Excellentie in rusteeen zeer ernstig ver grijp! En al is het niet doenlijk, U tot een openlijke herroeping Uwer woorden te dwingen, toch zal, door onzen mond, het geschokt rechtsgevoel des volks volkomen bevrediging ontvangen. Generaal Van der Hevden is, helaas! de eerste niet geweest, en we vreezen zeer dat hij ook de laatste niet zal zijn, wiens nobele plichtbetrachting zich te pletter stootte tegen het monster der Indische intriges, gevaarlijker dan de tijgers en de krokodillen van Insulindes tropische ge westen. De natie heeft verzuimd, Max Havelaar recht te doen wedervaren, en de hongersnood is gekomen over het land voor hetwelk hij te vergeefs herstel van grieven vroeg. Men heeft Van der Heyden als een onnutten dienstknecht verwijderd, en de Atjeher, door zijn moed en beleid in ontzag gehouden, rooft en moordt in de schaduw onzer posten. Het wordt tijd, dat we met kracht pro testeeren. Zwijgen we, dan zijn we niet waard, mannen te bezitten die hun plicht doen zonder omzien. Geen Ministerieële rok mag langer het pantser zijn, waar achter miskenning van verdienste zich verschuilt. Moge de te verwachten beraadslaging over het Commisie-rapport toonen, dat er ook in de gelederen der Volksvertegen woordiging mannen zijn, die in deze eens denkend zijn met de Nederlandsche natie. Amersfoort, den 2 September 1882. De gemeentebegrooting voor 1883, door burgemeester en wethouders van Amers foort (bevolking 13679), den gemeenteraad aangeboden, bevat de navolgende Ontvangsten Batig slot der rekening van 1881f 6765.38 4/5 opbrengst pers. bel. 27803.16 40 opct. der belast, op geb. eigendommen 4333.29 10 opct. der bel. op ongeb. eigendommen 531.10 70 opct. der person, belast. 20273.13 Hoofdei, omslag (100 pet. van den aanslag) 38619. Vuur-, haven- en tongeld 7500. Weegloon, jaarmarkt- en sluisgeld490.44 Begrafenisrecht 913.50 Rechten ter sekretarie 181.40 Schoolgeld gymnasium 2400. hoogere burgersch. H 3277.52 burgeravondschool 41. jongensschool 2100. tusschenschool. 1650. herhalingsschool 36. Hondenbelasting 670. Belasting op het gebruik wervenH 1.20 "Vergunningsrecht v. klein handel in sterken drank. H 3500. Renten van aand. in de M'j. voor gemeente-krediet n 156. Huur van huizen. u 1556. landerijen 7600. Grasgewas van jaagpad en plantsoen, riet aan zee, straat vuilnis, jachtvergun- pen. Zoo gauw als dat dus klaar is, ga ik naar uwen vader toe, om zijne toe stemming te vragen voor ons huwelijk." //Maar hebt gij dan werkelijk alles aan oom verteld z/Ja, alles. En daarop heeft hij mij ge zegd, dat hij eene groote bloemkweekerij te Rio de Janeiro heeft, die zich van jaar tot jaar meer uitbreidt en dat het hem onmogelijk is. die langer alleen voort te zetten. Nu heeft hij sedert kort eenen opzichter aangesteld, met wien hij echter niet zeer tevreden is en toen ik hem nu gisteren mijne omstandigheden vertelde, vroeg hij mij, of ik misschien lust gevoel de hem naar Brazilië te vergezellen, waarna ik natuurlijk niets anders kon doen, dan hem zeggen, wie mij eigenlijk alleen nog maar aan Duitschland bond, want dat zijt gij, Elsa." ''En wat zeide hij toen wel vroeg het meisje gejaagd. z/Hij scheen er zich over te verheugen, althans hij gaf mij de hand en wenschte mij geluk. //Wanneer mijne nicht u be mint," zeide hij, //zoo wil ik alles doen, om ook haar geluk te verzekeren. Ik weet, hoe treurig het is, wanneer onze zoetste droomen schipbreuk lijden, en gaarne zoude ik de lieve Elsa hiervoor bewaren, indien het zijn kon." Toen vertelde ik hem, dat ik ningen en grondrenten 818. Koopsom voor een gedeelte van het kinderhuis 1500. Tertiën van vikariën 0 870.66 Politieboeten30. Afkoop van dienstplicht bij de brandweer 116. Teruggave van kosten wegens vervoermiddelen, aan het Rijk verstrektH 30. Bijdrage van het Seminarie der Klerezie 2000. Bijdrage van het Rijk voor gymnasiumu 4500. Bijdrage van het Rijk voor hoogere burgerschool H 8000. Bijdrage (30 pet.) van het Rijk voor openbaar lager onderwijs6660. Bijdrage van het Rijk voor kantonn. gevangenis 48.20 Bijdrage van het Rijk voor verpleging van behoeftige krankz. in gestichten 1057. Buitengewone ontvangsten. 300. Totaal f 156347.98 Uitgaven. Trakt. burg., weth., sekr., griff. en ambtenaren ter sekr., boden en koncierge f 9680. Onderhoud van het raadhuis en kosten op het bestuur der gemeente 2880. Trakt. gem.-ontvanger, be looning van schatters, bureaukosten, enz. 2000. Trakt. waag- en markt meester, ontv. van sluis- en vuur-, haven- en ton geld 540. Vervolg.- en proceskosten 80. Uitkeering aan het rijk we gens grond- en person. belasting, enz3002.07 Wering van besmettelijke ziekten100. Trakt. geneesk. v. prostitutie, veearts, keurmeesters v. vee en visch 700. Trakt. kommissaris en agen ten van politie. 5450. Bureaubeh., vuur en licht voor politie380. Uitrusting van politie-be- ambten600. Nachtwacht2274. Brandweer1200. Gasverlichting5000. Kosten van verpl. van politie- gev. in het huis van bew. 224.50 Kosten op den ijk van maten en gewichten 10. Trakt. bouw- en havenmees ter klokkenisttoren wachter en opzichters 2650. Onderhoud van straten en wegen3400. Idem haven en grachten 2000. Idem bruggen, waterleidin gen, pompen en fonteinen 700. Idem schuiten, walmuren en rasterwerk500. Idem sluizenu 100. Idem plantsoen en wandelpl. 1000. de landhuishoudkundige school te Helm- stedt bezocht en gedurende meer dan een jaar de bloemkweekerij bestudeerd had, waarna hij mij den volgenden voorslag deed: om namelijk een jaar langzijne zaken voor hem waar te nemen, en zoó ik er lust in had, later zijn compagnon te worden. Voorloopig wil hij mij een salaris geven, dat niet alleen voldoende is voor mij zeiven, maar ook voor mijn' vrouwtje, dat ik met mij mede naar de nieuwe wereld hoop te nemen," en dit zeggende, trok hij Elsa naar zich toe, een paar vurige kussen op hare lippen drukkende. z/Nu, wat zegt gij van dat plannetje vroeg Paul eindelijk, toen hij zag, dat het meisje bleek was geworden en een paar groote tranen hare oogen vulden. z/ls dat waar, is 't allemaal waar, Paul?" fluisterde zij nauw hoorboor. z/Kunt gij er nog aan twijfelen riep hij, terwijl hij haar op nieuw omhelsde, zonder dat Elsa de geringste poging aanwendde, om zich hier tegen te verzetten. //En stemt gij er in toe, om, als mijn vrouwtje, de groote reis over zee te wagen Nu was het hare beurt, om haar dankbaar hartje te ontboezemen en liefkoozend legde z'j het blonde hoofd op zijnen schouder ne der en haar arm om zijnen hals geslagen. Wordt vervolgd.) Onderh. van begraafplaats f 370. Idem trekpad en zeeweringen 1700. Idem werven riolen stei gers, enz910. Idem toren en klokken 360. Vernieuwing van lokalen der hoogere burgerschool 4400. Onderhoud van geb., behalve die voor lager onderwijs n 2075. Idem bosch-en andere gronden450. Grond -, dijk- en waterschaps lasten, brandwaarb., uit gangen en kontributiën 1175. Kamer van koophandel en fabrieken150. Hooger onderwijs 16946.67 Middelbaar N 19728.83 Lager (openb.) 22200. Subsidie aan de bijzondere school voor meisjes 3200. Gem.-archief en boekerij 300. Verpleging van krankzinn. in gestichten 2609.50 Suds. aan het burg. armbest. 6151.83 Suds. aan het burg. weesh. 2152,645 Trakt. genees-, heel- en ver- losk., geneesm., begr. van armenlijkenverpl. van arme passanten, enz. 5100. Aflossing en intr. van geldl. n 7870. Gratifik. aan gew. ambten. 230. Kosten der dd. schutterij. 2059.75 Renten voor het weeshuis van 't konvent van Ma- riënhoff800. Kosten wegens vervoermid delen, de inkwartiering en het vlaggen 145. Overdrachtskosten voor een gedeelte v. h. kinderh. 75. Toelage aan den uitgever der Amersf. Ct. 150. 20ste of laatste toelage aan de Ned. Centr.spw.mü. 2500. Onvoorziene uiigaven, mede bestemd voor andere uit gaven, (ingeval niet het geraamd bedr. aan vuur-, haven- en tongeld mocht ontvangen worden) 8068.686 Totaal 156347,98 Gisteren morgen ten acht ure begaven de alhier ingekwartierde compagnien van het 4e regiment infanterie, met de staf- muziek zich naar den huize //Randen broek" om het vaandel af te halen. Van daar marcheerden zij naar Leusden, al waar ongeveer half tien op de heide de manoeuvre begon. Het 8e en 4e bataillon van het 4e regiment infanterie, hadden linksch van den straatweg naar Maarn eene stelling ingenomen tegenover den vijand (2e Brigade) wiens positie des nacht door verkenners het le bataillon dat nabij Leusden in 't bosch gebivaqueerd had was opgenomen. Rechts van den straatweg naar Maarn waren 2 batterijen van het 2e regiment Veld Artillerie zoodanig op gesteld dat de staart zich nog te Oud- Leusden bevond. Het 3e en 4e bataillon rukte nu langzaam vooruit, terwijl de ca- vallerie voor de infanterie uit eclareerde. Door het vereend optreden van Artil lerie, Cavalleiie en Infanterie werd de vijand omstreeks twaalf uur teruggeslagen. Na een oogenblik rust te hebben genomen keerden de troepen naar hunne kwartieren terug. Heden wordt het bureau der staf, (Chef Kapitein Rooseboom) van hier naar Baarn verplaatst. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 5 September 1882, des namiddags halftwee. Punten van behandeling: 1. Advies van Burg. en Weth. in zake het verzoek van den heer Cramer von Baumgarten om concessie voor den aan leg van een stoom-tramweg. 2. Rekeningen der gemeente, van de dd. Schutterij, het weeshuis, burgerlijk armbestuur en der Kamer van Koophan del over 1881, met rapport der commis sie. 3. Voorstel van Burg. en Weth. ten opzichte van de vergoeding aan leeraren der hoogere burgerschool voor de waar neming tijdens de vacature door het over lijden van Dr. Menalda van Schouwenburg. 4. Verzoek van den heer Dr. B. J. Goossen, om eervol ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool. 5. Verzoek van den heer W. J. Hak- kert om eervol ontslag als leeraar aan het progymnasium en de hoogere burger school. 6. Verzoek van den heer T. Raven horst om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare school voor jongens. 7. Benoeming van leeraren aan het gymnasium en de hoogere burgerschool. 8. Mededeeling van A. Meijer dat hij de benoeming van onderwijzer aan de Tus schenschool niet aanneemt, met benoeming tot voorziening in die vacature. zoon BUITENLAND. De Hertog van Albany, jongste van de Koningin van Engeland, oniangs gehuwd met een zuster van Neerlands Koningin, moet zoo ernstig ongesteld zijn, dat men voor zijn leven vreest. De* Broedergemeente te Nieuwied heeft het 150 jarig bestaan van haar zendings- arbeid jl. Dinsdag gevierd. Gedurende dat tijdvak zond de Broedergemeente 2171 zendelingen uit. In Toscane moet de wijnoogst zoo buitengewoon overvloedig zijn, dat men vreest vaten te kort te komen. Een officiëel telegram meldt, dat te Yokohama 572 sterfgevallen zijn voorge komen op 775 choleragevallen, in 20 dagen. Te Takio telt men 20 nieuwe ge vallen per dag en 50 sterfgevallen. BINNENLAND. Een aannemer te Oostzaam heeft aan den Minister van Marine medegedeeld dat hij, op' eene. zeer eenvoudige wijze, de gezonken ram monitor Adder wil lichten, Door zijne firma zijn reeds vroeger twee groote stoomschepen, waaronder de Nor- denskjold, met eenvoudige werklieden ge licht. Door Geld. de Maatschappij van Land bouw is een subsidie van f 3000 verleend aan de internationale landbouwtentoonstel ling, in 1884 te Amsterdam te houden. GEMENGD NIEUWS. Te Cannes had in Sangers menagerie een vreeselijk tooneel plaats. Een neger die den gewonen leeuwentemmer verving (deze was gewond), trad het hok der leeuw in binnen, gleed uit en viel. De leeuwen snelden op hem toe en scheurden hem 't vleesch van 't lijf. De man wist vier hun ner met een hooivork te verdrijven, maar een vijfde was niet weg te krijgen, alvorens hij met een gloeiende ijzeren staaf had kennisgemaakt. De ongelukkige neger kon toen nog halfdood ontsnappen. In de heer- schende verwarring bleef het hok opstaan en de toeschouwers vluchtten in groot alarm; gelukkig werd het hok gesloten, alvorens een der leeuwen was ontsnapt. De neger is aan het bloedvérlies gestorven. Dit is het derde ongeluk in Sangers me nagerie. De effectenhandelaar R. fl. v. D., die een vijftal jaren geleden te 's Bosch een bankkroet sloeg en zich toen verwijderde, doch, sedert eenige maanden door België uitgeleverd, in de gevangenis te 's Bosch vertoefde, is daar overleden. In Juni was door de Raadkamer van het gerechtshof zijn zaak naar de openbare terechtzitting verwezen. De persoon, die verdacht wordt den moord op den veldwachter Kraaijenbrink gepleegd te hebben, bevindt zich te Arn hem in arrest. Hij ontkent alle schuld. Drie punten pleiten tegen hem; vooreerst was hij kort geleden door Kaaijenbrink bekeurd en kan dus aan wraak worden gedacht; dan vond men in zijn zak een stuk van dezelfde courant, waarvan een prop voor een pistool gemaakt, was, die bij het lijk gevonden werd, en ten slotte vond men in zijn woning een bebloed kleedingstuk. Een Amsterdammer, in dienst bij het 7e regiment infanterie, laatst gedetacheerd bij het algemeen depót van discipline te Ylissingen, is, wegens het geven van een schop en een stomp aan een sergeant, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaren en vervallenverklaring van den militairen stand. De militaire rechtspleging staat als ge streng bekend, maar een zeer treffend voorbeeld van die strengheid levert het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2