ft Wordtt vervolgd.) Buitenlandsch Overzicht. port der raadscommissie worden achtereen volgens met algemeene stemmen a. voorloopig vastgesteld de gemeente-rekening over 1881, bedragende aan inkomsten f 148113,801/2 en uitgaven f 141348,22l/3 en alzoo met een batig saldo van f6765,38. De Wethouders onthielden zich daarbij van medestemmen; b. goedgekeurd de rekeningen over 1881 van de schutterij (f 1817,09), het burgerweeshuis (f 12170,27), het burgerlijk armbestuur (f 6169,56) en de kamer van koophandel (f 137,81l/j)- De bij het bestuur dier instel lingen betrokken raadsleden namen geen deel aan de stemming. Voorstel van Burg. en Weth. ten opzichte van de vergoeding aan leeraren der hoogere burgerschool voor de waarneming tijdens de vacature door het overlijden van den Direc- teur-leeraar Dr. A. J. Menalda van Schou wenburg ontstaan. Overeenkomstig dat voorstel wordt z. h. o. aan het dagelijksch bestuur machtiging verleend om het niet- uitbetaald tractement van Directeur f378,73 toetekennen aan den waarnemenden directeur den heer A. M. Kollewijn, en dat van Leeraar ad f946,82 te verdeelen onder de leeraren, naar gelang van het aantal lesuren door hen waargenomen. Verzoek van Dr. B. J. Goossens om eer vol ontslag als leeraar aan de hoogere bur gerschool, tengevolge van zijne benoeming te Leiden. Zonder hoofdelijken omvraag wordt dit ontslag, waaromtrent de inspecteur is gehoord, met ingang van 1 Oct. verleend. Verzoek van den heer W. J. Hakkert, benoemd tot directeur te Apeldoorn, om eer vol ontslag als leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool, zoo mogelijk tegen 1 Sept. Het gevraagd ontslag, waaromtrent de betrokken inspecteurs zijn gehoord, wordt z. h. o. verleend en zal zoodra mogelijk in gaan. Verzoek van den heer T. Ravenhorst, be noemd tot hoofd der openbare school te Westervoort, om eervol ontslag als onderwij zer aan de Jongenschool. Z. h. o. ver leend met ingang van 16 Oct. of zoo moge lijk vroeger. De heer Visser treedt de vergaderzaal binnen. Op voorstel van den Voorzitter besluit de gemeenteraad z. h. o. den rector, konrector en verder bestaande leeraren van het pro gymnasium, als zoodanig te erkennen bij het gymnasium. De Voorzitter ncodigt de Heeren Herschel en v. Beek uit, het stembureau te willen vormen voor de nu volgende benoemingen en ook voor het trekken der afdeelingen. Achtereenvolgens worden benoemd a. tot tijdelijk leeraar in oude talen aan het gymnasium de heer H. J. Reynders te Amsterdam, met algemeene stemmen. b. tot leeraar in de Engelsche taal en let terkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool de heer C. J. Voortman te Schiedam, eveneens met algemeene stemmen. c. tot tijdelijk leeraar in natuurwetenschap pen (hoogere wiskunde en cosmographie) aan de hoogere burgerschool de heer G. J. Buys, Luit. t. z. te Nieuwediep, bij eerste stemming met 9 st. De mede-aanbevolene heer L. P. C. Luyten te Vrijenban bij Delft erlangde 5 st. Mededeeling van A. Meijer dat hij de be noeming tot onderwijer aan de openbare tus- schenschool niet aanneemt. Ter voorziening in de daardoor ontstaande vacature wordt de heer A. van der Vliet te Dirksland, onlangs op eene der voordrachten alhier geplaatst, met algemeene stemmen benoemd. De raadsafdeelingen worden volgenderwijs bij loting samengesteld: le afd. de heeren Croockewit (weth.), v. d. Wall Bake, v. Beek, Gerritsen, Groeneboom, Lagerweij, Scheltus en Zandijk; 2e afd. de heeren Celosse (weth.), v. Burgsteeden, Herschel, Huet, Visser en v. Zijst (1 vacature.) De voorzitter bedankt de stemopnemers zachten kreet uitte. Beiden staarden elkander een oogenblik sprakeloos aan. „Lucie, gij hier?" riep Joseph toen, op haar toetredende. Doch zij strekte hare han den afwerend naar hem uit, terwijl zij zich met moeite vasthield aan de leuning der bank, waarop zij zoo even gezeten had. „Joseph!" was alles wat zij uitbrengen kon. Toen, nadat zij een weinig van haren schrik bekomen was, stamelde zij: „Dus hebben mijne oogen mij niet bedrogen?" „De verlorene, de doodgewaande staat voor u," sprak Joseph, al zijne krach ten verzamelend, om niets van zijne ont roering te laten blijken. Want, ach! in dat ééne oogenblik reeds had het oog der liefde gezien, hoe zij, de eenmaal vroo- lijke, van levenslust tintelende Lucie, eene bleeke, ernstige vrouw was gewor den, op wier schoon gelaat de smart diepe vorens gegroefd had. Alleen de oogen hadden nog dezelfde lieve uitdrukking als voorheen, toen hij gaarne een deel van zijn leven had willen geven, om er één enkelen, vriendelijken blik van te ontvangen. voor hunne bemoeiingen. Ingekomen zijnde begrootingen voor 1883 van de gemeente (f 156347,98), de schutterij (f2079,75), het burgerweeshuis (f11915, waaronder f2152,645 subsidie) en het burgerlijk armbestuur (f 6510, waaronder een subsidie van f6151.83). Te onder zoeken in de afdeelingen. Goedkeuring van Gedep. Staten op het raadsbesluit tot onderhandschen verkoop van terrein aan het kerkbestuur der remonstrant- sche gemeente. Voor informatie. Besluit van Gedep. Staten waarbij onge grond ziju verklaard de bij hen ingebrachte bezwaren tegen 's raads beslissing tot niet toelating van jhr. Calkoen als lid van den gemeenteraad. De voorzitter brengt in het midden dat jhr. C. op hunne vraag aan B. en W. heeft geantwoord zich niet in hoo- ger beroep van dat besluit te hebben voor zien bij Z. M. den Koning, weshalve eerlang zal kunnen worden overgegaan tot het be palen van den dag voor eene nieuwe verkie zing. Als voren. Circulaire van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterkeu drank, aandringende op het maken van plaatselijke verordeningen, in verband met de drankwet en op toetreding tot die vereeniging. Als voren. Verzoek vau de gem eente-vroedvrouwen om, met het oog op toenemende bevolking en stijgende prijzen van levensmiddelen, hare jaarwedden van f250 in overeenstemming te brengen met de eischen des tijds. Te behandelen gelijktijdig met de gem.-begroo- ting voor 1883. Rapport van Burg. en Weth. in wier handen zijn gesteld lo. een voorstel der com missie van toezicht op het 1. o. tot wijziging van het raadsbesluit ten opzichte aan de ge subsidieerde meisjesschool in Maart 1881 genomen, en 2o. een verzoek van twee leden derzelfde commissie tot oprichting van eene openbare school voor meisjes. Zich vereeni- gende met eene bijgevoegde ampele-nota van den burgemeester en het deswege uitgebracht advies van den distrikts-schoolopziener, stel len B. en W. den gemeenteraad voor het jaarlijksch subsidie van f1800 te verhoogen tot f3200, en verder te bepalen dat het hoofd der school worde bijgestaan door „zes" onderwijzeressen, (van welke ééne de hoofd akte bezit), die allen door haar benoemd, ontslagen en bezoldigd worden. De heer Gerritsen geeft in overweging deze zaak ten fine van onderzoek te verzen den naar de afdeelingen, waarop de voorzit ter te kennen geeft dat de betrekkelijke stukken allen reeds zijn afgedrukt en aan de leden worden toegezonden, om eene ge- wenschte meer spoedige behandeling te be vorderen. Hierna wordt op voorstel van den voor zitter besloten tot nederlegging van de stuk ken ter secretarie en behandeling in eene volgende vergadering. Een afschrift van het vonnis door de arr. rechtbank tegen de firma Houtzaager van Yeen gewezen, betreffende het vuur-, haven en tongeld. Nedergelegd op de secretarie, ter inzage voor de leden. De zitting is daarna gesloten. De uitslag der toelatings- en herexamens aan het gymnasium is als volgt: in de vijfde klasse zijn toegelaten de jongelingen Brouwer en Langen, die den cursus aan het Pro-gymnasium te Harderwijk ten einde toe hadden bijgewoond, verder met herexamen Holtzschue en B-uijs. In de derde klasse zijn toegelaten Wolff en Pompe, die herexamen hadden; één werd afgewezen. In de eerste klasse ziju toegelaten: -Cramer, de Vries, van Greuningen, Kenninck en Griep. De cursus begint met 40 leerlingen. Zaterdag jl. had in het gebouw der H. B. School alhier de installatie plaats van den nieuw benoemden Directeur Dr. J. Camper;, van Leiden, in tegenwoordig heid van het dagelijksch bestuur, de com missie van toezicht en leeraren dier school. Door den heer Burgemeester en den heer Voorzitter der commissie werden herdacht den ijver en werkzaamheid van den ont slapen directeur, de waardigen Dr. Me nalda van Schouwenburgdie met al de kracht die in hem whs, zich wijdde aan den bloei der school, welke hij had hel pen organiseeren en had zien groot wor den. Namens de gemeente verklaarde de Burgemeester zeer te waardeeren de hulp van de leeraren, die zich tijdens de vaca ture belast hadden met de werkzaamheden van wijlen den directeur-leeraaren den ijver der commissie. De Voorzitter der commissie van toezicht beantwoordde de Burgemeester, sprak nog een waardeerend woord tot de leeraren, de heeren Dr. Goos sens en Hakkert die beiden tot uitgebrei der betrekking bij het Middelbaar Onderwijs waren geroepen. De heer Dr. Campert betuigde zijn taak met ijver en ingenomenheid te zullen aanvaardenbe kend met den goeden naam dien de Amers- foortsche H. B. School bezit en de goede zorgen, die in deze gemeente aan het Midd. Onderwijs worden besteed. Daarna ver klaarde de heer Burgemeester den direc teur als zoodanig geinstalleeid. De stad, die wel meer dan eenige an dere behoefte heeft aan een flink politie toezicht, Dublin, is gedurende eenige da gen het tooneel geweest van allerlei wan ordelijkheden, waartoe juist de politie zelve aanleiding gaf. De drukke, moeielijke en gevaarlijke dienst in Ierlands hoofdstad, vooral gedurende de drie laatste maanden, werd door de stedelijke agenten genoemd als het motief voor een verhooging van bezoldiging, die zij in een adres aan den Onderkoning vroegen. Men weet dat reeds vroeger, te Limerick en ook te Dublin de handhavers der veiligheid een min of meer vijandige houding tegen de Regee ring 'hebben aangenomen, en het is waar schijnlijk daarom, dat op hun billijk verzoek geen acht werd geslagen; wel licht vreesde het gouvernement, dat een concessie aan de misnoegden als een bewijs van zwakheid zou worden aangemerkt. Toen kort daarop zij, die zich bij die adresbeweging het meest op den voorgrond hadden gesteld, verplaatst werden, barstte de ontevredenheid losDonderdag hielden zij een meeting, waarin een motie werd aangenomen tot afkeuring van de handel wijze hunner supereuren. De overheid was nu van meening dat beambten die een bijeenkomst houden, niet op hun post zijn, en schorsten de lui die er bij ge weest waren, hetgeen beantwoord werd door een algemeene werkstaking van al de anderen. Groote blijdschap bij alle boosdoeners, oproermakers, dieven en as pirant-moordenaars De Onderkoning vaar digde terstond een proclamatie uit, waarin hij een beroep deed op de hulp van alle welgezinde burgers tot handhaving van de orde en de rust, en reeds den eersten dag kwamen 400 ingezetenen zich aan melden voor vrijwilligen politiedienst. Te gelijk kreeg het garnizoen last zich voor alle gebeurlijkheden gereed te houden. Vrijdagavond reeds hadden er in de straten kleine opstootjes plaats, die door de soldaten werden bedwongen: de beide volgende dagen werd dit erger, toen aller lei gespuis van de verwarring gebruik trachtte te maken. Zondagnacht heerschte er groote opschudding: het gepeupel wierp met steenen naar de soldaten, die her haaldelijk de menigte uiteendreven, waarbij een twaalftal personen door bajonetsteken gekwetst en eenigen gearresteerd werden. Maandagavond vielen nieuwe wanordelijk heden voor, en werd o. a. een officier der politie, die op de menigte zijn revolver afschoot en een persoon kwetste, door de oproermakers onder handen genomen en doodelijk gewond. Te middernacht werden de straten door een charge van de troe pen met de bajonet schoongeveegd. In- tusschen begonnen de werkstakende stads- agenten eieren te kiezen voor hun geld: velen hunner melden zich bij de overheid aan en verzochten op nieuw in dienst ge nomen te worden; zij werden vooreerst in de. buitenwijken op post ges.eld. Ook zon den zij aan den Onderkoning een petitie waarin zij hun vergrijp tegen de discipline erkennen, hun spijt over het gebeurde betuigen, onder eerbiedig verzoek hun grieven in nadere overweging te nemen. Eenige uren vroeger had de Onderkoning nog een wapenschouwing gehouden over zevenhonderd vrijwillige constabels die ijverig hun best gedaan hadden bij het bedwingen der wanordelijkheden. Hij prees hen namens de Koningin zeer om hun trcaw in het behartigen van het openbaar welzijn. Uit Egypte zijn we ieder oogenblik be langrijke tijdingen te wachten. Het blijkt meer eu meer dat Wolseley niet vrij ge bleven is van de gewone fout van leger aanvoerders ook hij heeft de macht des vijands te licht geteld, en de opge vijzelde overwinning bij Kassassin schijnt al heel weinig om het lijf gehad te heb ben. Beide partijen bereiden zich thans voor op de dingen die komen moeten. Beneden Kassasin legden de Egyptenaren in het zoetwaterkanaal een aarden dam die den toevoer van drinkwater zeer ver minderde: daarentegen namen zij hooger op een afdamming weg ten einde door een sterke strooming de voorwerken van hun stelling te Telel-Kebir te inundeeren. Bovendien sloeg Arabi een versterkt kamp op te Salalich, in noord- waartsche richting halfweg tusschen Is. maïla en Telel-Kebir, waardoor hij Wol. seley in de flank bedreigt. De Britsche opperbeve' hebber van zijn kant was ook niet werkeloos. De Schot- sche brigade waarop hij wachtte kwam te Ismaïla aan: verder zond Wolseley eet batterij berggeschut, uit Indië gekomeo naar Kassasin, zorgde voor ruimen toe- voer van levensmiddelen, en organiseerde een brigade van 200 marine-soldaten, met mitrailleuses gewapend. Naar Alexandriè zijn door de Engelsche Regeering no° 5000 man gezonden, om Wood in staat te stellen van daar Wolseley's operation te ondersteunen. Van Cyprus kwamen te Alexandrië 2000 man, om de Schotsche brigade te vervangen en transportdiensten te verrichten. Te Cairo heerscht weer groote onge- rustheid, dewijl de bevolking tegenover de Europeanen een dreigende houding aan neemt. Men vreest dat de prefect van politie aldaar, die het gezag van den Khe dive poogt te handhaven zich niet zal kunnen staande houden. Te Konstantinopel altijd nog gescharrel over de militaire conventie. Eerst had de Porte voorgesteld, haar troepen ft Alexandrië te doen landen en dan onmin- delijk naar de door Engeland aangewezen landingsplaats, Aboukir te doen mar- cheeren, daarna wenschte zij haar soldaten te Port-Saïd aan wal te doen gaan. Voor beide voorstellen vroeg lord Dufferin eerst instructies, maar het schijnt dat ooi Engeland thans de onderhandelingen zoo veel mogelijk tracht te rekken. Op dit oogenblik is de oplossing van het Grieksch-Turksch geschil aan de di plomatie opgedragen. De vijandelijkheden op de grenzen zijn gestaakt, en van weers zijden zijn [gevolmachtigden benoemd om te Konstantinopel over deze zaak te con- fereeren. Als die heeren het nu maar eens kunnen worden! BINNENLAND. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den Gemeenteraad van Zierikzee medegedeeld, dat, volgens het oordeel van den Minister van Justitie, het nieuwe strafwetboek waarschijnlijk niet voor 1 Mei 1884 zal worden ingevoerd. H. K. H. Prinses Marianne heeft 5(1 gulden geschonken aan de Nederlandschf Vereeniging tot bevordering der Zondags rust. Als „men" goed is ingelicht, zou Minis ter Pijnacker Hordijk met een ontwerp kieshervorming gereed zijn, dat nu spoe dig naar den Raad van State zal gezonden worden. Vóór een paar jaren is te Ilpendam een maatregel ingevoerd, die zeer goed voldoet en vooral in deze dagen van uitnemend nut blijkt te zijn. Door den Raad zijn namelijk een 8 tal iugeze- tenen aangesteld tot keurders van het hooi; zij genieten daarvoor een vaste bezoldiging. Bij alle landbouwers word door hen ge regeld in de hooibergen een nauwkeurig onderzoek ingesteld, met het oog op broeiing en gevaar voor brand. Meermalen gebeurd het, dat op hun last het hooi weer uit de schuren en naar buiten gebracht worden. Gevaar voor brand word daardoor zoo goed als geheel voorkomen, vooral dit jaar, nu het hooi zoo nat naar binnen is ge haald. GEMENGD NIEUWS. In de voorlaatste week liep een vrij bejaard heer haastig door eene der stra ten van de duitsche hoofstad, toen hij juist bij een hoekhuis in botsing kwam met een niet minder haastigen jongman, d:e, met een handkoffer, reisdeken enz. beladen, den ouden heer ondershoven liep, "oodat zijn bril hem van den bloedenden neus vloog. De omstanders kozen voor den ouden heer partij, riepen een agent van politie, verzekerden hem, dat de jonge reiziger den ouden heer met opzet tegen het lijf geloopen en ge kwetst had, en het gevolg was, dat de agent beiden medenam mar het bureau van politie. Hier aange komen zette de jongman zijn koffer neder en de oude heer liet zijn oog vallen op den naam, die daarop geschilderd stond. Tot zijne niet geringe verbazing las hij daar zijn eigen naam en kwam hij tot de ontdek*

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1882 | | pagina 2