Buitenlandsch Overzicht. sen van het Nieuwe Rijksmuseum te Am sterdam ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, eene tentoonstelling geo pend Dezer dagen ontving Dr. J. P. Hase broek van een onbekende f 5000 ten be hoeve der voltooiing van de nieuwe kerk op de Stadhouderskade te Amsterdam. Ten nadeele van zekeren A. K., als metselaar aan de alhier in aanbouw zijnde Kazerne werkzaamwerd 1.1. Zaturdag, op het werk, een Zilver Horloge (Remon toir) ontvreemd; de Politie doet onder zoek. Heden voormiddag bevond de heer S. en verder personeel zich op het Bestelkan- toor aan het Station van den Ned. Centr. spoor alhier, toen zij op eens een verdacht geritsel hoorden tusschen de goederen die in de loods ter verzending gereed lagen; nog voordat zij echter gelegenheid hadden hiernaar onderzoek te doen, zagen zij een Hussaar zich van uit die loods met de looppas uit de voeten maken en nog wel met een pakje in de hand, gelukkig werd hij spoedig door de G. en H. achterhaald en aan een Agent van Politie overgegeven die hem verder naar het Politie Bureau overbracht vanwaar hij reeds hedenavond ter beschikking der bevoegde autoriteit werd gesteld. Naar wij vernemen, behoort de aange houdene alhier in Garnizoen en zoude drankmisbruik hoofdoorzaak van het ge beurde zijn. Vrees voor watergebrek was de recht- streeksche aanleiding, dat Sir Garnet Wolseley Vrijdag en Zaterdag zijn eerste belangrijke overwinning in Egypte behaal de. De sterke daling van het Zoetwater kanaal dwong hem uit Ismaïla op te ruk ken naar een plaats, 7 mijlen westwaarts van daar gelegen, waar de vijand het ka naal had afgedamd, hetgeen hij deed met zijn cavalerie, twee stukken geschut, 80 man bereden infanterie en 1000 man infanterie en mariniers. De dam werd, na een korte schermutseliug genomen, maar inmiddels zond de vijand uit Telel- Kebir legertreinen met aanzienlijke ver sterking. „Ik meende," zoo telegra feert Wolseley op eenigszins snorkenden toon, „dat het niet overeenkomstig de tradities van het leger was, terug te trek ken voor de Egyptenaren, hoe groot ook hun aantal was, en besloot dus tot 's avonds stand te houden; tegen dien tijd zouden de versterkingen komen die ik had laten halen. Den geheelen dag had ik 10.000 Egyptenaren met 10 stukken geschut in mijn front en rechterflank. Gelukkig richtte het vuur van den vijand weinig uit. Onze cavalerie was niet in staat veel te galopeerenons geschut kweet zich fliuk; onze verliezen waren gering." Den volgenden morgen had zich de vij- spel verslaaft en er u bijna door te gronde gericht hebt, welnu, zoo zal ik gaan, doch dan dring ik aan op eene volkomene scheiding, want die alleen kan ons waarlijk weer vrij maken." „Eene scheiding zoudt gij willen? Neen, hiertoe zal ik nooit mijne toestemming geven. De Selchows mogen te gronde gaan, doch hunnen familienaam bezoedelen door eene gerechtelijke scheiding dat nooit. Wat anders dan geslachtsleer onderscheidt den adel tegenwoordig nog van den bur gerstand? Spreek er mij dus nooit weer over, Lucie, want gij zult uwe dagen hier aan mijne zijde moeten slijten." De baron scheen er een vreemd ver maak in te scheppen, de uitdrukking van bittere teleurstelling te zien, die zich op het gelaat der arme vrouw vei toonde. „Dan verzoek ik u ook dringend, mij de vrouw te eerbiedigen, die uwen naam draagt en mij de beleedigingen te bespa ren, die gij mij soms naar het hoofd slin gert, opdat ten minste voor het oog der wereld en dat der bedienden de uiterlijke beleefdheid bewaard blij ve." „Genoeg gepredikt!" riep von Selchow woedend uit. „Ik zie wel, dat ik weer te lang in huis ben geweest, dat gaat nooit goed 1" Dit zeggende trok hjj woest aan de schel. and bij Mahuta, (een dorp niet ver van den pas aangeduiden dam gelegen,) sterk verschanst, doch zijn geschut terugge trokken. Thans had Wolseley een flinke troepenmacht tot zijn beschikking. „Ik droeg," bericht hij, „aan generaal Willes het commando op over de troepen, die gisteren vochten, en hij voerde mijn in structies geheel naar mijn zin uit. Hij viel den vijand, die een groot kamp had bij het spoorwegstation Mahsamet, in den rug aan en nam het kamp, terwijl hij den vijand gevoelige verliezen toebracht, 5 Kruppkanonnen buitmaakte, benevens 5 met mondbehoeften beladen wagens, een groote hoeveelheid krijgsvoorraad en Rem- mington -gew eren Het behaalde succes was van dien aard, dat Wolseley plan had spoediger voor waarts te trekken dan hij eerst voorne mens was geweest, en eerst de sluis van het zoetwater kanaal nabij het pasgenoemde spoorwegstation te nemen, waardoor hij van een veiligen doortocht door de woes tijn tusschen Ismaïla en de Nyl delta verzekerd zou zijn. De vijand scheen zoo ontmoedigd te zijn en zoo weinig lust te hebben, den aanval van de Britsche in fanterie af te wachten, dat hij waarschijn lijk niet vóór Zagazig met cenige kracht weerstand zou bieden. De verliezen der Engelschen bedroegen 6 dooden en 30 gewonden; die van den vijand werden op 400 geschat. De latere berichten zijn van weinig be lang en bepalen zich tot mededeelingen van onbeduidende gevechten. Men weet niet recht of Arabi zijn stellingen bij Kafr- el-Dowar nog bezet houdt. Te Suez zijn locomotieven uit Bombay aangekomen waardoor Wolseley in de gelegenheid is van zijn talrijke spoorwaggons gebruik te maken tot vervoer van troepen en voor raden. Het garnizoen van Aboekir is druk bezig met het opwerpen van versterkingen, waaraan duizenden inboorlingen arbeiden. Nu het succes van den EDgelschman aan geen redelijken twijfel meer onderhe vig is, dus minstens ter elfder ure, schijnt de Porte eieren te kiezen voor haar geld: er wordt een definitief besluit gewacht zoowel omtrent de „rebel-verklaring" van Arabi als aangaande de militaire conven tie. Lord Dufferin handhaaft de voorwaarde, dat de Turksche troepen alleen te Rozette. Damiette of Aboekir aan land mogen ge zet worden; hij weigert nadrukkelijk in hun ontscheping te Alexandrië, Port-Saïd en Suez toe te stemmen. Aan den Rus- sischen gezant te Konstantinopel, Nelidoff, heeft Dufferin op nieuw de verzekering gegeven, dat Engeland ten opzichte van Egypte volstrekt geen bijbedoelingen koes terde, en vast besloten was overeenkom stig de vroeger afgelegde verklaringen te handelen. Geheel onverwacht is een conflict ge rezen tusschen Turkije en Griekenland. De Turken brachten aan de grens 800 man bijeen, om een door de Grieken be zette plaats, Caraliderven, te hernemen. Maandagmorgen deden zij een aanval langs de geheele grens, waarbij 4 Grieken wer den gedood en 10 gekwetst. Dinsdagavond zond de Regeering 1000 man infanterie „Zeg aan den stalknecht, dat hij Olifant oogenblikkelijk zadelt en voor brengt! Snel!" Daarop nam hij zijne rijzweep, die hij bij het binnenkomen op de sofa geworpen had, en vloog de deur uit. Een oogenblik later zag men hem in dolle vaart den weg langs hollen, terwijl Lucie, de handen voor de oogen gedrukt, wanhopend uitriep: „O God! geen hoop meer geen enkele!" waarna een vloed van tranen aan haar beklemd hart lucht scheen te geven. Y. Joseph Hubenreuter stond, na een slape- loozen nacht doorgebacht te hebben, einde lijk van het bed op, een naijverigen blik werpend op den jeugdigen econoom, die nog gerust en wel op de sofa lag te slapeD. Het was nog zeer vroeg in den morgen, want in het Oosten zag men niet veel meer dan een paar lichte st-epen, die den naderenden dag verkondigden. Behoedzaam opende onze gast het ven ster en leunde naar buiten. De morgen lucht deed hem goed, daar de atmospheer in de kamer onverdragelijk heet en dom pig was, en meer dan eens had hij, ge durende de lange uren, die hij wakker had gelegen, gedacht te zullen moeten stikken, zoo geweldig drong zich het bloed met geschut en een afdeeling gendarmes naar de grenzen. De herstelde Zoeloe-koning Ketswayo keert eerstdaags naar zijn land terug. Hij ontving te Londen onderscheiden deputa ties, onder aude en een van het afschaf- fings-genootschap, die hen verzocht het drankmisbruik in zijn land tegen te gaan. „Mijn onderdanen," antwoordde hij, maken weinig gebruik van sterke dran ken meest vergenoegen zij zich met bier dat zij zelf uit gerst brouwen. Maar wen- schelijk zou het in ieder geval zijn, dat uit de Britsche koloniën geen spiritualiën worden ingevoerd, dan zou er geen gevaar zijn dat zij ooit tot onmatigheid vervielen." De handel en nijverheid van Manches ter overweegt een grootsch plan, name lijk den aanleg van een breed en diep kanaal van Liverpool naar Manchester, ten einde de stoombooten, die de grond stoffen voor de industrie aanvoeren, voor namelijk katoen, te veroorloven met on gebroken lading voor laatstgenoemde stad te komen. De kosten van het kolossale werk worden geraamd op 4VS millioen pond sterling, 54 millioen gulden; niette min berekend men dat er nog een aan zienlijke rente te maken zal zijn, zelfs bij een zeer matig kanaalgeld. In Pruisen maakt den strijd van den vorst-bisschop Herzog van Breslau tegen de gemengde huwelijken nogal sensatie: zelfs de Keizer moet er ernstig verstoord over zijn. Doch eigenlijk is er niets ver anderd de Kerk heeft, in Pruisen althans, steeds het beginsel gehandhaafd, dat zij geen huwelijken inzegent dan op belofte dat de kinderen in het Katholiek geloof zullen worden grootgebracht. Sedert de instelling van het burgerlijk huwelijk als eenigen wet tigen vorm zou een quaestie van dien aard het staatsgezag vrij koel kunnen laten, ware het niet dat het voortdurend heulen en transigeeren van de Regeering met de clericalen het rechtsbewustzijn des volks had ondermijnd en de zuiverheid der be ginselen vernietigd. Het volk, beginsel loosheid in de hoogere kringen waarne mende, vraagt zich vergeefs af, waar het steun moet vinden, en bij deze verwarring van begrippen heeft het stoutmoedig en vastberaden optreden van dr. Herzog een meer dan gewone beteekenis. BINNENLAND. In Overijsel en Gelderland is de aardappeloogst, wat de late soorten be treft, geheel mislukt. Niet alleen dat er bij het rooien weinig uit den grond komt, maar ook de qualiteit is over het algemeen zeer slecht. Te Wageningen zal 18 en 19 Septem ber een nationale schietwedstrijd worden gehouden, waartoe alle vereenigingen en zij die gerechtigd zijn lot het dragen der wapenen uitgenoodigd worden. Uit het kamp van Milligen werd Maandag nam. gemeld De manoeuvers zijn op telegrafisch bevel van den minister van oorlog voor naar zijn hart te midden der verwarde denkbeelden, die zijn brein doorkruisten. Was het eene voorbeschikking of slechts toeval, dat hij hierheen gekomen was Of wel, zoude het eene boosaardige spot ternij van het noodlot zijn, dat hem reeds op den eersten dag na zijne terugkomst in het vaderland, tot de geliefde zijns harten gevoerd had, waardoor de harts tocht, dien hij in al die jaren bestreden en dien hij gemeend had, eindelijk geheel overwonuen te hebben, opnieuw in zijnen boezem ontvlamde. Wat moest hij thans doen Op zijne schijnbaar onverschillige vragen had Paul alles verteld, wat hij van denbaron en zijne omstandigheden wist. Hij had hem met le vendige kleuren afgemaald, hoe zijne zaken in de wa* waren en hoe men wellicht binnen kort getuige zouden zijn van zijne algeheelen ondergang. En wat dan Honderdmaal vroeg Joseph het zich zeiven af, of het dan niet zijn plicht zou de zijn, in de nabijheid der vrouw te blijven, die hij zoo nameloos lief had ge had, nog lief had en aan wier ongelukkig lot hij grootendeels schuld had, want hij gevoelde het levendig, dat alleen de groote teleurstelling die Lucie ondervonden had, haar er toe had kunnen brengen, de hand te reiken aan eenen man, dien zij niet beminde. Wordt vervolgd.) loopig „afgelast." Men zegt, dat dit op last van Z. M. den koning is geschied, wegens ziekte of vrees daarvoor onder de troepen. Op een desbetreffende vraag van Ge deputeerde Staten van Liraburg, heeft de Minister geantwoord, dat hij denkt tegen April e. k. den postpakketdienst op alle postkantoren in te voeren. GEMENGDE BERICHTEN. Te Kralingen is, tengevolge van het drinken uit een theepot met kokende thee een tweejarig kind onder de hevigste pij nen bezweken. Een der huisgenooten had de onvoorzichtigheid gehad dien pot op den grond neder te zetten. Te Winschoten deed zich dezer dagen een hoogst zeldzaam geval voor. De koop man J. E. werd door zijn 25 jarigen zoon bij de justitie aangeklaagd als de stich ter van den brand, waardoor den 23 Maart 1882 diens huis en dat van den gemeente-ontvanger aldaar een prooi der vlammen werden, 't Overstelpt gemoed van den zoon werd bij het voor den rech ter brengen zijner ouders zóó aangegrepen, dat' hij een poging in het werk stelde om zich te verdrinken, wat hem echter door een brigadier der rijkspolitie werd belet. Bij het verlaten der legerplaats bij Milligen is Yrijdag een cantinière der veld artillerie van een stuk geschut gesprongen. Het rad ging haar over het been waar door het gebroken is. Zij is in de abulance opgenomen en verpleegd. Aan de tafel der officieren is ongeveer f 80 voor het on gelukkige gezin gecollecteerd. Een dienstbode, die in het sterfhuis van zekere mevrouw te Parijs als be waarster was aangesteld, vondeen rol papier achter een kast verborgen en ver kocht die voor wenig geld aan een spek slager. Toen deze zijn coteletten c-n worst- fragmenten in die papieren wilde gaan wikkelen, ontdekte hij dat het effecten waren, ter waarde van 12,000 fracs. De commissaris van politie, aan wien hij zijne ontdekking mededeelde, kwam op zijn beurt tot de ontdekking, dat het effecten waren, die indertijd gestolen en waarvan bij de politie de nummers bekend waren. Het rolletje was dus met opzet achter de kast verborgen. INGEZONDEN. Morgen, Donderdag 31 Augustus, zal het vijfentwintig jaren geleden zijndat de Heer A. M. Slothouwer alhier, zijnen boekhandel binnen deze stad geopend heeft. Aanvankelijk op eenvoudigen voet inge richt heeft de fleer Slothouwer door noeste vlijtdoor tact en zeldzame ge schiktheid zijne zaak allengs tot eene ge- wenschte hoogte weten te brengen. Kosten noch moeiten zijn door hem gespaard, om in alles aan de eischen des tijds te doen beantwoorden. Brochures en tijdschriften zijn door hem verspreid, als uitgever verwierf hij zich een naam en als uitgever van het Week blad voor Amersfoort kreeg hij talrijke abonné's, die nog vermeerderden, toen zijn Blad met degelijker inhoud en in vergroot formaat den naam kreeg van Nieuwe Amersfoortsche Courant. Een vriend, die den jubilaris met deze regelen in diens eigen Blad wenschte te verrassen, meent hiermee in den geest van zijne stadgenooten te handelenóók als hij hem van harte toewenscht, dat hij nog lang gespaard moge blijvenom den Boekhandel en daardoor het Publiek te dienen. God geve hem daartoe in ruime mate gezondheid en krachten, óók om met lust op den ingeslagen weg voort te gaan. De Heer Sic ouwer is een man, die aller achting verdient; want hij is eerlijk en oprecht, voor ieder toegankelijk en immer vriendelijk, is het hem een genot, als hij kan, anderen met raad en daad bij te staan en te helpen. En daarom LANG LEVEN DE HEER SLOTHOU WER EN ZIJN GEZIN! Amersfoort 31 Aug. 1882. B. E. M.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2