NIEUWE NIEUWS- ES ADVERTENTIEBLAD VOOR luistert, Baars, Insein, Ens, laiersrË, Eoarelaten, liglaM, Wei, Soest, Woensdag 6 September 1882. Na vijftien jaar. No. 71. Elfde Jaargang. Uitgever: A. M. Slothouwer, Advertentiën kunnen inge zonden worden tot uiterlijk 's morgens §l/s uur des Woens dags en Zaterdags. Eene viermaal geplaatste ad vertentie wordt slechts drie maal in rekening gebracht. FEUILLETON. 18> Abonnementsprijs roor Amersfoort per 3 maanden 1, Franco door het geheele Rijk1,10. Afzonderlijke nummers 3 Cent. Dit Blad verschijnt des Woentdagt- en des Zaterdagt. te Amersfoort. Advertentiën van 16 regelsj 0,40. Iedere regel meer 0,05. Voor het Buitenland0,076 Reclames per regel0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsmimte. OFFICIËELE PULICATIEN. De Burgemeester van Amersfoort heeft gemeend bij deze zijnen dank aan de in gezetenen te moeten brengen voor hunne welwillende medewerking bij de onlangs plaats gehad hebbende inkwartiering der gekantonneerde militairen ondervonden, en welke zooveel tot de algemeene tevre denheid en goede orde heeft bijgedragen. Amersfoort/ den 4 September 1882. De Burgemeester voornoemd, VAN PERSIJN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Doen te weten, dat de KERMIS ol JAARMARKT zal aanvangen op Maan dag, den 23 October aanstaande, en ein digen op Zaterdag, den 28 dier maand; zullende de loting voor Standplaatsen, voor- zooveel noodig, plaats hebben ten Raad- huize, op WoeDsdag, den 18 October e. k., des namiddags ten 1 ure. Amersfoort, den 4 September 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, VAN PERSIJN. W. L. SCHELTUS. NOVELLE van BEUMO BRAUN. //Ik ga, waar gij mij ook naar toeleidt," sprak zij zacht. O, die goede, goede oom Maar, Paul, ik kan het nog nauwelijks ge- looven. Het is meer, dan ik ooit had durven hopen z/Ja, zoo ziet gij, kindlief, het geluk ver rast ons soms, vooral als men een rijken erf oom in Brazilië heeft. Maar, alle gekheid op een stokje, hij is een beste man, dat moet gezegd worden. Wij begrijpen elkander reeds goed en sigaren heeft hij kijk, daarvoor alleen zoude ik de reis naar Brazilië willen maken //Deugniet zeide Elsa lachend, en hem aan het oor trekkend. //Ik geloof waarlijk, dat gij de sigaren van mijn oom even ge wichtig vindt, a's onze verloving //Welnu, en wat zou dat Beide zijn immers goed in hun soort?" vroeg hij schalksch lachend. //Maar nu ga ik heen, om alles nog eens goed met uwen oom te bepraten, en dan, E'sa, dan snel ik naar Amersfoort, 6 September 1882. Het Sub-Comité alhier voor <le Interna tionale, Koloniale en Uitvoerhandel Tentoon stelling te Amsterdam ontving onderstaand schrijven. Het Comité van Uitvoering heeft de eer ter kennis te brengen van de Sub-Comités in Nederland dat, ten einde z.v.m. tegemoet te komen aan de bezwaren die vele Industriee- len en Fabrikanten schijnen te vinden in het Reglement der Tentoonstelling en het daar mede gepaard gaande tarief voor plaatsruimte, het besluit genomen is om nu de Hooge Re geering naast haren zedelijken steun ook finan- tieelen bijstand heeft toegezegd, en vertrou wende op de welwillende medewerking van de Wetgevende Macht, reeds thans het tarief voor de plaatsruimte in het Hoofdgebouw en in de Galerij voor Werktuigen met 40 per cent te verlagen, terwijl voor het innemen van wandvlakte evenzeer een belangrijke prijsverlaging zal plaats hebben. Ook zullen de inzendingen van Arbeiders- vereenigingen AmbachtscholenLiefdadig heidsgestichten enz., gratis worden toegelaten, voor zoover de plaatsruimte zulks gedoogt. Evenwel met dien verstande dat, mocht onverhoopt bedoeld wetsontwerp niet worden aangenomen, het Comité vrij zal zijn het verlaagde tarief buiten toepassing te laten en de inzenders hunnerzijds vrij zullen zijn aan hunne verklaringen tot inzending geen gevolg te geven. Dat om hiertoe te geraken een bruikbare oppervlakte van 4 a 5000 meters voor de Nederlandsche afdeeling door het Comité is gereserveerd. Dat de inwendige inrichting en de deco ratie van het gebouw, de bewaking en ver zorging van de in te zenden voorwerpen, enz. zal geschieden door of van wege het Comité en op zijne kosten. Dat de onderlinge verdeeling en toewijzing uwen vader, om het jawoord te halen!" z/Om Godswil, Paul, wees niet al te haas tig!" smeekte zij. Men riep haar uit te verte om te komen ontbijten. Daar is mijne moeder riep het meisje, zich uit haars minnaars armen losmakend. z/Tot weerziens, Paul mijn Paul z/Zorg, dat ge van avond in den tuin zijt riep hij haar na, terwijl zij zich haastte naar binnen te gaan. De jonge inspecteur wierp haar r,og eene kushand toe, haalde eene sigaar, die hij uit Josephs étui genomen had, uit den zak, stak dezelve aan en blies de geurige rookwolkjes met innig welbehagen Daar boven. //Werkelijk curieus! Zoo onverwacht!" sprak hij tot zichzelven en toen een vroolijk deuntje aanheffend, liep hij vroolijk het pad op, dat naar zijne woning geleidde. VI. Joseph ontwaakte pas voor de tweede maal, toen de zon reeds hoog aan den hemel stond. //Verduiveld!" riep hij uit, op zijn horloge ziende. //Ik heb nog vier uur geslapen en mijn gastheer is zeker reeds lang aan het werk. Zonderbaar," ging hij toen voort, terwijl hij zijne hand langs het voorhoofd liet glijden, //hoe de plannen, die wij in den nacht vormden, ons onuitvoerbaar toeschij nen, wanneer het helder daglicht wordt. Een van de plaatsruimte aan de exposanten uit sluitend door het Comité zal geschieden. Dat van de exposanten geene vooruitbe taling zal worden gevorderd, zullende over het bedrag voor de aan te vragen plaats ruimte op 1 April 1883, door of van wege het Comité worden beschikt. Dat evenwel de kosten van installatie, het vervoer naar en van de Tentoonstelling, zoo mede de kosten van bewaring van de embal lage en de verzekering tegen brandgevaar blijven voor rekening der exposanten, alhoe wel het Comité des verlangd, gaarne ook hierin de exposanten behulpzaam zijn zal. Dat als uiterlijken termijn voor de aan gifte van de inzendingen is vastgesteld 31 October 1882. Dat voor hen die bereids hunne verkla ringen hebben ingediend de gewijzigde voor waarden evenzeer van kracht zullen zijn. Dat aan hen die zich later mochten aan melden, geen verzekering kan worden gege ven dat aan hunne inzendingen een behoor lijke plaatsing zal kunnen worden verstrekt, terwijl zij evenmin aanspraak zullen kunnen maken op de gunstige voorwaarden van het verlaagd tarief, omdat een eventueele uit breiding van de gereserveerde ruimte, wegens vergrooting van het gebouw, met aanzienlijke kosten zal gepaard gaan. Is alzoo in het algemeen belang der Ten toonstelling en in dat der exposanten een spoedige toetreding gewenscht, met het oog op de voorgestelde Rijks Subsidie schijnt zulks onmisbaar als bewijs dat de gunstige gezindheid van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid door de industrieëlen op prijs wordt gesteld en opdat de Tweede Kamer wanneer zij over de wetsvoordracht zal hebben te beslissen, de belangstelling van de Nederlandsche Nijverheid niet als twijfel achtig beschouwe. Van de ons bekende en bereids gebleken medewerking Uwer Comités mogen wij ver- paar uren geleden had ik het vaste voornemen om zoo snel mogelijk van hier te gaan, beden zie ik de zaak geheel anders in. Ik wil blij ven om het noodlot in de oogen te zien want al ging ik heen, dan zoude ik immers toch mijne gedachten niet kunnen ontvlieden? Ik wil mij de vreemde positie, waarin het toeval mij geplaatst heeft, ten nutte maken, ik wil mij volkomene zekerheid verschaffen over Lucie's lot. Misschien kan ik haar nog op de eene of andere wijze van dienst zijD, en zoude ik het mij zei ven later bitter ver wijten, indien ik hiertoe nimmer eenige po ging had aaDgewend. Bovendien, ik leef nu ook niet meer voor mij zeiven alleen, maar heb te zorgen voor het welzijn van mijne beschermelinge, ik blijf dus zoo lang, tot dat haar lot beslist is. Dan zal ten minste mijne reis niet geheel en al te vergeefs zijn geweest. Na deze alleenspraak ging hij ontbijten en liep daarna naar beDeden, ten einde eene wandeling door het dorp te maken, innig hopende, Elsa daarbij te ontmoeten. Wat is wel de naaste weg naar het dorp?" vroeg hij aan het kamermeisje, dat bezig was met het schrobben van de gang. Altijd naar het park recht door, Mijn heer, tot gij eindelijk aan een groot hek komt, dat open staat. Als gij dit door zijt gegaan, komt gij eerst aan eene open vlakte wachten dat zij bij hernieuwing hunnen in vloed zullen gebruiken om de fabrikanten in hunne omgeving die nog niet zijn toege treden, tot inzending en medewerking uit te noodigen en op te wekken. Wij verzoeken Uwe Comités beleefd deze n. o. i. zoo belangrijke en gunstige wijzigin gen in de voorwaarden waarop de Neder landsche inzendingen eventueel zullen worden toegelaten, ten spoedigste onder de oogen te brengen van hen wier belangen daarbij be trokken zijn. Wij hebben de Eer Uwe Comités de ver zekering van onze hoogachting aan te bieden. Set Comité van Uitvoering voor de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel Tentoonstelling te Amsterdam in 1883. D. Cordes, President. S. de Clercq Wz., Gedelegeerd Lid. J. Kappeyne van de Cappello, Secr. Zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort van Dinsdag, 5 Sept. Voorzitter de Burgemeester Mr. F. H. van Persijn. Tegenwoordig zijn 13, later 14 leden (1 vacature). De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde van beraadslaging is het ad vies van Burg. en Weth. aangaande het ver zoek van den heer Cramer von Baumgarten om concessie voor den aanleg van een stoom tramweg. Tengevolge van eene bij nader ge dane aanvraag gebrachte wijziging in de rich ting des wegs, en van de onzekerheid omtrent het benoodigd kapitaal door adressant gege ven, stellen B. en W. der gemeenteraad voor, geen definitieve concessie te verleenen. Daartoe wordt met algemeene stemmen be sloten. Overeenkomstig de conclusie van het rap en daarna aan het dorp. Dit is de beste weg, de andere is zoo zonnig." Joseph knikte het meisje vriendelijk toe en trad weldra het park binnen. Schoone, oude boomen verhieven statig hunne kruinen boven zijn hoofd en verspreidden eene wel dadige schaduw in het rond. Hier en daar had men een fraai uitzicht op wel onder houden grasvelden of sierlijk aangelegde bloembedden. Een akelig, krijschend geluid, dat hem uit de verte tegenklonk, deed hem onwillekeurig stil staan. Het deed hem denken aan een aantal zagen, die allen tegelijkertijd aan het werk waren. En dit bleek dan ook werke lijk het geval te zijn, want een zaagmolen was druk in de weer om eenige der woud reuzen tot planken te zagen. z/Wat is dat," riep hij verbaasd uit. //Laat de baron planken zagen van zijne boomen Zou hij dat doen, om in zijne groote uitga ven te voorzien?" en terwijl hij hierover na dacht, sloeg hij, zonder het zich zelf bewust te zijn, een smal pad in, dat naar een tuin huisje geleidde, en meenende, dat hij*hier een prachtig gezicht over het omliggende land kon genieten, besloot hij er even uit te rusten. Doch hoe ontstelde hij, toen hij, binnen tredende, eene vrouwelijke gestalte voor zich zag, die, zoo gauw zij hem ontwaarde,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 1