leidsman en helper te zijn. Ik voelde dus, dat geen broederliefde, doch alleen het gegeven woord hem dwong, mij bij te staan, en dit denkbeeld spoorde mij machtig aan, om mij, zoo spoedig mogelijk, zelfstandig te maken, want ik walgde er van, aan te nemen, wat men zoo ongaarne gaf. Ik liet dus mijne liefvelingsstudiën varen, In het nieuwe Fransche Ministerie is vooral het radicale element vrij sterk ver tegenwoordigd, en daarom vreest men dat het meer dan gewenscht is onder Gam- bettistischen invloed zal staanslechts de bladen die den ex-dictator zijn toegedaan vereeren het met eenig vertrouwen. Over het algemeen kan het zich niet in den bijval der Franschen verheugen: de ver klaringen, bij zijn optreden afgelegd, vindt men niet zonder reden tamelijk onbedui dend, terwijl de omstandigheid, dat het zoo kort vóór het reces der Kamers tot stand kwam, het den bijnaam minis tère des vacances" heeft doen verkrijgen. Velen beschouwen het pasgevormde Ka binet slechts als een overgang tot een nieuwe editie van het //grand ministerie," dat onder Gambetta's tooverstaf als een meteoor verrees en in de oneindige ruim te verdween. In de Duitsche parlementaire kringen wordt beweging waargenomen. Aan den eenen kant dreigt de halfgedwongen samen werking tusschen conservatieven en cen trum-mannen verloren te gaan, vooral door het nietslagen van de langdurige onder handelingen met den Heiligen Stoel, en door de zelfstandige houding, die de hooge geestelijkheid meer en meer aan neemt tegenover de pastoors die zich in dertijd het staatstoezicht in kerkelijke zaken hebben laten welgevallen. Aan den anderen kant worden krachtige pogingen aangewend om meer overeenstemming te krijgen tusschen de verschillende liberale fractien, waartoe vooral de fortschritter Eugen Richter en de nationaal-liberaal Benningsen al het mogelijke doen: vooral in de Prui sische Rijnprovinciën behalen zij veel wierp mij in de armen der theologie, en had het geluk, na een half jaar een schitterend examen te doen. Op raad mijns broeders nam ik eene plaats als huison derwijzer bij eene adelijke familie fjpu. Ik wist vooruit, dat dit niet goed zoutfc gaan. want ik miste alle eigenschappen voor eene zoodanige betrekking. Ik kon de vernederingen, waaraan ik werd blootge steld, niet verdragen, want ik was trotsch en vervuld van de hoogste idealenik dweepte voor gelijkheid onder de meuschen, verachte alle voorrechten, welke de adel zich toeëigende en lachte om hunne voor- oordeelen. Ik kon noch den hoogmoed der ouders, noch de luimen van hunnen eenigen zoon verdragenik kon niet altijd zwijgen, als zij mij tot blind werktuig wilden maken en daarom zeide ik deze mijne betrekking vaarwel. z/Dit maakte mijnen broeder bijna razend, wijl hij vreesde, mij andermaal te moeten bijspringen. Hij verweet mij mijne dwaze denkbeelden en bedacht niet, dat was voor zijne kalme, praktische na tuur zeer gemakkelijk scheen, voor mij ten eenenmale ondoenlijk was. Ik kon mij niet bukken voor den dommen, be voorrechten adelstand, ik wilde den ar men boer niet verachten, enkel en alleen omdat hij eenen blauwen kiel droeg, ik

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1