NIEUWE NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR l, Ban, EMM, Eemnes L Woensdag 30 Aug. 1882. Na vijftien jaar. No. 69. Elfde Jaargang. Uitgever: A. Af. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens Sl/2uurdes Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. BEMO ItIIAUA. U> Abonnementsprijs voor Amersfoort per 3 maanden f 1, Franco door bet geheele Fijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagi- en des Zaterdag!. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsJ 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OFFICIEELE PUBLICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde aanvullings-kohieren No. 3 en 4 van de personeele belasting en van het patentrecht over het dienst jaar 1882/83 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 28 Augustus 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de artt. 55 en 56 van het al gemeen politie reglement dier gemeente; Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer deze niet gebruikt wordeu, de eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebou wen of erven, uittewieden of te doen uit- wieden, zoodat de straat op Woensdag, FEUILLETON. NOVELLE van Hij bleef staan en slingerde den vier voet, die juist al spelend tegen zijne bee- nen opsprong, in een hoek der kamer, waar het arme dier jankend bleef liggen. De barones kon op het gezicht hiervan, niet nalaten, eene zucht te slaken, doch zij sprak geen woord. Haar echtgenoot dit hoorende, scheen het eene uitkomst te vinden, dat hij thans gelegenheid had, zijnen toorn aan een levend wezen te kun nen koelen. //Waarom zucht gij, Lucie?" vroeg hij luw. „Dat ontbreekt er nog maar aan, dat it ook klachten moet aanhooren." //Ik klaag niet," antwoordde zij kalm. //Gij klaagt niet, neen," lachte hij spot- tend, „maar die verzuchting beteekent het zelfde. Zoo doen die vrouwen altijd, wan neer haar de moed ontbreekt, hunne echt- genooten direkte verwijtingen te maken °ver het een of ander. Misschien zegt gij °og wel, dat het mijne schuld is, dat ons den 6. September aanstaande, des voor middags ten 10 ure, behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 28 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHEI ,TUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 203 der wet van 28 Juni i 1851 (Staatsblad No. 85), Doen te weten, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het jaar 1883, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 ure, op de Se cretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 28 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad no. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat el- ken Maandag, 's namiddags ten één ure, voor een ieder gelegenheid tot kostelooze inenting' wordt gegeven in de daartoe be stemde localiteit, gelegen aan de Breede- straat, wijk F, no. 133. Amersfoort, den 28 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, W. L. SCHELTUS. VAN PERSIJN. heerlijk bosch in handen gevallen is van dien schelm, die vlak voor mijne oogen de reusachtigste stammen laat omhakken." „Gij zijt meester van uwe daden, Ar nold. Indien gij het noodig oordeelt, het boseh aan dien woekeraar af te staan, dan heb ik geen recht er iets van te zeggen." „Noodig? Ja, als ik 's avonds thuis had willen zitten, om de strengen garen op te houden, die mijne vrouw voor hare brei kous noodig heeft, in plaats van mijne vrienden te bezoeken, dan had ik mij misschien niet zoo diep in schulden ge stoken, als thans het geval is." „Ik weet, helaas! dat mijn gezelschap u mishaagt en daarom wil ik het u niet opdringen. Ik weet, dat gij verstrooiing zoekt. Maar toch zou ik u willen vragen, ter wille van u zeiven, ter wille ook van mij, om uwen vreeselijken hartstocht voor het spel te onderdrukken, want het brengt ons niets dan ellende aan." Hij beet zich op de lippen en trad naar het venster. De zachte toon van Lucie's stem scheen niet geheel zonder uitwerking op hem te blijven, althans hij erkende zelf den afgrond, waaraan hij zich bevond. Doch zoo dik wijls reeds had hij het voornemen opge vat, om voor goed het spel te laten varen en zich aan edeler zaken te wijden, maar Amersfoort, den 30 Augustus 1882. Het onderstaand schrijven van den In specteur van het M. Onderwijs lezen wij in het weekblad „de Portefeuille" het welk wij overnemen ter wille der waarheid Aan dë Redactie van de „Portefeuille" Amsterdam. Voor weinige dagen kwam mij toeval lig in handen „de Portefeuille" van 29 Juli 1882, waarin ik lees, dat „het gebruik „van Kollewijn's Leerboek der Algemeene Geschiedenis door B. en W. van Am sterdam, in overleg met den Inspecteur „van het M. O.verboden is op de H. „B. S. met öjarigen cursus, maar op die „met Sjarigen cnrcus door beide autori teiten is toegelaten." Dit bericht is onjuist van het begin tot het eind. 1°. De in 1882 uitgekomen Leiddraad van Kollewión is voorgesteld als leer boek op de beide hoogere burgerscholen van driejarigen cursus, maar is door B. en W. van Amsterdam op het Program ma dier scholen geschrapt 2°. Het programma der H. B. S. van vijfjarigen cursus is, voor zooveel mij bekend is, nog niet vastgesteld, althans niet in druk verschenen 3°. Op dat programma kwam, voor zooveel ik mij herinneren kan, noch het Leerboek, noch de Leiddraad van Kol- lewijn voor; 4°. De Inspectenr van M. O. heeft evenmin in 1882 als in 1881 bezwaar ge maakt tegen het gebruik van het Leerboek of van den sedert verschenen Leiddraad van Kollewijn; 5°. In 1881 had ook de Commissie van zoodra hij dan zijne vrienden de kaarten weer zag opnemen, vervlogen zijne goede intenties als kaf voor den wind. Zoo ook heden. Nauwelijks had zijn vrouw zich over zijne voorgenomen ver betering verheugd, of hij riep luid: „Maar waarom zoude ik mij ook eigenlijk het eenige genoegen ontzeggen, dat ik nog heb? Ik zal toch ook niet altijd verliezeD. En wanneer eenmaal het fortuin mij begint toe te lachen, dan win ik in korten tijd alles weer terug." „En wanneer zulks niet het geval is?" „Dan mag voor mijn part alles naar den duivel gaan. Een zoon heb ik toch niet, aan wien ik mijne goederen kan nalaten. De Selchows sterven dus met mij uit. Of nu mijne bezittingen verbrokkeld worden en in handen van verschillende woekeraars komen, of dat zij aan een zij tak vervallen, is mij ten eenen male on verschillig. Nu heb ik er ten minste, zoolang ik leef nog pleizier van. Maar gij, Lucie, gij had de allerlaatste moeten wezen, om mij dit te verwijten. Gij hebt er geen recht toe" De barones was opgestaan. Zij voelde zich zwaar beleedigd door de onbeschaamde woorden van haren echtgenoot en maakte zich gereed, het vertrek te verlaten, ten Toezicht op het M. O. te Amsterdam tegen het gebruik van het Leerboek geen bedenking; zij heeft het zelfs tegen den heer Alberdingk Thijm verdedigd, zooals blijkt uit haar Jaarverslag over 1881. In 1882 heeft zij echter aan B. en W. voorgesteld zelfs de Leiddraad van dien zelfden schrijver op de programma's der beide scholen voor driejarigen cursus te schrappen. Van het besluit van B. en W. om aan dit voorstel der Commissie gevolg te gevenkreeg de Inspecteur eerst voor weinige dagen kennis. Zou het niet goed zijn, dat uw bericht gever, alvorens zulke sensatieherichten in de wereld te zenden, zich eerst behoorlijk op de hoogte stelde van het gebeurde? Door het bovenstaande in haar eerst volgend nummer op te nemen, zal de Re dactie verplichten haren" dienstw. dienaar Steyn Parté." Het is wel te betreuren dat eene com missie van toezicht zóóver kan gaan, dat zij buiten den Inspecteur omeen dage- lijksch bestuur kan voorstellen om leer boeken te schrappen voorgesteld door be trokken leeraren, door hoogere autoriteiten goedgekeurd, zelfs door eerste mannen op dat gebied, in ons land, verdedigd. Zulk eene geeft den indruk aan eene onzichtbaren leiband te loopen. Het bo venstaande is eene nieuwe bijdrage om bij de herziening van de wet op het M. O. de aandacht te vestigen op de somtijds schadelijke werking der Commissiën van Toezicht. Red. Gisteren wordt op een der binnenplaat einde zich niet langer bloot te stellen aan zijne ruwe taal. „Blijf," gebood hij haar. Maar toen zij hem smeekte, zich dan voortaan wat meer in acht te nemen, lachte hij luid en sprak: „In acht nemen? Waarvoor heb ik mij al niet sedert ons huwelijk in acht moeten nemen? Voor mijn gedrag, in de keus mijner vrienden, in het najagen mijner ge noegens. Maar, mijn liefste," liet hij er spottend op volgen, „gij moet weten, als men reeds vijftien jaar getrouwd is, dat dan die „in achtnemerijen" ophouden. Ik wou, dat ik er nooit mede begonnen was!" Lucie sprong ontzettend achteruit, als ware zij door een adder gestoken. Was het dan reeds zoo ver gekomen? Schaamde hij zich niet eens meer om haar zóó openlijk zijne gevoelens mede te deelen? Welnu dan wilde ook zij spreken, daarom trad zij op hem toe en zeide; „Ook ik ben niet gelukkig, Arnold, maar dat is mijne schuld niet. Toen gij mij tot uwe vrouw naamt, hebt gij nooit mijne toestemming gevraagd, het jawoord mijns vaders was u voldoende. Stel mij dus niet verantwoordelijk voor de gevolgen. Meent gij evenwel, dat ik de oorzaak ben van uw tegenwoordigen levenswandel, dat het mijne schuld is, dat gij u aan het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1